Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Op den avond voor Kerstmis konden de kranten alleen in beperkten omvang verschijnen. Een ervan bevatte het bericht, dat het Duitsche stoomschip Cintra vergaan was en dat zich van de 23 opvarenden maar drie man, al zwemmende, gered hadden. SPANJE. Zondagavond ontploften te Saragossa twee bommen bij het passeeren van een processie nabij de Hoofdkerk. Van nog twee andere had men de lonten ge doofd. Er ontstond een hevige paniek, doch ongelukken hadden niet plaats. Stemming Tweede Kamerlid. By de Donderdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Wijk bij Duurstede werden uitgebracht 6688 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren H. C. Dresselhuijs (Lib.) 3005 en J. B. L. C. C. baron de Wijckerslooth de Weerdesteijn (Katb 3683 stemmen. Gekozen is alzoo de heer Baron de Wijckerslooth de Weerdesteijn. Bij kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslagen, met 16 Januari a. s., mr. W. G. van Leeuwen als burge meester van Amsterdam, met dankbe tuiging voor de vele bewezen diensten. Rijkspostspaarbank. In tegenstelling met zijne maandelijk- sche bekendmaking, dat de spaarbank boekjes ter verificatie en rentebeschry- ving elk jaar werden ingewacht in de maand, waarin ze werden uitgegeven, brengt de Directeur der Rijkspostspaar bank thans ter algemeene kennis, dat boekjes, in de maand Januari uitgegeven, niet tot bovengenoemd doel mogen worden ingezonden zonder dat de inlegger daar toe uitdrukkelijk door hem is uitge- noodigd. Hij vestigt voorts de aandacht der in leggers er op dat, mochten in de maand Januari a.s. toch boekjes ter rentebe- schryving worden ingezonden zonder uitnoodiging zijnerzijds, deze, door de buitengewone werkzaamheden welke in die maand aan de Directie te verrichten zyn, noodzakelijkerwijs geruimen tijd onbehandeld zullen moeten blijven. Indeeling wan lotelingen bij Fanfarekorpsen. Lotelingen uit de provincie Zeeland, die bestemd zijn om in Maart of Sept. te worden ingelyfd, en een blaasinstru ment bespelen, kunnen wanneer zy zulks wenschen, vooraf, zich met een schriftelijk verzoek wenden tot den Provincialen Adjudant in Zeeland (te Middelburg), om zoo mogelijk voor eene plaatsing bij het muziekkorps van het 9de of van het 10de Regiment Infanterie in aanmerking te mogen komen. De voordeelen, aan eene dergelijke plaatsing verbonden, zijn reden had, ging wel eenige malen uit en i n doch die kerel had een zoo in faam en pafferig gezicht, dat ik het niet waagde hem aan te spreken. Hij zag mij tevens eenige malen van ter zyde aan, alsof hij zich mijner herinnerde, en dientengevolge moest ik telkens onver- richterzake terugkeeren. Mijn oppasser, jij kent dat vee goed, kan ik den brief onmogelijk toevertrouwen gij alleen schiet mij in dezen radeloozen toestand nog over." »Hm, mannetje," zeide Tippel, »je hadt immers zelf het huis kunnen binnengaan. Weet gy, zooals wij meermalen deden, u naai een zekeren heer Mulder in for- meeren." »Juist," antwoordde Robert, »maar wanneer de oudste mij eens gezien had Die zou mij en daar was ik bang voor, niet veel vertrouwen en den brief aan de kleine blondine zeker onderschept hebben." (Wordt vervolgd.) Ie. bijverdiensten door het geven van concerten 2e. verhooging van bekwaamheid in het bespelen van het instru ment, en 3e. bijzondere wijze waarop de dienstplicht kan worden vervuld. Wordt de loteling bij aankomst bij het muziekkorps zijner keuze niet ge plaatst, dan kan door hem aan den Inspecteur der Infanterie worden ver zocht, om plaatsing bij .een ander fan farekorps, ot wel plaatsing in een garni zoen in de nabijheid van zijn vroegere woonplaats. De aandacht wordt er op gevestigd, dat schriftelijke verzoeken, door lote lingen aan den Provincialen Adjudant per post gezonden, voldoende gefran keerd moeten zyn. De Provinciale Adjudant in Zeeland, E. A. U ML AND. AXEL, 4 Januari 1910 Met ingang van 1 Januari jl. zijn alhier definitief in gemeentedienst aan gesteld Als bode-congierge J. Cornelissen, als buitenbode A. Olijslager en als vaste arbeiders A. P. Preekenhorst en G. W. Hottinga, welke laatsten ook belast zijn met den reinigingsdienst en het ont steken der lantaarns. - Een bijzonderheid mag het zeker wel genoemd worden, dat in deze ver lichte eeuw iemand eerst op 20 De cember zijn zoontje kwam aangeven, dat reeds op 3 December was geboren. Blijkens alhier gedane waarneming bedroeg in 1909 de hoeveelheid neer slag 806.7 mM. op 207 dagen, verdeeld als volgt: 68 dagen met 0.1 mM. of meer en 139 met 1 mM. of meer. De grootste hoeveelheid in 24 uren was 24.5 mM. op 24 Augustus en in ééne maand 118 mM. in Augustus. Januari had 37.5 mM. op 10 dagen, Februari 29.1 op 17, Maart 57.2 op 21, April 58.5 op 15, Mei 47 op 13, Juni 52.7 op 17, Juli 93.6 op 21, Augustus 118 op 15, September 63.2 op 19, Oc tober 103.6 op 22, November 36,5 op 15 en December 109.8 op 22 dagen. Onweer van eenige beteekeuis kwam voor op 19 Maart, 24 April, 27 April, 25 Mei, 21 Juni, 8 Augustns, en 18 Augustus. Door de bui op 25 Mei werd alhier de telefoon getroffen. Ter opheldering van bovenstaande dient dat de verschillende vormen, waaronder het water zich uit den damp kring afscheidt (regen, dauw en mist, sneeuw, hagel, rijp en ijzel) worden samengesteld onder den naam neerslag. De grootte van den neerslag, een- voudigheidshalve ook wel regenhoeveel- heid genoemd, wordt aangegeven door de hoogte in millimeters welke de neerslag in den vloeibaren vorm zou bereiken indien hij zich verzamelde boven een plat, horizontaal vlak, zonder te verdampen, zijwaarts weg te vloeien of in den grond te dringen. Om deze hoogte te bepalen bedient men zich van een regenmeter, die dagelijks -te 8 uur voormiddags wordt afgetapt. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Hoek de heer W. Geelhoedt ter vervanging van J. van Wyck. De visschersknecht Frans Lauret te Philippine kreeg op Nieuwjaarsdag van zijn baas P. F. Wijne de Foel- jaeger, voor zijn tienjarigen trouwen dienst, een spaarbankboekje met 50 In de plaats van den heer J. G. Meijer, die tegen 1 Februari eervol ontslag ontving als gemeente-ontvanger van Nieuwvliet, na 58 jaren dat ambt te hebben vervuld, is benoemd de heer P. Brakman, volontair ter secretarie van Groede en Nieuwvliet. Mede was aanbevolen de heer C. de Smidt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Januari 1910. J. V., 48 j., bietenverzender te Aar denburg, is wegens het doen ontstaan van gevaar op een spoorweg en het doen ontstaan van lichamelyk letsel door schuld, veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. G. v. L., 20 j., veldarbeider, gedo micilieerd te Eecloo, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, met minde ring van het voorarrest. L. O., 19 j varensgezel te Terneuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal en diefstal met verbreking ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met minderiDg van het voorarrest. J. G. H. J. A., 41 j., handelsreiziger te Antwerpen, is wegens verduistering veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, met mindering der preventieve hechtenis. J. H., 32 j., werkman te Cadzand, is wegens eenvoudige beleediging ver oordeeld tot 5 of 5 dagen hecht. M. H. P., 37 jbierhuishoudster te Hontenisse, is wegens het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot 25 of 25 dagen hecht. L. J. B., 26 j., veldarbeider te Eede, beklaagd van mishandeling, is ontslagen van rechtsvervolging. Trein ontspoord. Nabij Roosendaal ontspoorde Maandagochtend een goede rentrein. Onderscheidene wagens wer den verbrijzeld, doch persoonlijke on gelukken kwamen niet voor., De treinenloop was vertraagd. De politie te Gouda heeft twee kinderen van 13 en 10 jaar van de straat opgenomen, die door de ouders in een volkslogement waren achterge laten en door den logementhouder buiten de deur gezet. De commissaris van politie heeft voorloopig voor de kinderen gezorgd, terwijl de ouders, genaamd Pieter Mantel en Anna Maria Hooft, worden opgespoord. Den aanslag dubbel waard, In de gemeenteraadsvergadering van Medem- blik, Woensdagavond gehouden, was ingekomen een verzoek van iemand, in de hondenbelasting aangeslagen in de le klasse (f3). Hij vroeg in de 2e klasse l) te worden geplaatst, omdat zijn hond werd gebezigdom bij zijn zieke dochter te slapendus als geneesmiddel. De Raad oordeelde dat zulk een hond blijkbaar een geneesheer verving en den hoogeren aanslag dubbel waard was Te Winschoten is Zaterdagmorgen het magazijn van bouwmaterialen van de firnla J. Numann door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. De brand weer wist de belendende gebouwen te behouden. Alles was verzekerd. De landbouwer R. L. te Bruchter- veld, onder de gemeente Ambt-Harden- berg, is in zijne woning door Nieuw- jaarswenscners aan wien hy geen ster ken drank wilde schenken, zoodanig gesneden, dat men voor zijn leven vreest. De vermoedelijke daders zijn bekend. Even vet zetter. Links aan den in gang van den Kanaalweg te Scheve- ningen bij den Ouden Scheveningschen weg kan men zien, zegt L. en V., dat een villa, zoo pas onder de kap gebracht, weer tegen den grond gaat. De eige nares vond toen zij haar droomen in steen zag verwezenlijkt, dat zij haar tehuis wat dicht bij den weg had ge droomd. Geen nood: dan maar afbre ken en een eindje achteruitgezet. Gemakkelijk, als men het doen kan. Men meldt uit Den Haag Toen Vrijdagavond het rijtuig van Prins Hendrik achter dat der Koningin- Moeder van de Groote Kerk terug keerde, gleed een der schimmels op de gradde rails achter het stadhuis uit en stortte het paard. In zijn val trok het dier, hoewel dé koetsier uit alle macht tegenhield, het andere paard mede. Een onderofficier der grenadiers die bliksemsnel toesprong, greep het eerst gevallen, trappelende paard bij den kop, en voor andere personen hulp konden bieden, trok hij het overeind, terwijl het andere paard daardoor mede opstond. Een groote menigte was toe gestroomd en verscheidene bravo's klonken, toen de sergeant daarna dood bedaard front maakte en salueerde. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De tweede inhechtenisneming van Klaas Bakker in zake den moord te Koekangerveld, is geschied naar aan leiding van het lossen van een schot door hem op zijn buurman Veruim, die voor hem en zijn broeder Roelof een zeer bezwarende getuigenis heeft afge legd. Ook wordt gezegd, dat Klaas zich tegenover de politie heeft uitgelaten, dat hij den moord geheel alleen ge pleegd zou hebben. Omtrent de bekentenis van Klaas Bakker, den verdachte van den moord I te Koekange, wordt gemeld dat de 1 j veldwachters van Koekange en van De j Wijk zich ten zijnen huize bevonden tot het doen van een onderzoek. Dit geschiedde naar aanleiding van het lossen van een schot door hem op zijn buurman, die voor hem en zijn broeder Roelof een zeer bezwarende j getuigenis heeft afgelegd. Een der veldwachters vroeg aan Klaas, terwyl deze bezig was den vloer te vegen, „zeg me nou eens, wie was je mede plichtige bij den moord", waarop Klaas zich liet ontvallen „Geen mensch, ik heb het alleen gedaan." De veld- j wachters zeiden daarop, dat zij hem zouden meenemen naar den burge meester, waarop Klaas zeide dat hij zich vergist had. Hij hield zich verder daaraan en ontkent zelfs de woorden te hebben gebezigd. Nieuwjaarschieten. Het Nieuwjaar- schieten te Amsterdam heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een slachtoffer gemaakt. De banketbakkers- j bediende W. S., in dienst van den banketbakker J. C. Hoen, in de Kinker- j straat, stond eenige minuten na twaalven met een kameraad op het plat achter het huis van zijn patroon, toen hij door een kogel aan het hoofd getroffen werd. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. I Een bewoner van de Borgerstraat, ge- naamd H., die geschoten had met een revolver, met scherp geladen, wordt verdacht het noodlottige schot te hebben gelost. Zondagochtend heeft zich iemand even vóór het station Maarn geworpen voor den trein, die om 10 uur uit Utrecht vertrokken was. De man werd geheel vermorzeld. Door het plotseling doen stilhouden van den trein, toen de machinist het overrijden gewaar werd, brak een der trekstangen van een restauratierijtuig, dat daarna te Maarn uitgezet werd, waardoor de trein 36 minuten vertraging ondervond. In deze trein bevond zich Prins Hendrik op weg naar Meiningen. Te Barneveld wilde aan het station een reiziger zich naar het urinoir begeven, toen hij opeens in een beerput j stapte en daarin met het eene been wegzakte. Met behulp van het stationspersoneel heeft men hem zooveel mogelyk ge reinigd. Natuurlijk was de reiziger ten zeerste ontdaan, en zeker zal hij niet nalaten eene klacht in te dienen. Men was aan het station bezig eene der putten te herstellendoch op het oogenblik dat de reiziger binnenkwam was daar niemand aanwezig om hem r te waarschuwen.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2