IJ 13 11 U Zaterdag 1 Januari 1910. 25e Jaarg x\o. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELEMAfl, TERUGBLIK. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het jaar dat achter ons ligt, kan in den volsten zin des woords beschouwd worden als een merkwaardig jaar in vele opzichten. Niet, dat het zich heeft gekenmerkt door buitengewoon groote gebeurtenissen op het wereld- tooneel, waardoor gewichtige staatkun dige veranderingen zijn ontstaan, daar voor bleven de verschillende beschaafde natiën gelukkig gespaard, doch het bij zondere kenmerk waardoor het jaar 1909 zich van vele andere zijner voor gangers heeft onderscheiden, is wel geweest de eigenaardige weersgesteld heid en andere verschijnselen op mete- reologisch gebied. Het was op üet laatst van 1908, dat het zuiden van Italië werd geteisterd door een aardbeving, zoo verschrikke lijk in hare uitwerkselen, als nog zelden, of misschien nooit is voorgekomen. En deze aardbeving is het begin geweest van eeue gansche reek3, welke zich gedurende bijna het geheele jaar over de verschillende vulkanische deeleu van den aardbodem heeft voortgezet, echter niet die verwoestingen aan richtende, als waarvan de schoone stad Messina en omstreken het tooneel zijn geweest. Reeds op 13 Januari werd de bevolking van Toscano opgeschrikt door een vrij hevige aardbeving. Men was nog onder den indruk van hetgeen op het laatst vap December in het zuiden des lands was voorgevallen, zoodat niets anders verwacht werd, dan eene herhaling van het ontzettende treurspel. Het bleef echter bij eenige gescheurde muren en menschenlevens waren niet te betreuren. In Februari op het laatst van de maand weer he vige aardschokken te Barcelona, Palmi en° Havana, daarna in de omstreken van Marseille, Toulouse, kortom in ge heel Zuid-Frankryk, verder in April nog steeds schokken in Portugal, een deel van Spanje en Italië. En zooging het maar voort, het geheele jaar door, zoodat de seismografen op de waarne mingsplaatsen vaak zeer hevige beroe ringen van de aardkorst aanwezen, o.a. nog eenmaal in Perzië, waar geheele dorpen verwoest werden. Of nu het veelvuldig voorkomen van dit verschrikkelijke natuurverschijnsel van invloed geweest is op de weersge steldheid en de temperatuur, we weten het niet en we zijn ook niet bevoegd om zulks uit te makenmaar het is toch merkwaardig, dat het gansche jaar door het weder bijna altijd ongunstig is geweest. Groote regenval en onge woon koude temperatuur, soms afge wisseld door een paar warme dagen, ziedaar in een paar woorden gezpgd, hoe de weersgesteldheid is geweest. Begin Februari, toen een plotselinge dooi intrad, kwam van de bergen overal zoo'n geweldige wateraanvoer, dat de rivieren en stroomen de massa niet konden afvoeren, zoodat overstroomin- geu daarvan het gevolg waren. Ge heele streken, vooral in Duitschlaud, werden daardoor geteisterd sedert menschenheugenis had men zulk een watersnood aldaar nog niet gehad. Dat de aangerichte schade enorm was, laat zich begrijpen. Een veertien dagen later kwamen uit streken, waar het anders reeds heerlijk zacht weer placht te zijn, aanhoudende jammerklachten over langdurige koude en schraal weer, vooral ook uit Spanje, waar hevige sneeuwstormen woedden. Het was in die dagen overal buitengewoon weer, dat wil zeggen in de slechte beteekenis. Ook is de invloed van die ongunstige weersgesteldheid zeer nadeelig geweest voor den landbouw. Het koude voor jaar en de schrale winden waren zeer nadeelig voor het winterkoren, dat ten gevolge van het kwakkelweer tqch reeds veel geleden had. Later werd het iets beter, zoodat de oogst tamelijk flink opgroeide, maar toen eenmaal de tijd er was, dat de landbouwer de vruchten van zijn arbeid zou binnen halen, was de weersgesteldheid van dien aard, dat de oogst bij tusschen- poozen als 't ware van den akker weg- gestolen moest worden. En dan nog vaak in een toestand, eigenlijk geheel ongeschikt. Van de eene vrucht bleef vaak meer dan de helft op het land liggen, terwijl andere vruchten ge schoten waren, dat alles zeer tot schade van den landman. Ook voor den werk man, die bijna eiken regendag als een schadepost op zijn toch al niet ruime inkomsten kan beschouwen, is het jaar zeer ongunstig geweest. En van dit alles gevoelt de burgerij, zoowel nering doende als ambachtsman, den terugslag. Ook nu nog, terwijl we dit aan het papier toevertrouwen, komen uit alle oorden der wereld berichten tot ons over hevige stormen, regenbuien, over stroomingen en verwoestingen. die den 21en daaraanvolgend werd ver vangen door den'heer L. H. W. Regout later had er nog een verandering plaats in het ministerie Heemskerk toen de Gouverneur-geperaal van Nederlandsch Indië, generaal Van Heutz, zijn ontslag vroeg. De minister van koloniën, mr. Idenburg werd in zijne plaats benoemd, nadat de heer De Waal Malefljt in diens plaats als minister van koloniën was opgetreden. Nog mogen wij niet onvermeld laten den uitslag der ver kiezingen in Juni, waardoor in de Tweede Kamer eene gansch andere verhouding werd geschapen. Stoü4en de partijen vóór de verkiezingen 51 links tegen 49 rechts, na den uitslag werd vastgesteld, dat de Kamer zou be- staau uit 60 leden rechts tegen 40 links. Tot een ander onderwerp overgaande, wordt ons gemoed nog met blijdschap en dankbaarheid vervuld over de ge beurtenis waarnaar niet alleen door het Nederlandsche volk, maar ook door de gansche beschaafde wereld met belangstelling werd uitgezien. Wij be doelen de geboorte van Prinses Juliana in den ochtend van 30 April. Overal in ons land en ook in alle plaatsen in het buitenland waar Nederlanders ge vestigd zijn, ook in onze Overzeesche Bezittingen werd dit heugelijke feil feestelijk gevierd. Ook onze gemeente bleet niet achter en we herinneren ons nog allen den heerlijken dag van 13 Mei, toen alles meewerkte om een prachtig geheel te vorcgen, zoodat het vastgestelde programma tot in de kleinste onderdeelen werd uitgevoerd. De meest gunstige berichten mochten wij vernemen omtrent den gezondheids toestand der kleine Prinses, die voor spoedig opgroeit en zich in een bla- kenden welstand mag verheugen. Bij de aankomst in de residentie jl. Dinsdag heeft de Haagscke bevolking het blo zende wichtje luide toegejuicht. Enkele gebeurtenissen van gewicht willen we hier verder nog in herinnering brengen. Den 5 Januari overleed plotse ling aan een beroerte de minister van waterstaat, de heer mr J. G. S. Bevers, In onze koloniën hadden geen groote gebeurtenissen plaats. De verwisseling van Gouverneur-generaal hebben we hierboven reeds gemeldde gewone kleine gevechten en schermutselingen kwamen nog steeds voor en nog kan vermeld worden eene vulkanische uit barsting op Java, waardoor heel wat schade werd aangericht, door het ver nielen van bruggen, gebouwen en wegen en verwoesting van den te velde staan- den oogst. Tót leniging van den nood der bevolking en vergoeding voor de aangerichte schade zijn ook in het Moederland gelden bijeengebracht. In onze zuidelijke grensstaat BELGIIE, wordt alles op den achtergrond ge schoven door de gebeurtenissen der laatste dagen. Koning Leopold II heeft in de laatste maand des jaars het tijde lijke met het eeuwige verwisseld en is opgevolgd door zijns broeders zoon, den Graaf van Vlaanderen, die ODder den naam van Albert I den Belgischen troon heeft beklommen. De beste verwach tingen worden omtrent den nieuwen vorst gekoesterd. De overleden koning, die meest een open oog had voor han delsbelangen en er steeds naar streefde om het afzetgebied der Belgische nij verheid uit te breiden, heeft niet weinig er toe bijgedragen om de welvaart van zijn rijk tot bloei te brengen. De uit gestrekte Congo-kolonie, waaraan hij zijn geld en zijn krachten besteedde kon hij na hevigen tegenstand aan het rijk overdoen. De nieuwe militiewet, waarbij de loting en de plaatsvervanging worden afgeschaft en bepaald wordt, dat ieder gezin één soldaat moet leveren, is de laatste wet geweest, welke hy met zijne handteekening heeft be krachtigd. En hij deed dit des te liever, omdat hij steeds een voorstander eener dergelijke wet is geweest. Koning Albert, een groot bevorderaar van kunsten en wetenschappen, bekend om zijne liefdadigheid, zijn minzaamheid en rechtschapen karakter is door zijn volk op hartelijke wijze het welkom op den troon toegeroepen. De koninklijke waardigheid zal bij hem in betere handen zijn, dan bij zijn voorganger, die meermalen toonde zich niet in het minst te storen aan het oordeel der wereld en wiens handelingen en levens wijze weinig bevorderlijk waren bm het koningschap luister bij te zetten. De eerste taak van den nieuwen vorst zal wel zijn den vrede in de familie, die gedurende het leven van Leopold II zoo jammerlijk verstoord was te her stellen. Dit zou nu wel gemakkelijk gaan, indien prinses Lpuise er niet was, die uit de erfenis haars vaders wil halen wat er uit te halen valt en daarom baronnes Vaughan een proces heeft aangedaan. Men weet wie deze dame is en de overleden koning heeft zelf den advocaat Edmond Picard, gewezen socialistisch senator, aangewezen om de zaak van zijn .echtgenoote" te be hartigen. Hij is een van de knapste rechtsgeleerden van België en zal met hand en tand verdedigen wat de over leden koning aan zijn vrouw en kinderen geschonken heeft. Wenschelijk voor de koninklijke familie ware het dus, dat het heele zaakje maar bleet rusten. Bij onze oostelijke buren,inDU1TSCH- LAND, evenals overal elders, financi- eele nood en belastingverhooging. De rijkskanselier Von Bulow is vervangen door Von Bettmann Hollweg en de zaakjes gaan weer voort als gewoonlijk, dat beteekent, de sterkte van leger en vloot wordt vooral geregeld naar die van Engeland, tusschen welke rijken een zekere naijver bestaat, die, wanneer het niet zooveel geld kostte, van tamelijk onschuldigen aard zoude zijn. ENGELAND bereidt zich voor op de verkiezingen. De door het Lagerhuis aangenomen begrooting werd door het Hoogerhuis verworpen en nu moet het volk uitspraak doen of het ministerie al dan niet zal aanblijven. In FRANKRIJK heeft de openbare terechtstelling van een viertal bandie ten, de schrik van de streek waar zij hun snood bedrijf van moord, diefstal en afpersing 'uitoefenden, groote op schudding teweeggebracht. De beul Deibier werd toegejuicht, waarom men besloot die onthoofdingen in het vervolg wat minder opehbaar te doen plaats hebben. Het ministerie Clemenceau viel en werd vervangen door net ministerie Briand, wat echter geen noemenswaardige verandering in de regeeringswijze ten gevolge had Ove rigens nog altijd strijd tusschen wereld lijk en geestelijk gezag. SPANJE is genoodzaakt geweest met de wapenen op te treden in Marokko om aldaar de belangen der Europeesche Staten te beschermen. De oproeping van krijgsvolk had in Juli tot gevolg, dat hevige onlusten uitbraken, waarvan talrijke voroórdeelingen wederom het gevolg waren. De geruchtmakende Ferrer-zaak was eveneens een nagalm dezer onlusten. De strijd in Marokko is thans geëindigd. Tusschen OOSTENRIJK en Turkije heerschte nog steeds een gespannen toestand naar aanleiding van de inlij ving van Bosnië en Herzegowina. Een verdrag, den 26st«n Februari tot stand gekomen maakte een einde aan dezen minder gewenscnten toestand. In TURKIJE werd Sultan Abdoet Hamid II afgezet en vervangen door zijn broer Mohamed V. Dit gebeurde

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1