Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. een gedeelte der vergadering bij. België is dan nu door een goede oplossing van het eindelooze militaire vraagstuk ver lost geen loting meer en geen plaats vervanging. Dat de koning, ondanks zijn ernstigen toestand nog levendig belang stelde in de uitslag dezer stemming, blijkt wel uit het volgende Toen Woensdag de minister-president Schollaert en de voorzitter van den Senaat zich met de nieuwe legerwet aanboden en baron Goffinet de stemming van den Senaat mededeelde, terwyl hij hem tevens vroeg, wanneer het Z. M. behagen zou, de nieuwe wet te onder teekenen, antwoordde de koning, die op zijn bed uitgestrekt lag, op krachtigen toon, zich halt oprichtende „Ik wil deze wet dadelijk onderteekenen, dadelijk. Breng mij de stukken Dokter Thiriar veroorloofde den kranke ze te teekenen. Men hielp den koning overeind zitten, en na tweemaal zijn pen op een ander blad papier be proefd te hebben, onderteekende Leo pold II de nieuwe wet, met vaste hand. De koning drukte zijne hooge vol doening uit over de stemming en hij wilde een en ander vernemen over de bespreking, doch dr. Thiriar herinnerde hem, dat hij zich niet te veel mocht vermoeien. Toestand Koning Leopold. Het volgende bulletin is gisteren te Brussel uitgegeven De dag is goed geweest. Het voedsel wordt goed ver dragen. De temperatuur is 37 graden De Koningin heeft by de Belgische legatie haar deelneming doen betuigen met den ernstigen toestand van Koning Leopold en berichten doen inwinnen omtrent den toestand van het oogenblik De Provinciale Staten van Overysèl hebben Dinsdag tot lid van de Eerste Kamer gekozen in de vacature Heer- kens, Mr. H. Barge, oud-gouverneur van Curasao met 25 van de 46 stemmen. Jhr. Mr. Roëll,oud voorzitter der Tweede Kamer verkreeg 19 stemmen, terwijl op den heer H. H. van Kol oud-lid der Tweede Kamer 2 stemmen waren uit gebracht. De 30 pet. Taricfsrerhooging. De minister van Financiën heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat, krachtens Koninklijke machtiging, het wetsontwerp betrekkelijk de Tariefs- verhooging met 30°/0 is ingetrokken. Bij deze onverwachte wending hief de bombardier zijn hoofd in de hoogte, en zeide hy, met zooveel verandering, als hii slechts in zijne stem leggen kon >Jou, by jou naam »Wel zeker,* ging Robert voort, >zij riep mij bij mijnen voornaam ten minste zij riep mijn voornaam. RobertRobert riep zij, zijt gij het? en ik antwoordde natuurlijk even zachtJa. Daarop trok de dame het hoofd weder terug, en hoorde ik duidelijk, dat zij tot een ander zeide: hij is er! Deze andere was ins gelijks eene vrouw, hetgeen ik duidelijk aan de toon harer stem hoorde, waar mede zij lachend ten antwoord gafNu open hem dan het portier.* »Thans zag ik hoe de dame, wier stem ik het eerst gehoord had, de haod naar het slot van liet portier uitstrekte, zonder dit te kunnen bereiken. Ik sprong derhalve, met zooveel dienstvaar digheid als mogelijk was, toe, opende vervolgens het portier, en dewijl men mij, in mijne hoedanigheid namelijk van Robert, verzocht in het rijtuig plaats te nemen, sprong ik er in, wierp het por tier achter my toe, en viel op het zachtste kussen neder, waarop ik, in al mijn leven, gezeten heb.* {Wordt vervolgd, j Nederlandsch Paardenstamboek. Onder voorzitterschap van den heer H. J. Dorst vergaderde Dinsdagmiddag in de Prins van Oranje te Goes de af- deeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstamboek. Van Ged. Staten dezer provincie was het verzoek ingekomen een voordracht op te maken voor een lid uit Schouwen en Duiveland van de provinciale rege lingscommissie voor de paardenfokkerij. Alvorens tot stemming werd over gegaan deelde de voorzitter als zijn inzicht mede het niet wenschelijk te achten, dat iemand in de regelings commissie wordt benoemd die reeds zitting heeft in de keuringscommissie. Op de voordracht werd geplaatst de heer V. M. Krepel (Nieuwerkerk.) Uit het jaarverslag bleek dat de toestand der afdeeling vooruitgaande is en het ledental steeg van 180 tot 195. Ook de financiën geven reden tot tevredenheid. Betreurd wordt door het bestuur, dat steeds zoo weinig leden op de algemeene vergaderingen ver schijnen. De rekening over 1908 werd na onderzoek goedgekeurd op de volgende bedragen inkomsten f 858.825, uitgaven f299.90, batig saldo f558.925. De begrooting voor 1910 werd in ontvang en uitgaven vastgesteld op een bedrag van f 930 met een post voor onvoorzien van f365. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Kakebeeke, B. Giljam en V. M. Krepel, werden als zoodanig herkozen. Bij de bespreking van de agenda voor de algemeene vergadering, 23 December te Rotterdam te houden, sprak de heer H. A. Hanken zijn spijt uit, dat de commissie tot reorganisatie van het Nederlandsch Paardenstamboek wil komen tot de vorming van één stamboek voor twee geheel verschillende paardensoorten. Wel wordt dit stamboek verdeeld in twee verschillende afdeelingen, één voor koudbloed- en één voor warmbloed- paarden, doch moeilijk zal het zijn een bestuur te vormen, dat beide soorten evenveel ter harte neemt. Ook zal het niet gemakkelijk zijn een inspecteur te vinden, die voldoende bekend is met beide soorten paarden. De heer Dorst bleek ten dezen echter minder pessimistisch gestemd. Tot afgevaardigden naar die alge meene vergadering werden benoemd de voorzitter, de heer Dorst, en de secre taris, de heer Steendyk, en als plaats vervangende leden de heeren Krepel en De Vlieger. Goedgevonden werd dat, als een wijziging mocht komen in de stamboek- regeliug, er bij de premiekeuring in Februari gelegenheid zal worden ge geven paarden in het Nederlandsch Stamboek te doen opnemen. M. Crt. AXEL, 17 December 1909 Het ging deze week in onze anders zoo stille gemeente „op zijn steedsch'' zou men too zeggen. De eene avond deze, de andere weer gene uitvoering en dat zoo driemaal achter elkander. Men zou zoodoende, waar men niet veel gewoon is, van het goede te veel krijgen. Wanneer het uitgaand publiek in onze kleine plaats zoo in één week over drie plaatsen verdeeld woidt, dunkt ons kan het niet anders of de een moet door den ander lyden. Wenschelijker was het daarom met elkaar een beetje rekening te houden. Dinsdagavond gaven de Vereenigde Tooneelisten onder directie van den heer Joh. Bakker eene uitvoering op de bovenzaal van het café 's Lands Welvaren bij dhr. W. P. D.ieleman Wz. alhier. De ruime zaal was maar matig jes bezet, wat zeer jammer was, daar de uitvoerders door hun keurig spel beter verdienden. Opgevoerd werden het tooneelspel De schipbreukelingen en het kluchtspel Een jaloersche man. Op 18 Januari a. s. hoopt het gezelschap hier weer een uitvoering te geven. Woensdagavond was het de rede rijkerskamer De Herleving die hare leden vergastte op een gezelligen avond. Het programma be'vatte een drama getiteld Henri Burtonde vadermoorderhet klucht spel Daar is mevrouw en een paar voor drachten. De herberg van den heer Blansaart, waar de uitvoering plaats had, was goed bezet en de stukken liepen goed van stapel. En Donderdagavond was de beurt aan de Christelijke muziekvereeniging Hosanna, die in de Christelijke school voor de leden, begunstigers en geïn- troduceerden eenige muzieknummers ten beste gaf, afgewisseld door enkele komische voordrachten. Ook daar wist men zich kostelijk te amuseeren. Onze lezers vinden in dit nummer eene advertentie, waarbij de afdeeling Zeeland der Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en Tamme Konijnenteelt in Nederland (de V.P.N.) aankondigt, dat zij eene lezing te Ter- neuzen zal doen houden op Dinsdag 22 dezer des namiddags 4 ure. Hieruit blijkt dat de .Vereeniging ook in onze omgeving wil trachten ingang te doen vinden, voor hetgeen zij voor staat. Wij gelooven dat dit goed ge zien is, ook in onze streken ligt nog een ruim arbeidsveld voor haar open en waar zij nu reeds in andere streken van ons vaderland met zooveel succes werkzaam is, daar wil zij eene poging doen om ook hier meer vasten voet te krijgen. Wij achten het niet overbodig er hier op te wijzen, dat ook in onze omgeving reeds eene onderafdeeling Axel en omstreken van de Provinciale afdeeling Zeeland bestaat, waarvan voorzitter is de heer J. M. Oggel alhier, secretaris de heer K. de Koeijer Lz. te Terneuzen, en voegen daar aan toe eene opwekking aan onze lezers om deze lezing te gaan bijwonen, die, ver duidelijkt door lichtbeelden, voorzeker heel wat wetenswaardigs zal ten gehoore geven. Gisteren werd alhier bij den heer W. P. Dieleman Wz., Axel Markt, de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de maatschappij Axel-Station. Na voorlezing der notulen deed de penningmeester zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat aangekocht was in 1909, 181,200 K.G. superphosphaat, 131,000 K.G. amm.-superphosphaat, 39,300 K.G. chili salpeter, 3500 K.G. wikken en 18000 K.G. maïs. Daarna deed de secretaris zijn jaarverslag van de maat schappij. De heeren Jan de Kraker, M. W. Koster en L. de Putter, aftre dende bestuursleden, werden met alge meene stemmen herbenoemd. Na nog enkele besprekingen gehouden te heb ben, leidtie de voorz. den heer Lokker uit Rotterdam in, die een rede hield over „Het arbeidscontract en de ver zekering daartegen". Na afloop daarvan werden nog enkele vragen gesteld aan den spreker, die daarop welwillend ant woordde. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Woensdag werd te Ter Neuzen door den notaris P. Dregmans van Axel, ten verzoeke van zijn principalen definitief geveildeene hofstede, be staande in woonhuis, 2 schuren, aan- hoorigheden, bouw- en weiland, gelegen in de gemeenten Boschkapelle en Stop peldijk, benevens verschillende koopen bouwland, in de gemeente Stoppeldijk, en een perceel dijk in de gemeente Boschkapelle, samen groot 44 H.A., 63 A. 72 c.A., of ruim 100 gemeten. De goederen werden in massa toege wezen aan den heer F. C. de Nijs te Hontepisse voor 680 per 44 A. 56 c.A., benevens een boomprys van 1180. Bij de instel op heden voor 14 dagen werden de goederen gebracht op 605 per 44 A. 56 c.A. Te Philippine ligt dwars in het kanaal even buiten de monding der haven een groot schip, geladen met suikerbieten, omhoog. De hoop dat door het opkomend tij het vaartuig vlot zou komen is niet verwezenlijkt. Dinsdag was men bezig het schip ge deeltelijk te ontladen, omdat het eene groote belemmering veroorzaakt voor de drukke scheepvaart aldaar. In de week van 8 tot en met 14 December 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 20 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te Goes, 1 te Kloetinge, 2 te Koudekerke, 3 te St. Laurens, 1 te St. Maartensdijk, 5 te Middelburg, 1 te Retranchement en 4 te Vlissingen4 van diphtheritis, waarvan 2 te Goes, 1 te Neuzen en 1 te Vlissingen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 December 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/2 are Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Dec. 1909. E. v. d. M30 jbootsman, A. v. d. S., 27 j., matroos, H. P., 17 j., schippersknecht en A. J. K., 16 j., varensgezel, allen wonende te Rotter dam, zijn wegens mishandeling, gepleegd op 2 Deensche matrozen te Ter Neuzen, veroordeeld de le en 2e ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, de 3e en 4e ieder tot l maand gevangenisstraf. A. M. V., 19 j., landbouwersknecht te Westdorpe, is wegens alsvoren ver oord. tot 10 of 10 dagen hecht. M. S., 22 j., metselaar te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 7 of 7 dagen hecht. S. T., 27 j., arbeidster te Graauw, beklaagd van afdrijving, is vrijge sproken. Dinsdagavond te ruim 7 uren ont stond door onbekende oorzaak te Yer- seke brand in een oude schuur op het dorp, die door verschillende personen als bergplaats en stal gebruikt wordt. De schuur ging verloren, evenals een dichtbijstaand schuurtje van een smid. De inhoud van de schuur werd grooten- deels gered, doch een rijtuig en enkele honderden bossen stroo gingen in vlam men op. De brand deelde zich mee aan een belendend huisje, waarvan de inboedel gedeeltelijk verbrandde. De gebouwen zijn geassureerd, de rest niet. Waarschijnlijk is door vonken van bo vengemelden brand Woensdagochtend vroeg het dak van het Ned.-Herv. kerk gebouw ook in brand geraakt. Hoewel de brandweer spoedig aan 't werk en den brand meester was, is er toch een tamelijk groot gat in 't dak gebrand en een stuk van 't plafond neergestort. De 36-jarige eierhandelaar Arie Schelling te Oudesluis, die Zondagavond met de stoomtram Rotterdam—Klaas waal naar huis terugkeerde, is in be schonken toestand onder de tram ge raakt, overreden en onmiddellijk ge dood. Het ongeval verwekte groote ontsteltenis onder de passagiers. Oud en arm. Treurig uiteinde. Op den straatweg van Leeuwarden naar Sneek, in de nabijheid van het dorp Wytgan, is een bejaard man in

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2