Binnenland, Gemengd Nieuws. dagen na de besmetting, zoodat men nog niet weet, hoe groot de verspreiding is. Men zegt, dat alle ingezetenen ingeënt zullen worden. TURKIJE. De Duitscher Rosper, die te Seres een Turkschen agent van politie had vermoord, was daarop ter beschikking gesteld van den Duitschen consul. Daarovar ontstond in Seres groote op schudding in ambtenaarskringen. De leden van de rechtbank dienden hun ontslag in. Zelfs te Saloniki werd een vergadering belegd om verzet aan te teekenen tegen de handelwijze der Porte. Toegevende aan den op hem geoefenden druk, heeft de minister van justitie een tegen-order uitgevaardigd en gelast dat Rosper voor een Turksche rechtbank zal terechtstaan. De Duitsche gezant heeft thans een nota tot de Porte ge richt, waarin hij aandringt op hand having van de in de capitulaties ge waarborgde rechten. NOORD-AMERIKA. De vleesch-boycott breidt zich uit, Minstens een millioen personen in ver schillende deelen des lands hebben zich verbonden, vooreerst geen vleesch meer te eten. Ook Boston is voor de be weging gewonnen. Vrijdagavond is daar ter stede een groote bijeenkomst gehouden om aanhangers te winnen. Er worden pogingen in het werk gesteld om ook New York tot aansluiting te bewegen. President Madriz heeft bevel gegeven alle leiders der conservatieve partij in Managua (de hoofdstad), Granada, Masaya en Rivas in hechtenis te nemen Dit besluit was een gevolg van ae ontdekking eener wijdvertakte samen zwering tegen Madriz' bewind. EERSTE KAMER. In het atdeelingsverslag dier Kamer over de Waterstaatsbegrooting wordt geklaagd dat men per automobiel niet van Noord-Brabant in Zeeland kan komen, waarvan Zeeland veel nadeel ondervindt. Door een rijweg over den bchelde dam kan hieraan tegemoet gekomen worden, terwijl de polderbesturen der aan dien dam gelegen polders hiertoe gaarne willen bijdragen. In het atdeelingsverslag over de land- bouwbegrooting wordt in het belang der paardentokkepij aangedrongen op benoeming van een inspecteur over alle provinciën, uitgezonderd Zeeland en Limburg, omdat in die beide pro vinciën de paarden aan andere eischen moeten voldoen. De Kamer komt waarschijnlijk den 31en dezer 's avonds bijeen, ter be handeling der Staatsbegrooting. AXEL, 25 Januari 1910. Het was Zondag een'heerlijke winter dag en het witte sneeuwkleed, dat zich in den nacht gespreid had, gaf prachtige stukken natuurschoon te zien, waaronder niet het minst de met een sneeuwlaag overdekte takken der boomen de aandacht der wandelaars trokken en verdienden. Dat de jeugd de verzoeking niet kon weerstaan om van de gelegenheid te profiteeren en hier en daar gevechten met sneeuwballen leverde of door een flinke wassching dezen of genen een paar roode koonen bezorgde, wie zal haar dat genot misgunnen? haar lijk konde plaats hebben. Daarop loosde zij een zeer hoorbare zucht, en sprak halfluid de volgende woorden ïfoei wat een lompe bediende, die ver raadt ziïn eigen heer. Mijn God mijn God wat zullen de juffrouwen wèl van mij denken wat zullen de oude heer en de heer S... wel zeggen Wordt vervolgd.) Dat men echter op onderscheidene plaatsen binnen de gemeente vreed zame wandelaars het genot bedierf door hen met sneeuwballen te werpen en zelfs kerkgangers niet werden ontzien, kan niet door den beugeldat verdient strenge afkeuring; we zeggen dit de Midd. Crt. volkomen na, en voegen er aan toe, dat het toezicht in dezen wel wat strenger kon zijn. Zondagavond werd in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk een uitvoering gegeven door het christelijk mannenkoor Hoop op Zegen alhier. Ofschoon het weder en voornamelijk de slechte pad niet meewerkte, was het lokaal toch tamelijk bezet. De uit voering, die bestond in het vierstemmig zingen van Psalmen, Evang. Gezangen, Hazeuliederen en Neerboschzangen, verschafte de aanwezigen weder een genoeglijken avond. De collecte, welke werd gehouden ten voordeele der armen van bovengenoemde kerk bracht 7 op. Aan de alhier gehouden billard- wedstrijd bij J. C. van Damme werd door 18 spelers deelgenomen. Prijzen bekwamen le E. v. d. Casteel met A. Lammens van Zuiddorpe2e C. de Coninck met J. Steel van Zuiddorpe 3e F. Cortvriendt met J. C. van Damme. De personen bij wier naam geen woonplaats staat wonen te Axel. Gehoor gevende aan de oproeping gedaan door de Axelsche leden van het tramcomité, de heereu Ph. .J. van Dixhoorn, P. Dregmans en A. E. C. Kruijsse, was Zaterdag alhier een groot aantal belangstellenden opgekomen om de vergadering bij te wonen, welke werd geopend door eerstgenoemde. Dhr. Van Dixhoorn dan wees in zijn openingswoord op het doel, n.l. het aanleggen en in exploitatie brengen van de tram verbindingen IJzendijke—Axel, HontenisseSelzaete, enz. Spr. meent dat met deze hoognoodige zaak niet mag gewacht worden tot vreemden hun kapitaal beschikbaar stellen en met de winsten doorgaan, die we zelf in ons zak kunnen steken. De Coöp. suikerfabriek tot voorbeeld nemende, blijkt spreker, dat door samen werking de middenstanders even goed in staat zijn een groote zaak op touw te zetten als de kapitalisten dat kunnen. Bovendien is slagen van het plan reeds verzekerd, door den krachtigen steun, die men overal ondervindt. Men wacht nog slechts op een kleine honderd aan- deelen en de" zaak is in orde. De Secretaris van het tramcomité, de heer mr. P. Dieleman geeft hierna een kort overzicht van hetgeen reeds door het comité is gedaan en hoever men nu met het plan staat. Van het benoodigde kapitaal zijnde totaal 2,100,000 wordt door het Rijk en de prov. Zeeland elk 1/3 als renteloos voorschot verstrekt, terwijl het restee- rende 1 ,'3 in aandeelen en obligatiën als particulier kapitaal bij elkaar moet worden gebracht. Deze voorwaarde is door den Minister gesteld, en daaraan moet voldaan worden eer Z.Ex. een wetsvoorstel zal indienen tot toestem ming van aanleg. De heer Dieleman ziet daar geen bezwaar in, te minder daar de Min. verklaard heeft, dat er nog een comité moet gevonden worden, dat zoo spoedig met hare zaken is klaar gekomen. Wanneer nog voor ongeveer 50,000 aandeelen genomen is, wordt na 's Rijks goedkeuring voor de rest een leening aangegaan, waarvan obligatiën worden uitgegeven en zijn ook deze geplaatst (wat volgens spr. weinig moeite zal kosten) dan kan het wetsvoorstel wor den ingediend, en behandeld door d9 Tweede en Eerste Kamer. Het comité hoopt echter in dien tusschentijd niet stil te zitten, maar reeds het a. s. voorjaar te beginnen met onteigenen, opdat het na aanneming- van de wet dan dadelijk kan beginnen met aanleggen, zoodat men gerust kan zijn dat voor 1 Jan. 1915 het geheele tramnet in exploitatie zal zijn Als een bezwaar wordt wel eens aan gevoerd het mogelijk niet tot stand komen der lijn Hontenisse—-Selzaete (volgens plan des heeren Fruijtier e. a.) daar voor deze lijn het kapitaal haast niet vordert. Dhr. Dieleman kan echter de aanwezigen hieromtrent geruststellen daar die lijn er vast zal komen, daar reeds onderhandelingen zijn aange knoopt om het geheele plan van Fruijtier e. a. met voorschotten en subsidies over te nemen, waartoe men niet ongenegen schijnt te zijn. Hierna werden nog enkele inlichtin gen ingewonnen, waaruit bleek, dat de aandeelen pas gestort moeten worden, als het werk klaar is, d. i. misschien reeds na 2 A 3 jaar. Verder dat het onmogelijk is om in 1913 reeds te kunnen rijden, hoe gaarne velen dat ook zouden willen, maar dat overal den meesten spoed betracht wordt. Omtrent de opmerking, dat het wenschelijk ware, reeds te doen rijden, waar zulks mogelijk was, wordt geant woord dat Prov. Staten de voorwaarde gesteld hebben, dat het geheele net zuiver klaar moet zijn, alsvorens men met exploitatie mag beginnen. Niemand meer het woord verlangend dankt de voorz. voor de toelichting en beveelt de zaak verder in ieders belang aan. Wie nog aandeelen wilde nemen schonk hij bereidwillig de gelegenheid, waarna nog voor een bedrag van15.000 werd geteekend. Viijdagavond werd op de boven zaal van den heer P. Koole alhier de jaarvergadering gehouden van Werk- mansbelang onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens. De voorzitter, de heer C. P. Minjon, wees er in zijn openings woord op, dat de vereeniging, den 18 Augustus 1900 opgericht, dit jaar dus den 1 O-jarigen leeftijd zal bereiken, dat zij in dien tijd reeds veel nut heeft gesticht en nu, door het besluit, in de vorige jaarvergadering genomen om de inspuiting tegen de vlekziekte verplich tend te stellen, blijkt op den goeden weg te zijn, daar het tekort van het vorige jaar niet alleen is gedekt, maar zelfs dit jaar een batig saldo van ruim 50 gulden heeft opgeleverd. Uit jaarverslag en rekening en ver antwoording bleek, dat de vereeniging bestaat uit 120 leden en 33 donateurs. De ontvangsten bedroegen 628,56, waaronder 100,50 als opbrengst van onteigende varkens. De uitgaven be droegen 569,01, waaronder 389 aan uitkeering voor gestorven of onteigende varkens. Er waren 174 varkens ver zekerd, 41 zijn er ziek geweest, waar van 20 zijn gestorven of onteigend tot een gezamenlijk gewicht van 9727a K.Q. De aftredende bestuursleden, de h.h. M. Loof, F. Dieleman en A. van Meurs werden met bijna algemeene stemmen herkozen het voorstel van het bestuur om de oude leden voor de maand Maart vrij te stellen van contributie voor 1 varken werd aangenomende uitkee ring bleef bepaald op 40 cent per kilo levend gewicht, het inleggeld op J. en de bezoldiging van den secretaris penningmeester op 25, Daarna werd de drukbezochte ver gadering gesloten. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans f 1200,—. De St. Crt. no. 17 bevat de wetten tot naturalisatie van Th. E. J. M. Onghena, geboren te Zuiddorpe den 22 Augustus 1872, bierbrouwer, wo nende aldaar en van G. G. Rammeloo en E. F. Rammeloo, beiden geboren te Boekhoute (België), de eerste den 28 November 1875 en laatstgenoemde den 23 Juli 1874, mosselhandelaars, beide wonende te Philippine. Zaterdag omstreeks 2 uur kwam een jongmensch, als heer gekleed, een goud- smidswiukel in de Koningstraat te Am sterdam binnen en vroeg er naar gouden horloges. Er werden hem eenige uur werken voorgelegd, doch op het oogen- blik dat de bejaarde winkelier zich even bukte om een schild met horloges neer te zetten, pakte de jonge man twee gouden horloges van de toonbank en ging er mee aan den haal. De vrouw van den winkelier zag hem den winkel verlaten, doch meende aanvan kelijk, dat de jonge man gelijk wel eens meer gebeurt, iemand, die buiten stond, wilde binnenroepen alvorens zijn keus te bepalen. De winkelier snelde den gauwdief onder het geroep van „Houdt den dief!" achterna en voorbij gangers voegden zich bij den vervolger. De dief holde de Nieuwmarkt over, kwam nog bijna in botsing met een politieagent, snelde verder den Klove niersburgwal op, en de Nieuwe Hoog straat in, doch wist zich in de buurt van de Zandstraat aan zijn vervolgers te onttrekken, die hier zijn spoor bijster werden. De gestolen horloges vertegenwoor digen een waarde van ruim zestig gulden. Een aardig plan. Het bestuur der Ned. Reisvereeniging té 's-Gravenhage heeft een, door een lid aan de hand gedaan, origineel denkbeeld uitgewerkt, 'tls naar aan leiding van de van AprilNovember van dit jaar te Brussel te houden wereld tentoonstelling. Tien jaar geleden hebben velen 'tdaar met logies zeer treurig getroffen, zelfs waren er die te Mechelen sliepen, dus eiken dag heen en weer moesten reizen. En de prijzen waren exorbitant. Het nu uitgewerkte voor stel heeft ten doel het huren van een huis in een der voorsteden van Brussel, gemakkelijk bereikbaar per electrische tram, het net en eenvoudig inrichten ervan tot slaapgelegenheid, waarna het beschikbaar gesteld zou worden, ten bate van de leden der Reisvereeniging die er een vasten prijs zouden hebben te betalen. Het onderzoek van het bestuur heeft aangetoond, dat de on kosten van huur, belasting, vuur, licht, inrichting, personeel, enz. plm. 3000— zouden bedragen, terwijl de ontvangsten in een niet al te gunstig geval deze som met ruim 350— kunnen over schrijden. Daarbij is aangenomen, dat huis, waarin 7 a 8 kamers met pl. m. 14 bedden, en dat voor één jaar ge huurd wordt, slechts de 4 drukste maanden van het jaar geheel bezet is. De prijs per bed en per nacht zou zijn 1.50 en het ontbijt op 0.50 berekend worden. Ten einde geen risico te loopen 1 door dure installaties wordt er slechts geslapen en ontbeten, zoodat elders I moet worden gedineerd en gesoupeerd, j Valt het bezoek mee, zoodat ook de maanden Mei en October voordeelig zijn, dan kan de geraamde winst be langrijk stijgen. Intusschen bestaat ook de mogelijkheid, dat het bezoek over het geheel tegenvalt, hoe onaannemelijk dit ook zij, en daarom heeft het Alg. Bestuur besloten alleen dan op de zaak in te gaan, als het geheele benoodigde bedrag ad 3000,— als waarborgsom is gestort. De benoodigde gelden moeten worden gevonden uit een inschrijving op 300 aandeelen, elk groot 10,—. Een vreeselijk drama werd Zater dagochtend te Oostende afgespeeld. Op den Zuidboulevard woont de kolen handelaar H., wiens zuster, gehuwd met zekere C., geboortig uit Vissingen, ongeveer een jaar geleden gestorven is. Sedert haar dood, leefden beide zwagers in vijandschap, en daar zijn vrouw, een zuster van C., diens partij had gekozen, scheen hem het leven on- draaglij k. Zoozeer trok hij zij n toestand aan, dat hij als 't ware zinneloos werd en men het raadzaam achtte hem in een gesticht te doen. Eenigen tyd daarna werd hij, als voldoende genezen, daaruit ontslagen, en kwam Zaterdag te Oostende terug in gezelschap zijner vrouw, die hem tegemoet was gereisd. Na aankomst met den trein begaven beiden zich onmiddellijk naar huis,

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2