rompoïs. No. 89 Zaterdag 12 Februari 1910. 25e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEI1AA, Buitenland. FEUILLETON^ 4XELSCHE D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T .S P R TJ S Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIE^ van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Pruisische politie is oppermachtig in het handhaven van de openbare orde, rust en veiligheid. Zoo leest men in het Algemeene Landrecht voor de Pruisische Staten. Onder die drie be grippen pleegt zij zoowat alles te brengen, wat het openbare ot particu liere leven raakt. Zoo verbiedt de Pruisische politie de lijkverbranding in het belang van de openbare orde, hoewel diezelfde orde in Baden Hessen en Saksen niét door de daar geoorloofde lijkverbranding verstoord wordt. Het bovenbedoelde rekbare artikel van het landrecht heeft de Pruisische politie onlangs gelegenheid gegeven een merkwaardig veto uit te spreken. Een apotheker in Wiesbaden had jaren ge leden vergunning gekregen, zich nof- leverancier te noemen. De man, die hem in de zaak opvolgde, nam met den inventaris ook dien titel over en kreeg toestemming zijn firma met die bijvoeging in het handelsregister te laten inschrijven. De politie vond echter dat de betiteling den opvolger niet meer toekwam en verbood hem, in bet belang van de openbare orde, haar te voeren. En de derde kamer van het administratief hooggerechtshof heeft nu de beslissing van de Wies- badensehe politie in hoogsten aanleg bevestigd. BELG1E. Te Brussel is de internationale bij eenkorast geopend tot vaststelling van Niettegenstaande Tippel van den op geslotenen niets meer te duchten had, dewijl de deur zoo goed en stevig ge sloten was, dat deze haar onmogelijk zoude kunnen openen, zoo liet hij zich toch door de vrees overweldigen, en klouterde met de grootste inspanning tegen den muur van de lunette op. Thans had hij nagenoeg het plar bereikt, en wierp nog een huiverigen blik terug op de donkere gracht, alwaar hij nog duidelijk de opening in den muurkonde opmerken, die zich thans als eene zwarte vlek vertoonde. Het jammerde hem, wanneer hij aan gindschen vluchteling dacht, dien hij daar als een wild dier had opgesloten, en d'ie thans waarschijn lijk in stomme vertwijfeling aan de' ijzeren traliën stond te rammelen, en de oorzaak zijner opsluiting duizenden van vloeken na zond. Het was hem, alsof hij de gesmoorde stem van den moordenaar hoorde, en haastig zocht hij een schietgat der lunette te bereiken, om van daar in de buitengracht te ko men, toen hij eensklaps door een luid »haltwerda?« dat uit den mond van een schildwacht kwam, die den kogel de oostelijke grens van Kongo, noor delijk van het Tanganjimeer. Het .congres houdt zich bezig met de grens- verschuiving, die een gevolg is van de nadere vaststelling van den dertigsten lengte-graad en waardoor het Roezize- dal en het Kiwpe-meer voor Duitsch- land, het Ru wenzori gebergte en het Albert-Eduard-meer voor Engeland ver loren zijn. gegaan en aan de Kongo- kolonie toegewezen. Er moet nog een, regeling gevonden worden voor den Mfoembiró-top van het Viroenga-ge- bergte, waarop Duitschland, Engeland en België aanspraak maken. België wordt op de conferentie vertegen woordigd door den minister van staat Vandenheuvelde Engelsche gezant te Brussel, Hardinge, komt voor Enge land op. Duitschland laat zich niet door zijn gezant, graaf Wallwitz, ver tegenwoordigen, maar heeft' den gehei men opper-regeeringsraad Ëbermayer en den geheimen regeeringsraad von Danckelman van het ministerie van koloniën gezonden. 'De besluiten der conferentie worden vooralsnog geheim gehouden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Sinds eenige dagen heerscht te Boeda pest een vlektyfus-epidemie. Er zijn totdusver negen gevallen, waaronder een met doodèlijken afloop. De over heid heeft uitgebreide maatregelen ge nomen tot onderdrukking der gevaar lijke ziekte. Men denkt dat de ziekte gedeeltelijk veroorzaakt is door de opeenhooping van menschen in de te huizen van toevlucht en in de arbeiders woningen. Tengevolge van de hooge huurprijzen Worden kleine huizen dik wijls door vier of meer gezinnen be woond. Ook van Februari tot Juni '1908 heeft de vlektyfus te Boedapest •gewoed. In dien tijd werden 203 ge vallen geconstateerd. RUSLAND. In den loop van deze maand komen Fransche parlementsleden te St. Peters- burg. Er worden maatregelen getroffen om hen op luisterrijke wijze te ont vangen. Zij zullen worden gehuldigd door de regeering, de stad en den adel. Er zal een feestmaaltijd plaats hebben in het gebouw van den Rijksdag. De minister van buitenlandsche zakpn, Iswolkski, zal daar een begroetingsrede uitspreken. Verder zullen de Fransche parletnentsleden door den Tsaar worden ontvangen, terwijl ook de pers hun een feestmaal zal aanbieden. Op een bijeen komst ten huize van minister-president Stolypin hebben verschillende ministers hun ingenomenheid betuigd met het aanstaande bezoek dgr Franschen. Men hoopt dat het zal strekken tot bevestiging van het bondgenootschap tusscfhen belde landen. TURKIJE. Het is een moeilijke huishouding voor de Porte in Macedonië. Als zij het eene deel der bevolking bevredigt, komt het andere deel in verzet. Nauwelyks zijn de opgewonden gemoederen der Bulgaren wat gekalmeerd door de wijzi ging der over acht Bulgaren uitgespro ken doodvonnissen in vrijheidsstraffen, stapel der lunette bewaakte, opgehouden werd. >Halt! werdaf< herhaalde de schildwacht, toen Tippel geen antwoord gaf, en legde zijn geweer aan. »Goed vriend,antwoordde Tippel, terwijl hij nader trad, en zich niet weinig verheugde eenen kameraad aangetroffen te hebben, met wie hij over zijn door gestaan avontuur kouten kon. Door de schildwacht echter, die slechts'een een voudig infanterist was, werd de zaak anders opgenomen. »StaD schreeuwde hij, of ik söhiet je, haal mij de duivel overhoop. Thans eerst kwam Tippel tot de vree selijke ontdekking, dat hij daar niet stond jin zijne onschuldige bombardiers- uniform, maar in zijne gescheurde zwarte rok, die bij zijnen doortocht tusschen de schansen en palissaden steeds meer uit het verband gerukt was terwijl de smalgerande hoed iu de overhaaste vlucht wa3 verloren gegaan. Nadat de bombardier zich stilzwijgend van boven tot beneden beschouwd had, twijfelde hij er niet langer aan, waar voor de schildwacht hem eigenlijk aan zag, en met' schrik moest hij het beken nen, dat het nu goldttut hiertoe en niet verder. De infanterist zoude hem thans niet weder laten loopen, al zette hij dien zijne geschiedenis ook nog zoo duidelijk uiteen. Er schoot derhalve niets beters over, dan zich op een stapel kogels neer te zetten, en zich naar den of er komt gistiug onder de Mohamme danen. Als de Bulgaren worden bege nadigd, dan moeten ook wij genadig worden behandeld, zoo redeneeren zy, en zij eischen de verzachting van een aantal tegen oproerige Mohammedanen uitgesproken vonnissen. De leiders der Bulgaarsche federa tieve partij hebben te Saloniki bespre kingen gehouden over de toekomstige gedragslijn der partij. Besloten werd dat de partij haar huidige program zou handhaven en Zich van de toepassing van onwettige middelen zou onthouden. Over 't geheel genomen is de Mace donische bevolking wat zenuwachtig door de troepenverschuivingen en de oorlogsgeruchten van den laatsten tyd. Naar de Matin uit Weenen verneemt is daar uit Saloniki en Weenen bericht gekomen, dat Dinsdag Abdoel Harnid, de gewezen sultan van Turkije, zich in' een vlaag van waanzin met een handdoek heeft willen worgen. Een bediende, die het hem wilde beletten, beet hij een stuk vinger af. Op het hulpgeroep van den bediende kwam de wacht aansnellen. Daar de sultan bleef doorrazen en als een wildeman om zich heen sloeg, was zij ten slotte ge noodzaakt hem een dwangbuis aan te doen. ITALIË. Volgens de jongste opgaven zou het geheele aantal slachtoffers van de aard beving van 28 December 1908 in Italië 77,283 bedragen hebben. Dat cyfer is veel lager dan in de eerste dagen na de ramp werd gemeld. gewonen loop van zaken, bij de eerste aflossing naar de hoofdwacht te laten brengen. Voor hem strekte zich het met sneeuw bedekte landschap uit, waar op zich het fort no-. IV, met deszelts buitenwerken en boomen, als eene don kere stip vertoonde. Zoo na bij land, en dan nog schipbreuk te moeten lijden Thans sloegen de klokken der stad het tiende uur, en spoedig daarop hoorde men de gelijkmatige voetstappen der af lossing. De vice korporaal opende de kleine traliedeur, die tot de lunette voerde, en trad het werk binnen. »Haltl werda?« Aflossing lc Aflossing voor! Alles in ordeik heb echter zoo even iemand gearresteerd, die op eene hoogst verdachte wijze van de binnengracht op de lunette geklauterd is. Het schijnt mij toe,« voegde de schild wacht er zachtjes bij, »dat deze de ont snapte galeiboef is,waarop de vice korporaal eene hooge borst zette, en zich waarschijnlijk reeds in de streelende ge dachte baadde, dat hem het algemeene eereteeken niet ontgaan kon. Tippel wijdde thans aan den vice-korporaal eene nadere beschouwing, en toen hij zag dat deze een oud soldaat was, met eenen geweldigen suorrebaard, en met een eer bied inboezemend onderofficiers-gezicht, beproefde hij het geenszins, een verhaal van de ware toedracht der zaak te geven, dewijl hij zeer goed wist, dat dit hem toch niets zoude baten, maar liet hij zich veeleer in stille onderwerping naar de hoofdwacht brengen, om weldra de kamer van den commandeerenden officier binnen geleid te worden. X. Op de hoofdwacht was de kamer der officieren, des avonds bij kaarslicht, een zeer gemakkelijk en aangenaam verblijf. In dit oogenblik wilde het niets zeggen, dat er maar een venster was, dat boven dien nog zoovele dikke traliën telde. De vier wit geverfde muren waren on besmet tot op eene kleine plaats na, eene plaats, die in de verte eene donkere vlek vertoonde. Bij:eene nadere beschou wing evenwel, outwraarde men, dat deze vlek geen vlek was, maar eene litho- graphie, eenen infanterist iu groot tenue voorstellende, die door zijnen luitenant afgericht wordt in 't preseuteecen van 't geweer. Dit beeld had zijn ontstaap te dauken aan een cadet, die de belofte had afgelegd, de wachtkamer met een nuttig meubelstuk te zullen versieren, zoodra hem de zaligheid der epauletten ten deel werd. Aanvankelijk had hij aan de gift gedacht eeuer gemakkelijke leuningstoel, waarvan hij door onderschei dene omstandigheden zoover was teiug- oekomen, dat hij eindelijk niets minder wist te schenken dan de beeldtenis van eenen luitenant. Aan de o-verige wanden van het ver-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1