No. 85. Zaterdag 29 Januari 1910. 25e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMA& Buitenland. FEUILLETON. COllliANT. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het weer. Ot het aan de kometen ligt, die zich thans in de nabijheid van de aarde bevinden, dat we zulk een bar weer beleven, weten we niet, maar zeker is het, dat uitgestrekte gebieden in Zuid en Westelijk Europa (wij Nederlanders komen er tot hier toe betrekkelijk goed af) geteisterd worden door grooten regenval en sneeuwstormen, die hier en daar nijpende watersnood veroor zaken. Regen, sneeuwstorm en overstroo mingen worden uit verschillende stre ken van Duitschland, vooral uit het Westen en het Zuiden gemeld. De Rijn en de Roer zijn zoo sterk gewassen, dat zij het omliggende land overstroomen en de dijkeu beschadigen. Aan de haven van Duisburg stond het werk Dinsdag stil. De havenspoor wegen stonden onder water en ook de kolentippen, stapelplaatsen enz. waren niet te bereiken. Ook te Mainz is de Rijn buiten zijne oevers getreden. Men heeft groote houtstapels aan den kant bijtijds in veiligheid gebracht. Te Bingen zijn alle kelders onder- geloopen, te Assmannshausen, het plaatsje van den bekenden rooden Rijn wijn, staan vele straten onder water. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat het kolenvervoer uit het Roergebied nog aan den gang was, maar zelts de sterkste schepen konden haast niet tegen den woesten stroom van den Rijn op. Omtrent dit laatste punt, zoude het volgende qogenblik eene genoegzame op heldering verschaffen want men hoorde schreden de trappen afkomen, zag weldra den ouden heer de deur der keuken openen, en dewijl die zijn hoed diep in de oogen gedrukt had, en het onderste gedeelte van zijn gelaat in den halsdoek scheen te begraven, geleek hij veel op eenen gemaskerde uit het heilige veem gericht, die op het punt staat een onge lukkig slachtoffer naar het schavot te geleiden. Dit arme slachtoffer was de heer S..., die den ouden heer op de hielen volgde. Hij hield zijnen hoed in de hand, terwijl zijne groote blauwe oogen schier onbewegelijk op desteenen van den vloer gericht waren. De staatsraad gaf thans aan de keuken meid te kennen, dat hare tegenwoordig heid hier overbodig was, en toen deze de keuken verlaten had, wendde de eerste zich tot den heer S..., hem op ei nstigen toon toevoegende»Het doet mij leed, heer auditeur, in tegenwoordigheid van uwen bediende te moeten herhalen, wat ik u reeds vroeger meermalen onder vier oogen gezegd heb. Ik kau eene In Ludwigshafen aan den Rijn is het park voor een groot deel ondergeloopen. Men was bang, dat de heele havenwijk blank zou komen te staan. De stoom- booten tusschen Ludwigshafen en Mannheim konden den dienst slechts met de grootste moeite onderhouden. Uit Trier wordt gemeld, dat in het Hochwald geweldige sneeuwmassa's zijn gevallen. De avondtrein naar Her- meskeil is tusschen de stations Zerf en Schillingen in de sneeuw blijven steken. De locomotief iiep van het spoor, de trein kreeg groote vertraging. Op sommige plaatsen lag de sneeuw meters hoog. Dergelijke berichten komen uit Slees wij k-Holstein. Groote stoornis ook daar in het spoorwegverkeer. Het bleef maar sneeuwen en stormen. Te Boizenburg bij de Elbe trachtte de in Bitterfeld opgestegen luchtbol Dax 3 in een sneeuwstorm te landen. Het schuitje stiet daarbij met een zwaren schok tegen den grond. Van de drie luchtschippers kwam de luitenant v. Tarpart met het hoofd tusschen het omgevallen schuitje en den grond. Hij werd zwaar gekwetst weggedragen. Zijn onderkaak was verbrijzeld. In het Fichtel-gebergte is, volgens een telegram, alle verkeer onmogelijk. Allerwegen in Boven-Frankenland hiel den sneeuwstormen huis. In het Zwarte Woud liggen wegen en voetpaden 80 cM. onder de sneeuw. En het sneeuwde nog maar altijd door. Te Stuttgart is een barometerstand van 703.4 m.M. waargenomen. Zoo laag had de barometer nog niet gestaan verstandhouding tusschen u en mijne zuster, die zeer goed uwe moeder zoude kunnen zijn, noch billijken noch toestaan, en ik moet u derhalve, in uw eigen be lang, dringend verzoeken, de bezoeken, die gij met dit doel in mijn huis aflegt, niet verder voort te zetten.* Hier ont blootte hij eenigszins zijn gelaat, hetwelk hij daarom zoo zorgvuldig scheen ver borgen te hebben, dat hij deze woorden op eenen toon van halve gramschap zoude kunnen uitspreken want hij scheen bang te zijn voor zijne eigene grootmoedigheid. Zoodra hij derhalve zijnen wil verkon digd had, nam hij zijn' hoed af, beurde de kin uit de diepte van den halsdoek, en voegde er op vriendelyken toon bij Zooals gezegd is, mijnheer Smidt, het doet mij van harte leed. Ik beu niet wreed, maar gij kunt wel begrijpen,.... indien ik u echter ergens anders in van dienst kan zijn, dan zult gij mij steeds bereid vinden.* Mijnheer Smidt was nog altijd bezig, verliefde blikken met de vloersteenen te wisselenslechts eene enkele maal richtte hij zijn hoofd iu de hoogte, toen er namelijk van zijnen bediende gespro ken werd, in welk oogen blik hij den bombardier eenen doorborenden blik toe wierp. Toen echter de oude heer ge ëindigd had, maakte de auditeur, ten bewijze van zijn goed begrip, eene diepe buiging, waarbij hij zijne hand op zijn hart legde en zijn hoofd voorover liet in de 84 jaar, dat de stand daar nauw keurig is opgeteekend. In Berlijn werd het tramverkeer ge stremd door de sneeuw. In West- Duitschland ook al zware sneeuwbuien en veel overstroomingen, die te Bochum zelfs brand veroorzaakten, n. 1. in een magazijn van calcium-carbide, welke stof in brand geraakt als er water by komt. In het oosten van Zwitserland sneeuwt het zoo hevig, dat bij Weesen een trein in de sneeuw is blijven steken en een botsing met een anderen trein te nauwer- nood vermeden kon worden. De Glarner Alpenclub heeft getracht twee toeristen uit Zurich, die in de Hüfii-hut op de Clariden ingesneeuwd zijn, te redden, maar heeft hare po gingen moeten staken. Op den St. Bernard-pas is de postkoets van wege de sneeuw om moeten keeren. De telefonische gemeenschap met Davos is nog altijd verbroken. Dinsdag heeft het in Zuid-Italië zóó hevig gestormd, dat er een kerk is in gestort. Op de ,Spaansche kusten: zware stormen, waardoor verscheidene schepen zijn vergaan. De Catalonische bergen liggen diep onder de sneeuw. In Madrid was het 9° onder nul. Tusschen Frankrijk en Engeland was het Dinsdag zulk bar weer, dat de mailbooten Boulogne—Folkestone en Calais—Dover den dienst staakten. zinken, eene buiging, die, in vereeniging met zijne droevige gebaren, ongeveer zeggen wilde: Mijn hart is gebroken, ik buig mijn hoofd van droefheid neder. Hierop maakte hij eene lange pauze, streek zich vervolgens met de witte en magere hand de haren uit het aangezicht, en zeide toen met eene zoetvloeiende stem »Zeer hooggeachte en geëerde heer staatsraad, gij hebt vroeger van mijnen bediende gesproken, en zaagt, dat ik mij daarover verwonderde. Bedoelt gij dien persoon »Nu ja,« antwoordde de oude heer, »is dit niet uw bediende? »zeg eens, wendde hij zich nu tot Tippel, »zijt gij niet de bediende van dien heer daar, van mijnheer den auditeur?* Iu plaats van hietop eenig antwoord te geven, schudde de bediende met het hoofd en trok zijne schouders op, eene pautomime, die de staatsraad thans insgelijks tegen den heer Smidt speelde. De auditeer evenwel, die tot zijne groote tevredenheid nu ook iemand vond, waartegen hij zijne spijt lucht konde geven, wierp het hoofd in den nek, en vroeg nagenoeg op ge lijken toon, alsof hij, in zijne functie als militair rechter, eenen armen soldaat over diens insubordinatie had te onder vragen »wie zyt gij domkop?* Tippel zoude deze vraag met een gepast antwoord vereerd hebben, wanneer niet, voordat zij was uitgesproken, het ver- Over Noord-Engeland en Schotland woedde een vreeselijke sneeuwstorm, die zich Oostelyk uitstrekte tot bij Hamburg. Van uit Spanje seinde men Woensdag: Er woedt een hevige storm. Een stoomlogger is vergaanelf man zijn verdronken. Na vele moeilijke pogingen heeft men te Bilbao zeventien menschen, die half dood waren van koude en honger, gered van een Spaansch stoomschip, dat schipbreuk leed. Er woeden stormen in het geheele noorden en noordwesten van Spanje. De zijrivieren wassen, eenigen treden buiten de oevers; er zijn huizen onder geloopen de zee is hevig bewogen. Voegt men daarbij nog wat we reeds meldden over de weersgebeurtenissen in Zuid-Duitschland, Zwitserland en Tirol, dan krijgt men een eigenaardig idee van onzen geluksstaat in de eerste maand van het drie-kometen jaar, of zou dat alleen voor ons land gelden De toestand in Frankrijk is het ergste. De overstroomingen zijn daar een ware ramp. In Parijs is het erg, maar in de provincie niet minder. In het gebied van Seine et OiSe zijn Chacou en Lepeoq en omliggende ge meenten geheel overstroomd. De in woners zijn gevluchtverscheidene huizen zijn ingestort. De toestand wordt hoe langer hoe ernstiger. Door den hoogen waterstand van de Marné staan wijderde, dofife geluid van een kanon, schot zijn geoefend oor getroffen had. Opmerkzaam luisterde hij, terwijl hy doof was voor de woorden des auditeurs. Bom juist, er valt een tweede schot, daarna een derde. Ook de staatsraad hoorde deze schoten, waarom hij zich vragend tot den auditeur wendde, die hierop onverschillig antwoordde Waar schijnlijk is er een galeiboef losgebroken. Dit zal alle wachten wederom in rep en roer brengen, en aan het patrouilleeren zal de straat weder geen gebrek hebben.* By ieder schot was Tippel bleeker gewordenwant hij wist zeer goed, dat zich nu van elke poort grootere en kleinere patrouilles naar het buitenfort zouden begeven, om dit nauwkeurig te oaderzoeken want het was reeds meer malen gebeurd, dat de ontvluchte ge vangenen zich eenige dagen in de kaze matten of in den bedekten weg hadden opgehouden. Verder viel het hem in, dat de poorten der stad thans gesloten werden, en dat niemand dus naar buiten zoude kunnen gaan. Al deze herinneringen bestormden zijn hart der mate, dat hij voor deu koninklijken staatsraad en den auditeur alieu eerbied uit het oog verloor. »Gerechte HemelDuizend duivels mijne wacht!* vloekte hij, rukte de keukendeur open, sprong in deu poort gang, en vau daar het groote plein op.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1