Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. in Alfortville alle straten onder water er zijn daar 6000 personen gered, er moeten nog 10.000 in veiligheid gebracht worden, Men spreekt van 2 slacht offers, wegwerkers die aan het reddings werk medehielpen. Ze zijn verdwenen, en men vreest dat zij verdronken zijn. Een allerhevigste sneeuwstorm heerschte Dinsdag in een groot gedeelte van Champagne-Ay. Mareuil en Risseuil staan onder water. Een groot aantal huizen is te Tous a d. Marne ingestort. In Recy en Juvisy zijn alle huizen in gestort. Te Sens in Yonne hadden 2000 personen bevel ontvangen hun wonin gen te ontruimen verscheidene hunner wilden desniettegenstaande weer binnen gaan. Er ontstond toen een gevecht: er zijn 4 personen gevangen genomen, Uit Midden Frankrijk komen derge- lyke berichten. De Saöne blijft wassen Verscheidene straten in St. Laurent staan onder water. In Ma^on is een heele wijk overstroomd. Teletoon- en telegraafverbinding is verbroken. De gasfabrieken werken niet meer. In Parijs is de toestand niet minder ernstig, en nog altijd wast te Seine. De Almabrug schijnt ernstig in gevaar te verkeerener wordt aanteekening gehouden van de schommelingen. Men denkt er over het brugdek te laten springen. Een zware donderslag deed Dinsda; het gerucht ontstaan dat men de brug reeds had laten springen. Dat men in Januari bij sneeuwbuien niet direct aan onweer denkt, is ook wel verklaarbaar Door het onderloopen van machine kamers en kelders zijn verscheidene fabrieken stop gezet. In het Paleis van Justitie staan alle opbewaarde registers onder water; duikers zijn bezig ze te redden. Het aantal ondergeloopen straten neemt toe. Geleidelijk aan tracht men overal waar dit mogelijk is loopbruggen te slaan. De prijs van het brood is reeds gestegen Op verschillende pun ten worden verwarmde slaapplaatsen ingericht. Dinsdagnamiddag hebben president Fallières en de ministers Briand en Millerand de meest beproefde punten van Parijs en onmiddellijke omgeving bezocht, tot aan Ivry. Het is werkelijk moeilijk zich een goede voorstelling te maken van den omvang van de ramp die Frankrijk getroffen heeft. Er wordt nu aan alle kanten gewerkt door de openbare en particuliere wel dadigheid. De verlaten gebouwen van de vroe gere geestelijke orden zijn door de re geering ter beschikking gesteld der dakloozen. Maar minister Briand heeft erkend dat de aangevraagde 2 millioen geheel ontoereikend zijn. Het water steeg Woensdag te Parijs nog altijd hooger, telkens weer nieuwe straten overstroomend tot ontsteltenis der bewoners, vooral in de kleine straatjes. Te Parijs isonderdenondergrondschen spoorweg ter hoogte van den Boulevard Bercy een verzakking ontstaan. De bewoners ontruimen de huizen. Het water bereikte het station Baudin. Te Melun (aan de Seine boven Parijs) is een kleine daling geconstateerd. Te Park's zijn verschillende kelders volgeloopen, ook van het Louvre museum. Te Charenton is de bevolking ver ontwaardigd op de bakkers die zeer duur brood verkochten. Uit de provincie komen overal watersnood-berichten. Met drift wendde hij zich naar dien hoek van het plein, waar hij den kanonnier Scholten had achtergelaten. Deze was echter verdwenen, en de plaats woest en ledig. Van den grond af glansde hem iets tegen dit was eene wijnflesch, die Scholten evenwel ten bodem toe had uit gedronken, terwyl de andere in't geheel niet te vinden was. Tevens toonden eenige verspreide stukken grauw papier, die op de oppervlakte der sneeuw zicht baar waren, den bombardier duidelijk aan, dat Scholten zijn landsman, de heerlijke Westfalinger, insgelijks ad inferos geschikt had. Wordt vervolgd.) Over den watersnood in België meldt het Handelsblad van Antwerpen het vol gende Het kon niet anders of de overstroo mingen in Frankrijk moesten ook hooge waterstanden in België uitlokken. Enkel zijn dan natuurlijk de Maas en de Samber die de eerste aanleiding geven tot de overstroomingen. Het waterpeil der Maas was Dinsdagmiddag zeer ver hoogd. En alles deed den toestand nog erger inzien. Te Anseremrae liep het water in de kerk eu bereikte er een hoogte van 25 centim. Ook al de rivieren wassen aanhoudend. Te Dinant en in gansch den omtrek werden de kaaien en wandelingen over stroomd. Vele kelders en keukens staan onder water. Nog 10 centimeters verhooging van het waterpeil en de straten zullen in beken veranderen. Sedert 1880, heeft men zoo'n droevig spektakel niet meer gezien. Tusschen Dinant en Namen loopt de Maas uit haar bed en overstroomt al de landen en de weiden. Te Namen staan al de kelders onder water in gansch de wijk van Tusschen-Samber-en-Maas. D.e haven van Grognon is ontoegankelijk. En de Samber wast altijd voort. Te Luik verhoogde de Maas insgelijks. De stortregens welke neervielen in de Fransche Ardennen deden zich gevoelen. Uit Namen en Luxemburg Te Hastière zijn twee schuiten met potasse geladen tegen de brug geloopen en doorgebroken. De wrakken werden door den stroom meegesleept. De schippers konden zich redden in roei- booten. De Semois wies twee meters. De Bocq en de Molignée zijn woedende stroomen geworden. Daar de sneeuw, Zaterdag en Zondag in Fransche en Belgische Ardennen gevallen nog verre van gesmolten is, mag men nog meer toevloed van water verwachten. Men seint uit Oostende aan 't blad, dat een vreeselijke storm op gansch de kust woedt, en dat de Deensche stoomvischsloep F. n. 432, welke tegen over de Kursaal gestrand is, slagzij gevallen is door de hevige zeeën. Ook beschouwt men de redding er van als hopeloos. Uit de Panne wordt gemeld dat men zeer ongerust is over het uitblijven van drie haringvisschers. Talrijke gemeenten rond Brugge zijn overstroomd. Hofsteden zijn ingesloten. Te Zuyenkerke is een kind, van school komende, verdronken. In Veurne- Ambacht is alles onder water. Steen wegen zijn overstroomd, of gedeeltelijk weggerukt. Hier en daar zijn koeien verdronken, evenals ontelbare geiten, konijnen, schapen en kiekens. Het water stijgt nog altijd voort. De noodklok luidt op de kerken de bewoners der laaggelegen streken verwittigende te vluchten. twee te 's Gravenhage aangekomen, aan het H. IJ. S. M. station begroet door baron van Asbeck, door de Koningin aan de zending toegevoegd, en door den Belgischen gezant. In hofrijtuigen begaf men zich naar het hotel. De missie is Woensdagavond naar het Koninklijk Paleis geleid. H. M. de Koningin heelt minister Beernaert en gevolg ontvangen omringd door de grootofïicieren en den dienst van het Hot. Het hoofd der missie heeft zich bij H. M. van zijn opdracht gekweten en een brief van den nieuwen Koning der Belgen aan H. M. overhandigd. Na afloop dezer ceremonie werd baron Guillaume toegelaten tot overhandiging van zijn nieuwe geloofsbrieven als gezant. Ook deze was op de gebruike lijke wijze van zijn woning in een galakoets van het Hof, naar het Paleis geleid, vergezeld door jhr. van Geen, Hr. Ms. kamerheer en particulier secretaris. Na afloop der bizondere audiëntie, heeft er een gala-diner ten Hove plaats ter eere der Belgische missie. By Kon. besluit is met ingang van 16 Maart 1910, benoemd tot burge meester van Amsterdam, jhr. mr. A Roëll, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Arnhem. De Staten van Noord-Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer (vac.-Vening-Meinesz) mr. J. Roëll, oud voorzitter der Tweede Kamer, met 38 stemmen tegen 23 op mr. S. de Vries, wethouder van Amsterdam. De Belgische missie, die aan de Koningin officieele mededeeling komt doen van de troonsbestijging van koning Albert, is Dinsdagnamiddag te half PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 Januari 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voortn. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. AXEL, 28 Januari 1910 Woensdagavond werd hier op de bovenzaal van den heer P. Koole de jaarvergadering gehouden der afdeeling „Axel" van de Kon. vereeniging Volks weerbaarheid, genaamd Voor Vaderland Koningin. Deze vergadering had ech er blijkens de oproepingsbrieven meer het karakter van een propaganda- avond, daar ieder lid recht kreeg aan een vriend of vriendin een toegangs bewijs te verschaffen, terwijl ook het opvoeren van tooneelstukjes op het programma stond. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geopend door den heer J. Huizinga, beschermheer der vereeniging, die dan verder ook de functiën van voorzitter vervulde. Bij zijn openingswoord wees spreker op verschillende persbnen, die zich in de vereeniging verdienstelijk hadden gemaakt en op onderscheidene feiten, waardoor de Axelsche Weerbaarheids- vereeniging zich reeds naam had weten te maken. Hierna gaf hij het woord aan den secretaris, die lezing gaf van een be knopt jaarverslag, waaruit bleek, dat pogingen worden aangewend tot het verkrijgen van een schietbaan voor het schieten met scherp. Uitgebreider was het verslag van den penningmeester, die de posten opsomde der uitgaven en ontvangsten, welke resp. bedroegen 433,79 en 332,76, zoodat de ver eeniging voor een tekort komt te staan van 101,03. Hieraan voegde de pen ningmeester nog een woordje toe ter aanmoediging en opwekking tot meer steun, verwijzende naar de feiten die de voorzitter had genoemd en in de toekomst ziende, wat de vereeniging ook weer dit jaar te doen staat. Alsnu volgde eene redevoering door den beschermheer, bestaande in eene causerie over sommige kazerne-toestan den, in zake zoogenaamde biggen. De weerbaarheidsvereenigingen zijn er volgens spreker ook om dergelijke misstanden uit den weg te ruimen. Tijdens dit laatste deel der eigenlijke vergadering was er allengs meer en meer volk op de zaal gekomen, zoodat men eenigszins opeengepakt zat, als het feestelijk gedeelte der vergadering begon. Door piano-muziek van den heer Bouwmans, die zich hiervoor vrijwillig leende, kwam de stemming er in en weldra verkeerde men in het idee een gewone tooneeluitvoering bij te wonen. Een drietal tooneelstukjes en even zooveel voordrachten vielen zeer in den smaak van het publiek. Het was intusschen reeds Donderdag geworden, zoodat zeker de aanwezigheid van pro viand en versnapering niet overboc^jg was voor hen, die er van af 5 uur zaten 1 Arrond. Rechtbank te Middelburg. t Zitting van 28 Jan. 1910. P. B. C., 17 j., landbouwersknecht te Zuiddorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 3 of 1 week tuchtschool. J. S., 19 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot j 10 of 10 dagen hecht. J. F. d. M., 21 j., grondwerker te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 3 weken gevang. Ch. L. L., 46 j-, landbouwer te Over slag, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Door mej. E. J. F. Z., 50 j., kamer verhuurster, vroeger wonende te Mid delburg, thans te Sluis, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrond.-Rechtbank te Middelburg, van den 14 Januari j.l., waarbij zij wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Door den Officier van Justitie te Middelburg is ingetrokken het ingestelde, hooger beroep tegen het vonnis der Arrond.-Rechtbank te Middelburg, van den 17 December 1909, tegen S. Fr. te Graauw, waarbij deze werd vrijge sproken van het haar by de dagvaar ding ten laste gelegde misdrijf genoemd in art. 295 Wetboek van Strafrecht. De komeet. Er is al heel wat gemopperd over de komeet die achter de wolken kruipt als zij gezien zou kunnen worden, en weer verdwenen is als de hemel een oogenblik helder wordt op die plaats. Op andere plaatsen is ze op het goede oogenblik natuurlijk wel helder, maar daar is dan geen komeet. En het meest ergerlijke is de tergende helderheid van Venus, die zich telkens vertoont, en als een baken de buurt aanwijst waar, achter de wolken, de komeet moet staan. Sir Robert Hall, de sterrenkundige te Cambridge, heeft verklaard, dat Dinsdag avond de komeet aldaar goed is waar genomen. Zij was veel minder helder dan jl. Zaterdag; maar de lengte van den staart was óver de 10 graden. De staartrichting was bijna verticaal. Het bovengedeelte van den staart was licht gekromd in de richting van Venus. Volgens sir Robert Hall heeft de komeet haar richting gewijzigd, en gaat nu schijnbaar Zuid-Westelijk in plaats van Noord-Westelijk als tot nu toe. Als dat nu maar niet beteekent dat ze spoedig weer voor aardsche oogen on zichtbaar wordt. Woensdagavond heeft men haar te kwart over zes een oogenblik gezien te Rotterdam.en gisterenavond was ze ook in onze streek goed zichtbaar. Sneeuw. De N. R. Ct. schrijft van Rotterdam. In geen jaren is hier zoo'n dik pak sneeuw gevallen als Woensdag. Het was noodweer. De sneeuwstorm gierde door de straten, de sneeuw werd met geweld tegen de gevels geplakt, joeg om de hoeken en verdreef iedereen van de straten. In een paar uren was

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2