Binnenland. Rechtszaken. Beernaert, waar hun de gerechten werden aangebracht door blanke die naars Ook kon men er geen weg meer mêe wanneer zij terug tehuis kwamenEcht gemoedelijk, he, die smakelijke zet? Onze Koning is een rondborstige, gulle jonge man, zeker merkwaardig op de hoogte van al de vereischten zijner waardigheid eq die zichtbaar niet beter vraagt dan het goede te doen om het Daar waren de leden der afvaardiging volmondig over 'c akkoord, wanneer Albert de Eerste even over half twaalf het gesprek sloot met een hartelijk: Nu wil ik U niet langer meer ophouden, heeren L EERSTE KAMER. In de vergadering van Dinsdag 1 Febr. sprak de Voorzitter een woord van leedwezen over de treurige ramp, welke Frankrijk trof, en stelde voor den minister van Buitenl. Zaken uit te noodigen namens de Regeering een betuiging van deelneming aan de Fran- sche Regeering te zenden, wat deze verklaarde gaarne te zullen doen. Na, goedkeuring van een paar ver dragen werden de beraadslagingen over de Staatsbegrooting geopend. Bij de alg. beschouwingen gaf de heer Hovy zijne goedkeuring te kennen over de benoeming van' den heer Iden- burg tot Gouv.-Generaal en van den heer De Waal Malefijt als min. v. Koloniën. Spr. drong aan op meer Zondagsrust en beperking van den eed. De heer Waller achtte den toestand onzer financiën niet van dien aard dat absoluut nieuwe lasten moeten worden De heer Stork verdedigde de liberale partij tegen het verwijt van lauwheid en conservatisme en drong bij de jon gere industrieëlen aan op meer zorg voor het algemeen belang. Wachtgeld voor Kamerleden, die op non-activiteit staan, keurt spr. af; hij wil non-activi teit zonder bezwaar der schatkist en eerst wachtgeld als het mandaat eindigt. Hij drong verder aan op wyziging der Ongevallenwet en wil de ongevallen verzekering niet tot landbouw en zee- visscherij uitbreiden. De heer Van Nierop begrijpt, dat de uitgaven stijgen, maar hij drong ernstig op bezuiniging aan, evenals op grooter aflossing van leeningen. De heer Staal protesteerde ernstig tegen de critiek in het V. V. op de ministers v. Oorlog en Marine, hoog staande mannen. De heer Laan hield een pleidooi voor Staatspeusionneering verder drong hij aan op krachtig ter hand nemen van de afwerking der stelling van Amster dam, al eischt dit ook groote offers. De min. van Binnenl. Zaken kon digt een voorafgaand onderzoek aan, alvorens te komen tot een wetsvoor- dracht beoogende de belemmeringen voor de oprichting van bijz. scholen te verminderen. Ten aanzien van het toekennen van wachtgelden aan tot lid der Kamer benoemde personen, die een staatsbe trekking bekleeden, wijst de Minister er op, dat de opvolgende Regeeringen zich steeds op het standpunt gesteld hebben om den kiezers zooveel mogelijk vrijheid te laten om mannen hunner keuze in het Parlement zitting te geven. Wil men die vrijheid beperken, dan zal dit bij een herziening onzer Grond wet aan de orde moeten komen, daar aan deze zaak een constitutioneel prin cipe ten grondslag ligt De Minister dankt den heer Staal voor diens in hooge mate gewaardeerde rede. Spr. onderschrijft volkomen de meening van den heer Staal, dat het deze Regeering ernst is om op defensie gebied iets degelijks tot stand te brengen De Minister zet tegenover den heer SI aal verder uiteen, dat van gebrek aan homogeniteit in het Kabinet tot dusver niet is gebleken, evenmin van strijd bij de militaire ministers met het algemeen beleid van het Kabinet. Ten slotte de eedsquaestie bespreken de zet de Minister uiteen, dat de Reg tot afschaffing van den eed niet kan overgaan maar wel den weg op wil van vermindering van ambtseeden, terwijl facultatief stelling van den eed ook niet zoo bedenkelijk zou zijn. Maar de oplossing die de Regeering beoogt behoud van gerechtelijken eed met bevoegdheid van den rechter om te beoordeelen of de gemoedsbezwaren, waarop een getuige zich beroept om den eed niet af te leggen, werkelijk ernstig en gegrond zijn, acht de Min de beste oplossing. De min. van Financiën verklaart niet aan het verzoek van (den heer v. d. Does betreffende de commissarissen van politie te kunnen voldoen. Intusschen hoopt hij weldra met een pensioen voorstel voor alle gemeente-ambtenaren te kunnen komen. Tegenover den, heer Waller betoogt de min. dat belastingverhooging wel noodig is, al wordt de uiterste zuinigheid betracht, waarop de min. voortdurend bij zijn ambtgenooten aandringt. Theo rie en praktijk zijn intusschen twee Dit jaar komt het ontwerp-inkomsten- belasting. De suikerbelasting kan dan misschien worden verlaagd en de op brengst der tariefsherziening moet ge heel voor behartiging van sociale maat regelen worden aangewepd. verschrikkelijke onzekerheid, of zijne wacht misschien niet onderzocht zoude zijn, zijne afwezigheid ontdekt, en er niet reeds eeD rapport aan het commandement ingeleverd zoude zijn, dat de wacht commandant van fort no. IV zijn post heimelijk verlaten, en zich zoodoende onder zware verdenking van desertie ge steld had. Daarbij zweefde'hem zoo iets van degradatie voor de gedachte, als mede een somber voorgevoel van zes weken arrest, van het verlies der nationale kokaide; zoodat de ongelukkige en be angstigde bombardier, vooral dewijl hij zeer goed wist, dat er op het bastion noch kru.it noch lood aanwezig was, een oogenblik met zich zeiven raad nam, of lij zich niet liever met het kanon zoude fusilleeien, om zoodoende in eenmaal een einde aan zijn lijden te maken. Wordt vervolgd.) AXEL, 4 Februari 1910. Ten overstaan van den bouwkundige 0. van den Broeke had alhier gisteren de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis in de Nieuwstraat waarvan de uitslag was als volgt: MetselwerkP. de Jonge 1250 F. van Tatenhove 1196. Timmerwerk H. van Luijk 1353 A. P. Butler '1341, A. van 't Hoff 1285 en W. Vercouteren 1285. SchilderwerkH. J. Harte 235, C. B. Antheunis 232,50, I. Brakman 215, Ph. A. Knieriem 210,50 en H Hoebé 193.25u Metsel- en schilderwerk is aan de laagste inschrijvers gegundtimmer werk bij loting aan A. van 't Hoff. De Maatschappij Vooruitgang is ons Streven alhier heeft gisteren aanbesteed de levering van a. 266,000 K.G. Kunstmest 7X9. Levering 2126 Febr. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren P. van de Ardenne te Dordrecht, f 6,54 Dordtsche Kunstmestmaatsch. te Dordrecht, 6,54L. de Feijter te Ter Neuzen, 6,48D. J. Oggel te Axel, 6,45; W. Bedet te Ter Neuzen, 6,443 De MoorVlaeminck te Hulst, 6,405 Adriaanssens—Gumminck te Walsoorden, 6,39D. Scheele Az. te Ter Neuzen, 6,36; Iman v. d. Have te Rotterdam, J' 6,35 en Hoste te St. Laureijns, prijs geheim. b. 42,000 K.G. Chilisalpeter. Leve ring 14—19 Febr. InschrijversInternationale Handels vereniging te Roozendaal, f 10,39 Blondeel te Aardenburg, 10,29 Adri aanssens—Gumminck, 10,21 D. J. Oggel, ƒ10,19; D. Scheele, ƒ10,18; P. J. Scheele, f 10,16A. de Ruijter te Axel, f 10,15 en W. Bedet, f 10,14®. c. 18,000 K.G. Patent-Kali. Leve ring 21—26 Febr. Inschrijvers: G. J. Dees te Hoek, 6,26 D. Scheele, 6,25 Iman v. d. Have, ƒ6,25; Internationale te Zwijn- drecht, 6,16 L. de Feijter, 6,15 P. J. Scheele, f 6,09Maatschappij Dordrecht te Dordrecht, 5,9648 Dordt sche Kunstmestmaatsch., 5,7838 en Internationale Handelsvereen., 5,784. Alles berekend per 100 K.G. en te leveren in balen van 100 K.G. franco op 't voertuig der leden aan de Axel- sche Sassing. De leveringen zijn gegund aan laatst genoemde inschrijvers. Woensdag trad alhier voor de tweede maal op de heer J. H. Bulten van Doetichem, als propagandist voor de Nationaal Christ. Geheel-Onthoudersbond. Had hij de eerste maal gewezen op de verwoesting, die drankmisbruik aan richt in ons geestelijk leven, thans wilde hij het hebben over het maat schappelijk en natuurlijk leven. Spr. zeide dat oplossing van het drankvraag- stuk zou veroorzaken le toename van de koopkracht voor dagelijksche be hoeften en toonde dat aan door grafische voorstellingen 2e bevordering van de werkkracht van ons lichaam. Herhaaldelijk werd hier door schei kundige proeven bewezen, dat alcohol geen honger stilt, geen dorst lescht. geen verkwikkende warmte aanbrengt en geen krachten verschaft. Dit is alles schijnbaar, terwijl in werkelijkheid eigenlijk de tegenover gestelde verrichtingen plaats hebben, die zeer ten nadeele van ons lichaam zijn In de 3e plaats zou ook een toename merkbaar zijn van de zielskracht, wanneer men daardoor verstaat de on willekeurige werking van bloedsomloop in het algemeen en het hart in het bijzonder. Deze proeven waren voorafgegaan door een beknopte voorstelling van bier- en alcoholbereiding. De waarnemend voorzitter dankte spr. voor deze leerzame proeven en wenken en wees er op, dat die natuurlijk ten doel hadden de overtuiging aan te kweeken, dat men moet staken met drankgebruik om het misbruik te voor komen. Eventueel drong hy aan op aansluiting bij den bond om dan hier zoo mogelijk een afdeeling te vormen Woensdagavond werd in het café van C. Heijnsdijk, aan den Nieuwendijk alhier, een biljartwedstrijd gehouden waarvoor zich 38 liefhebbers hadden opgedaan. De uitslag was, dat de eerste prijs gewonnen werd door R. van de Casteel en J. C. van Dammede tweede door F. van Troost en Th d'Haens beiden van Sluiskilde derde door O. Waelput van Zuiddorpe en A. van Meurs en de vierde door C Lippens en Th. Cortvriendt. De personen, waarbij geen plaats is gemeld, wonen te Axel. Dinsdagavond ging alhier het ge rucht, dat zich te Sluiskil een jongen (over den naam was men het nog niet eens) had doodgeschoten. Bij onderzoek bleek het gerucht in zoover waar, dat een lijk was gevonden met een schot wond, en had men in den overledene de persoon ontdekt van P. de K., ver dacht brand gesticht te hebben ten huize van den landbouwer J. Goethals, aldaar. De K., landbouwersknecht te Sluiskil bleek met de dochter van Goethals in liefdesbetrekking te staan en trouw plannen te hebben. Daar hij hierin aanvankelijk verhinderd werd en zijn aanstaande naar Gent zou vertrekken, beproefde hij deze Zondagnacht nog eens te spreken. Daartoe was hij heimelijk met een ladder naar de slaap kamer van zijn meisje geklommen en door deze op aandringen binnengelaten. Na eenig onderhoud is hij vertrokken en het meisje in stilte naar beneden gegaan, waarna De K. echter weer terugkeerde en blijkbaar het meisje zocht. Deze hield zich zeer stil uit angst voor een mogelijke ontmoeting met de huisgenooten, daar ze gezien had, dat De K. een revolver bij zich had. Nadat hij vertrokken was, wekte zij haar vader en gingen ze samen op de slaapkamer, die tot hun schrik vol rook stond. De K. had het beddegoed met petroleum overgoten, doch brand was uitgebleven, wat vooral ook een groot geluk was voor 2 daar nog slapende kinderen van 7 en 12 jaar. Daar 's morgens De K. niet meer te vinden was, dachj men aan ontvluchting naar België, waarom opsporing werd gevraagd door de politie, bij wie aangifte van het geval was gedaan. Dinsdag werd zijn lijk gevonden in de nabijheid van de hofstede van G., hij was aan den slaap getroffen door een schot, vermoedelijk uit het revolver dat naast hem lag en waarin 2 ledige en 1 geladen huls aanwezig waren. Een en ander is ontleend a,d. Tem.Ct. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Middelburg, ter standplaats de gemeente Aardenburg Th. L. F. Roersch, candidaat-notaris te Breda. In de week van 26 Januari tot en met 1 Februari 1910 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Tholen3 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Grijps- kerke, 1 te Middelburg en 1 te Stave- nisse10 van diphtheritis, waarvan 1 te Hoek, 1 te Hontenisse, 1 te Hulst, 1 te St. Jansteen, 1 te Middelburg, 3 te Vlissingen en 2 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 6 Februari 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. H. A. Munnik Nam. 2 ure Ds. H. A. Munnik (van Feijnaart.) Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Februari 1910. A. C., 45 j., ketellapper te Gent, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Deze diefstal bê- treft die van zilveren voorwerpen in een logement te Ter Neuzen. C. V., 20 j., P. E. d.C.,27j.,H.d.C., 20 j., arbeiders te Aardenburg, thans gedetineerd, ieder tot 1 maand gevang, met aftrek van het voorarrest. L. d. R., 40 j., koopman te Retran- chement, is wegens mishandeling van een dier veroord. tot ƒ10 of 10 dagen hechtenis. P. d. V., 39 j., visscher te Retran- ohement, beklaagd van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, is vrijgesproken. Ter plechtige openbare terecht zitting der Arrondissements Rechtbank te Middelburg, werdefa hedenmorgen geïnstalleerd de nieuwbenoemde rech- ters-plaatsvervangers Mrs. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat en pro cureur, Mr. A. A. de Veer, voorzitter van den Raad van Beroep en G. J- Sprenger, secretaris der gemeente Mid delburg, allen aldaar wonende.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2