r\<>. ai Zaterdag 19 Februari 1910. 25e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. niFLFMAA. Eene gevaarlijke ziekte der aard appels die met pootgoed zou kannen worden binnengesleept. Buitenland. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrij dagnamiddag TWEE uren. (Overgenomen uit de Nieuwe Amh. Crt Ofschoon reeds in de laatste paar jaren in meer dan één blad, o.a. door dr. ran Rijn te Londen en den heer C. Broekema te Leeuwarden, in het Friesche Weekblad, de aandacht op de ziekte gevestigd werd, die in Engeland onder de namen black scab* (zwarte schurft), warty disease* (wratziekte), en »Potato canker* (aardappelenkanker) bekend is, zoo komt het mij toch geweuscht voor, deze ziekte nog eens ter sprake te bren gen, nu weldra de tijd begint te naderen, dat sommige landbouwers weer pootaard- appelen uit het buitenland ontbieden. Deze ziekte werd het eerst door prof. Schilberszky in Hongarije waargenomen en beschreven in 1902 werd zij voor het eerst in Engeland geconstateerd en tegen woordig komt zij ook reeds voor in Scandinavië, Duitschland, Frankrijk en Italië, sedert 1909 ook op New Foundland (Amerika). Vooral in Engeland heeft zich de black scab* vrij sterk uitgebreid; daar werden gedurende den loop van 1908 niet minder dan 244 gevallen van deze ziekte geconstateerd. En juist om dat vooral uit Engeland nog al eens poot- aardappelen in Nederland worden inge voerd, en men door den invoer van be smet pootgoed de ziekte in Nederland zou knnnen importeeren, en hier vasten voet doen krijgen daarom acht ik het myn plicht, allen, die pootaardappelen van uit dat land of ook uit andere landen ontbieden, te waarschuwen. Weinig aangetaste knollen schijnen, oppervlakkig beschouwd, volkomen ge zond. Bekijkt men ze echter wat nauw keuriger, dan blijkt, dat de oogen ver vormd zijn tot kleine, wratachtige knob beltjes, roestbruin van kleur, terwijl een gezond oog wit, rose of licht purperkleurig is. Vooral wanneer een aardappel is af- gewasschen, is in 't algemeen duidelijk te zien, of de oogen gezond zijn of aan getast. Knollen, die in erger mate ziek zijn, vertoonen over een meer of minder groot gedeelte van hunne oppervlakte eene aan eengesloten massa donkerbruin gekleurde, wratachtige uitwassen, die vrij gboot kunnen zijn, maar altijd uit eene samen voeging van kleine wratjes bestaan, bedekt, zoodat hij ten slotte alle gelijkenis met een aardappel verloren heeft. De wrat achtige aanhangselen kunnen niet van den knol worden afgetrokkenzij zyn vrij stevig van bouw, niet sponsachtig, aan de basis iets lichter van kleur, dan over de rest van hunne oppervlakte, die met kleine roestbruine plekjes is j bedekt. Later schrompelen vaak de wratachtige uitwassen inëen, en verandert de geheele knol in een lichaam van zeer verschil lenden vorm, waarin men nauwelijks meer een aardappel herkent, en dat hob belig van oppervlakte is, naast opzwel- lingen, kratervormige indeukingen ver- toonende. Vaak gaat eindelijk de erg aangetaste aardappel in zijn geheel in eene onaangenaam ruikende, weeke of brokkelige massa over, welke bij den oogst in stukken uiteenvalt, en in den bodem achterblijft. De ziekte tast alleen de knollen, niet de bovenaardsche deelen aan, althans als regel. Toch schijnen er enkele gevallen bekend te zijn, waarin ook de stengels boven den grond werden aangetast. Deze vertoonden dan grootere of kleinere knobbelvormige uitgroeiïngen, lichtgroen van kleur. De >blak scab* wordt veroorzaakt door eene zwam, uit de familie der Chytridi- ineeën, door den ontdekker Schilberszky Chrysophlyctis endobiotica genaamd. Deze zwam leeft in de bovengenoemde wratachtige uitwassen, gewoonlijk dicht onder de opperhuid van dezezij vormt een groot aantal uiterst kleine, beweeg lijke voortplantingsorganen, zoogenaamde »zwermsporen«, die zich wanneer de omgevende aarde vochtig is, door den grond heen voortbewegen, en zich weer kunnen vestigen óf in de reeds gevormde uitwassen, die door de werking van de daarin ontwikkelende zwam weergrooter worden, óf in andere deelen van den zelfden knol, óf in een anderen aard appel, 't zij van dezelfde pol of van eene naburige pol. Behalve deze »zwermsporen* vormt de parasitische zwam noganderelichamen, n.l. de bolvormige, dikwandige cellen (sporangiën), die bij duizenden met de resten der aangetaste en vergane aardap pelen in den grond achterblijven, en al dus den grond besmetten. Wanneer een volgend jaar op denzelfden akker weer aardappelen groeien, dan vestigen zich de zwermsporen, welke door de in den grond vertoevende sporangiën worden geproduceerd, weer in de daar alsdan groeiende aardappelen, welke aldus wor den besmet. Wanneer men aangetaste knollen uit- poot, stelt men zich dus aan een groot gevaar bloot. De aangetaste poters leve ren gewoonlijk wél normale planten op, en ook wel knollen, maar van deze laatsten is bijkans geen enkele gezond. Bovendien kunnen ook reeds in 't zelfde jaar meerdere aardappelen van nabij- staande pollen in den grond worden aan getast. Verder wordt de grond ook voor een volgend jaar besmet door de sporan giën, welke met de vergane gedeelten van de zieke aardappelen in den grond overblijven. Worden op zoo'n besmetten bodem het volgend jaar weer aardappelen geteeld, dan worden deze natuurlijk weer ziek. Maar van de bedoelde sporangiën blijven er ook een aantal zonder te kiemen in den grond achter, en ontkiemen eerst een jaar later, of zelfs eerst eenige jaren later. Men beweert, dat een eenmaal besmette bodem zelfs zes jaren lang voor de aardappelteelt ongeschikt is. Ook is een besmet perceel nog voor de omgeving gevaarlijk, daar de in den grond zich bevindende sporangiën aan het schoeisel van hen, die op het land werken, en aan de hoeven der paarden naar tot dusver onbesmette perceelen kunnen worden overgebracht. Ook kunnen zy door regen buien met de aarde, waarin zy zich be vinden, van de hoogere naar de lagere der akkers woiden gespoeld, en misschien op zandige gronden bij zeer droog weer zelfs door den wind naar elders overwaaien. De »black scab* mag dus met recht eene zeer gevaarlijke ziekte worden ge noemd, waarvan het gevaar voor onze aardappelteelt niet mag worden onder schat en deze ziekte, die voor zoover wij weten, hier te lande oog niet voor komt, zou met pootaardappelen van elders ontvangen, hier zeer gemakkelijk hare intrede kunnen doen. Blot volgt.) DUITSCHLAND. Prins Hendrik van Pruisen heeft aan het centrale comité voor een toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk een groote som gelds ten bate van de slacht offers van de overstroomingen te Parys Verscheidene oud-ministers, in Pruisen en de andere bondsstaten en 300 andere mannen van naam hebben zich nu by dat comité aangesloten. ENGELAND. Het Lagerhuis bestaat nu uit 275 libe ralen, 40 arbeiders, 82 nationalisten (van wie 72 Redmondisten), tezamen 397, en 273 unionisten, van wie 48 liberale unionisten. Meerderheid voor de regeering tegen het Hoogerhuis 124. In het vorige Lagerhuis telden de liberalen 373, de arbeiders 46, de nati onalisten 83, de unionisten 168. Engeland wordt nu vertegenwoordigd door 191 liberalen, 34 arbeiders, 1 nationalist (Redmondist) en 239 unio nisten Wales door 24 liberalen, 4 ar beiders en 2 unionisten Schotland door 59 liberalen, 2 arbeiders en 11 unio nisten; Ierland door 1 liberaal, 71 nationalisten (R.), 10 onafhankelijke nationalisten en 21 unionisten. Enkele bladen spreken van 11 onaf hankelijke nationalisten (O'Brienisten). Er schijnt dus een nationalist te zijn, die weifelt. De Times vermoedt, dat er van de 10 of 11 wel spoedig eenigen tot de oude party zullen wederkeeren. Het Engelsche leger is een nieuw luchtschip rijk. Het is aanmerkelijk grooter dan de Baby, het kleine lucht schip waarmede verleden jaar proeven zijn genomen. Het nieuwe luchtschip is ongeveer 50 M. lang. De motor is er een van 60 tot 80 Pk. en brengt twee paar schroeven in bewegingzij kunnen zoowel horizontaal als verticaal gedreven worden. Hierdoor kan het luchtschip beter bestuurd worden en heeft het om op te stijgen of te dalen slechts een kleine ruimte noodig. Dit is gebleken bij de eerste vlucht, die ook in andere opzichten, volgens de Engelsche bladen, de bruikbaarheid van het luchtschip heeft bewezen. Het nam toen vier reizigers mee, maar kan er meer bergen. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd mededeeling gedaan dat dr. Kuyper bericht heeft dat hij, hangende' het enquête-voorstel omtrent de decoratie zaak, niet aan de werkzaamheden deel neemt. De heer De Wijckerslooth (Wijk bij Duurstede) heeft zitting genomen. Een nader adres van majoor Kléy werd, wegens den beleedigenden inhoud, terzijde gelegd. De leden der Tweede Kamer hebben een aanvang gemaakt met het afdeelingsonderzoek van een groote lijst van onderwerpen, waaronder behooren het enquête-voorstel-Troelstra, betref fende de decoratiezaak en het wets ontwerp omtrent het gemeentelijk be lastingstelsel, voor welke laatste reeds vroeger de leden der commissie van voorbereiding en hun plaatsvervangers zijn aangewezen. Het Eerste Kamerlid baron Van Heeckëren van Keil heeft een brief gericht aan den voorzitter der Eerste Kamer, houdende protest tegen de rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken ten zijnen aanzien. Inzonderheid tegen 's Ministers verdachtmakende con clusie dat baron Van Heeckeren een beschuldiging had geuit tegen een be vriende natie en tegen haar hoofd. In afwachting der inzending van zijn toegezegde nota, verklaart de heer Van Heeckeren nu reeds dat de door hem bedoelde gebeurtenis hem destijds mede gedeeld is door den toenmaligen mi nister-president met wien hij herhaal delijk daarbver van gedachten heeft gewisseld en dat deze ook medegedeeld werd aan andere hooggeplaatste staats ambtenaren. Daaruit concludeert hij dat hij het medegedeëlde mocht beschouwen als een vaststaand, niet zoo geheim, feit dat 't aan "den tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken en zijn collega's onbekend was. Alleen erkent de heer Van Heeckeren lichtvaardig te hebben gehandeld doof wellicht onjuiste mededeehngen, zelfs van ministers, als juist en gegrond aan te nemen. Hoewel gericht aan den Voorzitter van het college was de brief geadres seerd aan De Eerste Kamer der Stacen- Generaal." De vraag hoe ten opzichte van de missive moet worden gehandeld maakt een punt van overweging uit tusschen den president en het bureau der Kamer, o.a. of het stuk dadelijk gedrukt aan de leden zal worden ge zonden, dan wel of het zal worden gerangschikt onder de stukken die by de eerstvolgende samenkomst der Kamer nA het reces zullen ingebracht worden. Prins Hendrik heeft 'n lichten aanval van influenzadientengevolge zal hij op „Het Loo" moeten blijven tot hij geheel hersteld is, te meer daar de geneesheer dit beter acht met 't oog op mogelijke besmetting van Prinses Juliana.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1