T Aan ie heeren Landbouwers. .Br^ndsm^ Ingezonden Stukken. Ad verten tiën. Openbare Verkooping. 2025 Sparren, 1750 bossen Sparrensnoei en 1000 Canada- en Wilgensnoeihout, AANBESTEDING. „Vooruitgang is ons Streven" 260000 kilogr. Kunstmest, (7 x 9). 38000 Chilisalpeter. 15000 Patent-kali. Esn flinke Leerjongen J0Z. PERSIJNS Speciale opgeloste GUANO F. DIELEMAN, Boekhandel, Axel. I alle verkeer nagenoeg tot stilstand ge- I bracht. Wie goed had te vervoeren, moest dit doen met driedubbele krachten en groote inspanning. Tegenover dezen sneeuwstorm stond 'zelfs de gemeentereiniging machteloos. Wel is dadelijk het gansche personeel met een 1200 losse menscheu versterkt en waren er veertien sneeuwploegen bezig met het maken van banen in de hoog gevallen sneeuw, maar de resul taten waren voorloopig poover. I De electrische tram reed nog, maar hoe? De gebeele dienst was in de war, van een geregeld vertrek van de eindpunten was geen sprake en hier en daar in de stad waren ophoopingen van tramwagens. Niettemin hield de maatschappij vol, en toen de zwaarste buien voorbij waren, kwam er vanzelf meer regel in het verkeer. Pekel wagens had men al vroeg laten rijden. Het electriciteitsverbruik van de tram steeg tegen 12 uur tengevolge van den sneeuwval tot een cijfer als nog nooit werd bereikt, n.l. ongeveer iVa maal zooveel als in gewone tijden, j De treinen van de S.S. en de H. IJ. S. M. komen alle met zeer veel ver traging aan. Op de Z. H. electrische spoor was de vertraging gering. Vele telegraaf- en telefoonlijnen naar buiten zijn gestoord. Ruim 20,000 kilogram pekel is van wege de directie der gemeente-reiniging reeds gestrooid om de opruiming van de sneeuw te bevorderen. Daarmede werd doorgegaan. De jongens genoten. Niemand was j veilig voor een sneeuwbal, groole bonken sneeuw werden hier en daar winkels binnengerold, en sneeuwpoppen verschenen allerwege. Uit Amsterdam. De felle sneeuwjacht, die over de stad woedde, maakte het noodzakelijk dat de stadsreiniging niet minder dan 900 losse werklieden in dienst nam, tot het schoonmaken van de straten. Ook moest worden uitgerukt met alle be schikbare sneeuwploegen. De inter-communale telephoondienst ondervond belangrijke storing. Met Den Haag en Rotterdam kon slechts langs één draad gesproken worden, en met Utrecht in het geheel niet. Merk waardig genoeg bleef de verbinding met Londen intact. Gisterennacht is Amsterdam, en in veel erger mate dan Woensdag, ander maal onder de sneeuw gezet. Om 5 uur 's morgens trok de stadsreiniging er daarom reeds op uit, versterkt met 1400 man los werkvolk, en geholpen door alle sneeuwploegen. Het tram verkeer ondervond geene vertraging en ook de treinenloop ondervond geene storing van belang. Erger was het gesteld met het verkeer per telefoon en telegraaf. Met België bestaat geen directe tele grafische correspondentie meer, deze moet worden geleid over Duitschland. Ook met Frankrijk is alle verbinding verbroken. De correspondentie met Londen en Duitschland bleef iDtact, terwijl de telegrafische verbinding met Rotterdam eu Den Haag veel beter is dan Woensdag. Tusschen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is ernstige telefonische sto ring. Het telefonisch verkeer met Roozendaal en Zeeland is vrijwel geheel gestoord. I H. M. de Koningin maakte gisteren middag een tocht per arreslede door bet Haagsche bosch, waar druk geard werd. Ook hazardspel Te Haarlem loopt, volgens de Haarl. Crt., een koopman met sinaasappelen, die in zijn wagen een vak open hield voor het werpen met dobbelsteenen „onder de negenen boven de twaalf." Menige jongen liet de dobbelsteenen rollen om voor een cent drie sinaasappelen te winnen, zegt het blad. Er waren er ook die voor een paar centen een groot aantal wonnen. Te Maastricht is, bij afwezigheid der ouders, een vierjarig knaapje in brand geraakt en overleden. Na afloop van een bijeenkomst der christelijke jongelingsvereeniging te Drachtster Compagnie kregen enkele leden ruzie, waarbij de een den ander het oor bijna afsneed. Een geneesheer hechtte het lichaamsdeel, dat er los bij hing. In den kreits Marienburg (prov. West-Pruisen) is de kreitsgeneesheer dr. Hahn te Stuhm door pestpokken aangetast. Waarschijnlijk heeft hij de besmetting in het dorp Parpahren, waar twee sterfgevallen voor zijn gevallen, opgedaan. Te Marienburg zijn Maandag twee nieuwe gevallen van pestpokken voorgekomen. Het geheele aantal pestpokgevallen in den kreits Marienburg bedroeg 25. Maandag hebben te Barcelona weer 29 menschen terecht gestaan, die beschuldigd waren deelgenomen te hebben aan het oproer in Juli. Twaalf zijn er ter dood en vier tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De overige kregen langere of kortere gevangenis straffen. Deze vonnissen moeten nog door den kapitein-generaal van Barce lona bevestigd worden. Bel«'n<lm;iUingen. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van AXEL, noodigt de miliciens en landweerplichtigen met groot verlof, kaderreservisten met onbe paald verlof en voorts alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 35-jarigen leef tijd, die wenscnen deel te nemen aan de dit jaar in de gemeente Axel te houden Schietoefeningen, uit, daarvan vóór den 11 Februari 1910 aangifte te doen ter gemeente-secretarie, alwaar nadere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen zjjn te bekomen. Axel, 28 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. Axel, 28 Januari 1910. Geachte Redactie Mijn liarteiyken dank voor de talrijke blijken van belang stelling op 23 dezer ondervonden. Wed. F. C. EEKMAN—Dieleman. Axel, 28 Jan. 1910. 'iMSS"** Door de enorme stijging der lederprijzen, zijn wij ge noodzaakt, de prijzen SCHOENWERK te verhoogen. DE SCHOENMAKERS. De plaatsvervangend Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van Mevr. GRAVIN DE BOUSIES-BOR- LUUT, grondeigenares te Gent, op Woensdag rien 2 Februari 1910, des voormiddags elf ure, verkoopen alles zich bevindende in hare bos- schen in den polder Beoosten- en Bewestenblij, gemeentè Koewacht, alwaar te vergaderen. Beleefd verzoek ik U een onderstaande In de gemeenteraadszitting van Dinsdag 25 Januari j.l. is door B. W. van Axel ter tafel gebracht de verbetering van het „Buitenwegje" met name de rioleering daarvan. Dat de toestand aldaar ten zeerste verbetering behoeft, beaam ik ten volle met den heer De Feijter, maar dat men het geld voor die verbetering uit den zak van de eigenaars der Kuizen wil kloppen, zie, dat had ik van de heeren Raads leden niet verwacht. Immers het getuigt van groote inconsequentie om voor een en dezelfde zaak den eenen burger de materialen te doen leveren en den anderen burger daarvan vrij te stellen. Is het niet meer dan billijk dat wij, bewoners van de Kom der Gemeente, die voor de rioleering in de Kerkdreef, Slikdreef, Oude Wijk enz. in den vorm van opcenten op de Personeele Belasting moeten helpen betalen, ook door de bewoners van genoemde wijken wederkeerig worden geholpen? Hoe zal mijn aanslagbiljet, dat thans in de maak is, er uitzien? Zullen daarop de opcenten der gemeente n i e t tot 40% zijn opgevoerd, omdathet. buitenwegje niet gerioleerd is Nu zou men kunnen aanvoeren „Men had daar in die lage vliet nooit moeten bouwen". Nu ja, hiertegen kan worden aangevoerd dat het Dag. Bestuur der gemeente zulks nooit had moeten toelaten, maar dat is het „oude lied op de bekende wijs" en men komt er geen stap verder mee. Wij kombewoners, die onze belasting ook voor de gelegde rioleering betalen, behooren daar uit dien critischen toestand te worden verlost, en billijkheidshalve is dat de taak der gemeente. Nu beweert dhr. Kruijsse wel, dat iedere eigenaar de sloot voor zijne woning open heeft, wanneer hij een arbeider een halven dag laat delven. Zou dat bij mij ook het geval zijn, die een lengte van 62 Meters zou moeten delven? Bovendien zon de aankoop van buizen van mij eene uitgaaf vorderen van pl.m. 75 gulden, waar ik natuurlijk niet zoo licht voor te vinden ben, vooral daar het mijnen medeburgers geen cent gekost heeft. De voorzitter verklaarde ook nog dat een van de eigenaars beweerde de sloot van de Familie de Backer te hebben gekregen, maar dat nader gebleken is, dat tusschen genoemden eigenaar en de familie de Backer niet ge correspondeerd is. De voorzitter noemde den naam van dien eigenaar niet. Daarom ben ik zoo vrij hier te verklaren, dat onderge- teekende de door Z.Ed.Aehtbare bedoelde persoon is, en ik wel degelijk een schrijven in handen heb gedateerd 13 Mei 1909, waarbij Notaris Liebert te Kapeile (zaakgelastigde der familie de Backer) den eigenaren in overweging geeft de halve sloot in gebruik te nemen onverschillig tot welke doeleinden. Ten slotte ben ik zoo vrij mede te deelen, dat ik omtrent het beweerde in dit stukje niet alleen sta, doch meerdere eigenaren in het Buitenwegje volmaakt mijne meening deelen Het zal dut) vrijwel overbodig zijn, dat B. W met de bedoelde eigenaars in onderhandeling treden, zoolang de gestelde eischen, in casu- delven der slooten en leveren der buizen dooi de eigenaars, door het Gemeentbestuur worden gehandhaafd. Dankend voor de opname. Hoogachtend, P. DIELEMAN, Landbouwer, Axel (Buitenweg). Ondergeteekende zal namens z(jn principaal op Donderdag 3 Fe bruari des nam. 0% uur in „'s Lands Welvaren" bij den Heer W. Dieleman Wz. trachten aan te besteden Het bouwen van een WOONHUIS in de Nieuwstraat, gemeente Axel, verdeeld in drie perceelen. Metselwerk, b. Timmerwerk e. Schilderwerk. Bestek* en teekening liggen van af heden ter inzage in voornoemd café. C. VAN DEN BROEKE, Bouwkundige Axel. MAATSCHAPPIJ "t A. -5L Jii Ij. Het BESTUUR van bovengenoemde Maatschappij, zal op Donderdag 3 Februari 1910, 'en niet op 1 Fe bruari, zooals eerst was gemeld) des middags ten 2l;2 ure ten huize van W. Dieleman Wz. in ,'s Lands Welvaren" te Axel, trachten aan te besteden de levering van De leveringstijd der Chilisalpeter is in de derde week van Februari 1910, en die der Kunstmest en Patent-kali, in de laatste week van Februari 1910. Alles te leveren op de Axelsche Sassing, gemeente Axel, franco op 't voertuig der leden in balen van 100 kilogram. Voorwaarden etc. op franco aanvrage bij den Secretaris. Namens 't Bestuur, L. DE REGT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretaris. gevraagd, bij C. A. VAN DER WIELE, Mr. Kleermaker, Axel. Voor de bemesting uwer eetaardap- pelen, gebruikt voortaan niets anders dan (7X10X2.) VOOtt EET AAIID IPPELKK. Deze guano, hare voedende bestand- deelen onder den best oplosbaren vorm inhoudende, en speciaal bereid om aan de eetaardappelen den aangenaamst mogelijken smaak te geven, bezit, be nevens dit ontegensprekelijk voordeel, de eigenschap van de aardappelen een verzekerden en weligen wasdom te verschaffen, ze tegen insekten en ziek ten te vrijwaren en ten slotte, de groot ste opbrengst af te werpen. Men strooie van 1000 a 1200 kilogr. per H.A. Wordt afgeleverd in geloode zakken van 75 K.G. bruto-netto. Gaarne ontving ik tijdig Uwe ge- eerde orders, om de levering in Febru- ari-Maart eerstkomende (keus van den kooper) met de noodige stiptheid te kunnen bewerken. Laat niet na ten minste ééne proef neming aan te leggen en zelf te oor- deelen. Aanbevelend JOS. PERSIJN, Scheikundige Meststoffen, Wachtcbeke (Statie), België. IfgüÖ^ Voor p r ij s en verdere in- lichtingen wende men zich tot voornoemde firma of wel bij de depothoudersP. DE BRUIJNE, Axel en W. BEDET, Ter Neuzen. Traaemark STEEDS VERKRIJGBAAR alleen in verzegelde pakjes voor zien van bovenstaand gedepo neerd Handelsmerk ;in Zee u wsch - Vlaanderen verkrijgbaar te Axel, F. Dieleman, Erven H. Harinck, J. Baarman, J. H. v. Dixhoorn, P. Deij, Hulst, C. L. Du Cock— Sijlva, Ter Neuzen, P. v. Arent* hals, Gezusters Meertens, Wed. Klaassen-Donze, R. Scheele-Wil- lems, Sas van Gent, J. T. de Smidt, Franciska Pauwels, A. Stouthamer, Zaamslag, J. M. de Vos, Wed. D. J. van Pienbroek, Axelschestraat. In 't bijzonder wordt de aan dacht gevestigd op SOUCHON No. 5. A 1,30 per 1/2 KG.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3