UIT E fiffjja Jóji No. TH, Woensdag 5 Januari 1910. 25e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad &J voor Z e e u ws c h - V1 aa n d e r e n. F. IMIUtlW Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAM). Te Landau in Beieren was men bezig een Bismarck-toreu te bouwen, een ge schenk van den vroegeren burgemeester Mahla aan die gemeente. Woensdag, toen de werklui waren gaan schaften, is het gevaarte ingevallen. Men ver moedt, dat er onder het bouwwerk een oude mijngang liep, nog overgebleven uit den tijd, dat Landau vesting was. In een verlaten wijngaardenierskeet I tusschen Kösen en Schulpforta heeft men een werkplaats van valsche mun ters ontdekt. Behalve verschillende i metalen, vond men in den oven giet- I vormen en gipsafdrukken van twee markstukken met den beeldenaar van Wilhelm II en het jaartal 1907. Van de valsche munters ontbreekt elk spoor. Niet alleen op Kerstavond, maar vooral op Oudejaarsavond eten de Ber- lijners karpers. Zij komen uit Silezië, Lausitz, Galicië, Frankrijk enz. om de hongerige maag van Berlijn te voeden, worden in water levend gehouden en komen krimp in de pan. Dit jaar, zoo schat men, is een hoe veelheid van l1/4 millioen K.G. Oude jaarsavond-karpers in Berlijn aange komen. AMERIKA. Ex-president Zelaya, die op het oogen- blik veilig te Mexico (stad) vertoeft, heeft daar een voor publicatie bestemde verklaring afgelegd, behelzende, dat in 1 den slag bij Rama niet minder dan 400 12) V. Nadat de bombardier Tippel op de zoo even aangevoerde wijze, voor de bewa king van bet hem toevertrouwde fort zorg gedragen had, 3Lond hij geheel en al van de bank op, en noodigde (lij zijnen vriend tot het avondeten, hetwelk deze geenszins afsloeg- Tot dit einde liet zich de bombardier eene mand aanrei ken, waarvan hij de gereedschappen en materialen begon uit te pakken: Voor eerst kwam er eene verroeste koffie machine, dat wil zeggen een blikken kan, waaronder een klein bakje was aangebracht, dat met spiritus moest ge vuld worden, te voorschijn. Bij gebrek aan dit ontvlambaar vocht, goot de bom bardier uit een plat rond fleschje hier wat jenever in. Daarna pakte hij eenige eieren uit, een papier, waarin boter ge wikkeld was, een ander met worst, toen nog een paar tamelijk smerige mes sen, en eene vork met gebogene tanden, verder brood en een builtje met gema len koffie en suiker. Toen al deze voor werpen uitgestald waren, begon de toe bereiding van het maal zelf'. Het water, dat zich in den blikken ketel bevond Amerikaansche burgers hebben meege vochten aan de zijde van de opstande lingen. Ook beweert Zelaya, dat in den slag bij Colorado Junction 20 Ameri kaansche marine-soldaten hebben mee gestreden in de rangen der insurgenten. In regeeringskringen te Washington drijft men den spot met deze beweringen. Met name het gezegde omtrent de 20 marinesoldaten wordt beslist onwaar ge acht, althans pertinent tegengesproken. Madriz, de nieuw-opgetreden presi dent," tracht zijn positie te stevigen door krachtig op te treden tegen Zelaya's vroegere gunstelingen. Ook put hij zich uit in hoffelijkheden jegens de Vereenigde Staten. Zelfs heeft hij den Amerikaanscheu vloot voogd in de Nicaraguaansche wateren, Kimball, een kampeerplaats aan den vasten wal aangeboden voor de Ameri kaansche mariniers. De beschuldiging, in een ambtelijke nota van den Amerikaanscheu minister van Staat, Knox, vèrvat, dat de beide op last van Zelaya terdoodgebrachte Amerikanen vooraf' zouden zijn gemar teld, heeft zich niet bevestigd. De Amerikaansche consul te Managua ip door zijn regeering afgezet. Estrada zet zijn actie tegen de re geering van Madriz voort. AUSTRALIË. Te Sydney zijn veertien voormannen van stakende mijnwerkers in Nieuw- Zuid-Wales wegens aansporing tot sta ken ieder veroordëeld tot 100 pd. st. boete of twee maanden gevangenisstraf. De staking duurt voort, behalve in de werd aan 't koken gebracht, daarna de eieren er in geworpen, en, nadat deze voor gaar gehouden werden, ontving dat zelfde water de gemalen koffie, om weldra in een bruin aftreksel te ver anderen. Tippel gevoelde zich bij dezen arbeid, recht gelukkig; en dewijl van ouds hei- die bezigheden zijue meest geliefkoosde wareu, waarbij hij zich niet van zijne plaats behoefde te bewegen, zoo kende hij behalve het eten zelf, geene grootere vreugd, dan dit toe te bereiden. Dik wijls verhaalde hij aan zijne kameraden, dat zijne jongere zuster eens in het be zit was eener kleine kookkachel, waar mede hij zich vaak uren en dagen ge amuseerd had, en dat er niemand in het geheele huis was, die daarop zoo goed als hij, eene smakelijke pannekoek bakken kon. Zoodanige herinneringen kouden hem geheel en al in geestdrift brengenals wauneer hij, tegen zijne gewoonte aan, veel en driftig sprak, vooral wanneer hij zich, zooals thans, met het gereedmaken van het soupé bezig hield. »Ja, ja, mannetje,* zeide hij tot Robert, die rustig de wachtkamer op en neder wandelde, »ik verzeker het u, dat het een groot genoegen voor mij is, wanneer ik zoo mijn eigen potje koken kan dat zal wel waar zijn. Weet je, de marke- teusters zijn zoo geweldig smerig, en dat bevalt mij niet.* mijnen van het westen, waar het werk hervat is. Door deze hervatting heeftf de gasfabriek te Sydney weer licht kunnen geven. In hert Noordoosten van de Vereen. Staten heeft men na de sneeuwstormen- sterke vorst gekregen. De thermometer wees er Woensdag van 5 gr. F. tot 20 gr. F. aan. Te New-York wordt er veel kou geleden. In den nacht van Woens dag op Donderdag sliepen honderden menschen in politie-bureau's en gemeen telijke slaaphuizen. In Chicago zyn dien nacht zes dakloozen doodgevroren. In het aangrenzende deel van Cauada heerscht dezelfde vorst. Men lijdt vooral sterk onder de kou, omdat het weer' tevoren zacht was geweest. Een ander bericht uit New-York, d.d. Donderdag zegt, dat het in het grootste deel van de Vereen. Staten zoo koud is. Een harde ijzige wind uit het N.-O.' maakt de felle koude schier onverdra- gelijk. Te St. Louis is de Mississippi toegevroren. PORTUGAL. De Portugeesche raad van State heeft een bijzonder crediet van 500 contos toegestaan voor de streek, die door storm en overstroomiug geteisterd is. De correspondent van de Kölnische' Zeitung te Oporto zendt per brief nadere' bijzonderheden over de ramp. Sedert twee dagen zoo schreef hij den 24 Dec. staat Oporto machteloos tegen over een natuurramp, die in de binnen haven en den omtrek ervan een schade van naar schatting 3 millioen gulden heeft aangericht. Sedert 1860 is de Bij deze laatste woorden wischte de bombardier het mes, waarmede hij de boter gesmeerd had, aan een slip zijner uniform af, om met dit instrument de, vork uit de koffieketel te visschen, die bij het omroeren ongelukkigerwijze daar in gevallen was. Terwijl hij dus, op eene zoo luxerieuse wijze den avond maaltijd aanrichtte, hadden zijne onder hebbenden insgelijks toebereidselen ge maakt, ook voor hun soupé te zorgen. Een der kanonniers namelijk, die zoo, even de wachtkamer had verlaten, kwam thans terug, zijn chacot onder den arm dragende, die met aardappelen gevuld' was. Lachend toonde hij dezen buit aan de twee andere kanonuiers, waarbij men het aan zijne bewegingen kon zien, dat hij voor dit product geeu geld uitgege ven, maar het veeleer aan de het fort omringende akkers eigenmachtig ontleend had. Deze aardappelèn werden thans een voor. een aan den wachtmantel des bom bardiers, die in een hoek hing, afge- wisbht en van de adhaereeren'de klei ge zuiverd, en daarna in de heete asch onder de kachel gelegd, waarna de ka nonniers er beurtelings voor neder kniel den, en dezelve met grootere zorg be waakten, dan zij zoo even het fort ge- daaD hadden. Tippel noodigtfe thans zijn vriend uit, om plaats te nemen, waarna beiden aau de koffie, aan de eieren en aan de boter- Douro niet zoo hoog gestegen als op het oogehblik. Te Regoa wies hij 14 M. boven den gewonen waterspiegel, ongeveer even hoog als in 1860. Maar de schade is nu onvergelijkelijk veel grooter. Hoe vele menschen het leven verloren hebben is niet te zeggen. In 1860 was men beter voorbereid op de ramp en had men bijtijds alle voor zorgsmaatregelen getroffen, omdat er toen op de bergen van de Serra do Marao groote massa's sneeuw lagen en men voorzien kou, dat die bij de eerste lauwe regens overstroomingen zouden veroorzaken. Ditmaal lag er geen sneeuw in de bergen en rekende men niet op het plotselinge hoogewater. De geweldige regens, die sedert dagen ge vallen waren en bij de afzending van het bericht nog altijd vielen, hebben de bewoners overrompeld. De storm uit het Züiden vergrootte de ramp. Oporto werd, zooals gemeld is, ten gevolge van de overstrooming in duis ternis gedompeld. Het spoorwegverkeer, de telegrafische gemeenschap, het elec- trische-tramverkeer werden ten deéle of geheel gestoord. Op den Doiiro- spoorweg liggen rotsblokken en huizen, die tegelijk met deze naar benedenge komen zijn. De prijzen van levens middelen stegen schielijk, van de Kerst drukte in de winkels van kruideniers en banketbakkers, die anders zeer groot is, viel niets te merken, omdat het maar aan een stuk door stortregende, stormde en onweerde! Overal langs den Douro tot in Spanje toe is de verwoesting groot, maar de berichten erover komen maar langzaam binnen. hammen alle mogelijke eer bewezen. Toen de honger van Tippel eenigszins tot bedaren gekomen was, had hij de beleefdheid, nog eenmaal over. het ver haalde avontuur van zijnen vriend te lachen, en dien te verzekeren, dat hij het zoo aardig ge'vouden had. »Maar, mannetje,* zeide hij, »gij hebt mij straks van eene dienst gesproken, die ik u bewijzen zou, en ik ben zoozeer uw vriend, dat ik "u verzoek mij die dienst ce noemen, opdat ik, wanneer het in mijn vermogen is, u zoude kunnen helpen.* Het jouge njensch, wien men het, gedurende den maaltijd, niet konde aan zien, dat een diepe smart zijne ziel be roerde, legde thans het mes, onder het slaken van een zachte zucht, op de tafel, wischte zijnen mond', met de rood en wit gestreepte zakdoek van den bombardier Tippel, die deze als een servet voor zich had, af, en antwoordde »ja, beste vriend, ik heb dit waarlijk niet vergeten. Ziet gij, sedert eergisteren, toen dit merkwaardige avontuur voorviel, sloop ik om het huis van dat lieve, blonde meisje heêu, zonder haar echter te kunnen zien. Ik droeg een brief bij mij, dien ik haar geschreven had, en ik verzeker je, .Tippel, een brief van belang, flet was mij echter niet mogelijk, eene enkele ziel het huis te zien verlaten, waaraan ik mijn vertrouwen schenken kon. De koetsier, die ons 's avonds ge-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1