UIT DE OUDE m\ rlo. ^aarg Woensdag 2 Februari HMO. 25e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEU ILL ETON. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In het voorjaar zal men beginnen den spoorweg van Dessau naar Bitter- teld, een afstand van 25.6 K.M., in een electrischen spoorweg te veranderen. Later zal het electrische bedrijf ook op den spoorweg MaagdenburgZerbst Leipzig—Halle a/d Saaie ingevoerd worden. De centrale voor de levering van den stroom komj te Muldenstein, op 5 K.M. van Bitterfeld, waar goede en goedkoope bruinkool te krijgen is. De kosten van den aanleg worden, met inbegrip van de aanschaffing van rollend materieel, voor de heele lijn op 26 millioen mk. geschat. De Duitsche regeering heeft onlangs met ontzaglijke moeite 280 zwarte schapen uit Mantsjoerije de dieren wier huid het zoogenaamde caracul- bont (karakkel, zeggen de Russen) levert in de kolonie Zuidwest-Afrika ingevoerd, om een proef met het aan- fokken en het kruisen van dié schapen soort te nemen. Op de lange reis gingen maar twee dieren dood. De overige wérden naar een staatsboerderij overgebracht en schenen daar goed te tieren. Kort daarna brak onder de gewone schapen in de kolonie een veeziekte uit, die onder de kudden van de kolonisten groote verwoestingen aan richtte en op de schapen uit Mantsjoerije oversloeg. Volgens een bericht uit de kolonie, heeft geen enkel karakkel- schaap er het leven afgebracht. 19) De drie schoten moeten ook den ka- noQnier wel voortgedreven hebbeu, dewijl hjj in de haast een klein biljet op de straat had laten liggen, dat waarschijnlijk de aanwijzing was op de Rudesheimer en de beide hammen, dat kostbare biljet welks gevolgen hier verguisd waren, zonder dat de ongelukkige bombardier er op zijn doode gemak iets van genut tigd had. Werktuigelijk opende hij den brief, hield dien gedachteloos voor zijne oogen, en las Mejuffrouw Zult gij het eenen onbezonneoen kwa lijk nemen, die, nadat hij door tijd en omstandigheid gedreven, een' der geluk kigste oogenblikken zijns levens in uwe nabijheid heeft doorgebracht.* Toen Tippel dit las, greep hij met de hand naar zijn hoofd om zich te bezinnen, of hij waakte, dan of hij droomde hij legde de hand op zijn voorhoofd, al waar zich eene koortsachtige gloed ont wikkelde over al het schrikbarende, dat hem heden avond bejegend was en nog bejegenen zoude; hij greep naar zijne borst, en deze bibberde van de koude onder de kale rok, hij greep naar Het is zeer de vraag, of de proef herhaald zal worden, in de eerste plaats omdat het bezwaarlijk transport zeer kostbaar is geweest, en dan omdat de Russische regeering inmiddels een ver bod van uitvoer voor die schapensoort üeeft uitgevaardigd. Uit het Noorden van Duitschland komen berichten van nieuwe sneeuw stormen. Men was Vrijdagmiddag te Kiel bang, dat het spoorwegverkeer met de omliggende steden gestremd zou worden. Te Lu beek heerschte ook groote stoornis in het verkeer. Op de lijn Dassow-Lubeck liep geen enkele trein. Andere treinen kwamen met uren ver traging binnen of bleven steken. In den Dollart is het stoomschip Emma gezonken. De bemanning werd gered. De Berlijnsche politie heeft een Hon gaar opgepakt, die een meisje de haar vlecht halverwege had afgesneden. In zijn zak vond men in een doos een vlijmscherp open mes. BELGrlE. De Brusselsche „Gazette" heeft een artikel, waarin gezegd wordt„Tegen over het gevaar voor een algemeene beroering, een gevaar, dat geschapen wordt door den Eugelscü-Duitschen wedijver, hoopt men dat met de krach tige medewerking van den nieuwen koning een ecouomisch en militair accoord den Belgen en Nederlanders meer gerustheid en veiligheid zal brengen. zijne maag, en deze was hongerig en ledig. Vervolgens wierp hij nog een blik in het papier, in den brief van zijnen vriend, dien hij ongelukkigerwijze verwisseld had, en in wiens plaats hij de lieve, blonde Pauline de aanwijzing over handigd had op twee flesschen Rudes heimer en even zooveel Westfaalsche hammen. Eindelijk sloeg hij zich nog maals voor den kop, en ging toen met looden schreden de straat in, waar zyo vriend de schrijver woonde, ten einde daar zoo schielijk mogelyk zjjne uniform weder aan te trekken. Hij bereikte weldra de deur van zijnen vriend, en richtte met een den blik naar het raam der vijfde verdieping doch nog geen enkele lichtstraal dron door het nauwe venster. Wat zoude de arme stumpert nu doen? Zijne uniform moest hij in allen gevalle terug hebben. Zoo schielijk mogelijk klauterde hij de vijf trappen op, om eerst zacht en daarna zeer hevig op de deur van het dakkamertje te kloppen. Niemand echter deed open. In wziju' angst trommelde Tippel tegen beschotten en vloerplankeu stootte daarbij allerhande vreeselijke vloeken uit, en hield niet op, zijnen vriend telkens bij diens naam te roepen In één woord, hij maakte een zoodani brutaal spektakel, dat de bewoners der lagere verdiepingen in rep en roer kwa men. Op de vierde verdieping opende zich eene deur, een oud wijf, in een Een nieuw feit, doch een ran kapitaal belang, heeft zich meldt het „Hbld. v. Antw." voorgedaan naar aan leiding der fondatie van Nieder-Fulbach. De algemeene bestuurder van het dep. van Buitenlandsche Zaken, de heer Capelle, is door koning Albert aange wezen voor het ambt van beheerder, dat Leopold II hem toegekend, maar dat hij geweigerd had. Dat is dus de volledige erkenning der geldigheid van deze stichting, die nog tot uitdrukking gekomen is, in het opeischen, door den heer Capelle, vau de Congoleeschs fondsen, in deze vennootschap geplaatst. Indien dus de prinsessen voortgaan met de ongeldigheid dezer stichting te vra gen, zullen zjj tegen den Belgischen Staat zelf te pleiten hebben. Uit goede bron wordt verzekerd dat zij het niet zullen doen en er zich toe zullen be palen de teruggave te eischen der an dere bezittingen. ENGELAND. Onder de Engelsche mijnwerkers gist 't nog. Woensdag viel op de Horden mijn bij West Hartlepool in Durham, een bende mijnwerkers een verkiezings bureel van den unionist Lambton aan en gooide er de ruiten in. Vervolgens trok de bende naar de mijn, waaraan staking is. De bestuurslokalen werden geheel vernield. Bij de mijnopening werd ook van alles vernield en in de schacht geworpen. Ten slotte moest het sociëteitsgebouw dat een f 100.000 heeft gekost het ontgelden. Daarin werd alles kort en klein geslagen. De voorraad sterke drank werd duchtig aangesproken. Den volgenden dag be gaf een troep stakers van 300 man zich naar het huis van den bestuurder der mijn. Een paar agenten van politie waren machteloos tegen de woedende bende, die de ruiten inwierp en de oranjerieën vernielde. Ten slotte werd de bende met den stok verjaagd. In Northumberland zijn er hier en daar ook wanordelijkheden geweest. Telkens trachten de stakers steenkool te rooven. Men vreest, dat het gebrek aan brandstof, waaraan de stakers lijden en het is de laatste dagen in het Noorden van Engeland fel koud, nog tot ernstige ongeregeldheden zal lijden. De koude in Schotland en het Noorden van Engeland is buitengewoon. In het Noorden zelfs der Midlanden zijn er rivieren toegevroren, die hetnietgeweest waren sedert 1895 en voordien niet sedert den Krimoorlog. Te Buxton heeft het 31 graden F. gevroren. Te Carlisle in het Noord-Westen van Engeland vroor het Donderdag 24 gr. Maar ook elders in den lande is het zeer koud geweest. Het vroor 15 gr. te Scarborough, 18 te Harrogate, zelfs 13 gr. in het anders zoele Bournemouth. Te Londen is het ook 13 gr. vorst ge weest. De bladen spreken van ver scheidene menschen, die buiten dood gevroren zijn. En schapen en vogels zijn er in menigte bezweken. In Schotland heeft het bovendien zwaar gesneeuwd-. In Oost-Lothian lag ze 30 c.M. hoog. In het heele land wordt er druk schaatsen gereden. recht heksen-negligée lichtte de bovenste trap op, en vroeg met eene krijschende stem, wat voor een galgenbrok, spitsboef of moordenaar daar boven zijne streken uitvoerde? Van de derde verdieping kwam eene vloekende basstem naar boven, die aan Tippel kond deed, dat, wanneer dat helsche leven daar niet op hield, men terstond de hulp van de po litie zoude inroepen. Hiertusscheu in lieten zich meerdere kinderstemmen in de hoogste discant hooren, terwijl het geblaf van twee honden zich met het accompagnement vereenigde. Door al dit geruisch heen, hoorde Tippel een paar slepende pantoffels de trap opko men, die zonder twijfel de waardin toe behoorden, een oude stemmige dame, aan wie op dit ondermaansche de di rectie over 'een kruidenierswinkel was opgedragen. Bij het opklimmen van de trap had de bombardier zijn rok uitgetrokken, om des te spoediger vau kleediug te kuuneu verwisselen maar alles had zich heden tegen hem samengespannen. Daar stond hij nu voor de deur, en wist raad noch daad. Wanneer al de verdiepingen van het huis niet door zijn geraas in oproer gebracht waren, dan zoude hij zeker de deur met zijnen rug opengeloopen hebben, om de kamer zijns vrieuds stormenderhand in te nemen. De klep perende pantoffels hadden reeds de bel- letage bereikt, en de basstem begon steeds driftiger van de politie te spreken, om welke reden de arme, angstige bom bardier het voor geraden hield, maar hoe eerder zoo liever den aftocht te blazen. Langzaam stommelde hij de vierde trap af, totdat hij het oude wijf bereikt had, die, zoodra zij eenen man ontwaardde in zijne hemdsmouwen, de handen naar den vluchteling uitstak, en in éénen adem uitschreeuwde: »een dief! houdt den dief!* De basstem beneden ver eenigde zich met dien uitroepterwijl haar eigenaar, juist toen Tippel hem voorbij wilde rennen, eene mouw aan greep van de ongelukkige zwarte rok. In zijnen doodsangst echter, liet Tippel niet los, en dewijl hij reeds op de derde trap was, zoo had hij ontwijfelbaar door de zwaarte zijns lichaams de rok met de daaraan hangende basstem naar beneden getrokken, indien de bewoner der derde verdieping zijneu arm niet wijselijk om de leuning van de trap geslingerd had. Op deze wijze werd de loop van den dikken bombardier voor een oogenblik gestremd, en zweefde de mouw, in den waren zin des woords, boven eenen af grond, in wiens diepte de waardin, met eene lamp en een' tang gewapend, op de loer stond. Wie weet, tot welk eene uitkomst dit tooneel nog zoudb geleid hebben, indien niet de rok onder een luid kraken van elkauder gescneurd was, en Tippel dientengevolge met de meeste snelheid naar benedeu was gerold. De

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1