VI? IE OUDE SOES. No. 83. 25e Jaar# Zaterdag 22 Januari 1910. - Nieuws- en Advertentieblad 3^3 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELFMAW Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COLIÏ AI\T. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 6 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. By de aankomst van het stoomschip Kaiserin Auguste Victoria, van de Hamburg-Amerika-lijn, te Kuxhaven zijn 28 man uit de kombuis en van het hofmeesterspersoneel in hechtenis genomen. Zij staan onder verdenking, dat zij proviand kaapten. Drie speur ders, die de reis naar New-York hadden meegedaan, een hunner als holmeester vermomd, ontdekten de diefstallen. Men had er al lang vermoeden van ge had, omdat er telkens mondkost vermist werd. De speurders waren met de eerste gelegenheid de beste naar Duitsch- land teruggekeerd en wachtten daar de schuldigen op. Zondag kwam een dokter van een reis door Italië te Berlijn terug. Hij voelde zich ziek en liet zich daarom in een gasthuis opnemen. Dinsdag is uit gemaakt, dat hij pestpokken heeft. Hy heeft de smetstof blijkbaar in Italië ENGELAND. Wijlen Sir Alfred Jones, de onlangs overleden reeder, heeft van zijn groot vermogen ruim 500,000 p. s. besproken ten bate vanambachtsonderwijs voor de negers op de Westkust van Afrika bevordering van onderwijs of weten schap onderzoek naar de ziekten van de Westkust van Afrikaonderstand voor behoeftige menschen uit zijn fa milie of uit zijn diensteen of andere liefdadige instelling te Liverpool of op 16) Tippel wreef zich in de handen van blijdschap, want hij begreep zeer goed, dat hij het gerust konde wagen, om in de keukeu te gaan, en dat hij zich des noods voor een bediende van den heer S... zoude kunnen uitgeven. Hij ver zocht dezen derhalve onder de poort te blijven staan, en ging toen weder naar het keukenvenster, waar hij bemerkte, dat het heiligdom nog 3teeds onbevolkt was. Tippel waagde zich eenige schreden verder, en kwam toen aan eene deur, die tot eene kleine trap .leidde, waar langs hij onmiddellijk de deur bereikte. Hier bleef hy niet in, gebreke, om door het toeslaan van de deur, en door een veelbeteekeuend hoesten eenig geruisch te maken. Die manoeuvre had dan ook weldra de gewenschte uitwerking, want nog geene minuut had hij daar g i;r n i of hij hoorde reeds van eene andere zijde eene deur opengaan, voetstappen nader komen, en zag een net gekleed dienst meisje de keuken binnentreden, dat op het gezicht van den bombardier eenigs- zins verrast staan bleef. Tippel nam thans zijn' hoed af, maakte eene beleefde buiging, en bracht haar het bericht, dat de heer S... daar buiten was, waarop het de Westkust vanAfrika. De uitvoer ders van zijn laatsten wil krijgen vooi hun moeilyke taak ieder f30,000. BELGIE. De bladen melden, dat koning Albert aan den minister van koloniën zijn voornemen heeft kenbaar gemaakt om een groot gedeelte van de som, iie, krachtens het traktaat van de over neming van Kongo, jaarlijks te zijner beschikking gesteld wordt, aan te wenden om een pensioenfonds te vormen ten bate van Belgen, die in Kongo ge diend hebben. De uitgaven voor de „wereldschool" van Tervueren zullen aanmerkelijk beperkt worden. Volgens de Etoile Beige zal het hu welijk van prinses Clementine met prins Napoleon te Brussel voltrokken worden zoodra de zware hofrouw voorbij is. Waarschijnlijk in October of No vember. De prins en de prinses zullen in Brussel blijven wonen in het paleis, dat prins Napoleon er sedert 1886 be trokken heeft. Men weet, dat koning Leopold van deze verbintenis zijner jongste dochter nooit iets heelt willen weten, naar gezegd wordt om redenen van diplomatieken aard. Koning Albert, een neef van Clementine, heeft geen enkel bezwaar tegen dit huwelijk en ook de koningin en de verdere ko ninklijke familie stemmen er volkomen mee in. Prinses Clementine is 30 Juli 1872 te Laeken geboren, prins Napoleon is tien jaar ouder. Hij is een zoon van prins Napoleon Bonaparte en de prinses weduwe Marie Clotilde, prinses van meisje al dadelijk veel vriendelijker werd, hem verzocht plaats te nemen, en foen weder zoo spoedig verdween, als het gekomen was. Tippel had thans den lust, de potten en pannen te inspecteeren, en eene in nerlijke blijdschap overweldigde hem toen zijn reukorgaan hem zeide, dat hij zich, met betrekking tot de aardappelen en het gebraad slechts in zooverre vergist had, dat het laatste geen worst maar het eene of andere fijn gevogelte was. Weldra kwam nu het dienstmeisje terug, sloop door de keuken heen naar de poort, en keerde na weinige oogen- blikken met den heer terug, waarop zij even snel met hem door de andere deur verdweeu. Naar hetgeen Tippel in dit korte tijdsbestek van zijnen vreemden heer zien kon, bevond hij dat diens gezicht, evenmiu als de geheele figuur hem bijzonder beviel. De persoon leed, in de oogen des bombardiers, aan eene onbehoorlijke magerheid; terwijl Tippel zich tevens over de slechte ordonnantie van het hoofd ergerde. Eene rood achtige bakkebaard slingerde zich om de spitse en magere kin, terwijl lange bruine haren de onnatuurlijk groote oogen schier bedekten. Bij het voorbij gaan had de vreemdeling van zijne zijde ook eeuen naderen blik op den bom bardier geworpen, en door eenen spotachtigen blik zyne deernis be toond, die hij met het ellendige Savoye. Een broeder van den aan staanden echtgenoot van prinses Cle mentine, prins Lode wijk Napoleon, is generaal in het Russische leger, zijn zuster is Marie Laetitia, weduwe van den hertog van Aosta. AMERIKA. Wij hebben al meer dan eens melding gemaakt van de ontevredenheid in de V. St. over het steeds duurder worden van de dagelijksche levensbehoeften aldaar gedurende de laatste jaren. In aanvulling daarop geven wy hier het opmerkelijke getuigenis te dezer zake van O. C. Barber, in de V. St. bekend als de „lucifers-koning". De uitlatingen van Barber zijn te merkwaardiger omdat deze zelf een schatryk man is, en hij een der eersten is geweest die in de V. St. geslaagd zijn in de tot standkoming van een groote trust, n.l. de Diamond Match Cy. Dat geschiedde in 1881 en de trust bleek een succes. Barber is nu 69 jaarhy heeft zaken en financieele belangen in tal van plaatsen in de V. St., en ook in Zuid- Amerika en Europa. Deze heer Barber nu heeft het vol gende verklaard „De Ver. Staten zullen niet lang meer zonder verzet dulden, dat de duurte van het leven al maar toeneemt. Het samengaan van trusts, spoor wegen en politici is het wat het volk armer en armer maakt, en zulks, niet tegenstaande er een golf van welvaart over het land gaat, aan welke de trust- plutocraten hun opkomst hebben te< danken. De spoorwegen zuigen het toilet van Tippel scheen te hebben; Tippel stond thans alleen in de keu ken, en verkeerde, even als zoo straks,- nog altijd in de onmogelijkheid, om den hem toevertrouwden brief aan het be hoorlijke adres te bezorgen. Zoude hij nog eeumaal tot eene geruchtmakende manoeuvre besluiten P Dit was echter overbodig, want na weinige oogenblik- ken kwam het bewuste dienstmeisje! terug, die zich thans ijverig met hare ketels en paunen begon bezig te houden, gedurende welken arbeid zij met deu bombardier een gemeeuzaam gesprek be gon aan te knoopen, »Zijt gij reeds lang bij deu heerS....« vroeg zij eeuigszins spotachtig, terwijl zij tevens het deksel van een' braadpan lichtte, zoodat Tippel die dicht bij haar stond, ia eene zee zwom vbq damp en geluk, en er nauwelijks de woorden kon uitbrengen »Het gaat nog al, juist zoo heel lang niet.c Hierna begon zy in de borden, lepels en vorken te roeren, waardoor een oor- verdoovend gekletter ontstond, welk ge ruisch zij nog vermeerderde door het zingen van de laatste ai ia uit de som- uanbule, en daarbij de woorden »Och 1 kom toch,* enz. enz. wel een dozijnmaal meer herhaalde, dan uoodig was. De bombardier zag niet in, hoe hy zich b;j zoodanig gaweld, op eene be volk uit, de trusts zuigen het volk uit, en de politici leiden het volk om den tuin." Voortgaande, verklaarde Barber nog: „In den tijd, dat McKinley werd neergeschoten, was hij' ontzet over de gevolgen, die het tarief had gehad voor het volk. Ik weet dat McKinley zich in die dagen bezig hield met de voor bereiding van een verlaging van het tarief; maar nu na 9 jaar is er nog niets verricht. Ik heb gesproken van de hoogere levenskosten, maar ik zie in, dat de kiezer heden ten dage geen kans heeft om dat hooger worden te stuiten. Hoe zou hij het kunnen? Let eens op de mannen die zitting hebben in Huis en Senaat. Zij loopen naar senator Aldrich en naar Cannon (den voorzitter van het Huis) om instructies te vragen. En de welgezinden in het Congres zijn te weinig talrijk." Barber is van oordeel dat de stijging der prijzen van de levensbehoeften vooral te wijten is aan de spoorwegen. Ook streven de trusts er naar, niet de prijzen te verlagen, maar die op te schroeven. Als middel ter verbetering van den toestand noemt Barber, het onder re- genringstoezicht brengen van de trusts enz., die moeten worden gedwongen om aan de wet te gehoorzamen. Wy geven bovenstaande beschou wingen van Barber hier weer, omdat zij ons als komende uit den mond vau een Arnerikaansch multimillioenair en trustmagnaat wel hèèl eigen aardig voorkomen. hendige wijze van zijnen privaten last zoude kwijten. Hij had den brief uit zijn' zak gehaald, denzelve ontdaan van het patrouille-rapport, en wilde juist een oog op het adres slaan, toen zich eens klaps de binnendeur opende, en een juf fertje in de- keuken kwam huppelen, dat er zoo schoon en vriendelyk uitzag, dat Tippel met open mond bleef staan, en zich in allerhande voorstellingen ver diepte. Thans echter merkte hij terstond op, dat op het frissche en ronde gezichtje glinsterende en halfblonde lokken neder- vielen. Daarbij hoorde hij, hoe de keu kenmeid, nadat zij nog eenmaal gezon gen had; toch! kom toch,c zich met de vraag tot de dame wendde: twat is er van uw dienst juffrouw Pauline? en nu wist hij, wie hij voor zich had. t Waar is tante vroeg de jonge dame; waarop de diplomatieke kokin haar ge zicht tot eenen bijzooderen glimlach plooide, en haar met een veelbeteeken- den blik den bombardier voorstelde als de bediende van den heer S... Thans was het beslissend oogenblik gekomen. De kokin had in het belendende vertrek iets te verrichten, terwijl juffrouw Pauline zich gereed maakte, om de keuken weder te verlaten. Toen trad Tippel vooruit, maakte eene sierlijke buiging, en sprak het verraste meisje nagenoeg op de vol gende wijze aan Vergeef mij, mejuffrouw, hier heeft een misverstand plaats. Ik ben geena-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1