UIT DE No. 8i. 25e Jaar^ Woensdag 20 Januari 1010. i 1 i 1 U 1J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAV, Buitenland. FEUILLETON. COIIISANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2- maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Zaterdagochtend in de vroegte dacht men de zes opgesloten mijnwerkers in de mijn Holland te kunnen bereiken. Vrijdagochtend moeten de gevangenen, die toen al bijna vier dagen en nachten in de mijn zaten, in zwijm gelegen hebben. Kreten en geroep, waarmee de reddingskolonnes zich zekerheid aangaande het lot van hunne kameraden wilden verschaffen, bleven onbeant woord. Men hoorde niets dan het een tonige geklop van de gereedschappen. Maar de knal van een donderbus, die de redders hadden aangestoken, schijnt hen uit hun verdoovinggewekt te hebben. Men boorde ze daarna met zwakke kreten antwoorden. Toen de redders die levensteekenen vernamen, ging er een hoeraatje op. De ruimte waar gewerkt moet worden is zoo nauw, dat er maar weinige mannen plaats kunnen vinden, die aanhoudend worden afgelost, opdat er geen tijd zal verloren gaan. De moeder en de zuster van een van de opgesloten mijn werkers wachten onvermoeibaar bij het ingangshek van de mijn. Zij zijn er niet vandaan te slaan. Een van de mannen, die Vrijdag ochtend aan het bevrijdingswerk heeft medegeholpen, heeft tegen een journalist gezegd, dat hij duidelijk een van de gevangenen den redders had hooren toeroepen„Wij zitten op den zuide lijken muur en hebben aan niets be hoefte. 17) VIII. Nadat Tippel zich op eene zoo glans rijke wijze van zijnen last gekweten had, wendde hij zich tot het dienstmeisje, dat intusschen weder de keuken was binnen getreden, en maakte, terwijl hij een ge sprek met haar aanknoopte, eenige manoeuvres met de deur, ten einde een geschikt oogenblik uit te kiezen, waarop hij het huis verlaten kon, zonder zijnen gebieder, de heer S..., andermaal te ontmoeten. Het lot wilde het echter ditmaal anders. Nauwelijks immers was mejuffrouw Pauline vertrokken, of van de andere zijde trad er een man binnen, die den bombardier Tippel met een' vorschenden blik aanzag, zich ver volgens tot de keukenmeid wendde, en deze, terwijl hij zich van zijnen mantel ontdeed, op een forsche toon afvroeg »Wie i3 die kerel daar, en wat moet hij hebben Toen zijn persoon door eene zoo alge- meene uitdrukking werd aangeduid, zette Tippel een wonderlijk gezicht op, en kon niet nalaten, den vrager eene nadere beschouwing te wijden. Deze nu was een oudachtig heer van een zeer solied en gezet uiterlijk; hij droeg eene bruine, Vrydagavond om 7 uur kwam er bericht, dat alle zes de mijnwerkers nog in leven waren. Ze Zyn Zaterdag middag om kwart voor tweeën levend gevonden. FRANKRIJK. Het hooge water der Seine heeft te Parijs een deel van het spoorwegstation aan de Orsay-kade onder gezet, zoodat de verbinding van dit station met het Austerlitz-stafion verbroken is. De kelders onder het ministerie van buiten- landsche zaken zijn volgeloopen. De werkplaatsen van de Noord-Zuid zijn ondergeloopen en op den hoek van de Universiteits straat en den boulevard St. Germain, vlak bij het ministerie van oorlog, heeft een instorting van grond plaats gehad. En nog steeds stijgt het Seine-water, zoodat men ernstiger instortingen vreest. Ook uit de provincie blijven onrustbarende berichten komen vooral Auxerre' en omstreken zijn geteisterd. Zoodra de minister-president van den toestand op de hoogte was gebracht, heeft hij maatregelen bevolen om de dakloozen een onderkomen te verschaffen. Het ministerie van oorlog 'verstrekt bedden. De prefekten zijn uitgenoodigd nauw lettend toe te zien, dat de uitdeeling van levensmiddelen regelmatig plaats heeft. Uit Lyon werd gemeld, dat de Rhöne in een woesten stroom veranderd is, die alles in zijn loop meesleurt. Het water was Vrij,dag nog steeds stijgende. Schepen werden losgeruktop een boot bevond zich een knecht, hy verdronk. tot aan de kin toe dichtgeknoopte over- rok, had aan de voeten met bont ge voerde overschoenen, en om zijnen hals eene zwarte zijden doek geslagen. In spijt van de barsche vraag, die hij ge daan had, was toch zijn gelaat niets minder dan onvriendelijk, en thans, toen de beide personen hem het antwoord schuldig bleven, zag hij het meisje met eenen half spotachtigen lach aan, en her haalde zijne vraag van straks, terwijl hij haar zijne schoenen liet uittrekken, met de bijvoeging Waarschijnlijk uw vrijer Marie, niet waar Had Tippel nu in dit oogenblik een meer fatsoenlijk aanzien gehad, dan zoude de ongehoorde ijdelheid van het meisje hare gebiederes niet in ongelegenheid gebracht hebben. Wie echter het cos- tuum van Tippel, de hoed en de be morste laarzen incluis, aanzag, die kon het de kokin niet zoo erg kwalijk nemen, dat zij den bombardier met eenige min achting van ter zijde aanzag, en naet eene spotachtige uitdrukking zeide »Wel, mijnheer de staatsraad, zulk een vrijer, daar zoude ik mij toch voor schamen.c Deze geringschikkiug van zijn persoon bracht zelfs den koelbloedi- gen bombardier eenigszins van zijn stuk, en deed hem voor het oogenblik ver geten, dat deze heer misschien juist de persoon konde zijn, onder wiens oogen de heer S... niet goedvond te verschijnen. De allegorische groep, de Saöne voor stellende, die op een der pijlers van de Lafayettebrug geplaatst is, is ver brijzeld door een met steenen geladen schuit, die er tegen aansloeg. Aan een der bruggen te Lyon hangt een lijk, dat daar, meegesleurd door den stroom, is vastgehaakt. Men kon het niet los maken. De overstroomingen hebben wanhoop gebracht in de omstreken. In de vlakte van Vaux, bij het kanaal van Jonage staat alles blankde bewoners hebben hun huizen moeten verlaten. Vele telegrafische verbindingen zijn gestoord,' zoodat het nieuws uit de zwaarst bezochte streken slechts lang zaam bekend wordt. In het gehucht Laroy, gemeente Ch&teau-Landon (Seine-et-Marne) zijn vele huizen ingestort en vele menschen zijn meegesleurd. Vijf dooden zijn gevonden, tien gewonden naar het hospitaal vervoerd. De Orleans-spoorweg tusschen het St. Michelstation en dat op de Orsay- kade, staat onder water. De Bercy-kade staat geheel blank. De kade bij het station der elecfrische spoor en de electriciteits-fabriek, vanwaar uit de electrische klokken in de stad geregeld worden, zijn overstroomd. Vrijdagnacht om één uur is het station van den Metropolitain op het Ch&telet-plein ondergeloopen. Te Caen zijn in aanbouw zijnde werken op de renbaan door het water weggespoeld. Te Chalons-sur-Marne is een brug verwoest. In het gevoel zijner beleedigde trots, plukte hij aan zijne strikaardige zwarte halsdoek, en zeide »Gij vergist u zeer, mijnheerik ver tegenwoordig hier geenszins den geliefde V^an deze maagd, maar....c Thans echter zag Marie in, dat de be diende des heeren S... op den goeden weg was, haar gebiedster, en tevens ook haar zelve te verraden, om welke reden zij hem eenen snellen wenk gaf, en tot den heer zeide»Och, mijnheer de staatsraad, het is slechts een arm mensch, die hier nu en dan wat eten komt halen.c De oubezonneneZoo iets kon een koninklijk bombardier zich toch onmo gelijk laten welgevallen. Tippel richtte zich thans in de hoogte, voelde eenen geringen toorn in zich opkomen, en zeide met veel matiging »Heer staatsraad, de keukenmeid heeft zich verstout, u eene onwaarheid op de mouw te spelden. Nadat ik de eer had u te verwittigen, dat ik niet haar minnaar ben, voeg ik er bij, dat ik nog veel minder tofc de arme menschen behoor, die hier eten komen halen, maai dat ik hier fungeer als de bediende van eenen zekeren heer S..., die....c Nauwelijks had de bombardier den naam vau den heer S... uitgesproken, of de oude heer sprong eensklaps van zijn' stoel op, waarbij men het hem duidelijk konde aanzien, dat da vriendelijke uit- ENGELAND. Er is reeds gemeld, dat er iu Durham op de Murtonmijn, bij de haven Seaham, opstootjes zijn geweest. Het gebrek aan steenkool, door de staking der mijnwerkers veroorzaakt, wordt nu ook pijnlijk gevoeld door de stakers zelf. Ze hebben geen brandstof meer. Vlak bij lag er steenkool opgestapeld, maar die was eigendom van de mijn. Ver leden week hadden de stakers zich reeds van die steenkool voorzien, maar Donderdag stuitten zij op politie. Aanvankelyk kon deze niet beletten, dat de stakers weer kolen wegsleepten, maar toen er zestig man politie te hulp kwamen, joeg zij het volk weg. Toen er stakers met steenen gingen gooien voerde de politie met den stok een aanval uit, waardoor zes man neer geveld werden. Maar ook van de politie zijn er gewond. Van de vuurwapenen is er nog geen gebruik gemaakt, volgens de laatste berichten. DENEMARKEN. Te Odense in Denemarken zijn de pestpokken uitgebroken. De Lokal- Anzeiger vernam uit Kopenhagen, dat de ziekte er, volgens bericht, aange bracht is door een molenaarsknecht, die met het stoomschip Tjalve uit Windau in Rusland was gekomen. Hij stak ook zijn familie en zijn dokter aan. Men spreekt reeds van een epidemie. Alle openbare vermakelijkheden zijn verboden, de scholen gesloten, er zal geen kerk worden gehouden. Inkort alle bijeenkomsten worden vermeden. De ziekte openbaart zich eerst eenige drukking van zijn gelaat geheel en al verdwenen was. Hij trok zijne wenk brauwen zoodanig te samen, alsof hij aan zijn gezicht voorbedachtelijk de uitdruk king van toorn wilde geven, om het dienstmeisje daardoor schrik aan te jagen, en vroeg toen op zeer ernstigen toon »de heer S..., wie is die heer S... Ik hoop toch niet. .c Thans verloor de diplomatieke keuken meid eensklaps hare politieke houding, bracht de punt van haar voorschoot naar de oogen, en stotterde: >Ach, heer staatsraad, ik weet toch niet wat zal ik zeggen waarna de oude heer zijn hoed vaster op het hoofd drukte, en met de andere hand langs zijne kin streek, even alsof hij ergens over wilde nadenken. Vervolgens verliet hij stil zwijgend de keuken, terwijl men hem daarna de trap hoorde opklimmen. Gedurende dit voorval was Tippel door eene niet geringe ontsteltenis bekropen geworden, en reeds begon hij zich te verwijten, dat hij niet liever den mond gehouden had, dan zich aan verraad schuldig te maken. Deze weldadige overwegingen kwamen echter te laat, en het beste wat hem thans te doen stond, was, om eene langzame retirade te maken, en zoo Jdoende naar de buiten poort te sluipen. De kokin had echter nauwelijks dit oogmerk bevroed, of zy sneed hem ijlings die pas af, en voegde hem toedat zijn vertrek slechts over

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1