uit be m mi Woensdag 12 M»10 25e Jaarg. V«. 80 li I Nieuws- en Advertentieblad voor /eeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAA, axel. FEU I LLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en VrlJdagaTond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Buitenland. duitschland. In October was te Berlijn een ver eadering naar aanleiding van de terecht stelling van Ferrer gehouden, in welke Lilly Braun, de vrouw van deub®fcea' ie/socialistische» leider, het woord had eevoerd. Bij het uitgaan van die ver gadering waren verschillende menschen in hechtenis genomen, omdat zij, naar de politie hun ten laste legde, gejoeld en aan het bevel tot doorloopen geen vevolg hadden gegeven. Donderdag zijn de beklaagden voor den schepen rechter verschenen. Zij loochenden allen hunne schuld en konden een menigte getuigen aan voer endïe^hun verklaringen bevestigden. Graaf lioens broech en mevrouw Cauer, de vrouwen- leidster, zeiden voor den rechter, dat de politie zonder eeuige aanleiding op de menschen, die uit de vergadering kwamen, was afgegaan eQ de 6er«ten d besten als lawaaimakers had opgepakt. Een agent, die eerst stellig beweerde, dat een beklaagde gejoeld had, gaf, toen hem de getuigenverklaringen werden voorgehouden, toe, dat hij zich vergist kon hebben. „Ja zei hij heer zoovele getuigen heetEen andere agent verklaarde, dat er een bevel was uitgevaardigd, om „die mem schen daar" pp te brengen. Om welke redenen, wist hij niet. In elk geval was het bevel uitgevoerd. De schepenrechtbank sprak alle be klaagden vrij en legde de kosten van het geding aan den staat op. frankrijk. Juffrouw Bourette, die zooals onze lezers weten, beschuldigd wordt doo vergiftigde anti pyrine poeders aan den heer Doudieux te zenden, den dood van den jongen zanger Godard veroorzaakt te hebben, volhardt bij haar ontke^® Ze ontkent eenvoudig alles, zonder zich te bekommeren om de ouwaarschijnllj - heid van vele harer verklaringen. Juf frouw Bourette werd samengebracht met een getuige, die gezien heeft, dat zij twee brieven bij den heer Doudieux in de Gerbier-straat ging brengen den eersten dier brievep had zij bovendien zelf aan den getuige ter hand gesteld, die een buurman van Doudieux was, en den brief bij dezen af zou geven. Juffrouw Bourette ontkent ooit naar de Gerbier-straat gegaan zijn. Ook een confrontatie met den heer Doudieux, die vroeger een liefdesavontuur me haar gezocht heeft, leverde niets op. GRIEKENLAND. Het Koninklijk paleis te Athene, dat gedeeltelijk een prooi der vlammen is eeworden, had geen kunstwaarde. Het is een groot gebouw op het Constitutie- plein, opgetrokken uit Attisch marmer, volgens de plannen van den Deenschen architect Gaertner. Men hee t hetwe eens een beleediging voor Phidias ge noemd. Het zag er uit als eon groote kazerne met tallooze vensters. Het eenige mooie zijn de groote tuinen waartoe het publiek vrijen toegang heeft. De Koninklijke familie, die voorloop g in het paleis van Tatoi zal verblijf houden, is zeer onder den indruk van de ramp. Zij ontvangt van alle kanten blijken van sympathie. Officieren, die bij den aanvang van den brand te hulp snelden, hebben een deel van 's Konings correspondentie gered. TURKIJE. Het onderzoek in Jemen, in verband met den moord op Burckhardt en Ben zon!, heeft aangetoond, dat de moorde naars slecht befaamde lieden zijn uit het dorp Oedenie. De moordenaars lokten de reizigers in een hinderlaag en doodden hen in de hoop.geld in handen te krijgen. De overheden doen al 't mogelijke, om den Italiaanschen consul, die een onderzoek ter plaatse instelt, tei wille te zijn. De consul heeft een sterk militair geleide mee gekregen. AMERIKA. Vriidag heeft de president van Uru guay, dr. Williman, te Montevideo in nlechtig gehoor ontvangen den buiten gewonen gezant der Argentijnsche repu bliek, dr. Penha, tot onderteekenmg van het protocol. Een groote menigte heeft dr. Williman en dr. Penha toegejuicht. Bii de in tegenwoordigheid van het diplomatieke korps gewisselde toespra ken hebben dr. Williman en dr. Penha gewezen op de voldoening, in beide landen gewekt door het tot stand ge komen vergelijk. De broederzin was door dat accoord bevestigd en zou niet meer aan het wankelen worden gebracht. De geschillen van het verleden be stonden niet meer en elk geschil, zou langs vreedzamen weg worden opgelost. belgue. Pellaert, de koning der oplichters, is nog altijd niet gepakt. Een gevangen in cel 261 in de gevangenis van St. Gilles heeft verteld, dat hij in denmacht van Dinsdag op Woensdag Pellaert heeft zien ontsnappen. De gevangene had zijn cel tegenover de ziekenkamer, waaruit de ontvluchting plaatsi had. Omstreeks twaalf uur hoorde de ge- vangene leven. Nieuwsgierig heesch hij zich tot de hoogte van bet raampje in zijn cel op en door een kleine plek in het matglas kon hy zien wat er voorviel. Pellaert was bezig de tralies voor zyn venster door te vijlen. Hu lichtte zich bü met eet, electmch lampje en het ging heel vlug. m tien minuten waren de twee spijlen door- gevijld. No. 261 kon Pellaert heel goed zien en nog iemand anders, die in den gevangenistuin voor het venster van Pellaert in de schaduw stond Toen de koning der oplichters door het raampje heen geklommen was, ver dween hij met den onbekende in den tuin? No? 261 was nog niet van zyn terbazing bekomen, toen hij in de cel waar Pellaert uit ontsnapt was, de schaduw van een man zag bewegen en het venstertje hoorde sluiten. lQdieQ dit waar is, zou de vluchtelingdus een helper in de gevangenis gehad hebben? De koning der oplichters is met pre cies wat men noemt een dom man Hoewel leelijk, is hij zeer elegant en heeft innemende manieren. Hij spreekt langzaam, drukt zich correct uitinhet Fransch, Vlaamsch, Engelsch en Duitseh en heeft uitstekend gestudeerd. 13) VI. Daar buiten vlogen de sneeuwvlokken en huilde de wind; men kon geene drie passen voor zich uit zien. Uit de stad schemerde hier en daar eene licht straal door de sneeuw en den neve heen; even als een bloedroode stip, het was een vreeselijk slecht wederzelfs het rumoer langs de straten, dat men anders reeds, door de stilte van den nacht, in d,e verte kou hooren, werd door de neerdalende vlokken en de reeds gevallen sneeuw tot een nauwe lijks merkbaar geruisch verminderd. Aan den slagboom van het fort herin nerde Tippel nog eenmaal aan zijnen vriend: dat hij toch moest bedenken, welk een offer hem thans gebracht en welk eene ongekende dienst hem thans door de vriendschap bewèzen werd Vervolgens wikkelde hij den mantel dichter om zich heen, en trok op de stad los. Scholten, die in dit bijzondere eeval voor den voorzichtigsten en meest bruikbaren man van de wacht gehouden werd, en daarom ontijdig afge.ost was, vergezelde zijnen chef. Zoo togen zij statig en langzaam voo.t, hadden weldra het fort meUyue buiten werken en het glacis achter zich, en sloegen eenen smallen landweg in, die hen spoedig op den straatweg voerde, wanneer zij weldra de Berje p^ de stad bereikten. Voor ^fu'ltter de bombardier een oogenbhk halt, ter wijl hij den kanonnier bij zijnen naam DOeHoor eens Scholten,zeide hij, wan neer jij niet een oudgediende kerel waart, dan zoude ik het je niet toever trouwen, dat het verlaten der wach toch als iets,gewaagds voorkomt en dat deze zaak misschien geen goed einde ZalScnhTen, die zich reeds in zijn geest voor eene warme kommemjs-winkel ge- nlaatst za", waar hij de Rudesheuner en Se him moest afhalen, en reeds in ge dachte vau het bittere ambrozijn zwel„- de dat er hierbij wel voor hem zoude overschieten, antwoordde: »Bombardier niks toe vreezen bin doch schoon voaker von wacht oafloopen.* Na de uitwisseling dezer Sfoelens traden beide de stad binnen. Wel had den de donkere akkers en de sneeuw jachten, benevens het geheele treurige en morsige winterlandschap/ den bom bardier in eene treurige stemming ge bracht doch toen hij tusschen de vel lichte huizen de straten doorwandelde toen hij de menschen zag, die her- en derwaarts liepen, en het vroolijke ru moer hoorde, dat uit de onderscheidene wijnhuizen en kroegen naar buiten diong, be^on hij op te vroolijken en zich aller hande gedachten te vormen, op welke wijze hij den bewusten brief het ge schiktst aan het adres bezorgen zou. Hierbij viel het hem plotseling in, dat zijne grove dienst-unit'orm zeker geene gunstige aanbeveling ware, om hem tot een postillon d'amour te promoveeren om welke reden hij het besluit nam, zich tot eenen bekende te begeven, om van dezen, zooals hij reeds meermalen gedaan had, eene politieke uitmonstering te leenen. Op de naastbijzijnde hoek der straat, onder begunstiging eener groote lantaarn, haalde hij de beide documenten, die Robert hem had medegegeven, voor het licht, en gaf er een van, datgene name lijk waarin eene aanwijzing op Rudes- heimer en ham voorkwam, aan den kanonnier, terwijl hij het andere weder in zijn' rokzak duwde. De vriend van Tippel, dien hij tut het bekende doel opzocht, was klerk bij eenen advocaat, en woonde in een afge legen nauw steegje, op de vijfde ver dieping van een klein huis. De bom bardier overtuigde zich eerst vani de straat af, dat zijn bekende werkelijk te huis was want een klein en zwak schijnseltje verlichtte het smalle venster eer hij de moeielijke taak ondernam, om vijf gebrekkige trappen op te klou- tereu. Met eenige inspanning bereikte hij het dak des huizes, en klopte aan de deur van het vertrekje in duodecimo. Behalve het vooruitzicht, zich hier ter liefde van zjjnen vriend, in een ander pak te kunnen steken, dacht ook Tippel daaraan, dat zijn andere vriend, de klerk doorgaans eene goede soort van tabak voorhanden had, en bij het opklimmen der vijf trappen, had hij zich reeds aan de streelende gedachte overgegeven, zich daar boven een oogenbhk op het bed te kunnen nedervleien, om onder het genot van eene lekkere pijp, van de doorge stane eu nog te verwachten moeielyk- heden een weinig uit te rusten. Het was om die reden den bombardier des te onaangenamer, dat hij, na op drie onderscheidene wijzen op de deur geklopt te hebben - namelijk eerst met den wijsvinger, toen met de vuist, en einde lijk met beide vuisten te gelijk -- van binnen geenerlei antwoord mocht ont- VaDewijl het de herinnering van Tippel niet ontgaan was, dat de deur onder scheidene spleten had, waardoor men het inwendige des vertreks gemakkelijk kon overzien, zoo wendde hij het hoofd in alle richtingen langs de langwerpige openingen heen, zonder evenwel de ge- rino-ste lichtstraal te kunnen ontdekken. Of Tippel had zich vergist, toen hij van beneden eemg licht meende te bespeu ren óf ziju vriend had het binnenste van' de deur met eene ondoordringbare

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1