UIT Dï 0U23 MOS. 79. Zaterdag 8 Januari 1910. 2Se Jaar»-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. comm. DRUKKER—UITGEVER AXEL. FRANKRIJK. De algemeene studenten-vereeniging te Parijs is twintig jaar doende geweest om een lang gekoesterd plan te ver wezenlijken de oprichting van een Huis van studenten. Thans, nu het doel bereikt is, zal er teest gevierd worden, waartoe vertegenwoordigers van de studenten aan de andere hooge- scholen in Frankrijk en aan die in den vreemde uitgenoodigd zijn. De feesten zullen van 20 tot 30 dezer duren en op den avond van den twintigsten geopend worden met de traditioueele „eere-punch" ter kennismaking. Den 24sten zal Het Huis plechtig ingewijd worden. Voorts staan er allerlei min of meer officieele feestelijkheden op het programma. Juffrouw Bourette blyft alles ont kennen. Juffrouw Bourette wordt er van verdacht vergiftige antipyrine, vergiftigde mossels en chocolade naar de familie Doudieux gezonden te hebben en door de antipyrine is de dood van den jongen zanger Godard veroorzaakt. De overeenkomst in het schrift van de adressen op de pakjes met de ver giftigde waren, die aan de Doudieux gezonden zijn, met dat op brokstukken van brieven, in juffrouw Bourette's kamer gevonden, brengt haar volstrekt niet van haar stuk. Zij heeft ze niet geschreven, zegt ze, maar de in haar kamer gevonden brieven zijn daar zeker neergelegd door iemand, c^ie haar wilde schaden. Door wie, zegt ze niet »Goed, maar wat valt er nu verder aan te doen Pt zeide Tippel. »Ach, mijn lieve vriend,c hernam Robert, haar niet weder te zien, dat zoude verschrikkelijk ïijn.t J »Zij,c glimlachte Tippel, »wie is dan toch die zij? Is het misschien ook de dochter van den generaal van der »Ach,« sprak de jonge man, »hoe kunt gy thans nog om spotternij denken wie toch kan zij anders zijn, dan dat lieve blonde meisje, de kleine Pauline Pc »Nu mannetje,t spotte de bombardier, >het was mij slechts te doen om de con8equentie.t »Nu,t ging de andere voort, »laat dit oa maar rusten, en hoor mij aan Mijnen brief moet zij ontvangen, en wel van n°g 1 maar w i e dien bezorgen «b ziet, daarin bestaat de dienst, die gij mij bewijzen moet. Gij zijt mijn Triend, Tippel, en daarom juist zult gij ®ijn verzoek niet weigeren. Het is nu zeven ure, dit fort wordt noch door iPatrouilles, noch door ronden bezocht, en gy kunt het gerust wagen, de wacht te Terlaten; te meer, dewijl ik Jiier blijf, ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. maar ze geeft te verstaan, dat het wel meisjes kunnen zijn, met wie ze gelijk in den winkel gewerkt heeft. Ze ont kent ook ooit arsenicum gekocht te hebben en de arsenicum, die men in haar kamer ontdekt heeft, zou er dan ook wel door iemand, dien ze zegt niet te kennen, neergelegd zijn. ENGELAND. Als vlaggenschip van het eskader in de Chineesche wateren gaat eerlang de gepantserde kruiser Minotaur naar het Oosten. Ofschoon het schip nog geen twee jaar oud is, een vijftien millioen guldeu heeft gekost, 14,600 ton meet, 23 knoop loopt en een ge duchte bewapening heeft, is het door de opkomst van de liniekruisers van het Indomitable-type, al min of meer een minderwaardig schip geworden. De Indomitable, die 17,250 ton meet en 25 knoop loopt, heeft 8 stukken van ruim 30 c.M.de Minotaur heeft er 8 van ongeveer 23 c.M., 10 van ongeveer 19 c.M. enz. Schoon dan niet meer bestand tegen de nieuwe liniekruisers, is het toch een machtig schip. BELGUE. Nauwelijks zwijgen de geruchten, die over het huwelijk van koning Leopold II met barones Vaughan in omloop waren, of een Belgisch blad, de te Gent verschijnende Liberté, komt met de mededeeling, dat er nimmer een koninklijk besluit van goedkeuring van het huwelijk van prins Albert met Elisabeth hertogin in Beieren is ver schenen. De Brusselsche Soir zegt, dat om uwe gewichtige zaken waartenemen.t Bij dit verzoek legde de bombardiei zijn mes en vork neder, terwijl hij zijnen vriend met eenen buitengewonen blik van verbazing aanzag. Zoodanigen eisch had Tippel niet verwacht. Zijne wacht te verlaten en zich iu de stad te begeven, scheen hem zoozeer in strijd met zijne dienstplichten, dat hij eerst langzaam, daarna steeds driftiger met het hoofd schudde, en eindelijk zoo be paald mogelijk, ten antwoord gaf»Neen dat kan er niet door.c Behalve het denkbeeld, zoo geheel tegen zijne instructie als wachtcomman dant te handelen, bestond de hoofdoor zaak van zijne bepaalde weigering in het onaangename weder daar buiten want nog altijd gierde en huilde dé wiud langs de muren van het fort heen. En dan die lange weg naar de stad, ja dit was bijna het eenige, dat den dikken bombardier aan zijne wacht vastklemde; want als hij zich eenmaal in zijne wacht kamer gezeteld had; als de kachel hem eenmaal fiks doorwarmd had. en zijne mand^ getuigde, dat hem niets ontbrak, om 's namiddags koffie te drinken, 's avonds zijne boterhammen te eten, en 's morgens behoorlijk te ontbijten, als de pijp en de tabak niet vergeten waren, en hij in het bezit van een boek was, hetzij dan de geschiedkundige tabellen van Kohlrausch, om zijn geheugen te I prikkelen, of des noods een roman van zulk een koninklijk besluit inderdaad niet bestaat en beide bladen betoogen, dat het dus nu noodzakelijk is, dat dé Kamers hun goedkeuring aan het huwelijk van koning Albert schenken. De Liberté brengt hiervoor een artikel der in 1893 herziene grondwet in her innering, waarin gezegd wordt, dat „een vorst, die getrouwd is zonder toestemming van den koning of van hen, die, bij ontstentenis van den koning, zijn macht uitoefenen in de bij de grondwet voorziene gevallen, zijn rechten op den croon zou verliezen." By het huwelijk van prins Albert in 1900 zou de toestemming van koning Leopold niet geheel regelmatig verleend zijn. Er verscheen slechts een mede deeling in de Moniteur, waarin gezegd werd, dat de graaf en de gravin van Vlaanderen, met toestem miug des ko- nings, toegestemd hadden in het huwe lijk van prins Albert met Elisabeth, hertogin in Beieren. Deze eenvoudige mededeeling in de staatscourant, wordt thans door de Liberté onvoldoende geacht, daar uit de debatten, in verband met de her ziening der grondwet in '93 gevoerd, voortvloeit, dat de goedkeuring des konings van het huwelijk van een prins der koninklijke familie een regeerings- daad behoort te zijn en dat geen enkele regeeringsdaad des konings, die niet ook door een minister geteekend is, van kracht kan zijn. En daar er bij het huwelyk van prins Albert niet zulk een door een minister mede ondertee- kende akte langs ofïicieelen weg open baar gemaakt is, trekt de Liberté de Pontan of Kluizenaar, om den tijd te dooden, dan was het hem geheel onver schillig, of zijne wacht vierentwintig uren, achtenveertig, of nog langer duurde. Zelfs was het wel eens gebeurd, dat een kameraad, die hem moest aflossen, een fikscheu voorraad van eten medebracht, eu met behulp daarvan den bombardier overreedde, om de wacht nog vieren twintig uren voort te zetten. De kapitein, die van deze zeldzame hartstocht van Tippel, om op wacht te zijn, kennis had gekregen, gaf eens per missie, hem zoo lang op de wacht te laten, als hy, tengevolge eener overeen komst met zijne kameraden, zou goed vinden waarna de bombardier vijf dagen lang op wacht was gebleven, eu op den zesden dag verzekerde, dat hij zich daarbij zeer wel bevonden had. Misschien had hij het daar wel eené maand uitgehouden, wanneer er op dien zelfden dag geeue instructie van den commandant der stad gekomen was, die den wachthebbeuden op het fort ten strengste gelastte, om viermaal in den nacht alle omgevingen van het fort te onderzoeken. Dit bevel kwam Tippel wat al te wreed voor, om welke reden hij op den zesden dag de plaats verliet, waar hij zoovele gelukkige oogenblikken gesleten had. Na mei deze daadzaken bekend te zijn, zal ieder licht begrijpen, met hoe veel verbazing Tippel het verzoek van conclusie, dat prins Albert, omdat zijn huwelijk niet bij een door een minister mede onderteekend koninklijk besluit goedgekeurd is, zijn recht op de kroon verloren heeft. Het is intusschen ondenkbaar dat om een vergissing, die slechts tegen den vorm begaan is, werkelijk in ernst de kwestie der troonsopvolging gesteld zou kunnen worden. RUSLAND. De Petersburgsche politie-prefect heeft last gegeven tot het opmaken van lijsten met de namen van alle vreem delingen, die te St. Petersburg verblijf houden. Ook moet er nauwkeurig aan- teekening worden gehouden van alle vreemdelingen die te St. Petersburg aankomen. Bijzondere aandacht moet worden gewijd aan de vreemdelingen die na het midden van October 1.1. in de hoofdstad hun verblijf hebben ge vestigd. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat het in geheel Catalonië rustig is. De beweging ten guhste van het in vrijheidstellen dergenen die ten getale van 119 -Z thans nog, als gevolg der Juli-gebeur- tenissen op Montjulch gevangen zitten, zal, hoewel de algémeene werkstaking Maandag niet afgekondigd is, voortgezet worden tot 16 dezer. Dan zal aan de regeering het verzoek tot amnestie gedaan worden en zoo dit geweigerd wordt, zal men tot algemeene staking overgaan. Ook zou de wederopening van het werklieden-atheneum en van de neutrale scholen verzocht worden. zijnen vriend gewaar werd, en hoe standvastig hy dit aanvankelijk van de .hand wees. Robert liet zich echter niet zoo ge makkelijk afschrikken, en stelde alle verleidingsmiddelen in het werk, om zijn vriend te overreden. Lang was iedere poging te vergeefs. Toen echter het jonge mensch zeide, dat hij een' der man schappen van de wacht kon meenemen, aan wien hy een bewys zou ter hand stellen, waarop hij eenige flesschen Ru- desheimer en een paar Westfaalsche hammen kon ontvangen zaken, waar mede Tippel gaarne mocht ontbijten liet hij zich vermurwen, en beloofde hij de commissie op zich te zullen uemeü. Hierop legde Tippel zijn ledergoed af, dat zich de andere, met behulp van een der kauonniers omhing, wikkelde zich in zijnen wachtmantel, vermaandeiederen kanonnier in eene byzondere rede, dat zij toch in 's Hemels naam niets onbeta melijks zouden bedrijven, en verklaarde zich vervolgens, onder het loozen van eenige diepe zuchten, tot ziju vertrek bereid. Robert had zich inmiddels aan de tafel geplaatst, en schreef op een blad papier Dewijl ik Uwe rekening van primo December ongelukkigerwijze verlegd heb, zoo moet ik U om eene andere verzoeken, eer ik U het verschuldigde bagatel betalen kan. Middelerwijl ver zoek ik U, aan brenger dezes twee.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1