n UIT BE OUBE DOOS. \o. 73. Zaterdag 18 December tllOO. 2«>e Llv^iifnn II 1IJIJMLIII Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F, DIFLEll V\, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De jenever-boycot, die de Duitsche sociaal-democratische partij bij wijze van protest tegen de bevoorrechting van de agrarische stokerijen en in het algemeen tot opbeuring van het zedelijk peil onder de arbeiders heeft afgekon- ligd, schijnt goed op te nemen. De Neue Zeit meldt, dat volgens een verzekering van de herbergiers te Breslau het jeneververbruik daar in verschillende tapperyen en andere ge legen heden met 25 tot 80 pet. is afge nomen. Daarentegen wordt er veel meer bier gevraagd. Uit andere plaatsen van Silezië komen dergelijke berichten. De gemeente Dusseldorp heeft in de afgeloopen tien tot vijftien jaar 536 H.A. grond voor openbare parken en plant soenen aangekocht en daaraan 9,949,000 mk. ten koste gelegd. TURKIJE. Naar uit Saloniki gemeld wordt, zyn tengevolge van de hevige regens twee spoorwegbruggen over de Wardar, die zeer gewassen is, dermate beschadigd het spoorwegverkeer met Oostenryk- Hongarye onderbroken is. RUSLAND en JAPAN. Het officieuze Petersburgsche tele- graafagentschap maakt een communiqué openbaar, waarin er op gewezen wordt, in den laatsten tijd in de pers een byzonder zenuwachtige stemming merk- in. Terwijl Robert in 'teerst even harte lijk medegelachen had, scheen zijne lust biertoe evenwel zachtjes te verminderen, eo trok hij een even onaangenaam ge richt, als iemand, die eene smartelijke berinnering treft. Vervolgens zette hij zich weder op de bank neder, stootte zijn dikke collega, die zich voor het on gewone verlies van lucht bij het lachen boor diepe ademhalingen zocht schade loos te stellen, aan, en zeide op een toon, die van droefheid getuigen moest >Ach, beste Tippel, neem mij mijn langwijlig gebabbel niet kwalijk. Gij weet dat ik, eens beginnende, moeilijk uitscheiden kan. Hetgeen ik u zoo even 'erhaalde, is niet mijn avontuur; maar de zaak begint nu eerst piquant te worden. Wapen u met geduld, en luister er naar, wat mij bejegende, nadat ik de bewuste voorkamer verlaten had. De deur had zich thans achter mijnen waar den luitenant gesloten, en het was mij eeoe groote troost, in het salon een luid ruchtig lachen te vernemen, waaruit ik 'opmaakte, dat de bijzondere toestand van rijn persoon, dien men noodzakelijk zegt, in wording zijnd conflict tusschen Rusland en Japan, waarvan de uit werking in het byzonder in de Rus sische grensprovincie in het Verre Oosten aan den dag treedt en invloed oefent op den particulieren onderne mingsgeest. Daartegenover deelt de regeering mede, dat de geruchten om trent eenigerlei verwikkeling tusschen Rusland en Japan op het oogenblik geheel en al uit. de lucht gegrepen zijn. De sedert het einde van den laatsten oorlog verloopen vier jaren zijn door de regeering ten nutte gemaakt om een reeks internationale verdragen af te sluiten, die ten doel hadden de sporen van vijandschap uit te wisschen, welke de oorlog mocht hebben achtergelaten en een vreedzame ontwikkeling der politieke en economische betrekkingen tusschen beide staten gemakkelijker te maken. Den Russisch-Japanschen be trekkingen ontbreekt gedragen, maar toch lijkt mij dat de menschen in heel en al het karakter dat eenige bladen daaraan pogen toe te kennen. Zoowel de bij den minister van buitenlandsche zaken rechtstreeks inkomende berichten alsook de indrukken, door den minister van financiën bij diens jongste reis in het Verre Oosten opgedaan, bevatten niets verontrustends, doch stellen ons zeer beslist in staat te bevestigen, dat in de betrekkingen tusschen Rusland en Japan van weerszijden in alle op zichten de bereidwilligheid valt waar te 'nemen om alle zich voordoende kwesties langs den weg van een vreed zame en vriendschappelijke overeen komst op te lossen. moest opmerken, slechts eene algemeene vroolijkheid teweeggebracht, had. Ik steeg de verlichte trappen weder af, en, eerst toen ik in de gang aangekomen was, bemerkte ik, dat ik vergeten had, de mantel van mijn superieur af te geven. Dewijl ik nu geen lust had, andermaal naar boven te klimmen, sloeg ik den mantel om mijn schouders, en zag er zoo, dit kan ik u verzekeren, precies als een officier uit. De schildwacht, die voor het huis stond, schouderde, zoodra ik aan de deur kwam, en niettegen staande de taptoe reeds voorbij was, het geweer. Op hetzelfde oogenblik, dat ik mij op straat wilde begeven, zag ik een witte vederbosch, die op het hoofd van een figuur prijkte, die insgelijks in een officiersmantel gewikkeld was, op mij toekomen. Daar ik nu, om licht te be vroeden reden, geene lust had, in de huisdeur eene nieuwe kennismaking aan te knoopen, zoo ging ik weder terug en de trap voorbij, en liet de vederbosch, die waarschijnlijk ook eenen te laat komenden gast toebehoorde, gerust de trap opklimmen. Thans was het vaar water wederom voor mij open, en in allen ernst wilde ik thans vertrekken, toen, ik weet niet waarom, het denk beeld bij mij opkwam, op eene andere, insgelijks geopende deur toe te treden, die waarschijnlijk in den tuin uitkwam. Er rezen duistere, hoopvolle beelden in mij op van het eene of andere avontuur.* baar is, die in het leven geroepen is door de geruchten over een, naar men AMERIKA. Er moet in Managua de hoofdstad van Nicaragua een oproer zijn uit gebroken. Het is zeer wel mogelijk dat dit zoo isen evenzeer is het mogelijk dat er niets van waar is, en dat het bericht slechts één is van de vele verzinsels, die over de toestanden en gebeurte nissen in de woelige republiek van president Zelaya worden in omloop gebracht. Meer houvast geeft een tijding om trent een voorval in den Senaat te Washington. Senator Rayner diende een motie in, strekkende om de regeering te mach tigen, de noodige stappen te doen om den president van Nicaragua gerechte lijk vervolgd te krijgen wegens den moord, op zijn last gepleegd, op de Amerikanen Cannon en Grace." De senator pakte vreeselijk uit. Hij noemde Zelaya een struikroover, een tiran, een overweldiger en een moorde naar. Voorts zeide Rayner nog, „dat Zelaya in de school van corruptie, eer loosheid, gewetenloosheid en misdaad zijn gelijke niet heeft." De motie, op zoo brallende wijze door dezen senator verdedigd, werd niet in stemming gebracht doch naar de com missie voor de buitenlandsche aange legenheden verwezen, d. i. in den doof pot gedaan. Te Washington is aangekomen een speciale gezant van Mexico, Creel. »Gij dacht zeker aan haar.c zeide Tippel glimlachend. »Ja, ik dacht aan haar,* zeide Robert, »en dewijl ik eene levendige verbeel dingskracht bezit, zoo kan ik mij, bij het eten eener wilde peer, gemakkelijk over reden, dat het eeu sappige oranje-appel is. Ik ging derhalve de achterdeur uit, eene breede trap af, en kwam in eene groote tuin, die erin haar wintercostuum zeer treurig uitzag. De kleine bloem bedden waren een voet hoog met blad bedekt, en de kale stammen der heesters sloegen uit hunne stroomanteD eenen zoo winterachtigen blik naar boven, dat het mij wee om het harte werd. Zonder eenig plan of eenig doel ging ik lang zaam de lanen door, bleef hier en daar bij het verdorde loof staan, en beklaagde van harte de arme witte figuren, die daar zoo naakt stonden, zonder tegen den ruwen Noordenwind beschut te zijn. Zoodoende bereikte ik weldra het einde van den tuin, waar ik eene tralie- deur zag, die ik opende en mij er eenen uitgang door baande. Deze deur kwam uit op eene straat, die langs den wai ns uur liep, en ik kan u verzekeren, dat het hier recht stil en plechtig was. Er brandden hier geene gaslampenzelfs bereikte mij niet eens een schijnsel van het eene of andere verlichte venster. Rondom mij was alles zwart en donker achter mij bevond zich de tuin, voor mij de hoekige waimuur, met een paar oude Deze is vroeger Mexicaansch gezant geweest te Washington. Hij komt met de Amerikaansche regeering overleg plegen nopens de troebelen in Nicaragua. Ook zendt Mexico een kanonneerboot naar Corinto (Nicaragua). Echter mag wel worden aangenomen, dat het Mexico er niet om te doen is, mee te doen aan dwangmaatregelen tegen Nicaragua, doch dat zijn streven in de eerste plaats gericht zal zijn op het vinden van een minnelijke oplossing der bestaande moeilijkheden. De Amerikanen zyn woedend over deze inmenging van Mexicaanschen kant. Te New-York is bericht ontvangen vau uit Bluefields het hoofdkwartier van de opstandelingen, dat de strijd macht van Estrada zich heeft meester, gemaakt van drie plaatsen, nabij de grens van Costa Rica gelezen. De Amerikaansche kruiser Albany en de kanonneerboot Yorktown zijn te Corinto aangekomen. BELGIË. De Senaat heeft met 71 tegen 22 stemmen en 9 onthoudingen de legerwet aangenomen, over welke herhaaldelijk geschreven is. Was eerst de stemming over de wet op Woensdag bepaald, op uitnoodiging van den president, die de leden per telegram had opgewekt ter vergadering te verschijnen, is, in ver band met den toestand des Konings, die, voorstander der wet, met groote belangstelling de beraadslagingen in den Senaat volgde, reeds Dinsdag over de wet beslist. Prins Albert woonde zwarte torens. Daar ik bovendien niet wist, waar ik mij bevond, had ik de traliedeur reeds weder in de hand om terug te keeren, toen ik eensklaps het rollen van een rijtuig vernam, dat zich in deze richting scheen te bewegen. Mijne aangeborene nieuwsgierigheid gaf mij thans aanleiding te blijveu staan, even als de gedachte, van achter op den wagen te willen klimmen, die waar schijnlijk naar een meer bewoond ge deelte van de stad zoude rijden, en mij zoodoende de moeite kon besparen, dieu weg te voet af te leggen. Thans kwam het rijtuig den hoek omrollen ik zag, dat iemand door het portier uaar buiten keek, hoorde weldra het geluid van de schel, zoo als die zich doorgaands in de rijtuigen der groote heeren bevinden, om den koetsier een tpekén te geven, en vlak voor mijn neus hield deequipageop. Den kraag mijns mantels had ik in de hoogte geslagen, ten einde mij on kenbaar te maken, hetwelk mij zeer veel genoegen deed, omdat ik meende, dat de eene of andere bewoner van dit huis hier misschien zoude afstijgen, en mij over mijne verschijning te dezer plaats onderhouden om welke reden ik dan stil de tuindeur voorbij sluipen, eu mijnen weg vervolgen wilde. Op dit oogenblik keek dezelfde persoon weder door het portier, bedenk een Tippel, het wa8 eeu dame en riep mij bij mijnen naam.*

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1