Landbouw. Gemengd Nieuws. Hare Majesteit de Koningin ontving gisteren in afscheidsaudiëntie den afge treden burgemeester van Amsterdam, mr. Van Leeuwen en mevrouw, zijne echtgenoote. Beiden zijn daarna aan de Koninklijke tafel genoodigd. -- De Soir meldt, dat koning Albert besloten heeft in het voorjaar officieel een bezoek aan Koningin Wilhelmina te brengen. Ridderorden. De N. R. Crt. bevat een artikel, waarin het blad opkomt tegen het groote aantal ridderorden dat in ons land wordt verleend en dat in de laatste vijf jaren meer dan verdubbeld is, blijkens het volgend staaltje uit den Staatsalmanak Ned. Leeuw. Oranje-Nassau. Bij de te Bergen op Zoom gehouden ver- kooping van 7 hengstveulens (3-jarige) aan het rykshengstveulendepot, was de toeloop van koopers zeer groot. Een der hengsten werd bij gebrek aan bod opgehouden, doch de overige 6 brachteu het aanzienlijk bedrag op van f 16.140. Het hoogste bod bedroeg f4930 voor een Belgisch hengstveulen; eigenaar werd de heer Pauwen te West-Pan- nerden. Voor Zeeland is geen der dieren aangekocht. in 1905 in 1906 in 1907 in 1908 in 1909 67 74 92 105 139 210 306 322 353 476 Het blad vraagt of door een inkrim ping van het verleenen der decoraties zij het dan een beetje minder snel dan de opklimming ging „door een ernstig nagestreefde beperking in de toekenning van brevetten van officieele verdienstelijkheid de waarde van de te verleenen onderscheidingen, en ook het ontzag voor de ridderorden, niet zeer toenemen „Thans daalt de eerbied voor de koninklijke onderscheidingen onder het Nederlandsche Volk in evenredigheid met de toekenning van haar getal, dat zich in korte jaren allengs verdubbeld heeft." De N. R. Crt. spreekt van „een de coratie-eu vel" en wijst op Zwitserland en de Ver. Staten waar ook geen ridder orden worden verleend en waar ook menig erkend verdienstelijk burger ge vonden wordt en ook menig vermogende een weldoende chéque heeft geschreven zonder voor deze minder algemeen er kende verdienstelijkheid een officieele onderscheiding te erlangen of te ver langen." Het blad wil natuurlijk niet alle decoraties afschaffen en deze speciaal ook al voor vreemdelingen behouden. Maar ook hier blijft het blad op een meer oordeelkundige en een minder kwistige wijze van beloonen aandringen. „Door de buitengewoon vrijgevige wijze van decoreeren van vreemde diplomaten is toch het gebruik in zwang gekomen, dezerzijds ook de Nederland sche diplomatieke vertegenwoordigers uitermate goed te bedenken en bijv benoemde chefs van missiën dadelijk met den Nederlandschen Leeuw te be giftigen, zonder dat van hun zelfstandige geschiktheid veel heeft kunnen blijken. Wat dit een uitvloeisel is van onze overdreven gulheid jegens vreemdelin gen, zou het zeer zeker aanbeveling verdienen in een wijze beperking te dien opzichte het waardig voorbeeld te volgen van Groot-Brittannië, dat niet scheutig is voor den buitenlander." De N. R. Crt. had gaarne gezien, dat in de afdeelingen der Eerste Kamer in deze quaestie een woord was ge sproken, waarbij op beperking van de coreering werd aangedrongen. aankomst van den bombardier op gelijk vloers, geschiedde gelukkigerwijze zoo verwenscht voor de omstanders, dat allen, die het plan hadden den dief te vangen, de zwaarlijvige huiswaardin niet uitgezonderd, op zijde sprongen, en den armen Tippel de gelegenheid gaven, zich zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Wordt vervólgd.) AXEL, 1 Februari 1910 Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie wil de heer Bouw- mans, muziekonderwijzer alhier een zangcursus oprichten voor kinderen van 8 tot 15 jaar, in twee afdeelingen. Afgezien van het feit, dat op de lagere scholen veelal niet de noodige zorg aan het zangonderwijs kan worden besteed, zal hij, die de schooljeugd en de daar in jaren opvolgende grooteren hoort zingen (schreeuwen wel niet meenen, dat de inhoud en de hoedanigheid van dien zang niets te wenschen overlaat. Bovendien is uit vroeger en nog be staande zangvereenigingen reeds te vaak gebleken, dat sommigen ofschoon over een goede stem beschikkend, stuitten op de notenkennis, om muziek- kennis nog niet te noemen. Eenmaal groot geworden, wil men het „regeltje" niet meer gaan leeren, zoodat men zich dan maar heelemaal onthoudt. Wanneer zulke menschen dan buiten den kerk zang nog eens zingen, is het meestal niet veel bijzonders. En daarom zouden we in het belang van den volkszang en in het belang van hen, die voornemens zijn later muziek of zang te beoefenen, willen aanraden om dezen cursus te volgen. Want ofschoon zangcursus zal deze leerschool voorzeker ook zijn nut hebben voor liefhebbers van instrumentale muziek. We stellen ons voor, dat het den heer Bouwmans ernst zal zijn met de lessen. Moge hy succes hebben en binnen afzienbaren tijd met de kleintjes iets grootsch doen hooren In de heden gehouden vergade ring van verschillende polderbesturen betrokken bij de overeenkomst tusschen de Polders en Waterschappen en het Rijk, is besloten een request in te dienen bij den Minister van Waterstaat en Gedeputeerde Staten van Zeeland ter verkrijging van een verbeterde waterafvoer beoosten het Kanaal Ter Neuzen—Gent. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is voor de rijkspostspaarbank in de maand Januari ingelegd 12.297.275 en terugbetaald 3225.51 in Januari 1909 bedroegen die getallen resp. 9809,13 en 3988,10. Met ingang van heden is als be diende bij het post- en telegraafkantoor alhier benoemd de heer C. van Vessem Cz., van Zaamslag. Tot directeur van het muziek gezelschap te Zaamslag is benoemd de heer Jac. Blansaart te Axelzulks in de plaats van den heer Aug. Eeckhout, muziekonderwijzer te Hulst, die als zoodanig bedankt heeft. De gemeenteraad van Hoek vol deed in zijne vergadering van Donder dag aan den hernieuwden aandrang van den Commissaris der Koningin om een pensioenregeling vast te stellen voor den onlangs benoemden veldwachter, J. van Hermon. Bepaald werd dat hij, evenals zijn voorganger, op 65-jarigen ouderdom, of bij invaliditeit een pen sioen zal ontvangen van j 400,—. Daar de inschryving zoover boven I de raming was, werd het crediet voor i het bouwen van een nieuw gemeente- j huis van 3000 verhoogd tot 4500. j De Raad besloot echter in plaats van I een deel van den grindweg naar Neuzen te bekeien, wat 5500 zou kosten, daar aan te brengen een gewalste steenslag- baan, waarvan de kosten slechts 4000 zullen bedragen, zoodat het te leenen bedrag onveranderd kan blijven. Burg. en Weth. zijn aangeschreven eene gelegenheid in te richten voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Goedgevonden werd om, indien de betrokken autoriteiten daarmede ge noegen nemen, in de oude school daar voor een lokaaltje in te richten. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur werd in het Kanaal bij de Keersluizen te Vlissingen de knecht J. Drabbe van den beurtschipper Lantsheer, van Hoek, door den kluiverboom getroffen, tenge volge waarvan hij overboord viel. Door den schipper en een brug wachter, die met een boot toeschoot, werd de drenkeling op het droge gebracht. De pogingen, die eenigen tijd aangewend werden om de levens geesten op te wekken, bleven vruchte loos. Een dokter, die geroepen was, kon slechts den dood constateeren. Het lyk is naar het gasthuis vervoerd. M. Crt. Te Boschkapelle hebben brutale dieven een dezer nachten bij den land bouwer J. S. een aantal kippen ge stolen hoeveel zij er hebben medege nomen, weet men niet juist, omdat er zooveel op het hof rondloopenmen schat van omstreeks 30. De waakhond lag 's morgens levenloos bij zijn hok. Waarschijnlijk hebben de schavuiten te voren het dier gedood om niet ge stoord te worden, of wel hebben zij het gedood, toen het begon te blaffen. Te IJzendijke gaf Donderdagavond het IJzendijksch Zanqkoor in de Nederl. Herv. kerk, onder leiding van den heer I. J. van Rosevelt, zijn eerste concert. Het rijke programma werd verdienste lijk uitgevoerd. Vocaal en instrumen taal wisselden elkaar aangenaam af. Zong het koor een tiental liederen, de organist gaf een tweetal stukken ten beste, terwijl een paar quartetten voor violen en fluit werden ten gehoore ge bracht. De predikant sprak over den invloed van muziek en zang. Het ruime kerkgebouw was zeer goed bezet. M. Crt. Gisteren is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie, gesteld M. M. A., 25 j., geboren en wonende te Oostburg, ver dacht van diefstal. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de sluiting der jacht en visscherij bepaald als volgt de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met in gang van 1 April, en die op water snippen met ingang van 16 April het weispel van kwartelen zal alleen van 2 Mei tot en met 15 Juli geoor loofd zij n dat kooieenden moeten worden opge sloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April voor kruis- net en hengel en van 16 Maart tot en met 31 Mei voor zegen of sleepnet de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei dat gedurende den gesloten vischtijd in de wateren waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal en paling zal mogen plaats hebben met van een aalhaak voorziene dobbers, met aalkorven en met aal fuiken volgens opgegeven model. In de week van 19 tot en met 25 Januari 1910 zijn in Zeeland voor gekomen 4 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Goes, 1 te Grijpskerke en 2 te Sluis6 van diphtheritis, waar van 1 te Aardenburg, 1 te Middelburg, 3 te Vlissingen en 1 te Zierikzee. Oeverafsckuiving aan den West- kapelscken Zeedyk. Zondagmorgen hebben velen een bezoek gebracht aan Westkapelle, het dorp, dat bij velen bekend is om zijn dijk, dat meesterstuk van onze voor vaderen, die door het aanleggen daarvan Walcheren hebben weten te beveiligen tegen de golven der Noordzee. Aan dezen, een paar kilometers langen dijk, is Zaterdagmorgen een vrij ernstige afschuiving ontdekt. Aanvankelijk was de breedte ruim 5 meter, maar in den loop van den dag werd bij laag water steeds meer van den dijk afgenomen. Dit kon ge makkelijk geschieden, waar ter plaatse der afschuiving slechts een geringe kleilaag aanwezig is. De tweede palenrij was echter in staat het woedende ele ment, althans voorloopig, te keeren. Zaterdagavond bij laag water is men begonnen met het werpen van zakken, gevuld met duinzand, in het gat en men is daar ondanks den nog steeds woedenden storm mede door blijven gaan zoolang het opkomende water dit toeliet. Toen Zondagmorgen het water weder afging bleek dat de Zaterdagavond ge storte zakken onder water gezakt waren; men begon direct met er weer eenige honderden boven op te werpen, waar van men er echter direct bij het op komen van het water weer zag weg slaan. Het doel is een compacte massa te krijgen, die voorloopig het water belet verdere verwoestingen aan te richten. In het geheel zijn reeds 20,000 zakken besteld. Later zal men trachten achter de eerste palenrij weder de basaltglooiing te herstellen. De groote steeuen der oude glooiing zijn als kleine grintsteentjes weggespoeld. Naar wij vernemen, bestaat het grootste gevaar hierin, dat de zee ter plaatse zéér diep is, betrekkelijk vlak onder de kust niet minder dan 35 meter. Voor de „dijkers", het gedeelte van de Westkapelaars, die van het werk aan den dijk leven, is het her stellen der breuk zéér welkom, daar zij onder groote werkloosheid te lijden hebben. N. R. Crt. Donderdag is te Amsterdam op een groot kantoor een jongeman plotse ling door twee rechercheurs uit zijn werk gehaald, naar Nieuwediep gevoerd en ter beschikking van de Marine- overheid gesteld. Hij had nl. vroeger voor 6 jaar bij de marine geteekend, maar was na 2 jaar uit den dienst weggeloopen.. Vijf jaren lang had hij zich voor het spiedend oog der politie weten te verbergen en een goed middel daartoe gevonden door te Amsterdam te werken en te Haarlem te wónen. Zoowel zijn patroon als zijn kamera den waren zeer met het geval begaan, daar de deserteur een zeer oppassende jongeman was. Zijn ouders, die te Groningen wonen, en zijn hospita te Haarlem, werden op order van zijn patroon door zijn collega's persoonlijk met het gebeurde in kennis gesteld. Afdreiging. Te Exloërmond kwa men bij een daar wonend landbouwer een paar kooplieden in lapjes binnen en vroegen om een verwarmd vertrek. Dat kon men niet geven en een drei gement van den boer had het effect dat de heeren verdwenen. Nu smeet men 't anker uit bij 'n buurman, waar de vrouw alleen thuis was en voor kort was bevallen. De indringers sommeer den haar een pak goed voor 12 te koopen en het naastliggend biljet te teekenen. In angst deed de vrouw het.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2