Binnenland. hetzij te zamen, hetzij afzonderlijk, door de hoven en rechtbanken, de tuchtraden der burgerwacht en de goedemannenraden opgelegd voor 29 Dec. 1909. Art. 2. Kwijtschelding van drie m anden hunner straf en 500 fr. geld boete is in dezelfde voorwaarden ver leend aan de beklaagden die vroeger geene lijfstraffelijke of boetstraffelijke veroordeeling hebben opgeloopen. Art. 3. Dezelfde atslag is verleend lo. Voor alle straffen die, krachtens vroegere besluiten van gratie, tot de in artikelen 1 en 2 bepaalde bedragen werden verminderd 2o. Voor alle geldboeten van meer dan 1000 fr., waarin gevangenisstraffen van ten hoogste zes maanden, ver wisseld werden. Art. 4. De straffen, hetzij gevange nisstraf of geldboete, uit hoofde van meerdere inbreuken opgelegd, en door hetzelfde arrest of vonnis samengevoegd zijn, voor de toepassing van het tegen woordig besluit, geacht eene enkele straf uit te maken. Art. 5. Het tegenwoordig besluit is niet van toepassing op veroordeelden die, ten dage zijner bekendmaking, voortvluchtig zyn ot zich schuil houden Onze ministers zijn belast, ieder wat hem betreft, met de uitvoering van het tegenwoordig besluit. Gegeven te Brussel, den 23 Dec. 1909. (Get.) ALBERT. Tegengeteekend door al de leden van den ministerraad. De Engelsche pers neemt de zin sneden uit de troonrede van koning Albert betreffende Kongo goed op. De Daily News vindt die zinsneden bevredigend. Het ware onrechtvaardig en verkeerd zegt dit blad in Engeland de taal voort te zetten, die men tot nu toe gebezigd heeft. Nu staan we werkelijk nog alleen tegenover het Belgische volk, en over eene be vriende, trotsche, edelmoedige natie kunnen wij niet spreken als over Leopold. De Times spreekt hare algeheele be wondering uit voor de troonredehet blad zegt dat de verwezenlijking van de in Kongo aangekondigde nieuwe politiek een heuglijke en eervolle bladzijde zal zijn in de geschiedenis van België. hij het lichaam op eene zonderbare wyze heen en weder, waarbij zijn hoofd niet zelden den grond der wachtkamer aan raakte. Intusschen toonde de uitdruk king van tevredenheid, die in zijne trekken speelde, genoegzaam aan, dat deze lichaamsoefening hem zeer welge vallig was. Thans was het voluit zes uur gewor den, en gaf Tippel order tot de aflossing, Scholten, die het nommer trof, van zes tot acht uur voor het fort op post te staan, haalde eene tamelijk groote flesch met brandewijn uit zijn rokzak voor den dag, om er acht ^fiksche teugen ,uit te nemen, juist acht, ten einde, zooals hij zeidevoor jeter gwarcier ein to han Vervolgens bond hij zich eene zakdoek om neus en mond, hetwelk eigenlijk niet geoorloofd was, maar door Tippel geduld werd. Aan nog eene andere onordelijkheid maakten zoowel de aflossende, als de afgeloste zich schuldigwant toen het buiten van alle kerken zes uur geslagen had, verliet de schildwacht zijn post en begaf hij zich in de wachtkamer, om zich daar binnen bij de warme kachel te laten aflossen. Hier, onder het oog van hunnen waardigen chef, gaven deze waakzame en uitmuntendekrijgskuechten elkander de post over, met het belangrijk bericht, dat er niets voorgevallen was en dat het schilderhuis en de vesting nog op dezelfde plaats stoudeu. De correspondent van de N. R. Crt. seint d.d. 26 dezer Bij verzet tegen een cholerabrigade te Bandoeng zijn twee inlandsche po litieagenten gedood en twee gewond. De bevolking is zeer opgewonden een fnilitaire patrouille is uitgerukt. De toestand is echter niet zorgwekkend. Verder teekent gemeld blad hierbij nog het volgende aan Uit de mailberichten heeft men al kunnen lezen, dat met name Java ge teisterd wordt door een hevige en hard nekkige choleraepidemie. Vooral Batavia heeft van die ziekte te lijden gehad, die zich thans naar de koelere streken, waar Bandoeng ligt, heeft verplaatst. Onder een .cholerabrigade" heeft men te verstaan een der ontsmettingsbriga des, die in Indië bij het uitbreken van choleraepidemieën worden gevormd. Van het jaar hoort men voor het eerst van verzet tegen die brigades. Dat is te Batavia begonnen, waar de inlandsche en Chineesche bevolking zulk een drei gende houding aannam, dat het geheele garnizoen van Weltevreden aan het patrouilleeren werd gezet, naar ver luidde met het stellige order by elk verzet van de wapens gebruik te maken. Dank zij waarschijnlijk dit machtsver toon zijn er nadien geen ernstige onge regeldheden meer voorgevallen. Wij weten ook al uit de mailberichten, dat onder de bevolking het praatje liep, dat die ontsmettingsbrigades op zettelijk de ziekte verbreidden. Vooral tegen de door die brigades gebruikt wordende carbolspuit keerde zich het wantrouwen der goegemeente. Daarbij kwam nog, dat, naar men zegt, gfewe- tenlooze lieden, onder voorgeven tot den ontsmettingsdienst te behooren, de woningen binnendrongen, daar goede ren roofden en vrouwen en meisjes ge weld aandeden, Te Bandoeng schijnt deze geschiede nis zich te herhalen, in zooverre dat ook daar de bevolking zich met de daad tegen een ontsmettingsbrigade en de politie heeft verzet. Waar men vroeger niet hoorde van een vijandige houding der bevolking tegenover de in haar eigen belang genomen hygiënische maatregelen bij cholera-epidemieën, ligt de veronderstelling voor de hand, dat ditmaal duistere elementen de goedge loovige bevolking opruien. Van veel beteekenis zijn dergelijke opstootjes niet, als de overheid zorgt, zooals blijkbaar ook te Bandang ge schiedt, door militair ingrijpen den toe stand meester te blijven De correspon dent van de N. R. Crt. te Batavia kon dan ook seinen, dat de. toestand niet zorgwekkend is. Wij hebben gegronde hoop, dat er niet meer slachtoffers door dat verzet zullen vallen. Mr. N. G. PIERSON. f Na een langdurige, sleepende ziekte is Vrijdag te Bennebroek op 70-jarigen leeftijd overleden de heer mr. N. G. Pierson. Hij werd te Amsterdam geboren den Scholten wikkelde zich thans in den eeuwenouden wachtmantel, of lierer.in de wachtmantels, want het waren twee, die op elkander genaaid waren, dewijl' de voorthollende tijd in den eenen zoo veel gaten gescheurd had, dat hij slechts door een compleet overtreksel weder ge lapt worden kon. Thans trok Scholten het heldenzwaard uit de schede, doopte eene slip van deD mantel in de olielamp, en smeerde met deze vettigheid zijnen kling in, opdat hij ongedeerd de voch tigheid der buitenlucht zoude kunnen -trotseeren. Zoo toegerust, trad Scholten de wachtkamer uit, om zijnen post te betrekken. Vaderland, gij kunt gerust slapen, want uwe heldeozonen houden de wacht Wordt vervolgd.) 7 Februari 1839 en werd voor den handel opgeleid. Op 29-jarigen leeftijd werd hij direc teur-secretaris van de Nederlandsche Bank en zes jaren later verleende de Leidsche Hoogeschool hem het eere-doctoraat in de rechtswetenschappen. Op 38-jarigen leeftijd werd hij be noemd tot hoogleeraar in de Staathuis houdkunde aan de Amsterdamsche Uni versiteit. De belangstelling voor onze koloniën, is ook in later jaren bij Pierson onver flauwd gebleven, en nog in den laatsten tijd is dit uit Pierson's bemoeiingen als president-curator van de Ned.-Indische Bestuurs-academie en als voorzitter van het Indisch Genootschap ruimschoots ge bleken. Op zijn 52ste jaar in het Kabinet- Van Tienhoven als Minister van Finan ciën opgetreden, viel hem de taak te beurt om de hervorming van ons Directe Belastingwezen tot stand te brengen, volgens het beginsel door hem ver dedigd„Dat belasting naar draagver mogen het ideaal moet zijn waarop moet worden aangestuurd." In minder dan drie jaren tijds, tus- schèn 1891 en 1894, werden de ver mogens- en bedrijfsbelasting ingevoerd, de zeepaccijns en de patentbelasting afgeschaft, en de zout-accijns en de overgangsrechten op onroerend g< verminderd. Na den val van het ministerie-Roëll- Van Houten, hetwelk het Kabinet waarin Pierson zitting had was opgevolgd, werd hem de formatie opgedragen van een nieuw ministerie, waarin hij wederom als Minister van Financiën zitting nam. Van 1897 tot 1901 was hij hoofd van dit Kabinet. Van het college van by stand inge volge de Woningwet, een der vele be langrijke wetten welke onder het Ka binet, waarvan bij de formateur was tot stand zijn gekomen, was mr. Pierson tot voor korten tijd voorzitter. Ook was hij voorzitter van de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en de statistiekvroeger ook van de Centrale Commissie voor de statistiek. Zijn buitengewone verdiensten voor den lande zijn erkend van regeerings- wege door zijn benoeming tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In hem is ten grave gedaald een der nobelste en bekwaamste zonen van ons volk, die de merkwaardige krachten en talenten, waarover hij beschikte, met volle toewijding ten dienste stelde van de vooruitgang van ons volk. AXEL, 28 December 1909 Gisteren gaf het duo Carels uit Am sterdam ten huize van den heer P. Koole een drukbezochten voordrachten avond, waar het publiek zich kostelijk amuseerde en denzeltden dag zag men bij den heer W. P. Dieleman twee voor stellingen der cinema Belu uit Ant werpen, waarvan de tweede zich eveneens in een druk bezoek mocht verheugen. Ook werd gisterenavond door de Chr. zangver. Hallelujah een uitvoering ge geven voor leden en donateurs, afge wisseld door voordrachten en orgelspel van mej. Jac. de Bruijne. Onder begunstiging van goed weder hield gisteren alhier de schiet- vereeniging Prins Maurils een wedstrijd op de schietbaan voor hare leden en donateurs. Op de personeele baan werden de prijzen gewonnen door de navolgende heeren Eerste groep le prijs J. Augus- teijn, 2e prijs J. A. Dregmaustweede groep le prijs A. van 't Hoff, 2e prijs H. van Alten; derde groep le prijs A. Verdouw, 2e prijs J. van Meurs poedelprijs P. Bakker Snr. Op de vrije baan werden door de navolgende heeren, de achter hun namen geplaatste punten geschoten R. Blankert 54, J. de Feijter Lz. 53, M. van Vliet 52, D. van Cadsand 51 en J. Augusteijn, A. Verdouw en P. van Hoeve 49 terwijl het aantal punten door de overige heeren geschoten 48 en minder bedroeg. De prijzen zullen later worden vastgesteld. Aan den j.l. Zondag alhier ten huize van dhr. E. van de Casteel ge houden biljartwedstrijd werd door 28 personen deelgenomen. De uitslag was als volgtle prijs Corn. Heijnsdijk alhier en C. Verbist van Zuiddorpe; 2e prijs Adr. van Meurs en Jos. de Block alhier; 3e prijs O. Waelput van Zuiddorpe en H. de Moor alhier4e prijs O. Mattelé en Jasp. Heijnsdijk alhier. Vrijdag is naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht A.C. 45 j., ketellapper, geboren te Lokeren (België), zonder vaste woon- of verblijf plaats, gedomicilieerd te Sas van Gent, verdacht van den gemelden diefstal, gepleegd te Neuzen op 20 Dec. 1.1. Bij den landbouwer E. S. teStop*- peldijk moest dezer dagen een rund uit nood worden geslachthet vleesch was zeer goed en werd dan ook door den veearts voor het gebruik goedge keurd. Had de landbouwer het beest uitver kocht zooals de gewoonte is in dergelyke gevallen, dan had hem dat omstreeks 200 opgebracht. Hij deed dit echter niet, maar ver deelde het geheel en al onder zijn werkvolk17 gezinnen kregen alzoo elk een flinke portie rund vleesch. M. Crt. I Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Breskens is be noemd mej. N. P. de Hullu te Biervliet. Te Breskens wilden den eersten Kerstdag de bietenladers, niettegen staande het verbod van den burge-. meester, toch hun werk verrichten, doch de rijks- en gemeentepolitie waren al vroeg bij de hand om hun dit te beletten. Hun was door den fabrikant het dubbele loon geboden. Naar men zegt, zal de fabriek over een paar dagen moeten stilstaan, daar er geen voorraad meer is. M. Crt. Donderdag had te Oostburg bij den wissel, waar men nog steeds druk bezig is met het opruimen der suiker bieten, een ernstig ongeluk plaats. Een der werklui, Jac. S., die niets te maken had met de locomotief en verder, naar men zegt, reeds gewezen werd op het gevaarlijke van op de locomotief te springen als deze in be weging was, deed dit toch toen deze bezig was met rangeeren hij gleed uit, en raakte zoodoende beklemd tusschen de machine en een stilstaande, grooten- deels geladen wagon. Deerlijk gekneusd werd de werkman opgenomen en naar zijne woning gevoerd; zijn toestand is vrij ernstig. Na een ongesteldheid van een paar dagen overleed in den avond van 25 dezer de heer I. Leenhouts, burge meester van Zuidzsmde. De overledene, die als hoofd der gemeente door rijk en arm bemind werd, bereikte den leeftijd van 64 jaren. Tramaanleg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met zeer groote blijdschap is in de j.l. Donderdag te Terneuzen gehouden ver gadering van het Comité voor den aan leg van Stoomtramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen geconstateerd dat druk wordt deelgenomen aan de vorming van het maatschappelijk kapitaal. Voor den aanleg der ontworpen lijnen zal er ongeveer 700.000 moeten geplaatst worden daar het geheel is begroot op 2.100.000 en voor lj3 door de maatschappij moet gezorgd worden. In 't bijzonder in 't 4e district is door de comitéleden een gunstig resultaat verkregen. Reeds meer dan 200.000 aan aan- deelen is geplaatst, ongeacht een som van 100.000 die in België genomen is. Het Comité verklaarde zich desnoodig bereid behalve de aandeelen, die de leden reeds voor zich namen, onderling

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2