Landbouw. Gemengd Nieuws. Ook heeft hij aan de prefecten een cir culaire gezonden, waaraan, nadat over de onmiddellijke üulpverschaffing ge sproken is, wordt toegevoegd„Maar het is noodig zich van nu at aan reeds bezig te houden met de hulpverleening en schadeloosstelling, die er gegeven moet worden voor verlies van roerend en onroerend goed en voor werkloos heid." Waarop dan uitvoerige instructies volgen om een geheele en volledige opgave van de juiste en werkelijke schade door ieder bewoner geleden. Minister-president Briand heeft Zater dag in den ministerraad meegedeeld, dat de gevolgen der overstroomingen minder ernstig zijn dan men verwacht had. De vrees voor een epidemie is verdwenen. Financieele maatregelen, om den slachtoffers vergoeding van geleden schade te verzekeren, zijn in studie genomen. De ministerraad zal boven de reeds toegestane twee millioen, nog een nieuw crediet aan de Kamers aanvragen om voort te kunnen gaan met het ver strekken van hulp, waar die onverwijld noodig is. De ministerraad is van meening, dat er maatregelen genomen behooren te worden om landbouwers, handelaars, kleine bazen en kleine grondbezitters te helpen om de gevolgen van de ramp, die hen getroffen heeft, te herstellen. Zaterdag bedroeg de geheele val der Seine 3,60 M. en Zondag 4 Meter, ver geleken bjj den hoogsten stand der vorige week. In het verkeer en in den toestand der electrische verlichting komt verbetering. In het 15e Parrijssche arrondissement is het verkeer overal hersteld. Neuilly a/d Seine is geheel vrij van water. Eenige straten staan nog onder water in Plaisance. Te Charenton is een huis ingestort; een vrouw is onder het puin bedolven. nog niet gereed kunnen komen met de algemeene reorganisatie van het land bouwonderwijs, waarvan hij reeds op het landhuishoudkundig congres te Zierikzee de plannen ontvouwde, maar als een degelijk ambtenaar heeft hij het aan zijn inspectie toevertrouwd landbouwonderwijs in goeden staat gebracht en onderhouden. P. van Hoek. Omtrent den nieuwbenoemden direc teur-generaal van den landbouw, den heer P. van Hoek, wordt gemeld dat hij behoort tot de oudere categorie van landbouwkundigen; hij stond mede het eerst aan de spits, om betere inzichten bij de landbouwers te verspreiden. In Januari 1865 te ülrum in Groningen geboren, studeerde hij aanvankelijk voor het lager onderwijs, verwierf spoedig de hoofdonderwijzersakte en was als onderwijzer werkzaam te Eenrum in Groningen. Daar begon hij zijn studie der landbouwkunde, niet alleen theoretisch maar ook praktisch, en den onderwijzer zag men in zijn vrijen tijd ook den ploeg besturen, het land bezaaien enz. Het noorden van Groningen, een der eerste landbouw- gewesten van ons land, waar bij de boeren een wetenschappelijke zoowel als een praktische geest heerscht, had ongetwijfeld veel invloed op die studie richting. Zoo wist hij in 1889 de akte voor landbouwkunde te verwerven. In 1891 werd hy benoemd tot land bouwleeraar en later volgde hij den heer F. B. Löhnis op als inspecteur van het landbouwonderwijs. Daarbij gaf hij bewyzen van een frisch en kloek talent. En wel is waar is hij gang weder meer naar buiten kwamen, kon de bombardier duidelijk de gedaante ▼an een mensch onderscheiden. Tot zijn groot geluk sprong hij op dit gezicht eenige passen ter zijde; want de ont vluchte moordenaar en deze was het inderdaad wierp een stuk ijzer met zooveel geweld naar hem toe, dat het hem anders onfeilbaar den kop zoude verpletterd hebben. Thans vloog het snorrend door de traliën, om in de diepte der gracht neer te ploffen. Wordt vervolgd.) AXEL, 8 Februari 1910. Prov. blad uo. 15 bevat een circu laire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarbij de aflevering van de manschappen, die bestemd zijn in dit jaar ter inlijving bij de militie te worden opgeroepen, is bepaald, zoo in het tijdvak van 115 Maart, als in dat van 1631 Mei en van 1630 Sep tember. De data zijn 10 Maart, 24 Mei en 27 September te Neuzen 11 Maart, 25 Mei en 28 Sept. te Tholen14 Maart, 27 Mei en 29 September te Middelburg, en 15 Maart, 28 Mei en 30 September te Vlissingen. Bij beschikking van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Mid delburg is ongegrond verklaard het beroep van L. W. Lz., voerman te Axel, omdat dit beroep was ingesteld tegen eene beslissing vandeRijksverzekerings- bank, genomen ingevolge het bepaalde bij art. 50, le lid der Ongevallenwet 1901, waartegen de wet geen beroep toelaat. Naar aanleiding van een bij Ged Staten van onze Provincie ingekomen klacht over de noodelooze uitvoerigheid der bij hun besluit van 12 Maart 1875 no. 10 gevoegde modellen voor de re kening der ontvangsten en uitgaven bedoeld in art 83 van het Algemeen reglement voor de polders of water schappen, de verantwoording enz. zijn door dit college daarvoor nieuwe mo dellen ontworpen, die dezer dagen aan de verschillende polderbesturen zijn toegezonden. Alvorens die modellen vast te stellen, wenschen Ged. Staten van die besturen opmerkingen dienaan gaande vóór 1 Maart a.s. te ontvangen Een nieuw model voor de begrooting; dat verband houdt met het voor de re kening te bepalen model, zal te ge lijkertijd door hen worden vastgesteld M. Crt. Bij Koninklijk besluit is bevorderd tot milicien le luitenant de milicien 2e luitenant P. Galle, thans met groot verlof te Zaamslag. Tot onderwijzeres aan de openb school in de buurt Othene is benoemd mejuffrouw M. R. Boudrez, thans op de secretarie te Middelburg werkzaam -T In de Donderdag te Ter Neuzen gehouden raadsvergadering werd inge willigd het verzoek der IJzendijksche Stoomtram-maatschappij om de voorwaar den waaronder haar voor aanleg eener lijn PhilippineZaamslag subsidie is toegekend, wat het tijdstip van in ex ploitatie komen betreft in overeenstem ming te brengen met die der provincie, n.l. 1 Juli 1915. Verworpen werd een voorstel van den heer Van de Ree om voortaan alleen van gemeentewege geneeskun dige hulp en geneesmiddelen te ver schaffen op een daarvoor vanwege het Burgerlijk Armbestuur gegeven bewijs waaruit dan voortvloeit dat armlastigen behoorende tot eenig kerkgenootschap alleen kunnen geholpen worden, wan neer de betrokken diaconiën verklaren hen niet te kunnen helpen. Thans kan ieder armbestuur aan zijne armen daar voor een bewijs afgeven, doch de voor steller acht het voor de kerkelijke diaconiën een plicht en ook een eer zelf voor hunne armen te zorgen, wat ze niet op de gemeente moesten schuiven. De raad was het met die stelling wel eens, maar wilde het voorstel niet aan nemen, uit ervaring dat het beoogde S resultaat niet zou worden bereikt, daar het R. K. armbestuur reeds eenige jaren geleden verklaarde eene bijdrage van 25,die vroeger voor geneeskundige hulp aan de gemeente betaald werd, niet meer te kunnen betalen. Toen zijn ook de andere diaconiën van het storten eener bijdrage vrijgesteld en de toestand blijft nu bestendigd. Door den districtsschoolopziener en door de Gezondheidscommissie worden verbeteringen noodig geacht aan de school te Sluiskil. Burg. en Weth. stelden voor die uit te voeren. De kosten worden op ongeveer 650 ge raamd. Met het oog op die kosten en beperkte middelen werd de zaak voor nader onderzoek naar de noodzakelijk heid van de door de Gezondheidscom missie gewenschte voorziening, aange houden. Door de spoorwegonderneming MechelenTer Neuzen werd in de maand September 1909v ontvangen 96.864.58, tegen 99.519.è3 over die maand in 1908. Totaal werd ontvangen vanaf 1 Januari tot en met ultimo September 1909 732 196.04, tegen 801.546.78 over dat tijdvak van 1908. Per dag en per kilometer beliepen de ontvang sten in laatstgenoemde tijden resp. j 39.44 en 43.02. (St. Crt.) Naar gemeld wordt zal de nieuwe sluis te Ter Neuzen 15 Februari a.s. volledig voor de zeevaart worden open gesteld. Verwacht wordt dat dan de werken voor de electrische verlichting van het kanaal naar Gent en voor de beweging van de sluisdeuren en de bruggen voltooid zullen zijn. In de Zaterdag te Stoppeldijk ge houden raadszitting is aan den heer H. Ysebaert, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris-ontvanger der gemeente. Bij beschikking van de Arron dissements-Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot instructie tegen J. M., 15 jkoewachter, geboren en wonende te Biervliet, be klaagd van diefslal aldaar op 15 Janu ari 1910. Bij kon. besluit zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsvervangers in het kanton Middelburg de heeren mr. P. Dieleman en mr. F. B. Evers, beiden advocaat en procureur te Middelburg Een vrouw verbrand. Omstreeks 11 uur Zaterdagavond hoorden de buren hulpgeroep op een bovenachterkamer in de Zonnebloem- steeg te Rptterdam. Zij verschaften zich toegang door de deur in te trappen en vonden de bewoonster, wier kleeding in brand stond, half uit het raam hangen. In haar angst had zij getracht door het raam heen naar buiten te komen, doch was tusschen de spijlen blij ven hangen. De buren trokken haar zoodra mogelijk de brandende kleeren van het lijf, ter wijl manschappen van spuit 17, spoedig ter plaatse, de spijlen van het raam stuk sloegen en de vrouw bevrijdden. Deze vrouw is de 45-jarige P. V. Bewusteloos en in levensgevaarlijken toestand is zij per brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Vermoed wordt dat de brand ontstaan is doordat deze vrouw, die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, een brandende petroleumlamp, die op een wankelende tafel stond, heeft om- gestooten, waardoor haar kleederen vlam vatten. Zij was alleen thuis. Een flesch, gedeeltelijk met jenever gevuld, werd op haar kamer gevonden. De vrouw is gisteren aan de bekomen brandwonden overleden. N. R. Crt. Vrijdag werd de schippersknecht V. uit 's Grevelduin-Oapelle voor de brug van het Heusdensche Kanaal door een sleepkabel een been letterlijk bij de knie afgesneden. De toestand van den ongelukkige is naar omstandig- heden redelijk wel. Aan boord van de mailboot Prinses Juliana te Vlissingen is een bankwerker van een hoogte van 6 meter in het ruim gevallen. De ongelukkige kreeg een hersenschudding en moest naar het Kath. Ziekenhuis worden vervoerd. Men meldt uit Dordrecht aan de N. Crt. Een 21-jarig meisje, M. L. uit Zeg waard, en dienende te Zoeterwoude, had zich gesteld onder behandeling van een z.g. „deskundige" voor vrouwen te dezer stede. Het meisje is overleden, doch het lijk door de politie in beslag genomen. Wel had een geneesheer de verklarihg afgelegd, dat hersenvliesont steking de doodsoorzaak was, doch hij was pas geroepen, toen het meisje al stervende was en hem een valsche voorstelling van de oorzaak der onge steldheid was gegeven. De politie werd echter door den stiefvader gewaar schuwd deze stelde een ernstig onder zoek in, waarvan het gevolg was dat de vrouw in hechtenis werd genomen. De justitie, die de zaak verder onder zocht, vond termen de gearresteerde in voorloopige bewaring te houden. Te Groningen is gevankelijk bin nengebracht het 60-jarig hoofd der christelijke school te Leens, verdacht van het plegen van verkeerde hande lingen met kinderen. Te Amsterdam is een brutale dief gesnapt. In een goudsmidswinkel vroeg Vrijdagavond eenjongmenschomgouden horloges te zien. De 19-jarige zoon des huizes, die den klant te woord stond, toonde hem eenige uurwerken. Plotse ling kreeg hij van den bezoeker een hevigen slag met een schroevendraaier in het aangezicht, zoodat het bloed hem uit den neus stroomde. De zonderlinge klant maakte van de gelegenheid ge bruik om een gouden horloge weg te nemen en den winkel uit te hollen. De zoon van den winkelier liep hem na en het gelukte hem den dief te grijpen en aan de politie over te leveren. De aangehoudene is een 21-jarige siga renmaker, die ook de dader is van soortgelijke diefstallen in het begin van het jaar bij een 2-tal andere goudsmeden gepleegd. Bij het rooien van boomen te Est bij Tiel heeft W. H. v. d. L. een zwaren tak op het hoofd gekregen, waardoor een schedelbreuk ontstond. De getrof fene, die nog niet tot het bewustzijn is teruggekeerd, verkeert in levensgevaar. Waar moet dat heen f Naar het orgaan der „Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel" meedeelt, had een arbeiderremmer der S.S. te Leeuwarden om godsdienstige overwegingen vrij-, stelling van allen Zondagsdienst aan de maatschappij en den chef gevraagd; hij wenschte geen loon voor zijn werk op Zondag meer te ontvangen. Hem werd te kennen gegeven, dat strenge maatregelen bij volharding in zijn voor nemen niet achterwege zouden blijven. In den nacht van Zaterdag 4 en Zondag 5 December ging hij klokslag 12 naar huis en liet den chef weten, dat 5 Dec. niet op hem moest worden gerekend. Op 12 Dec. herhaalde hij, niettegenstaande een waarschuwing dat ontslag zou volgen, zijn dienstweigering om gemoedsbezwaren. Na een onderzoek, waarbij de man verklaarde, lievertegaandande sabbats- rust te schenden, werd de gelukkige oplossing gevonden, waarbij hij werd overgeplaatst naar Nieuweschans, waar de remmers geen Zondagsdienst behoe ven te verrichten. - Na één jaar huwelijksgeluk ge smaakt te hebben is een echtpaar te Warmenhuizen verblijd met de geboorte van drie gezonde knapen, elk wegende vier pond. Een postpakket, twee weken ge leden van Sliedrecht verzonden naar Den Haag en een waarde vertegen woordigende van bijna tweehonderd gulden, is niet aan zijn adres bezorgd.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2