Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. toe te staan boven het reeds aangeno- mene van 50 millioen, ter voorziening in de gevolgen der aardbevingen van 1908. ZWEDEN. Volgens een telegram uit Stockholm is er in Norrland in het Noorden va,n Zweden over een groote uitgestrektheid land zwarte sneeuw gevallen. De ge wone sneeuw is vermengd met fijne zwarte stofdeeltjes, die men houdt voor uitwerpselen van een vulcaan op IJsland, door den wind naar Zweden gedreven. AMERIKA. Een hooggeplaatst ambtenaar van de Amerikaansche suikertrust, Oliver Spit- zer, die de hand had gjehad in knoeieröen, welke jarenlang ten voor- deele der trust zyn gepleegd door ont duiking van douanerechten is veroor deeld tot twee jaar tuchthuisstraf, door hem te ondergaan in de Boudsgevan- genis te Atlanta. Spitzer is verwoed over de manier waarop de trust „voor welke hij dertig jaar hard en trouw heeft gewerkt" hem in den steek heeft gelaten. Hij acht zich tot zondebok gemaakt, om hoogere ambtenaren der trust te laten vrijloopen. De regeering heett op die klacht reeds geantwoord door een nieuwe strafrechterlijke vervolging in te stellen, ditmaal tegen den secretaris van de trustdirectie. Het schijnt niet vast te staan of dat wel gaan zal, want deze secretaris heeft in een ander geding tegen trust-ambtenaren verklaringen onder eede afgelegd. Dit schynt hem het recht te geven, zelf te dezer zake te worden met rust gelaten. Prins Hendrik bezocht Zaterdag Dor drecht. Het doel van dat bezoek was in de eerste plaats de opening der Prins Hendrik-brug en verder een kijkje in verschillende inrichtingen. Om 10.40 arriveerde de Prins in de Merwestad, aan het station ontvangen door denburgemeesterendengarnizoens- commandant. Eene groote menigte juichte hem buiten het station hartelijk toe. Vele inwoners vlagden. De Prins was in burgerkleeding. Onmiddellijk werd naar de nieuwe brug over het Wantij gereden. Daar werden een aantal autoriteiten aan den Prins voorgesteld, en na een korte toe spraak van den burgemeester, den heer Wichers, verzocht hij den Prins, de brug te openen, wat deze deed door het verwijderen van een doek, dat een bord met zijn naam bedekte. Luide hoera's en fanfares volgden daarop. Vervolgens reed men naar het ter rein der firma Bos, waar een groote machine-zandzuiger aan het werk was. Met veel belangstelling werd deze be zichtigd. Daarop volgde een bezoek aan de nieuwe werf der firma Bijvoet, waar de Prins de kiel legde van een nieuw schip. Na een boottochtje door de havens volgde een bezoek aan de openbare leeszaal en bibliotheek en daarop aan de Groote Kerk. Om 1 uur had een lunch op het stadhuis plaats, waar de Prins een woord van hartelijken dank sprak voor de ontvangst en de beste wenschen uitte voor Dordrecht's bloei. Nadat Dog een bezoek was gebracht aan Lips' brand- kastenfabriek werd na een vriendelijk afscheid van de autoriteiten te 4.30 de terugreis aanvaard. Zaterdagochtend is generaal Booth uit Londen via Vlissingen te Rotterdam aangekomen, vergezeld van de kolonels Lawley en Kitching. Bij aankomst te Vlissingen is de generaal, namens het Leger des Heils hier te lande, door den chef-secretaris, kolonel Palstra, begroet. Kolonel Pal stra, die met den generaal de reis naar Rotterdam heeft gemaakt, stond hem Zondag in den Doele bij de gehouden voordracht als vertaler ter zijde. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den heeft daartoe uitgenoodigd, laten weten, dat hij de lezing, die generaal Booth op 22 dezer te 's-Gravennage houdt, zal bijwonen. op Eduard vestigde, en zich herinnerde hem meermalen gezien te hebben. Eens klaps viel hem de stalgeschiedenis te binnen, die zyn vriend hem verhaald had, en waarbij een lange neef Eduard geadsisteerd had, om het paard de pooten rood te verven. Hij noemde hem der halve den naam zijns vriends, die in allen gevalle, thans in den grootsten angst voor hem de wacht waarnam, en smeekte neef Eduard, zich naar fort no, IV te begeven, om daar door een ver haal van het gebeurde van dezen avond den ongeluk kigen remplacant uit de on zekerheid te redden. Met betrekkiug tot den galeiboef, nam de wachthebbende officier alle zoodanige maatregelen, als hem bij zulke gelegen heden waren voorgeschreven. Hij liet den bombardier in zijne wachtkamer ver toeven, terwyl hij den ingang van de kasemat in de hoofdgracht, waarin de vluchteling was opgesloten, door eene dubbele post liet bezetten. Vervolgens zond hy een vice-korporaal naar fort no. IV, liet den bombardier der rijdende artillerie die aldaar commandeerde af- bs8en, en hem tevens vriendschappelijk bij zich uitnoodigen, door welken laatsten maatregel het derhalve onnoodig werd, dat de lange Eduard zich naar het fort zoude moeten begeveu. In plaats daar van trad deze brave eigenvoetig de stad in, om alle bestanddeelen bij elkander te zamelen voor punch, die weldra met De St. Crt. no. 36 bevat de oprichtings akte van de Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek voor Zeeuwsch- en West- Vlaanderen te Sluis. Het doel der Vereeniging is door gemeenschappelijke exploitatie eener beetwortelsuikerfabriek en den verkoop der te verkrijgen producten en even tueel door verkoop van beetwortelen, de hoogst mogelijke geldelijke opbrengst der door hare leden verbouwde suiker beetwortelen te verkrijgen. De Vereeniging is opgericht voor een tijdvak van 30 jaren, aanvang nemende op den dag van het verlijden der akte. behulp der drie andere officieren dan ook naar eisch gebrouwd werd. De wachthebbende luitenant echter plaatste zich aan eene tafel, nam een groot vel papier voor zich, en maakt aan het com mandement een gewichtig rapport van het voorgevallene. Dat hem dit bericht veel hoofdbreken kostte, zag men aan de inspanning, ja ik mag wel zeggen aan de woede, waar mede hy aan het boveneinde van zijne schrijfpen knabbelde Misschien ware hij hiermede ook niet zoo spoedig terecht gekomen, indien niet de drie andere officieren hem hierin geholpen hadden Zelfs de bombardier Tippel hielp zij eigen doodvonnis mede opstellen, dat eindelijk geheel afgewerkt op de tafel lag De lezer zal het ons wel vergeven dat wij hem van den inhoud dezer akte verschoonen. Weldra kwam de lange Eduaid terug, vergezeld van een loopjongen, die eenige fles8chen rum, suiker en citroenen droeg. Ook de aflossing van fort no. IV meldde zich aan, en bracht den bombardier der rijdende artillerie mede, van wien Tippel het slachtoffer geworden was, in welk opzicht hiér een tooneel voorkwam, dat werkelijk roerend en hartverscheurend mocht geheeten worden. De bombardier verlangde uitdrukkelijk, mede in het proces-verbaal opgenomen te worden waartegen Tippel echter plechtig protes teerde. Dewijl geen van beide wilde AXEL, 15 Februari 1910 Door de kerkeraden der Gerefor meerde kerken A en B te Zaamslag is besloten in beginsel tot ineensmelting dezer kerken over te gaan. Terrein voor de te bouwen kerk met een 800-tal plaatsen is reeds aangekocht, naast de woning van den Burgemeester in de Terneuzensche straat. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van J. K., aannemer te Neuzen, door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot f 25 boete, wegens het uitvoeren van werk, strijdig met de Neuzensche woningverordening. Zaterdagnacht werden onder Moer- beke door de zoogenaamde „vliegende brigade" vier prachtige vaarzen, ter waarde van plus minus 1800 francs, in beslag genomen. De smokkelaars, die de vaarzen, welke nu door den Staat publiek zullen verkocht worden, frauduleus in België hadden ingevoerd, wisten te ontkomen. Bij de Zaterdag te Sas van Gent gehouden verkiezing voor een lid van den Raad, noodig door de niet toelating van den heer E. Buysse, werden can- didaat gesteld de heeren D. van den Berg en E. Buysse. Zaterdag is op de spiegelfabriek te Sas van Gent een ernstig ongeluk gebeurd. Een glasslijper, woonachtig op het naburige „Staakje" had het on- jeluk, dat zijn leeren schort werd ge grepen door een der hoofdassen van de machinerie, met het noodlottig gevolg, dat hy onmiddellijk werd medegeslingerd en te pletter geslagen, eer men de machine kon stop zetten. Een voorstelling van de kracht eener omwenteling kan men zich eenigszins maken, als men weet, dat de beenen van het slachtoffer, die op een raam kozijn terecht kwamen, op het houtwerk werden stukgeslagen. De heer W. Jansen, hoofd der school in de Molenstraat te Hontenisse, heeft als zoodanig ontslag gevraagd wegens ziekte. Tevens heeft hij bedankt als secretaris van het R. K. Parochiaal Armbestuur, als voorzitter van de Af- deeling Hulst van den R. K. Onderwijzers bond in het Bisdom Breda en als secre taris van de Onderwijzersvereeniging in het arrondissement. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Vrijdagavond 18 dezer. Nam. ö'/t ure Zendingsbidstond. (Sprekers de H.H. Predikanten A. Timmerman, E. Raams en J. B. T. Hugenholtz.) Te Middelburg heeft de politie een onderzoek ingesteld naar de herkomst van Engelsche postal-orders, bestemd voor verschillende bookmakerskantoren, die in 't bezit zyn gevonden van een hunner bedienden. Deze beweert die stukken ontvangen te hebben van een anderen bookmaker, met verzoek ze te verzilveren. Daar voor is hij naar Neuzen geweest, maar heeft ze niet kunnen wisselen. Hoe de stukken in 't bezit zijn komen van den bookmaker, die intus- schen verdwenen is, is een raadsel. Of zij gestolen zijn door bedienden van de betrokken personen of wel post ambtenaren in de zaak betiokken zijn, ligt nog in 't duister. toegeven, zoo besliste de wachthebbende officier, dat bombardier Robert niet in het protocol zoude aangewezen worden omdat overste Van Lond reeds van zelve lont genoeg zoude ruiken, om met dezen goeden vriend de noodige kennismaking aan te knoopen. Wordt vervolgd Het onderzoek in deze zaak heeft aan het licht gebracht, dat niet alleen postal orders ontvreemd zijn die voor firma's bestemd waren, welke hare brieven door klerken laten afhalen, maar ook van kantoren, welker chefs zeiven hun correspondentie uit hun postbussen lichten dat werpt een eenigszins ander licht op de zaak. Tot dusver hebben er nog geen arres taties plaats gehad, maar geregeld wor den verdachten gehoord. Naar van geachte zijde wordt ver zekerd, is de mogelijkheid dat het ver duisteren van brieven voor bookmakers- en dergelijke kantoren te Middelburg zou plaats hebben gehad door ambte naren ten postkantore aldaar zoo goed als uitgesloten. Het toezicht en de contröle zijn van dien aard dat feiten als de gepleegde op dat kantoor bijna niet kunnen plaats hebben. Te Valom (Fr.) kreeg een ouderen- paar bericht van hun zoon in Duitsch- land, dat hij daar geen werk kon krij gen en dat hij geen reisgeld had om terug te keeren. De ouders zonden hem daarop 20 gulden. Een dag later kwam de zoon thuis, doch wist van een brief niets af. Bij onderzoek bleek nu, dat een kennis van hem den brief geschreven en het geld ontvangen had. Gesnapt. Sedert een zevental jaren was Klaas reeds in dienst bij den aan nemer van de groote kanaal werken op Westerwolde (Gr.) en steeds onderscheid de hij zich van zijne metgezellen door zijn beschaafde manieren. Iedereen mocht hem en gaarne namen hooger geplaatsten hem in hun kring op. Hy verdiende goed geld en was den laatsten tijd voor de kanaal werken op Wester wolde te Nieuwe-Schans woonachtig. Zóo nabij de Duitsche grens, wilde een der opzichters van het kanaal graag eens een uitstapje doen naar Duitsch- land, en Klaas, als vriend en als Duitscher, werd gevraagd om mee te gaan. Deze wilde dit wel graag en dezer dagen werd dan een reisje naar Oldenburg gemaakt. Na aankomst werd het stadje bekeken en eindelijk een hotel bezocht. Daar zaten om een tafeltje 4 nette heeren druk te praten. Een hunner, die Klaas reeds eenige malen zeer nauwkeurig had opgenomen, stond plot seling op, en met de woorden, gericht tot Klaas„Sind sie dasz Johann verliet hij het café. Klaas bleek dus een valsche naam te zijn, en kort daarop kwam de pas vertrokken Duitscher met twee gen darmen terug, en Klaas werd ge arresteerd. Zijn reisgenoot ontstelde hevig en ver nam nu van den Duitscher, dat Klaas was geboren te Cassel en alaaar nu zeven jaar geleden een meisje had doodgeschoten, dat eerst met hem en later met dezen Duitscher liefdesbe trekking had aangeknoopt. Hoog water. De Maas is in noorde lijk Limburg weer abnormaal hoog. Het dorp Bergen is voor de vierde maal in dezen winter volkomen geïsoleerd en slechts per roeiboot te bereiken. Alleen de veerponten bij Well en Cat- wijk onderhouden de gemeenschap der beide Maasoevers voor voertuigen. Bij Mook ondervindt men veel last van kwelwaterhier en daar moeten de aardappels uit de winterkuilen naar veiliger plaats gebracht worden. Ook Gennep staat in het water. De hoogste stand was 12.15 M. N. A. P.deze wordt sedert vele jaren alleen door den stand van 5 Maart 1906 overtroffen. Toen stond het water nog 15 c.M. hooger. De Maas begint thans zeer langzaam te vallen. Uit Arnhem De Rijn heeft hier zyn hoogsten stand van dezen winter, namelijk 12.15 boven A. P. bereikt. Het water is evenwel weer 3 c.M. gevallen, terwijl uit Keulen een val van 33 c.M. gemeld wordt.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2