Gemeenteraad van Axel Burgerlijke Stand. joch nauwlijks waren zij de zitkamer 1 binnengetreden, of H. bracht zijn vrouw een mes een diepe wonde in de j buik toe. Vol schrik en ontzetting liep j |e dienstbode, ooggetuige van het voor gevallene, naar buiten om hulp. Weldra ichoten eenige voorbijgangers toe, die, naar den dader zoekende, dezen in den fcelder vonden, op den vloer uitgestrekt bd met letterlijk aigesneden hals. Hoewel de toestand der vrouw zorg wekkend is, hoopt men toch haar het leven te redden. Crt Een spoorwegongeluk in Canada. Door het ontsporen is in de nabijheid ran Webbood in Canada een trein der Canadian Pacific van den spoorwegdijk in een rivier gestort. Het ijs lag twaalf duim dik op de rivier. Daar vielen de wagens op en doorheen. Duikers zoeken tot 10 M. diep naar de lijken. De wagens, die van den hoogen dijk in de Spaansche Rivier vielen, waren een wagen met landverhuizers en een wagen le klas. Een wagen 2e klas stootte tegen het bruggehoofd. Een restauratiewagen ont spoorde, maar de acht inzittenden kwa men er allen uit. Alle reizigers van de andere ontspoorde wagens zijn om gekomen. Men schat hun aantal op 45. Volgens een later bericht, wordt het aantal dooden officieel op 31 gesteld en dat der gewonden op 42, maar is het nagenoeg zeker dat er een 70 menschen bij de ramp zijn omgekomen. Wel 25 of meer lijken zijn onherkenbaar ver koold in een deel der wagens, dat op de brug bleef en daar verbrandde. Een ander deel stortte van den hoogen dijk in de rivier. De reizigers verdronken. Van de 40 reizigers, die er denkelijk in den le klas-wagen zaten, zijn er, zoover men weet, slechts drie ontsnapt. De restauratiewagen viel ook in de rivier. De slaapwagen bleef onderste boven op den dijk liggen. Vele reizigers zijn vreemdelingen. Een conducteur wist door bet dak van den restauratie wagen te breken en verscheiden reizi gers te redden. Er wordt hard gewerkt om de wagens uit het water te halen, maar felle sneeuwjachten maken het werk moeilijk. Vele lijken zijn onder het ijs geraakt. Zitting van 25 Januari 1910. Tegenwoordig de hh. Lamaltre, Van Driel, Kruijsse, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Srnies, De Feijter en Wolfert Afwezig de hh. Oggel en Dregmans Voorzitter dhr. J. Huizinga, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed- j gekeurd. I. Mededeeliüg ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Dregmans dat hij de vergadering wegens bizondere j omstandigheden niet kan bijwonen. b. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit be treffende verhooging van degemeente- opcenten op de personeele belasting. c. Idem houdende goedkeuring eener af en overschrijving. d. Kennisgeving van de hh. M. L. van Vessem, A. E. C. Kruijsse, J. Dregmans, A. van 't Hoff, Ph. J. van Dixhoorn, Jac. Verijzer, C. Hagers en A Esssel- brugge dat zij hunne benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. e. Verslag van de werkzaamheden van de commissie tot wering van schoolverzuim over-het jaar 1909. De Voorz. vraagt of iemand voorlezing- verlangt. Daar niemand voorlezing verlangt wordt stilzwijgend aangenomen het voorstel van den Voorz. om het ter visie van de leden te leggen en tevens van belangstellenden. f. Procesverbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat ajles in orde werd bevonden en de gelden aanwezig waren. g. Dankbetuiging van de verlos kundige voor de verhooging harer jaarwedde. h. Schrijven van Ged. Staten dat niet voldaan is aan de bepalingen der wet op het L. O. houdende de ver plichting om binnen den tijd van 6 maanden te voorzien in de vacature van hoofd der openbare lagere school. De Voorz. stelt voor om de bij art. 48 toegestane dispensatie te vragen, om reden verschillende omstandigheden hebben meegewerkt, dat in de vacature niet eerder kon worden voldaan. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. II. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1909. Wordt z. h. s. hiertoe besloten. III. Herstellen wegen. De Voorz. zegt dat in de vorige ver gadering door den wethouder Kruijsse is medegedeeld dat de weg van af de R. K. kerk tot aan de school, als zijnde de eenige onverharde weg, die toegang geeft tot de gemeente, zich in zeer slechten toestand bevindt, en noodzake lijk verhard dient te worden. De Voorz. zegt dat naar aanleiding daarvan B. W. wel genegen zijn voor stellen te doen tot verbetering dat ook B. W. een onderzoek hebben doen instellen naar aanleiding van de klachten van dhr. F. Dekker met betrekking tot den slechten toestand van den Zaam- slagschen weg op Axelsch grondgebied, en dat B. W. ook door den gemeente opzichter eene begrooting hebben doen opmaken van wat de kosten betreft, leidende tot de verbetering van het buitenwegtje, over welks toestand door dhr. De Feijter terecht is geklaagd. De Voorz. zegt dat door den gemeente opzichter hieromtrent de volgende be grootingen zijn gemaakt Plan A. In deugdelijken staat bren gen van den straatweg van Axel naar Zaamslag op het grondgebied Axel, be staande in lo. 4 gemetselde ontvangputten met afvoerbuizen en ijzeren roosters 2o. reparatie over den geheelen weg 3o. op enkele plaatsen houten be schoeiing 4o. over eene lengte van 90 M. en ook over eene lengte van 40 M. over de volle breedte uitbreken, daarna op eene diepte van 50 c.M. uitgraven, en verder die gedaue uitgraving aan te voeren en aanplempen met sintels en zand 5o. bijlevering van 2000 stuks nieuwe keien, welke kosten geraamd worden op f 1190, benevens onderhpudsterraijn kosten 58. B. W. stellen voor a. Vier ontvangputten te maken met uitwatering door buizen onder den weg door. b. 90 M. weg over de geheele breedte uitbreken, daarna uitgraven 4; 50 c.M. diep, aanvullen met sintels en opnieuw bestraten. c. Op noodzakelijk gebleken punten een beschoeiing te maken. d. 250 M2. keien uitbreken en verstraten. Begrooting 1300. Dhr. F. Dekker vraagt of het niet beter zou zijn om den weg van af den Prov. weg tot aan den Zaaidijk aan weerszijden een Meter te bestraten. De Voorz. en verscheidene leden meenen dat zulks heel wat kosten zal. Dhr. Kruijsse vraagt of dan de zink putten zouden kunnen wegblijven. Dbr. F. Dekker zegt dat deze nooit gemist kunnen worden. Dhr. Kruijsse Als we de zijbermen eens lieten afgraven en er eens steen- beslag deden inbrengen. Dhr. Dieleman geeft in overweging om de zijpaden met macadam te be strooien. Dhr. Kruijsse: De gemeente Zaam slag onderhoudt de zijpaden op die manier ook. Er liggen nog heel wat kleine keien in het Nieuwe Diep, als we die eens kapot lieten kappen, het zou nog eene manier zijn om in deze tijden werk te verschaffen, en het Arm bestuur daardoor verlichten. Hij acht het 't beste het voorstel aan te houden en te onderzoeken wat het kosten moet om daar een Meter keien bij te leggen. Dhr. Lamaltre gelooft ook dat het afgraven der bermen over de geheele lengte van den weg, dus niet alleen het genoemde eindje, een zeer goed werk zoude zijn. Dhr. F. Dekker kan ook wel met het voorstel van B. W. meegaan, en wil daarom van zijn idéé geen voorstel maken. Plan B. Het verharden of aanleggen van een nieuwen straatweg van af de R. C. Kerk, aansluitend aan den keiweg armendijk, tegelijkertijd zooveel moge lijk iu een recht vlak te brengen, hoewel taludsgewijze, bestaande in lo. op te hoogen met zand 2o. te verharden op een breedte van 4 M. buiten het aanwezige steenen pad, dat als van zelve door de ver hooging ook weer verlegd moet worden, en alsdan de volle breedte op 5.20 M. komt te liggen. a. verharden met keien ter grootte van 12 X 14, geraamd op 2438. b. verharden met keien ter grootte van 9 X 16, geraamd op f 1926. c. verharden met straatklinkers (waalvorm), geraamd op 1330. B. W. stellen voor den weg met waalklinkers te bestraten tot een breedte van 4 M. en opgehoogd met 85 c.M. zand in rechte lijn, waterpas van af de R. C. Kerk tot het schoolplein der R. K. School. Begrooting 1400. Dhr. Dieleman vraagt of B. W. een weg van waalklinkers voldoende achten voor wat de vrachten betreft, die er over komen. De Voorz. zegt dat de weg over den Armendijk zich in drieën splitst en niet alles over dien weg komt. Een klinkerweg zou daar een mooie weg zijn voor de vele wandelaars en. kerk gangers. Dhr. Kruijsse zou liever een keiweg zien, omdat een klinkerweg in den tijd van 30 Jjaar totaal versleten is, te meer daar het te verwachten is, dat het vervoer langs de R. C. kerk veel drukker zal worden. Dhr. Lamaitre gelooft dat zulks enkel maar bestaan zal in licht gerij, en het bietenvervoer en andere zware vrach ten voornamelijk langs den buitenweg zal gebeuren. Dhr. Van Driel vraagt of eene ver breeding van 4 Meters overal noodig is. De Voorz. zegt, dat dan kan aange sloten worden aan den gemetselden band aan de R. C. school. Plan C. Tot verbetering buitenweg van af den Armendijk tot aan het station bestaande in als volgt lo. geheel em al den weg uitbreken om daarna eenige uitgraviugen te laten doen, de uitgravingen met sintels en zand aan te plempen en op een genoeg zame hoogte te brengen 25 c.M. verhoogen op de laagst gelegen punten. 2o. de weg van 2.90 M. te ver- breeden tot 4 Meter. a. met bij levering van straatkeien 12 X 14 geraamd op 3690. b. met keien van 9 X 16 geraamd op 3135. Wanneer mocht besloten worden tot rioleering over te gaan stelt de gem.- opzichter voor aan B. W. lo. voor rekening der gemeente de slooten schoonmaken en delven 2o. het plaatsen van ontvangputten 3o. het leggen of plaatsen van buizen dus geen bijlevering van buizen in de slooten, wél aan de ontvangputten ge raamd op j 700. De Voorz. zegt dat er in de eerste plaats iets dient gedaan te worden om de menschen daar van het overtollige water af te helpen. Van sommige eige naars hebben we reeds de buizen, maar van andere ook weer niet, dus zullen we daarmede in onderhandeling moeten treden. Dhr. De Feijter acht verbetering van den toestand daar zeer gewenscht, maar betwijfelt of er met die onderhandeling wel iets verder zal worden gekomen, van wie zijn die slooten De Voorz. zegt dat ze aan de rechter zijde heelemaal aan de gemeente be- hooren. Wanneer nu de eigenaars daar willen rioleeren, dan krijgen ze die slooten. Aan de linkerzijde behooren de slooten en den berm voor de helft aan de familie Bakker. Een van de eigenaars beweert dat gedeelte sloot van de familie Bakker te hebben ge kregen, maar nader is gebleken dat er tusschen hem en haar geen correspon dentie is gevoerd. Dhr. Kruijsse meent dat als iedere eigenaar voor iedere woning een halven dag laat werken om de sloot open te maken, en hij geeft de buizen aan de gemeente, en dan de gemeente zorgt voor het leggen der buizen en het dichten der sloot, de geheele rioleering in het buitenwegje in orde is, terwijl de eigenaars nu gevaar loopen, dat te eeniger tijd de gezondheidscommissie de woningen onbewoonbaar verklaart. Dhr. Dieleman zegt dat de eigenaars wettelijk kunnen verplicht worden de sloot voor de helft schoon te houden. Dhr. Van Driel zegt dat de bewoners by het rioleeren toch ook voordeel hebben, omdat ze dan de grond, waar mede de sloot gedicht wordt kunnen gebruiken Dhr. De Feijter vraagt of B. W geen voorstel hebben. Dhr. Kruijsse zegt dat B. W. moeilijk met een voorstel kunnen komen, voordat met de eigenaars der huizen onderhandeld is. Op voorstel van dhr. De Feyter worden B. W. gemachtigd, met eigenaars te onderhandelen. De verharding van den weg aan de R. K. kerk en de verbetering van den Zaamslagschen weg worden z.h.s. aan genomen overeenkomstig het voorstel van B. W. Daar niemand meer het woord ver langd wordt de openbare vergadering gesloten, en overgegaan tot het houden van een geheime vergadering, ter be handeling van het kohier schoolgelden. Van 115 Jan. 1910. Hulst. Huwelijks-aangiften. 5. Nieolaas Antonius Wennokers, 39 j., jm. en Rosalia Josephina de Wolf, 27 j., jd. Geboorten. 2. Philomena, d. van Anna Maria Constantia Hillaert. 3. René Andreas Marie, z. van Johannes Augustinus Freijser en Clementina Veronica Maria de Maat. 4. Augus tinus Josephus Johan, z. van Frederik Petrus Brand en Maria Johanna Biesbroeck. 12. An dreas Judocus, z. van Franciscus de Koek en Maria Coleta de Maesschalck. 15. August Bodewijk Marie, z. van Augustinus Clement Marie Poppe en Constantina Bernardina Maria Magnée. Overlijden. 1. Nathalia Maria Blommaert, 17 in., d. van Josephus Carolus en Rosalia Geensen. 2. Philippus Josephus Maria Meers- schaert, 5 j., z. van Josephus Ambrosius en Ivarolina Godeliva Schopman. 1. Adriaan de Bakker, 79 j., z. van Petrus en Judoca Aarens. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 13. Jan Geelhoedt, 19 j., jm. en Elizabeth den Beer, 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6. Jan de Bruijne, 45 j., jm, en Elizabeth Kaijser, 28 j., jd. Geboorten. 3. Cornelis, z. van Jan Bakker en Elizabeth Hamelink. 9. Tanneke Maria, d. van Maarten van Kerk voort en Jozina Verhelst. Jozias Jan, z. van Cornelis Deur waarder en Dina Suzan na Scheele. 10. Tanneke Pleuntje, d. van Abraham Jan Lensen en Elizabeth Wisse. 13. Sara, d. van Krijn Hamelink en Janneke de Visser. Reinier, z. van Willem Cornelis Ruijtenburg en Lourina Boeije. Overlijden. 1. Wilhelmina de leijter, 11 w., d. van Cornelis en Geertruida Janna Ver- po'orte. 3. Suzanna Seheele, 11 j., d. van Jacobus en Geertruida den Hamer. 6. Jojachim Jacobus Verlinde, 61 j., weduwn van Tanneke de Kraker, echtg. van Suzanna de Meester. 7. Dingenus Kempe, 81 j., weduwn. van Tanneke Oppe. 10. Francoise de Feijter, 4 j., d. van Cornelis en Geertruida Janna Verpoorte. Zuiddorpe. Overlijden. 7. Prudent Joseph Marie Cappaert, 2 j., z. van Josephus en Pharaïlda de Vos.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3