Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De St. Crt. no. 10 bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de Vereeni- ging Onderlinge Landbouw- Verzekerings- Vereeniging voor Bedrijfsrisico „De Zeeuw- sche Landbouw-Onder linqe" te Middelburg. Zij is aangegaan voor den tijd van 29 jaar te rekenen van 4 October 1909 en vangt hare werkzaamheden ten op zichte der verzekering aan op 1 Jan, 1910. De Vereeniging heeft ten doel de verzorging en de schadeloosstelling van arbeiders en, in een bepaald geval, van hunne nagelaten betrekkingen, indien deze arbeiders voor ledeD der Vereeni ging landbouw werkzaamheden verrich ten en ten gevolge van die werkzaam heden, door een ongeval worden ge troffen en de bevordering en de uit voering van al die maatregelen, welke kunnen strekken tot opheffing of ver mindering of meerdere verdeeling van het bedrijfsrisico, zoowel voor de leden der Vereeniging als voor hunne arbei ders, voor zoover het onderwerpen be treft, die bij besluit van de algemeene ledenvergadering binnen de bemoei ingen der Vereeniging worden getrokken. AXEL, 14 Januari 1910. Als kantoren waar de Nederland- sche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijks daalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezende Nederlandsche Bank te Amsterdam de kantoren der betaal meesters en in Zeeland de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen Axel, Goes, Hansweert, Hein- kenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accijnzen), Vlissingen (invoerrechten en accynzen), en IJzendijke. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Januari 1910. E. J. F. Z., 50 j., kamerverhuurster te Middelburg, is wegens het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld, veroordeeld tot 6 maanden gevang. C. A. d. S., 34 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. thans tot zijne kleederenschat, en wierp successievelijk achter het gordijn uit eene oude zwarte broek, een dito rok, die echter reeds zeer tot de bruine kleur overhelde, vervolgens een versleten flu weelen vest, waarna hij het licht uit blies, en den bombardier, in zijne meta morphose, de behulpzame hand bood. Het kleedingstuk, dat men het minst ontberen kan, was na een herhaald uit en aantrekken want door de don kerheid had men dit het achterste voor genomen eindelijk behoorlijk aange past, toen men bevond, dat het vest den bombardier veel te klein was, waarop de klerk den voorraad zijner kleederen in de gedachten rond liet gaan, en zich eindelijk herinnerde, neg een wit vest te bezitten, dat, van zijnen vader zaliger afkomstig, in alle gevalle wel de noodige wijdte zoude hebben. Na eenig heen en weer tasten, werd de bedoelde erfenis eindelijk gevonden, die door den bom bardier nauwkeurig betast werd, ten einde haar behoorlijk te kunnen aan trekken. Eindelijk betrapte hij een der armgaten, en zeide, terwijl hij een' zijner bovenste ledematen er door stak »ik verzeker je mannetje, dat je oude heer dit vest wel in zijne vroegste jeugd heeft laten maken want het heeft eene zeer zonderbare snede, is geheel knoopen- loos, en »Nu ja, haast je maar wat,* zeide de andere, »het is wel niet naar de nieuwste D. J. P., 25 j., veldarbeider te Lams- waarde (Hontenisse), beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Gisteren is te Middelburg ge vankelijk binnengebracht en ter be schikking van den officier van Justitie gesteld C. v. P., 43 j., werkman, ge boren te Kemseke, België, wonende te Clinge, als verdacht van onzedelijke handelingen met een minderjarig meisje. Raad van State. In de Woensdag gehouden vergade ring van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd mede- deeling gedaan van het Koninklijk besluit, houdende ongegrondverklaring van het beroep van E. Buysse, te Sas van Gent, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij met hand having van het besluit van den Raad der gemeente Sas van Gent is besloten, dat E. Buysse voornoemd terecht niet was toegelaten als lid van dien raad. Zooals men zich waarschijnlijk her innert, had de heer Buysse vóór de herstemming (bij welke hij gekozen werd) bij verschillende herbergiers, kiezers en niet-kiezers, bons, voorzien van zijn stempel en waarop vermeld stond „goed voor een gulden", uitge geven, onder bepaling, dat, indien hij werd gekozen, de bons ter beschikking der kiezers waren, doch indien hij niet gekozen werd, ze door hem zouden worden teruggehaald, op welke reden de Raad van oordeel was, dat giften waren gegeven en beloften waren ge daan welke op den uitslag der her stemming van invloed waren geweest, De heer B. voerde aan, dat het uit geven der bons enkel ten doel had om reeds bij voorbaat de tractatie te regelen welke door den gekozen- candidaat, volgens bestaand gebruik, pleegt ver strekt te worden, en beweerde voorts, dat, waar zijne geloofsbrieven in orde zijn bevonden, de Raad tot toelating had moeten besluiten en Gedeputeerde Staten reeds uit dien hoofde het besluit van den Raad hadden moeten vernie tigen. In het Kon. besluit is nu hieromtrent overwogen, dat ingevolge art. 31 der gemeentewet de raad o. a. de geloofs brieven der nieuw inkomende leden onderzoekt en de geschillen beslist welke aangaande die geloofsbrieven of de verkiezing zelve oprijzen dat mits dien de beweging van appellant dat de beslissing van den raad en van Gedep. Staten zich had moeten bepalen mode, maar zal u toch in ieder geval wijd gedoeg zijn.* »Nou, nou,* antwoordde Tippel, »wat dit aanbelangt, hierop behoef je niet zoo blufferig te zijn,* hier deed hij eene wanhppige poging, om ook het andere armgat te bereiken, »te wijd is het my vooral ook niet »Doe mij toch het genoegen, niet zoo verschrikkelijk langzaam te zijn, het is u wijd genoeg, maak nu toch eindelijk eens, dat gij klaar zijt.« De bombardier deed, zooals hem ge zegd werd, worstelde door het andere armgat heen, en deed zich zooveel ge weid aan, om het lichaam in het witte vest te wringen, dat zijne inspanningen zich door een luid kraken te kennen gaven, waai uit een geoefend oor zeer goed kon afleiden, dat het kleedingstuk in deszelfs volle lengte van elkander scheurde. »Je bent toch een verschrikkelijk on handige vent,* bromde de schrijver, >wat gebeurt daar nu weer?* »Het zou wel het beste zijn,* ant woordde Tippel, »dat gij een weinig licht maaktet, opdat wij de schade van nabij zouden kunnen opnemen want, voegde hij er bij, >ik geloof je op je woord, dat het ve3t van uw vader is, en dat het reeds misschien reeds een eeuw bestaan heeft; mear de snede van het vest, overtuigt je hier zelf van, is waarlijk al heel zonderling.* tot het onderzoek der geloofsbrieven, I In de afdeeling scheepsbouw vau in strijd is met de duidelijke bewoor- de werf der Kon. Maatsch. De Schelde dingen van bovengemeld artikeldat voorts door appellant erkend wordt dat door hem in enkele herbergen onver schillig door wie gehouden, bons zijn uitgegeven ter tractatie bij eventueele benoeming dat dus aan zijne verkiezing toezeggingen zijn verbonden die, niet bestemd tot geheimhouding, ook al golden zij niet uitsluitend de kiezers, op zijne benoeming tot raadslid van invloed hebben kunnen zijnen dat hiertegen niet afdoet eene beweerde gewoonte in Zeeuwsch Vlaanderen, die, daargelaten dat zij niet in dien vorm blijkt te hebben bestaan, als onver eenigbaar met de zuiverheid der ver kiezing zou moeten worden beschouwd. N. R. Ct. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 Januari 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Een landbouwer uit 's Heer Arends- kerke, die Donderdag der vorige week bij den twist in het café O. in de Gravenstraat te Middelburg, een slag met een biljartqueue op het hoofd kreeg, is aan de gevolgen daarvan Woensdag avond overleden. A. M. uit Koudekerke, die, in arrest is genomen als verdacht den slag te hebben toegebracht, is gisteren voor den officier van justitie geleid. Hij heeft bekend en is naar het huis van bewaring overgebracht. De justitie, vergezeld van een genees heer, is te '8 Heer Arendskerke geweest, tot het instellen van een onderzoek. M. Crt. Te Hansweert trok Dinsdag een 2 jarig meisje een emmer kokend water om, met het gevolg, dat het kind den inhoud over het lichaampje kreeg, 't Is aan de brandwonden overleden. te Vlissingen is, naar de VI. Crt. meldt, aan 54 werklieden aanzegging gedaan, dat zij tegen de volgende week zijn ontslagen. In een der hoogste klassen van een onzer Christ, scholen is de onder wijzer bezig met een repetitie van de jaartallen der Vaderlandsche Geschie- denis. „1296," vraagt hij aan een jongen. „Floris V door de edelen ver moord." Heel goed. Uit welk Huis was die graaf?" „Uit het Bourgondische." „Dat weet je wel beter." „O ja, meester, uit het Oosten- rijksche." Meester, ontstemd, dat de jongen Zoo 'zit te knoeien, ziet een anderen leerling achter zijn hand pogingen doen een geweldige lachbui in te houden. „Jan, waarom lach jij klinkt het streng uit meester's mond. „Meester, Adriaan zegt tegen ons Uit het Warenhuis Tableau. Als historisch vermeld door De Neder lander. Te Rotterdam is nu weer inge broken bij een 80-jarige weduwe aan den Oppert, -op een oogenblik dat de vrouw niet thuis was. Gestolen zijn twee spaarbankboekjes met bedragen van f 1200 en 900, een bedrag van 1700 aan effecten en 110 aan geld. De spaarbankboekjes zijn uit de Schie opgevischtde rest is nog zoek. In verband met den op den Hofdijk aldaar gepleegden diefstal met braak zijn twee verdachte personen gearres teerd. Bidden. Naar aanleiding van het bericht, dat een weduwe te Oostwold bij de volkstelling als haar hoofdberoep opgafBidden voor God en Vaderland, schrijft een oud-Noordbrabanter aan de N. R. Crt. In Noord-Brabant (oostelijk gedeelte) en Noord-Limburg leven tal van god vruchtige weduwen (in mijn vroegere eigen onmiddellijke omgeving kende ik er drie), die door bidden alleen aan den kost komen, al is het nu niet juist door „bidden voor God en Vaderland," zooals het Oostwolder weeuwtje opgaf. Zoo hadden wij zelf een drukke zaak, die belette, dat in de week een der huisgenooten geregeld ter kerke ging. Wat deed nu mijne godvruchtige moeder? Ze liet een hulpbehoevend! vrouwtje, een braaf menschje inder-. daad, geregeld voor ons in de kerk, in de morgendiensten der week, en tehuis bidden, 't Vrouwtje kreeg daarvoor ge regeld boter, eieren, vleesch, vet, brood, aardappelen, groenten, brandhout en zoo nu en dan een lapje goed. Dit werd haar altijd in 't late uur der duisternis (de linkerhand mocht niet weten, wat de rechter deed, zei moeder) door mijn zuster en mij thuisgebracht. Wat ze aan naaien en breien aan ons verdiende, was zeer gering, want'tgoede zieltje kende weinig van de naald. Daar kon ze haar 75 centen weekhuur van betalen voor een net klein kamertje. Zoo heeft dat vrouwtje geleefd, zoo is 't gestorven. Haar hoofdberoep was 23 jaar langbidden. Woensdag viel de 18-jarige visscher G. de H. bij de Vondelingen nabij Zierikzee door een toeval overboord en verdronk. Waarom is het dan zonderling zeide de andere spijtig, terwijl hij het kleeding stuk met de hand betastte. »Nu, mannetje,* hernam de dikke bombardier, »zulk een vest is mij nog nimmer voorgekomen zie I er zijn waar achtig zelfs vetergaten in. O jou O jouO jou copijst van ingewikkelde akten Hierbij begon hij een gillend gelach aan te heffen. »Houd je mond,* riep de andere zachtjes. »Vervloekte historie met dien kerel! Geef hier dat ding; je kunt het ook wel zonder vest doen.* »Foei mannetje,* sprak de bombardier, »en dat in dit jaargetijdeZoek, zoo zul je vinden. Het beste zoude echter zijn, indien je voor een weinig licht wildet zorgen.* De schrijver was hiertoe echter niet te bewegen, maar spoorde Tippel aan om aan zijne verkleeding een einde te maken terwijl hij hem, in plaats van het gescheurde kleedingstuk, een wezen lijk vest overhandigde. Het was waarlijk een belachelijk be.eld, waarvan Tippel thans het onder- de laatste teug uit de bierkruik genomen werp was, vooral toen de klerk hem nog had, daarna van zijnen vriend afscheid een' kalen hoed op het hoofd zette', nam, en met de belofte, van de geleende wiens vingerbreede rand de nauwte nog zaken binnen een uur terug te zullen scheen te vermeerderen, waarover het bezorgen, den weg langs de vijf donkere j hoofd van den dikken wachtdeserteur j trappen zocht terug te vinden. zich te beklagen had. j Het sloeg juist negen ure, toen Tippel j Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2