UIT DE OUDE D000. Nieuwjaars-advertentiën ,V>. 75. Zaterdag 25 December 1909. 25'" Jaarg. j 1 J J I J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, 13 ERICH T. Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. B\j dit blad behoort een bijvoegsel. In het Nieuwjaarsnummer dat op 1 Januari 's morgens verschijnt kunnen worden geplaatst a 30 cent. Men wordt beleefd verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk opgave te doen. DE UITGEVER. ENGELAND. De werkstaking in de kolenmijnen van Nieuw-Zuid-Wales loopt op een eind. Een vergadering van vertegen woordigers van patroons en mijnwerkers uit het westen des lands heeft een bevredigende uitkomst gehad, welke echter nog door het stakerscongres be krachtigd moet worden. Men verwacht dat Maandag reeds het werk hervat zal worden, en hoopt dat ook op de mijnen in het Zuiden de vrede spoedig hersteld zal wezen. De gasfabriek te Sydney heeft steenkool gekregen van de sporen, zoodat het licht kan blijven branden. Inmiddels heeft de wetgevende macht met spoed een wetsontwerp tot wijziging van de wet op arbeidsgeschillen aan genomen. De wet bepaalt nu, dat de voormannen van patroons of werklieden 10) IV. »Zoo luidde nu de brief, en ik verzeker u, dat ik den slip van mijnen mantel in den mond moest houden, om het niet van lachen uit te barsten. De kleine blonde Pauline hield het waschkaarsje voor haren mond, om het uit te blazen, en toen zij mijnen gesmoorden lach op merkte, namen ook hare trekken eene bijzonder vroolijke uitdrukking aan. Vervolgens wischte haar adem de vlam weg, en andermaal zaten wij in het donker. Ik alzoo was de overbrenger van den brief, en had het aan mijn noodlot en aan mijne nieuwsgierigheid te danken, dat ik de dames moest geleiden naar het groote wassen beelden-spel op het slotplein. Pauline klopte den koetsier, en gaf hem bevel derwaarts te rijden en toen zij, bij die manoeuvre, zich uit het portier boog, en mij aanraakte, o Tippelhoe werd het mij toen te moede De naast mij zittende dame, wier harde en knokkerige hand waarschijnlijk tot even zoo knokkerige armen, en een even zoo knokkerig lichaam behoorde, want haar aangezicht was daar mager genoeg toe, vroeg mij thans»Gij kent alzoo bij uitsluiting of staking een straf kun- neD krijgen van ten hoogste een jaar, en de anderen van ten hoogste twee maanden, zonder de keuze van een boete. De politie mag tot elke ver gadering doordringen. Vergaderingen om een staking te bewerken, die stoor nis zal brengen in de voortbrenging of den toevoer van steenkool, gas, water of levensbehoeften, zijn verboden. Over eenkomsten, die beperking of monopoli seering van voor den handel noodige zaken beoogen, worden gestraft met een boete van 6000. RUSLAND. Uit St. Petersburg meldt men van 22 dezerDe chef der geheime politie te St. Petersburg, kolonel Karpof, is omtrent middernacht nagenoeg aan stukken gescheurd door de ontploffing van een bom of ontplofbare stoffen. Het geval-Karpof is nog niet geheel opgehelderd. De totdusver bekende feiten zyn de volgende. Eenige dagen geleden huurde een jonge man in de Wiborgsche wijk een kamer. Zijn pas poort stond ten name van Michiel Woskressenski. Gisteren kwamen twee personen (naar 't heette, een oom van Michiel en een knecht) om onbekende redenen op Michiel's kamer. Toen zij zich op de trap bevonden, had een hevige ontploffing plaats in de kamer, die geheel vernield werd. De oom werd bijna onherkenbaar verminkt. De knecht werd ernstig gewond. Woskressenski snelde in zijn hemds mouwen en zonder hoed de straat op. Toen een agent hem wilde tegenhouden, Robert? Ik heb u nimmer in zijn gezel schap gezien, c »Toen ik daarop antwoordde, dat Ro bert een mijner nauwste vrienden was, loog ik waarachtig nietwant ik be doelde daarmede mij zeiven, Deze ver zekering echter zoude mij stellig op nieuw in verlegenheid gebracht hebben, dewijl de juffrouw op den goeden weg was, mij omtrent den onbekenden Robert in het lange en breede te ondervragen, toen, tot mijn groot geluk, het rijtuig het plaveisel bereikte, en al hotsende en daverende zich tegen alle verdere con versatie verzette. Deze avond had mij echter tot alle mogelijke martelingen gedoemd. Nauwe lijks aan dit verhoor ontkomen, waartoe ik mij daarenboven nog uit het portier boog, om te zien of wij niet haast op het slotplein zouden aangekomen ziin, viel mij eensklaps in Gerechte Hemel Gij zult met de d&mes aan de groote tent afstijgen, gij zult haar biljetten moeten koopen, en hebt hoogstens eenige stuivers in uw zak. Zie, dat was voor mij wel de ergste slag, die mij treffen kon. Wanneer de beminnenswaardige Robert, die ik echter wenschte dat liever de duivel hem haalde, in de tent trad, dan was ik natuurlijk ontmaskerd. Intusschen lag er dan in de zaak nog altijd iets dichterlijks, en was ik overtuigd, dat de kleine Pauline mij in dat geval, met nog interessanter oogen zoude aangezien haalde hij een revolver uit zijn zak, maar werd overmeesterd en in hecht, genomen. Men meende eerst te doen te hebben met een bende samenzweer ders, maar eenige uren later kwam men tot de ontdekking dat die oom de chef der geheime politie was, als hoedanig hij een klein jaar geleden was aange steld. De knecht is eveneens in dienst der geheime politie. Zij zouden beiden op de kamer van Michiel gelokt zijn. Op Woskressenski zijn zeven passen gevonden. Naar het Russische Telegraaf agent schap meldt, is kolonel Karpof het offer geworden van een sluipmoord. De dader Michaël Woskressenski had de politieke politie eerst kort geleden zijn diensten aangeboden om de misdadige werkzaamheid der revolutionnaire or ganisaties aan het licht te brengen. Woskressenski pleegde den moord aanslag door middel van een bom, die in het huisraad verborgen en met de leiding van een electrische schel in verbinding gebracht was. AMERIKA. Na zijn ontslag in handen te hebben gesteld van de volksvertegenwoordiging, die zich gehaast heeft het te aanvaarden, heett Zelaya ook van zijn besluit tot aftreden kenni3 gegeven aan president Taft. Hij seinde aan het staatshoofd der Ver. St., dat hij het presidentschap had neergelegd, om Nicaragua in staat te stellen, opnieuw te komen tot vriend schappelijke betrekkingen met de Ver. Staten. Ten bewijze van zijn oprechte ge. hebben. Doch om een zoo prozaïsch einde aan de zaak te maken, en bij den ingang van de tent te zeggen Mijne dames, ik ben een ellendeling zonder geld, deze gedachte was mij ver schrikkelijk. Het kwam echter beter uit, dan ik gedacht had. Gelijk een misdadiger, die naar de gerechtsplaats geleid wordt, beloerde ik de genoemde tent, of zij misschien niet reeds gesloten zoude zijn en toen rolde de wagen het slotplein op, en stond weldra voor de gevreesde tent. Verbeeld je mijne vreugd Tippel, zij was gesloten en donker als de nacht welke omstandigheid aan de naast mij zittende parel van het vrouwelijk ge slacht minder aangenaam was, dan aan mij. Eene stille zucht ontglipte hare borst, terwijl zij, toen de koetsier volgens zijn order voor de teut stilhield, aan Pauline vroegwat men nu verder zou aanvangen Deze echter kon haar ant woord nog niet gereed hebben, toen er uit de schaduw der boomen, die de tent omringden, eene gestalte aan het portier trad, gelukkig niet aan mijne zijde, dien de dierbare Johanna weldra voor haren geliefden scheen te herkennen. Met eene lichte gil stond zij van hare plaats op, en maakte eene beweging, alsof zij door het portier wilde vliegen. Bij de menigte vau mantels en shwals echter, waarmede zij omhangen was, was zoodanig voor nemen met eenige zwarigheid verbonden, zindheid, zoo voegde Zelaya er in zijn telegram nog bij, wilde hij het land verlaten hij was echter bereid, reken schap af te leggen van zyn daden. Wat Zelaya met dit telegram beoogd heeft is niet recht duidelijk misschien wil hij er mee bereiken, dat zijn a. s. vertrek naar buitenaf niet worde be moeilijkt door Amerikaansche oorlogs vaartuigen. De bekendwording van Zelaya's af treden heeft nog aanleiding gegeven tot een vaderlandlievende demonstratie in het Nicaraguaansche Congres, waar verklaringen werden aangenomen, be helzende, dat de Nicaraguanen zich tot den laatsten droppel bloed zouden ver dedigen tegen een landing van Ameri kaansche troepen. Nu, met dien laatsten droppel zal het allicht zoo'n vaart niet loopen. Ook Nicaraguanen verstaan wel de kunst om „voor 'tvaderland te sneven en toch te blyven leven". Het schijnt, dat als opvolger van Zelaya, zoowel de afgetreden President zelf als de regeering van Mexico gaarne Madriz zouden verkozen zien. Maar te Washington zal men naar de Köln. Ztg. van een correspondent daar ter stede verneemt enkel tevreden gesteld zijn als Estrada, het hoofd van den opstand in Nicaragua, president wordt. De reden ligt voor de hand. De Amerikanen hebben het bedrijf van Estrada direct en indirect gesteund en deze laatste zal wel tot contra-pres taties genegen zijn. Maar uit den aard der zaak zal hij die het gemakkelijkst kunnen bewijzen, als hij president is. om welke reden zij zich vergenoegde om, onder den uitroep »0, mijn lieve Robert de beide armen naar buiten te strekkeu. De stem, waarmede deze uitgelezene jongeling haar ten antwoord gaf»Ja, ik ben 't, mijne aangebedene schat paste geheel bij de laffe briefstijl van vroeger. Ik hield mij op dit oogen blik natuurlijk zoo stil als mogelijk was; want, voordat ik het ruime sop koos, wilde ik gaarne beproeven, mij bij de kleine blondine te verontschuldigen. Mijne hoop, dat dit zoude gelukken, grondde ik op de veronderstelling, dat het teedere paar nog eenige woorden alleen zou te spreken hebben, en derhalve verplicht zoude zijn, het rijtuig te ver laten dewyl zij het toch der goede Pauline niet konden vergen, in den don keren nacht rond te zwerven. En waar lijk ik had mij niet bedrogen. De edele jongeling opende het portier, en vroeg: of er nog iemand in het rijtuig was, waarbij freule Johanna hem bij het uit stappen ten antwoord gaf»Ja, Pauline en dec Het noemen van mijnen naam, als de overbrenger van den brief, loste zich in een lange kus op, en zachtjes wandelde het paartje de schemering in. Zoodra had ik mij verzekerd, dat de geliefden ver genoeg verwijderd waren, of ik vatte het kleine handje van Pauline, en zeide, haar vleiend

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1