UIT DE OUDE DOOS. No. 82 Woensdag 19 Januari 1919. 25e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. F. DIELEMAft, Buitenland. FEÜILLETON. COllliANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELG1E. Onze lezers weten, dat er in België groote verontwaardiging heerscht over de nieuwe Fransche invoerrechten. De Belgische minister van financiën, Liebaert, heeft aan het Journal de Bruxelles meegedeeld, dat de Belgische regeering tegenmaatregelen zal nemen om uit Frankrijk ingevoerde wijnen, reukwerken en weeldeartikelen te treffen. De werklieden-klasse in België, zeide de minister in zijn onderhoud met een vertegenwoordiger van het Belgische blad, wordt door het nieuwe Fransche tarief het sterkste getroffen. Wij kunnen niet werkloos toezien, want onze handel en onze industrie worden bedreigd. Toch zal de Belgische re geering, nu ze de maatregelen gaat treffen, tot welke de omstandigheden haar dwingen, trouw blyven aan de steeds gevolgde economische politiek. De rechten op wijnen en weelde-arti- kelen zullen verhoogd worden, maar het betreft hier geen fiscale maatre gelen of een economisch systeem, maar een economisch „procédë", waarvan het den minister geraden toescheen in de tegenwoordige omstandigheden gebruik te maken. FRANKRIJK. Nu is er in Frankrijk weer een dubbele moord gepleegd. Ditmaal is het terrein van de misdaad, die Vrijdag ontdekt is, Roussilion, op vijf-en-twintig kilometer afstand van Autun (Saóne- 15) VII. Het was zeer koud en onvriendelijk op de straat, en, nadat Tippel eenige vergeefsche pogingen in het werk ge steld had, om de oude rok over zijne borst dicht te knoopen, of ten minste de handen in zijn' broekzak te steken, snelde hij, zoo driftig als zijne corpu lentie hem dit toeliet, op de St. Pieters- plaats toe, op wier hoek Scholten hem, luidens het gegeven bevel, zoude af wachten. De kanonnier was gezeten op eenen hoeksteen, met de beide handen onder den mantel gedoken, en de fle8schen Rudesheimer voor hem in de sneeuw geplaatst, even als een met grauw papier omwonden pakje, waarin waarschijnlijk de Westfaalsche lekkernij gewikkeld was. Scholten verheugde zich niet weinig bij den aanblik van zijnen superieur, en terwijl deze, om zich tegen het voorhan dene avontuur te wapenen, eenige fris- sche teugen uit een der flesschen nam, en daarbij een fiks stuk ham devoreerde, in welken tijd hij, misschien om zich te verwarmen, van het eene been op het andere sprong, maakte de kanon nier de hoogst treffende opmerkingdat et-Loire). De bedrijvers van het kwaad, die reeds gepakt zijn, zijn weer zeer jonge menschen, drie jongemannen, twintig en twee-en-twintig jaar oud. Twee hunner zijn Parijsche apachen, aan wie de derde zijn oom en tante had aangewezen om te vermoorden. De man is dood, de vrouw verkeert in hopeloozen toestand en de nicht die bij het echtpaar in huis woonde, hadden de moordenaars een prop in den mond geduwd. Zoodra de misdaad ontdekt was, zijn gendarmes de boosdoeners gaan zoeken. Ze zijn gepakt aan het station naar Autun op het oogenblik dat ze in den trein naar Parijs wilden stappen. Ze hadden gestolen kleeren aan en nog allerlei dingen bij zich, die ze in het huis van hun slachtoffers weggenomen hadden. RUSLAND. Berichten uit St. Petersburg bevestig den dat de Tsaar de wegens mede plichtigheid aan den moord op Herzen- stein door een Finsche rechtbank ver oordeelde leden van het Russische volks verbond, Polownef en Kraskofski, be genadigd heeft. Dit nieuwe gunstbewijs van den Tsaar tegenover de uitersten van rechts wekt veel opzien. Men zegt, dat de beide begenadigden van hun eigen schuld zoozeer overtuigd waren dat ze niet eens hooger beroep willen aanteekenen. De uiterste rechter zijde wil van het jongste gunstbewijs des Tsaren gebruik maken om de interpellatie-aanvrage over de gedrags lijn van het volksverbond te laten afwijzen. Maar dat zal waarschijnlijk mijnheer de bombardier veel van eene zwarte kraai had, zooals die des winters langs de sneeuwvlakte huppelt. Daar enboven verhaalde hij ook, dat de koop man dien hij reeds lang kende, hem alles op zijn eerlijk gezicht gegeven had, nadat hij zijnen lastgever had bekend gemaakt, zonder dat het noodig was hem hiertoe door het handschrift over te halen. Met den laatsten beet in den mond, stapte thans Tippel het plein rond, ten einde, als een voorzichtig veldheer, de vesting, die hij te belegeren zocht, het huis no. 10 van naderbij te beschouwen, opdat hij een doelmatig plan van aanval zoude kunnen ontwerpen. Nadat hij het bewuste gebouw eindelijk gevonden had, plaatste hij zich op drie passen afstands, om zich met de ingangen, waarbij hy echter meer aan de uitgangen dacht, be kend te maken. Het gebouw had eene zeer aanzien lijke hoogte, eene huisdeur en daarnaast eene groote poort, voor welke laatste Tippel zich oogenblikkelijk verklaarde, dewijl deze de meeste breedte had. Of de bombardier werkelijk persoon lijken moed bezat, daarover waren zijne kameraden het nog geenszins eens ge worden. De meesten echter schreven hem eene behoorlijke portie dezer edele eigenschap toe, waartegen anderen be weerden, dat de onversaagdheid en on verschrokkenheid, die hun dikke vriend niet gelukken. De Octobristen zullen die interpellatie wel weten door te drijven. Ze moet bezwarend materiaal voor de leiders van het volksverbond bevatten. MAROKKO. Moelai Mohamed, de broeder van sultan Moelai Hafid, wiens dood eenige maanden geleden gemeld, maar later weer tegengesproken is, is, naar uit Fes gemeld wordt, uit zijn kerker bevrijd en nu in een kleine woning gehuisvest, waar hij een negerin tot zijn beschikking heeft. De ketenen zijn van zijn voeten afgenomen en Moelai Mohamed heeft nu ook de be schikking over eenige meubelen. Men meent, dat deze verzachting in zijn lot vooral geschied is, opdat hij nog dichter onder het toezicht van den sultan zou staan, daar er kort geleden in Hafid's paleis iets als een beweging ten gunste van Mohamed waargenomen is. Een te Madrid uit Melilla ontvangen telegram meldt, dat twee soldaten, die met een muilezel uitgegaan waren om water te gaan halen, bij Taoeïma door Mooren overvallen zijn, die een hunner gedood hebben en zijn geweer en zijn lijk meegenomen hebben. Een deta chement artillerie heeft het lijk van den soldaat teruggenomen en twee der aanvallers gevangen genomen. CHINA. Blykens een brief in de Times, van 12 Januari, is te Sjanghai het volgende voorgevallen. Een Chineesch rechter lijk ambtenaar had een man, die met meestal aan den dag legde, meer het gevolg waren van zijne voorbeeldelooze onverschilligheid, en dewijl hij veel te lui was, om, wanneer hy eenmaal eene schrede voorwaarts gedaan had, terug te keeren en zich nog eens te bezinnen, overwegende dat hij, behalve de moeite van het nadenken zelve, de terugge- tredene pas andermaal voorwaarts moest doen. Het huis was, even als het geheele plein, in nachtelijke rust en duisternis gehuld. De St. Pietersplaats telde slechts weinige particuliere huizen. De eene zijde van het plein werd ingenomen door de Pieterskerk, eene andere door het daartoe behoorende klooster, in de derde vereenigden zich eenige straten, die naar het midden der stad leidden, terwijl de vierde zijde door een twintig tal huizen werd ingenomen, die meestal aan rijke personen toebehoorden, welke deze stille plaats hadden uitgekozen, om het vervelende gewoel van andere straten te ontvluchten. In het huis no. 10 waren van de eerste verdieping vier vensters verlicht, terwijl door de poort een klein lichtje heen schemerde, dat misschien wel uit de keuken kwam. Op dit schijnsel nu ging Tippel af, met het voornemen, om eerst eenen blik in het binnenste van het vertrek te werpen, of zich daarin misschien niet iemand mocht bevinden, die hem behulpzaam koude zijn, om de overheid in geschil lag over een betrekkelijk onbelangrijke quaestie van landbezit, op den openbaren weg in de Europeesche wijk laten oppakken, en wegvoeren. De ongelukkige werd door den Chineeschen rechter veroordeeld tot de ongelooflijke straf van 2 X 2000 (vierduizendrietslagen, en zulks op grond van het schandelijke -feit dat hij voor zich de bescherming had inge roepen van het bestuur der vreemde- lingenwijk, dus van buitenlanders. De familie-leden van den gestrafte kwamen hun nood klagen över de vreeselijke mishandeling waaraan de ongelukkige had blootgestaan. Er waren hem twee duizend en later nog eens negenhonderd slagen toegediend, toen de toestand van den gestrafte de verdere voortzetting der ranselpartij voorloopig onmogelijk maakte. De man was gruwelijk ver minkt. Op enkele plaatsen lag het scheenbeen bloot. De buitenlandsche consuls hebben zich onmiddellijk de zaak aangetrokken. De deken van het consulaire corps vroeg schrittelyk de onmiddellijke vrij lating van den gevangene die niet viel onder Chineesche jurisdictie, tenzij overtuigend kon worden aangetoond en zulks ten overstaan van de ge mengde rechtbank, waarin buitenland sche consuls zitting hebben dat de man werkelijk schuldig was aan eenig ernstig misdrijf. Eenige dagen later stuurde deze ge mengde rechtbank advocaten naar den rechter, die de straf had opgelegd en ook gedeeltelijk had laten voltrekken, met de opdracht zich den gestrafte te den brief aan het behoorlijke adres te bezorgen. Het was werkelijk de keuken, waar uit deze lichtstraal naar buiten drong en terwijl Tippel eenen opmerkzamen blik in hare ruimte wierp, baadden zich zijne oogen in een flikkerend vuur, dat op den haard braudde, en waarop meer dere potten en pannen stonden, waaruit onder een zacht gemurmel onderschei dene dampen naar boven stegen. Bij het zien van deze voorwerpen, verzonk de bombardier iu allerhande beschouwin gen, en deed hij zijne verbeeldingskracht de grootste moeite aan, om toch te gissen, wat deze kook- en braad-ustensiliën wel alle zouden inhouden. Uit de achterste pan meende hij de aangename geur van opgebakkene aardappelen te ontwaren in de hier naast geplaatste pan scheen zich wel eenig gevogelte te bevinden. Op de aanricht stond salade en azijn, benevens gesneden brood, en een zeer smakelijk stukje Zwitsersche kaas. De priesteres echter van dezen toovertuin ontbrak er. Wat nu te doen De bombardier hield het voor raadzaam, om naar de straat terug te keeren, en, nadat hij nog eenige begeerige blikken op de verleidelijke braadpannen geworpen had, trad hij tot onder de poort terug, ten einde hier den tijd af te wachten, dat zich in de keuken eenig menschelijk wezen mocht opdoen. Nog niet lang had hij deze plaats in

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1