Kindbouw. Gemengd Nieuws. laten toonen. Maar de rechter wilde dat niet doen, althans niet zonder eerst machtiging te hebben verkregen van den Chineeschen gouverneur te Sjanghai. Welnu, zeiden de vertegenwoordigers van de gemengde rechtbank, dan blijven wij hier wachten. En zij wachtteD, tot, eindelijk, na 7 uur, hun de gestrafte werd getoond en zij konden constateeren, dat de gruwe lijke mishandeling werkelijk had plaats gevonden. De gouverneur te Sjanghai heeft nu de invrijheidstelling tegen borgtocht gelast van den geranselden Chinees. De zaak is zoo ernstig, omdat de 400(f rietslagen waren opgelegd in twee porties van 2000 elk, om den man te straffen voor de pogingen, te zijnen gunste in het werk gesteld, door het bestuur van de vreemdelingen-wijk. Daar dit door de buitenlandsche consuls is opgevat als een directe beleediging aan hun adres, dringen zij er nu bij den Chineeschen gouverneur op aan, dat de rechter, die zoo mild was met zijn rietslagen, disciplinair zal worden gestraft. AXEL, 18 Januari 1910. Zaterdagavond werd door de kolen vereeniging Dé Herleving alhier de' jaarlijksche algemeene vergadering, ge houden, waarin verslagen werden uit gebracht door den secretaris en den penningmeester. Uit een en ander bleek, dat de vereeniging nog steeds vooruit gaat. Het aantal leden was toegenomen, zoodat in het afgeloopen jaar ongeveer 280 personen de hoe veelheid van circa 650.000 K.G. kolen gezamenlijk lieten aanschaffen. De ontvangsten beliepen tot 6290,35 waar van na een uitgaaf van 6254,67 een batig saldo overbleef van 35,68. Een goede maatregel van het bestuur, vooral ook in het belang van de ver eeniging was zeker dat het een ver zekeringscontract aanging, waardóór de vereeniging ontslagen is van het risico verbonden aan mogelijke ongelukken die het lossend personeel zou kunnen overkomen. Staande de vergadering werden met bijna algemeene stemmen herkozen de aftredende bestuursleden F. G. van Tatenhove Cz., P. van der Welle en P. Dees, waarna uit de leden ook eene commissie werd benoemd welke de aan geschafte kolen inspecteert. genomen, toen hij eenen man gewaar werd, die voor het huis no. 10 op en neer wandelde. Eindelijk naderde hij insgelijks tot de poort, zag den bombar dier van ter zijde aan, en ging hem telkens voorbij, als wanneer hij iederen keer eenige oogenblikken stil bleef staan, waarschijnlijk om zich te bedenken, of hij Tippel al dan niet aan zoude spreken. Den bombardier was deze ver schijning juist niet zeer aangenaam, want hij vreesde, dat het misschien een po- litie-dienaar zoude kunnen zijn, die hem in ongelegenheid konde brengenom welke reden hij, ten einde alle argwaan van dezen weg te nemen, den schijn van zorgeloosheid aannam, met den rug tegen de deurpost der poort leunde, en zich bezig hield de eene of andere zangwijze zachtjes voor zich heen te fluiten. En werkelijk scheen hij ook den man in het geloof te brengen, dat hij het recht had op deze plaats te vertoeven. Immers driest liep deze op den bombardier toe, en vroeg hem zachtjes: »Beste vriend, gij behoort zeker tot dit huis »Dat juist niet,* antwoordde Tippel met veel kalmte, »doch ik heb in deze keuken goede vrienden.* Met dit ge zegde zinspeelde hij op de aardappelen met braadworst. »Zeg eens, beste vriend,* sprak nu de andere, >hebt gij lust om een gulden te verdienen, en mij tevens eene groote dienst te bewijzen Naar aanleiding van klachten inge komen over minder goede kwaliteit kolen, zeide de voorz., dat de zuinigheid ook hier de wijsheid bedriegt en men door wat minder te concurreereu met kolenverkoopers en duurdere kolen aan te schaffen, betere waar zou krijgen. In beginsel werd nog besloten dat men zou trachten binnen de kom dezer gemeente een opslagplaats te krijgen vanwaar de leden op bepaalde tijden de door hen benoodigde kolen kunnen afhalen. Door den Hoogen Raad is ver worpen het cassatieberoep van A. d. V herbergier te Neuzen door het kanton gerecht aldaar veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis wegens het tijdens de openbare godsdienstoefe ning op Zondag de deur zijner herberg niet gesloten houden. Zaterdag hield de vereeniging Eigen Hulp te Ter Neuzen haar jaar vergadering. In 1909 werden afge maakt 13 varkens, waarvoor werd uitgekeerd 166,50, dat met andere bedragen den post uitgaven bracht op 237,01. Ontvangen was f 275,40, waaronder 258,25 contributie; goed slot dus van j 38,24. De heer H. A. van Dalsum, lid van den gemeenteraad te Hulst, had aan H. M. de Koningin vernietiging verzocht van het raadsbesluit, goedge keurd door Ged. Staten, tot het aangaan van een geldleening voor herstellings werken. H. M. de Koningin heeft echter beslist dat er geen termen voor vernietiging van het besluit bestaan. Zaterdag werd te Hontenisse door de vereeniging tot aankoop van mest stoffen Eigen Hulp aanbesteed de leve ring van 100,000 Kg. superphosphaat. Hier voor werd ingeschreven doorInter nationale te Zwyndrecht voor 2,28, D. J. Oggel te Axel voor /2,i9, W. Adriaansens te Groenendijk voor 2,17, G. Dees te Hoek voor 2,15j P- J. van Ardenne te Dordrecht voor /"2,14, L. de Feijter—Huijssen te Ter Neuzen voor 2,14, J. F. de MooiVlaeminck te Hulst voor 2,14, Alph. Adriaansens Greminck te Walsoorden voor ƒ2,13, Glerum Co-, te Vlake voor /2,12, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,12, J. F. Adriaansens—Polfliet te Walsoor den voor ƒ2,11, Dordtsche Kunstmest- maatschappij voor ƒ2,11 en L. Evers- dijk te Biezelinge voor 2,08. Gegund aan den heer L. Eversdijk. 15,000 Kg. ammoniak-superphosphaat. Hiervoor schreven inInternationale voor 6,89, P. J. van Ardenne voor 6,56, L. Eversdijk voor 6,56, G. H. Blondeel te Aardenburg voor 6,52, W. Adriaansens voor 6,51, Alph. AdriaansensGreminck voor f 6,50, J. F. de Moor—Vlaeminck voor j 6,49\ D. J. Oggel voor ƒ6,49, Glerum &Co, voor 6,46, D. Scheele Az. te Neuzen »0, waarom zoude ik zulks niet willen zeide Tippel. »Weet dan, beste vriend,* vervol de heer, »dat het voor mij van het uiterste belang is, met iemand uit dit huis een onderhoud te hebben. Onder ons gezegd, is het eene dame. Zekere omstandigheden echter beletten mij, dit huis zonder de grootste voorzichtigheid te betreden.* »Uitmuntend riep Tippel, die eens klaps iets in de gedachte kwam, »maar zeg mij zal ik iemand uit de keuken herwaarts roepen Juist, juist, mijn beste,* zeide de heer, »doe alzoo. Ga maai gerust in de keuken, maak maar eenig gedruisch met de deur of met iets anders, en wanneer alsdan de keukenmeid binueukomt, zeg haar dan, beste vriend, dat de heer S.. hier buiten is verstaat gij wel de heer S. Wordt vervolgd.) voor f 6,45, L. de Feljter-Huijssen voor 6,42, Dordtsche Kunstmestmaatsch. voor 6,41, P. J. Scheele voor 6,41 en I. van der Have te Rotterdam voor 6,40. Gegund by loting aan den heer P. J. Scheele. 70,000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor schreven in L. de FeijterHuijssen voor 10,625, I. van der Have voor 10,56, L. Eversdijk voor 10,44, Glerum Co. voor ƒ.10,42, G. H. Blon deel voor f 10,37, D. J. Oggel voor 10,35, P. J. Scheele voor 10,35, W. Bedet te Ter Neuzen voor 10,30, J. F. de Moor—Vlaeminck voor 10,30, J. F. AdriaansensPolfliet voor 10,27, D. Scheele Az. voor 10,24, Alph. Adri aansensGreminck voor 10,22, W. Adriaanssens voor 10,22. Gegund bij loting aan den heer Alph. Adriaanssens—Greminck. 1 In den nacht van 13 op 14 dezer is te Clinge, terwijl de bewoners ter ruste lagen bij den heer burgemeester der gemeente Doel (België), grenzende aan deze gemeente, ingebroken. De dieven hadden zich toegang verschaft door een raampje, hadden reeds twee sloten der binnendeuren geforceerd en waren aan het derde slot der deur van 't vertrek waarin de brandkast stond bezig, toen de schoonmoeder van den burgemeester, die geritsel gehoord had en onraad vermoedde, alarm maakte. Daarop is de burgemeester opgestaan en heeft om hulp te krijgen, met een revolver twee schoten gelost door net bovenraam, waardoor de glasruiten werden verbrijzeld. Het behoeft niet gezegd, dat daarop de inbrekers het hazenpad hebben gekozen. Dóórdat de dieven in hun werk gestoord zijn, wordt er niets vermist. Volgens verklaring van den veldwachter dier gemeente, zou hij reeds enkele dagen te voren in de gemeente en omgeving drie per sonen, die mogelijk wel niet vreemd zullen zijn aan dit misdrijf, op een afstand meermalen hebben gezien, doch doordat zij blijkbaar den veldwachter schuwden, heeft hij die personen niet van nabij -kunnen zien, ontmoeten of kennen zoodat de daders tot nog toe niet gekend zijn. De loop der bevolking over 1909 is in de navolgende gemeenten aldus Gfraauw. Op 31 December 1909 be stond de bevolking uit 2165 personen 1093 mannen en 1072 vrouwen. Het aantal vermeerderde door de geboorte van 26 mannen en 41 vrouwen en de vestiging van 47 mannen en 45 vrouwen met 73 mannen en 86 vrouwen. Het verminderde echter door het over lijden van 13 mannen en 15 vrouwen en het vertrek van 54 mannen en 59 vrouwen met 67 mannen en 74 vrouwen. Op 31 December 1909 bestond dus de bevolking uit 1099 mannen en 1084 vrouwen, totaal 2183 personen. Er werden 15 huwelijken gesloten. Levenloos aangegeven 8. St. Jansteen. De bevolking bestond op 1 Januari 1909 uit 3011 personen. Het aantal vermeerderde door de ge boorte van 127 personen en de vestiging van 132 personen met 259. Het ver minderde echter door het overlijden van 47 en het vertrek van 185 per sonen met 232. Op 1 Januari 1910 was dus het aantal inwoners 3038. Er werden 35 huwelijken voltrokken. In de Maandag te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van de vereeniging Beetwortelverbouwers in Noord-Holland is de volgende motie aangenomen De vergadering, gezien de suiker prijzen op najaarslevering in verband met die in vorige jaren, noodigt het bestuur uit, den Bond van Suikerfa- brikanten in kennis te stellen met bare meening, dat een bietenprijs voor 1910 van ten minste f 12 per 1000 K.G. niet onbillijk genoemd mag worden. Uit Vlissingen meldt men aan de Midd. Crl Door de gezamenlijke eommandants, officieren en machinisten van de booten der maatschappij Zeeland was ernstig geprotesteerd tegen de reeds vermelde dagorder, waarbij 't gebruik van sterken drank aan boord dier schepen werd verboden. Een verbod toch van iets dat jaren lang bestaat, wekt zoo licht de gedachte, dat 't handhaven van de bestaande gewoonte niet langer mogelijk is, en daarvoor moeten dan gegronde redenen zijn. Nu verzekerde men ons van ver schillende zijde dat er hoegenaamd geen reden tot uitvaardiging van dit bevel, ja zelfs geen aanleidende oorzaak bestond. 't Protest heeft echter niet mogen helpen het uitgevaardigde verbod blijft gehandhaafd. In het Goesche Sas is Zaterdag avond opgevischt en verder vervoerd naar Bergen op Zoom het lijk van den 19-jarigen visscher J. G. H. de Haas uit Bergen op Zoom die, zooals gemeld, op de Vondelingen bij Zierikzee door een toeval getroffen werd, over boord viel en verdronk. Het muziekgezelschap Concordia te Krabbendijke organiseert op den tweeden Pinksterdag een festival voor muziek- en zanggezelschappen. Zaterdagavond is de 82-jarige weduwe D. te Schelluinen, waarschijn lijk door de duisternis misleid, nabij hare woning te water geraakt en verdronken. Zondagmiddag tegen 5 uur is te IJmuiden uitgebrand het magazijn van ongeregelde goederen met woonhuis van J. Keesje, 't Duurde ruim een uur voor water gegeven kon worden. Toen men daarna den brand kachtig aan pakte, was het gevaar spoedig geweken, ofschoon reeds de tegenoverliggende en naastgelegen perceelen in brand stonden. Verzekering dekt de schade. De brand moet zijn ontstaan, doordien de bewoner de lamp uit de petroleum kachel, die Zondags brandde voor het drooghouden der goederen, liet vallen. Naar het Vad. verneemt heeft H. M. de Koningin aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin" Zand bergen een gift van 250 geschonken. Verder wordt medegedeeld dat het bestuur van deze maatschappij door 'n milden gever de beschikking gekregeï heeft over een huisje op de Veluwe, waar patiënten verpleegd kunnen wor den. Het bestuur heeft daarby vooral het oog op lijders aan tuberculose, die onder het groot aantal verzorgden der vereeniging herhaaldelijk voorkomen. De directeur der vereeniging jhr. W. A. Ortt, te Amersfoort, moet bereids over de inrichting van het huisje en het vinden van een geschikte ver pleegster overleg plegen met den be kenden tuberculose-specialist dr. W. J. van Gorkom aldaar. Het bestuur hoopt dat het door fiinken financieelen steun in staat zal worden gesteld dit nuttige werk voort te zetten. De pogingen om extra giften te verkrijgen, ter voorzie ning in het groote tekort en in de kosten van noodzakelijke verbouwing van het tehuis, brachten 1400 op, wat, naar wordt opgemerkt, op verre na niet voldoende is. Zaterdagmiddag is op het stations emplacement te Arnhem een 19-jarige rangeerder tusschen de buffers geraakt. De jonge man was terstond dood. Een tot dusver weinig gehoorde poging tot omkooperij kwam Vrijdag te Amsterdam voor de rechtbank. Aan 's Rijks marinewerf aldaar werd n.l. in Augustus j.l. examen gehouden voor leerling-electricien - monteur. Honderd aspiranten hadden zich aangemeld, ter-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2