JIT DE OUDE 2001 No. 81. Zaterdag IS Januari 1111(1. 25e «laarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM A3, Buitenland. FEUI L L ETON. Binnenland. COUIUNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Men herinnert zich dat op verzoek van prinses Louise, de oudste dochter van koning Leopold, daags na den dood des konings de zegels aan het kasteel Balincourt zyn aangehecht. Op het verzoek van barones Vaughan om die zegels te verwijderen besliste de recht bank te Pontoise, dat voorzoover de meubelen betrof, die de barones in het kasteel in gebruik had, aan haar ver zoek zou worden voldaan. De juweelen, kunstvoorwerpen, enz., die onder haar hoede bleven, moesten beschreven worden de persoonlijke papieren, brie ven, chèques, enz. enz., in het kasteel aangetroffen, moesten verzegeld worden nadat er in het bjjzijn van den consul van België te Parijs een inventaris was opgemaakt. Barones Vaughan bad van deze beslissingen appel aangeteekend. Dinsdag is voor haar voor de eerste kamer van het hof van appel te Parijs mr. Peldmann opgetreden. Prinses Louise was vertegenwoordigd door mr. Desjardins. Mr. Peldmann deelde mede, dat barones Vaughan op het oogenblik over niets van hetgeen zij bezit, in Frankrijk zoowel als in België, de be schikking heeft. Wij strijden dus, zeide de advocaat, voor het leven van mevrouw Vaughan en dat harer kinde ren. Mr. Peldmann betoogde voorts, dat de tegenstanders van mevrouw Vaughan het willen doen voorkomen alsof het kasteel Balincourt koninklijke residentie geweest is. De advokaat bestreed dit, De zich in de kamer bevindende per soon gaf hierop aanvankelijk geen ant woord, maar verliet wederom de deur, terwijl hem eene hevige borstkramp scheen te overvallenwant eerst begon hij hard te hoesten, en daarna een piepend geluid uit te stooten, middelerwijl het den bombardier Tippel toescheen, dat eene stoel of eenig ander meubelstuk werd ter zijde geschoven, waarop eindelijk de deur geopend, en aan Tippel het binnentreden geoorloofd werd. Niettegenstaande het zolderkamertje 'an den schrijver een elegant en weel derig ameublement miste, waartoe het lokaal niet geschikt was, dewijl de muur 'an de ééne zijde zoo schuinsch met het dak op en neer helde, dat de ver lichting, wanneer zij al uit meer dan eene smeerkaars bestaan had, onmogelijk tot de achterste ruimte kon doordringen, ontdekte de bombardier Tippel toch ééne iomstandigheid, waaraan hij zijn harts tochtelijk welbehagen niet onthouden kon. Op de tafel namelijk, die het midden van de kamer besloeg, stonden twee borden met koud vleesch en aard appel-salade, benevens eene groote water er bij voegende, dat ook mevrouw Vaughan zelf er niet langer dan in het geheel twee maanden gewoond heeft. Het kasteel was in Januari 1908 ver kocht er is aan verbouwd tot Mei 1909. Staat in het proces mevrouw Vaughan tegenover de erfgenamen van koning Leopold, vroeg mr. Peldmann? Neen. Twee harer hebben niet tusschenbeide willen komen, de prinsessen Clementine en Stefanie, die daardoor algemeen eerbied hebben afgedwongen. Een gevoel van kieschheid deed haar aldus handelen. Processen als dit, zeide de advokaat, zijn eindeloos en zonder waar digheid. En moeten, zeide hij, die prinsessen, als het proces afgeloopen is, met barones Vaughan van gedachten komen wisselen over de mate van edelmoedigheid, die hun vader mocht beloonen Uit zeer eerbiedwaardige overwegingen weigeren zij dit te doen. BELGIE. Volgens een bericht uit Brussel aan Engelsche bladen, wordt het gerucht bevestigd, dat koning Edtvard en keizer Wilhelm te Oostende zullen komen en daar koning Albert en elkaar zullen ontmoeten. OOSTENRIJK. Dinsdagmiddag is een moordaanslag gepleegd op Dr. Alexander, hoogleera r in de oorheelkunde te Weenen. Een oud-patiënt, de schoenmaker Soukup, loste twee revolverschoten op den hoog leeraar, die echter ongedeerd bleef. Soukup, die vroeger door Dr. Alexander aan den Deus geopereerd was, was niet kruik, die ditmaal met bier gevuld was. De bezitter van al deze heerlijkheden, die zich ongemerkt in een hoek van het vertrek terugtrok, waar een gordijn zijn kleederenschat verborg, scheen zich ook thans nog niet over de onverwachte ver schijning van den bombardier te ver heugen. Deze echter, die geen argwaan kende, spoorde met nieuwsgierige blik ken de acten na, met welker afschrijving zijn vriend zich thans bezig hield. Dewijl hij hiervan echter geen spoor bemerkte, vroeg hij met belangstelling waar zich dan toch de schrijflessenaar bevond? eene waanwijze vraag, die de klerk slechts beantwoordde, door eenigszins verlegen naar zijne garderobe te kijken. Tippel zette zich thans op een stoel neder, en verhaalde, na den inhoud van de kruik nauwkeurig gepeild te hebben, aan zijnen vriend zoo kort mogelijk de reden zijner komst, en welk eene on eindige groote dienst deze hem bewijzen zoude, indien hij hem voor eenige oogen- blikken eene tamelijke burger-uitmonste ring wilde leenen. Wanneer ook de schrijver, zooals wij reeds gezegd hebben, zijnen vriend meermalen dergelijke liefdediensten had bewezen, zoo scheen hem intusschen hedenavond dit verzoek niet weinig in verlegenheid te brengen. Hij bezigde eenige uitvluchten, die echter de bom bardier, de waterkruik bestendig in tevreden over de behandeling en diende een eisch tot schadevergoeding in. Die eisch werd afgewezen. Soukup is in hechtenis genomen. PORTUGAL. Een telegram maakt melding van een te Lissabon ontdekte samenzwering tegen den bestaanden regeeringsvorm en het in beslag nemen van wapens, enz. De Köln. Ztg. meldt, dat er in Augustus van het afgeloopen jaar te Lissabon uit het douane-kantoor dui zenden patronen gestoleü zijn. Iemand, die van den diefstal verdacht werd, is later vermoord gevonden. Het onder zoek in dezen diefstal heeft de samen zwering aan het licht gebracht. SERYIE. Er loopen weer geruchten over een aanstaande reis van koning Peter naar St. Petersburg. De Koning zou verge zeld zijn van kroonprins Alexander. Het heet verder, dat de reis over Wee nen zou gaan en dat koning Peter een ontmoeting zoekt met Frans Jozef. ABESSINIE. Een te Rome verschynend blad, de Osservatore Romano, verneemt uit Har- rar, dat de Negus den 28en December zou zijn overleden, maar dat de tijding in Abessinië wordt geheim gehouden, teneinde te voorkomen, dat troebelen ontstaan of een erfopvolgingsoorlog worde ontketend. AMERIKA. De moeilijkheden, die het ministerie van president Taft op het oogenblik ondervindt van de zijde der eigen partij- genooten in het Huis van Afgevaardig zijne hand houdende, met eenen lichten glimlach en met de woorden »kom, mijn vriendje, het zal immers wel gaan, trachtte te ontzenuwen. »Nu, ja,c was het antwoord van den anderen, na eenig overleg, «ik zal u de verlangde kleedingstukken geven. Pak ze maar onder je mantel, en zorg, dat je dan spoedig heengaat.* »Best mannetje,* hernam Tippel, »maar je komt me nu al zeer be lachelijk voor. Waar zal ik mij dan eigenlijk aankleeden Je weet toch zeer goed, dat ik hedenavond niet naar de kazerne kan gaanwant als de onder-adjudant mij bemerkte, dan zat ik, dewijl ik de wacht verlaten heb, ten minste voor drie dagen op de planken. Verbeeldt je eens, drie dagen zonder bed, en tot voedsel niets dan water en brood!» »Hoe?« voer hem de schrijver tegen, »je zult je hier toch niet uit- en aan willen kleeden »Ik zie er geene andere mogelijkheid op, mannetje,* zeide Tippel, waarop de andere haastig de kamer op en neder liep, en in geen geringe verlegenheid scheen te verkeeren. «Wanneer het u echter mocht hinderen, mij in mijne geheele schoonheid te zien,* voer de bombardier voort, «laat mij dan maar achter het gordijn treden ik kan mij in een klein hoekje even goed be helpen. den te Washington, blijken toch erns tiger dan aanvankelijk werd aange nomen. Er is in het Huis bij een be paalde groep der Republikeinsche partij ernstig verzet tegen den voorzitter, Cannon, die volgens velen te protectio nistisch gezind is. Bij een stemming in het Huis, nu onlangs, sloten deze ontevredenen onder de Republikeinen zich aan bij de Democraten en leed de regeering een nederlaag. Zij zijn voor deze insubordinatieuit de partij gestooten. Wel mogen zij nog op de ledenvergaderingen der Republikeinsche partij verschijnen, maar hun namen zijn van de lijst der partijgenooten geschrapt, en dat zal de getroffenen zeer zeker nog meer verbitteren. De ofïicieele leiders der Republikeinsche partij en ook de President zullen den ouden heer Cannon wel niet openlijk loslaten maar waarschijnlijk zal hem aan het verstand worden gebracht, dat hij een volgend maal het voorzitterschap van het Huis maar liever aan jongere krach ten moet overlaten. Z. K. H. dè Prins vertrekt a. s. Zondag avond naar Het Loo, vanwaar de Prins zich Dinsdag naar Nijmegen zal begeven om aldaar 's namiddags den eersten steen te leggen voor de te bouwen kazerne voor de koloniale reserve. Daarbij zal ook tegenwoordig zijn de minister van koloniën, de heer de Waal Maleüjt, vergezeld van den heerCremer, referendaris, chef der afdeeling militaire zaken aan het departement van koloniën. Bij deze woorden stond de klerk over eind, en sprong als een brieschende leeuw naar het gordijn toe; terwijl hij zoo hevig en driftig uitriep, »neen, neen, dit kan niet gebeuren,* dat het zelfs den argeloozen Tippel opmerkzaam maakte, en allerhande denkbeelden bij hem deed oprijzen. Dewijl hij echter veel te onverschillig was, om ergens be hoorlijk over na te denken, en de klok daarenboven reeds kwartier voor negen geslagen had, zoo verzekerde hij zijnen vriend, dat het geenszins zijn plan was, zich achter het gordijn te amuseeren, en dat hij bereid was, wanneer hij hem daarmede plezier kou doen, zich midden in het vertrek, of des noods boven op de tafel, uit en aau te kleeden. Nadat de schrijver met zich zei ven eenen hevigen strijd gevoerd had, be haalde eindelijk zijne vriendschap voor den bombardier de zege, en beloofde hij dien de verlangde kleedingstukken, onder uitdrukkelijke voorwaarde noeh- thans, dat het licht, staande zijne ver wisseling van kleeding, zoude uitgebla zen worden, waarin Tippel na eenige tegenwerpingen ten slotte toestemde. Gedurende deze onderhandeling, had een fijn gehoor achter het gordijn een licht kuchje kunnen waarnemen doch ieder der handelende partijen hield zich zoo zeer met zich zeiven bezig, dat men op dergelijke omstandigheid volstrekt geen acht sloeg. De schrijver naderde

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1