Jaarrg. \o. 88. Woensdag 9 Februari 1910. 25e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELFMAA, Buitenland. FEUILLETON. COLI! AI\T. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Te Witham in Essex heeft op een vergadering ten bate van de erwten plukkers in Essex een Anglikaansche geestelijke verteld, hoe John Burns, de minister van plaatselijk bestuur, verle den jaar zomer, toen hem klachten bereikten over het leven van de arme [jondenaars, die jaarlijks bij duizenden in Essex erwten gaan plukken, zich us arbeider vermomde en eenige dagen met dat volk mee erwten plukte. Na dien is er een rapport van zijn departement over de zaak verschenen. Burns is van oordeel, dat eerst de openbare meening wakker geschud moet worden voor meu de wet te hulp kan roepen teneinde de boeren en de erwten- koopers te dwingen, beter voor de plukkers te zorgen. De menschen moeten tegenwoordig 's nachts op het veld doorbrengen en worden minder behandeld dan vee. De bisschop van St. Albans, die de vergadering leidde, ik den lof van minister Burns. RUSLAND. De leden der tweede Doema, die veroordeeld zijn wegens samenzwering, zijn Vrijdag te St. Petersburg zwaar geboeid naar het station gebracht om naar de Siberische mijnen te worden vervoerd. De socialistische leden der huidige Doema trachtten vergeefs den vertrekkenden een ovatie te brengen. In den laatsten tijd zijn weer velen in hechtenis genomen. De couranten De aandrift tot zelfbehoud behaalde echter de zege over het sombere voor nemen, en eren als een misdadiger schuifelde Tippel door het donker den idam over, sloeg toen links om, en be reikte weldra eene uitstekende hoek van deriunette, waar hij handig tegen op klauterde. In den lioogen muur van den hoofdwal bevonden zich onderschei dene indiepiogen, die naar de kasematten of de mijngangen leidden, en waarin in tijd van vrede alle voorwerpen der artillerie bewastrd werden. Dezeingan- waren met zware ijzeren deuren gesloten. Toen zich de bombardier omgeven zag "an die hooge vestingwerken in het nachtelijk uur, dat alles om hem heen doodsch en stil was, en hij zich op den bodem van het diepe graf bevond, waar toe noch het geruisch van den straatweg, noch de bedrijvige beweging van de 1 koude doordringen, trad hem eens- ps de gedachte aan den ontsnapten galeiboef als een grijnzend spooksel voor den geest. Wanneer deze eens, dewijl Ibij de hooge werken niet kon over- kliuamen, in dit donkere graf omdwaalde, mogen er geen melding van makenen mogen ook geen berichten openbaar maken over de revolutiounaire beweging. SERVIE. Volgens een bericht der Politische Correspondenz zijn de Servische, be stellingen voor het leger aldus verdeeld De Eransche fabrieken leveren 40 batterijen elk van 4 snelvuurkanonnen, 10 houwitser-batterijen, 150,000 granaat kartetsen, .35 millioen geweerpatronen en tuig voor 15 batterijen. De Duitsche fabrieken leveren 30,000 repeteergeweren en 30 millioen geweer- p 'tronen. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de minister-president Moret medegedeeld heeft, dat ingevolge openbaar gemaakte besluiten leekenscholen geduld zullen worden, maar de scholen van Perrer niet. Deze blijven gesloten omdat daarin dingen onderwezen zijn, die van een vijandige gezindheid jegens vader land en huisgezin blijk gaven, wat volgens de strafwet niet toegelaten kan worden. AMERIKA. Telegrammen melden een beschieting van de stad Greytown door een kanon neerboot, bemand door Nicarpguaansche opstandelingen. Dat is geschied op Donderdag. Er werden eenige huizen in brand geschoten maar de kustbatte- 'rijen schoten terug, en het insurgenten- vaartuig werd geraakt en moest zich verwijderen. wanneer hij hem toevallig eens ont moette, wanneer de misdadiger hem eeus aanviel, en hem doodsloegWant van zoodanigen kerel, die hem in zijne ver twijfeling aangreep, liet zich alles ver wachten. Immers dat het een zware boosdoener, misschien wel een moorde naar was, had Tippel aan het signaal gehoord, dat door drie kanonschoten ge geven werddewijl voor oenen militairen strafgevangene slechts één schot, eu voor eenen lichten misdadiger twee schoten gedaan werden. Aan deze voorstelling verbond zich daarenboven nog de ontzettende gedachte, dat men hem, den ouschuldigen bom bardier, wanneer hij toevallig aangehou den werd, eindelijk voor den ontvluchten moordenaar zoude aanzien. Terwijl hij zoo langs den muur der vesting heen sloop, en angsftg om zich heen blikte, bleef hij plotseling als aan den grond genageld staan. Geen honderd schreden voor zich uit, zag hij eenen dergelijken ingang in den hoofdmuur, waarvan wij zoo even spraken, en wan neer zijn gezicht hem niet bedroog, ont- waardde hij van de andere zijde een ge stalte, die langs den muur .schuifelde, en den bedoelden ingang binnen sloop. Hij gevoelde het over zijn gansche lichaam, dat eensklaps met een ganzenhuid over dekt werd, dat dit de ontvluchte moor denaar was. Hij was zonder eenig wapen, zelfs zonder eeuen stok, wat Greytown ligt aan het zuidelijkste gedeelte van de oostkust van Nicaragua, aan de Caraïbische Zee dus. Deze beschieting van een havenstad uit zee is natuurlijk wel iets erg geweestmaar, waar het Nicaragua betreft, behoeft men zich over zooiets nu niet zoozeer te verbazen. Daar is nu eenmaal de burgeroorlog latent, en at en toe flikkert hij fel op. De ernst van het geval zit dan ook hierin, dat een aanval op Greytown, hetzij van de landzijde, hetzij van den zeekant, bepaaldelijk verboden was door den gezagvoerder van een Britsch oorlogsvaartuig, dat daar ter reede ligt. Die gezagvoerder had een voudig gedecreteerd, dat de Britsche belangen in Greytown van dien aard waren, dat hij -- gezagvoerder niet kon of wilae gedoogen, dat er zou wordeD geschoten. De Nicaraguaansche watergeuzen hebben zich daar een voudig niet aan gestoord. Maar nu zal de Eugelsche zeeofficier toch het een en ander moeten doen om zijn figuur te redden. En dat stempelt het gebeurde tot iets tamelijks ernstigs want de Vereenigde Staten sympathi- seeren (om reden van eigenbelang) met de partij van den opstand. Bovendien ziet men te Washington heel ongaarne, dat een Europeesche mogendheid zich mengt in specifiek Amerikaansche zaken, zoodat ook dat wel eens tot wrijving tusschen Londen en Was hington zou kunnen aanleiding geven. Verder zijn er telegrammen over gevechten bij Boaco, Libertad enz. Men zoeke die plaatsen in het binnen land, aan de oostelijke helling van de zoude hij derhalve doen Zoude hij terugkeeren Want als hij voorwaarts ging, dan moest hij den heilloozen ingang passeeren, dan zoude de boosdoener hem zien, als een wild dier uit zijn hol op hem toespringen en de bloem van het Duitsche bombardierschap was niet meer Ieder onzer lezers zal het waarschijn lijk bij ondervinding hebben, dat in oogeublikken als de zoo even beschre vene, de voorhandene moed krampachtig tot eene onbegrijpelijke hoogte kan stijgen. Wij nemen b.v. iemand, die bang voor spoken is, en die in zijne ge dachten voor zulke wezens honderd uren uit den weg gaat. Nu ziet hij op eenen sehooneu nacht iets onbegrijpelijks naast zich op de straat wandelen het is mis schien een schaduwbeeld, dat over den grond zweeft, in plaats er zijne voeten op te zetten. Had hij het van te voren geweten, dat hem hier zoo iets bejegenen zoude, dan waren misschien de schAtteu van Indië niet voldoende geweest, hem naar deze plaats te voeren. Thans echter overmaat hem de vrees, een onbeschrij felijk gevoel van moed doortintelt zyu lichaam, om dit geheimzinnig wezen aan te raken, dat hem zoo angstig gemaakt heeft, en ijlings stort hij zich onwille keurig op het spook, met het vaste voor nemen dit den hals om te draaien. Dewijl er echter geene spoken bestaan, stort hij zich waarschijnlijk op eene witte centrale bergketen, die de republiek in een richting noordwest-zuidoost door snijdt. Deze gevechten, waaromtrent het juiste voorloopig nog wel niet bekend zal worden, hebben met het gebeurde te Greytown weinig of niets te maken. EGYPTE. De Kaïrosche correspondent van de Pall Mall Gazette zegt, dat volgens geruchten onder Egyptenaren, de chèdive vah Egypte op het punt staat te trouwen met een Oostenrijksche gravin, in Egypte wel bekend en sedert jaren aan het Egyptische hof verbonden. Zij is onlangs tot den Islam toegetreden. Als chediviaansohe prinses zal zy Zoebeida Jeni Hanem heeten en in den harem wonen. Abbas II heeft al een echtgenoote, maar de Koran staat er den Moslem vier toe, ongerekend de bijwijven. FRANKRIJK. Zoo langzamerhand begint men eenig overzicht van den toestand te krijgen, lederen dag wordt het beter het water blijft zakken en de menschen worden dagelijks geholpen. Maar voor later Voor de toekomst Als het water overal Weggetrokken zal zijn, de bezittingen vernield of be schadigd achterlatend, en werklieden nog steeds zonder werk zullen zijn, jdoor het nog stilstaan van fabrieken? Aan de burgemeesters en andere autoriteiten, die deze vraag tot minister Briand richtten, heeftde minister gezegd, dat hij de maatregelen wil nemen om ook in deze ellenden te voorzien. deur of op een weerloos mensch, als wanneer zijne moed tevens weder uitge doofd is, en hij zich onder eene stame lende verontschuldiging naar huis be geeft, niet zonder honderdmaal angstig achterom te zien. Bijna evenzoo ging het den bombardier Tippel. Dewijl eene plotselinge schrik in zijn lichaam alle denkbeelden van moed, evenals een stervend vuur, uitge doofd had, gevoelde hij eensklaps eenige krampachtige trekkingen in zijne handen, jen in zijne ziel het vaste voornemen, zich van den bewusten misdadiger niet >den schedel te laten verpletteren, maar aan hem des noods dezelfde operatie te verrichten. Op zijne teenen sloop hij op den bedoelden ingang toe, van tijd tot tijd blijvende staan, om goed te luisteren. Thaus had hij den ingang bereikt, en, zijn oor tegen Jeu muur leunende, hoorde hij duidelijke voetstappen, die, door de kronkelingen van den gang teruggekaatst wordende, zich in de diepte schenen te verliezen. Als een brieschende leeuw sprong Tippel thans op den ingang toe, wierp de zware deur dicht, en sloot de zelve nauwkeurig met den ijzeren dwars boom. Zoo als echter gezegd is, had deze daad van fermiteit plotseling eene weg zinking van alle kracht en moed tenge volge, en moest Tippel zich een oogen- blik aan het traliehek vasthouden, om niet tegen den grond te zakken. Terwijl de schreden uit het binnenste van den

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1