Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. BELGIË. Toestand Koning Leopold. Nadat verschillende berichten omtrent den gezondheidstoestand van Koning Leopold werden verspreid, die elkaar tegenspraken, kan thans met zekerheid gemeld worden, dat zijn toestand zeer ernstig is. Uit Brussel werden de volgende tele grammen verzonden: Brussel, 13 Dec. De gezondheids toestand van koning Leopold was heden morgen 8 uur zeer slecht. Brussel, 13 Dec. Na een nieuw consult hedenmorgen stelden de genees- heeren het volgende bulletin op „Hoewel de nacht rustig was, is de toestand des konings niet verbeterd. Zoo binnen zeer korten tijd geen ver andering komt zal chirurgicale tusschen- komst noodig wezen. De pastoor van Laeken is gereed om bij elke eventu aliteit den koning de genademiddelen toe te dienen, zoo d» toestand verergert." Brussel, 13 Dec. De koning zou hedenmorgen worden bediend. De Ga- zette meldt dat de president van den ministerraad niet poogde den ernst van den toestand des konings te verbergen. Heden zal de crisis intreden. Men gelooft niet aan de mogelijkheid van een operatie, wegens den ouderdom des konings. Brussel, 13 Dec. Om half elf kwamen bij den koning een notaris, prinses Clementine, verschillende politieke per sonen en een priester, die de Heilige Sacramenten toediende. 12 uur had een operatie plaats. De toestand was om half vier zeer ernstig. Op het oogenblik luidt het laatste bericht, hetwelk over den doodzieken koning der Belgen is ontvangen, dat de toestand onveranderd en hij ten volle bediend is. Maandagochtend stond de deken van Laeken reeds bereid om, indien de toestand van den koning mocht verergeren, hem te berechten. Dat is dan noodig gebleken. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester van H. M. de Koningin maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aan nemen voor den tyd van drie dagen, ingaande op Maandag 13 dezer, wegens het overlijden van Zijne Hoogheid Ber- hetgeen hij zeide, kon ik mij vaD lachen niet bedwingen, waarmede ook hij, na eenige vergeefsche pogingen om eenen kwaden luim voor te wenden, instemde. »Heer luitenant,* vroeg ik thans, »waar- mede kan ik u van dienst zijn P* »Thans leunde hij wederom met zijne geheele lengte tegen den lantaarnpaal, en verhaalde mij, onder eene herhaalde en hevige hik, dat hij heden avond ten acht ure tot eene theevisite was uitge- noodigd, en wel in een huis, waar hij zeer ziju hof aan de gouvernante maakte, en van waar hij derhalve in geen gevai durfde weg te blijven. Ik maakte hem mijne bescheidene aanmerkingen over den toestand, waarin hij zich op 't oogen blik bevond, eene daadzaak, die hij mij toestemde, maar er tevens de verzeke ring byvoegde, dat het niet de eerste maal was, dat hij onder dergelijke om standigheden, zich op eene theevisite honnet gedragen, en geenerlei vermoeden opgewekt had. Er was echter nog eene hoofdzwarigheid te overwinnen, namelijk om de rechte deur biqnen te komen, naar alle zijden eene welvoegelijke buiging te maken, en dan, zonder op zien te baren, eenen stoel te bereiken, J waar hij eenige uren rustig kon blijven zien. Een vriend, dien hy hedenavond had besproken, om hem voorby deze klippen te voeren was hij misgeloopen, waarom hij mij verzocht, hem het ge noegen te doen, zijn leidsman naar de tog Georg van Mecklenburg-Strelitz en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Waldemar van Denemarken. Werkloosheid. In een Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden bijeenkomst der Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid werden de onderwerpen1. De Practijk der werkloozen-ondersteuning, en 2. De Practijk der werkloozen-verzekering, respct. ingeleid door de heeren 1. J. W. Jurrema te Amsterdam, mr. H. Th. Gerlings te Utrecht, en J. Gerritsz te Haarlem, leden der diverse ondersteu ningscommissies 1908/'09, en 2. J. G. Kruys te 's Gravenhage, secretaris van het Gemeentelijk Werkloosheidsfonds, en F. van der Wal, lid van het Hoofd bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond te Amsterdam. De heer Jurrema stelde op den voor grond dat men de werkloozen uitsluitend moet steunen door het oprichten van een tydelijke commissie tot leniging van hunnen nood. Die te verleenen hulp zou in hoofdzaak uit geld, voor een klein deel uit werk moeten bestaan. De heer Gerritsz is van meening dat uitkeering in geld het slechtste middel is om de werkloosheid en hare gevolgen te bestrijden en dat bestrijding dier werkloosheid niet accidenteel, maar permanent moet geschieden en dan gedifférentiëerd. De heer Kruys oordeelde het wensche- lijk dat alle arbeiders zich kunnen verzekeren tegen werkloosheid, door werkloozenkassen van niet-vakvereeni- gingen tot de Gemeentelijke Fondsen toe te laten en het ontvangen van den Gemeentelijken bijslag ook mogelijk te maken voor ongeorganiseerden. De heer Van der Wal vond het geven van toeslag aan niet-vakvereenigings- eden van verzekerings-standpunt be slist verwerpelijkdaar dit noodwendig leiden moet tot opeenhooping van ge vaarlijke risico's en het vormen van vereenigingen, waarin de onderlinge contróle onmogelijk goed kan zijn. Plaatselijke fondsen keurde Spr. af er moet een landelijke vakbond bestaan, terwyl ook nationale werkloosheids fondsen spreker's voorkeur hebben boven gemeentelijke, daar kleine plaat sen dan niet datgene kunnen verschaffen, hetgeen grootere gemeenten bereiken kunnen. Voorzitter was de heer C. J. baron van Tuyl van Serooskerke te Amsterdam. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door een wethouder aangeduide woning te zijn, Wat zoude ik doen? Mijne luide aanmerking, dat hij zich toch in eenen wat al te ver hitten toestand bevond, beantwoordde hij met zijne gewone machtspreuk dat ik waanzinnig was, waarom ik derhalve met hem de reis aanvaardde. Onderweg wendde ik al mijn overredingskracht aan, en bracht het eindelijk zoover, dat hij zich door mij naar eene pomp liet geleiden, waar ik hem het ijskoude water in het aangezicht sproeide, en hem daarna zoolang ophield, tot dat hij met der daad bewees, tot het maken van eene tame lijke buiging in staat te zijn. Toen wij daar te midden van een licht sneeuw- wolkje aan de pomp voortmanoeuvrcer den, begon de zaak mij waarlijk te amuseeren. Gil hadt dien langen slokkert eens moeten zien Zijn mantel had ik op de schouders genomen, waut ik hoopte, dat de koude nachtlucht eenen weldadigen invloed op zijnen toestand uitoefenen zoude, betgeen ook werkelijk het geval was. Na eenige proeven immers, die-aanvankelijk mislukten, kon hij zijnen vederhoed fatsoenlijk onder den arm nemen, en eene buiging voor mij maken, waarna hij dan beproefde, dit compliment in eene andere richting voort te zetten. Nadat hij zijne rol goed ingestudeerd had, bereikten wij weldra het bewuste huis, op welks voorplein ik mijnen leer ling nog aan een generale proef onder- Voorts waren vertegenwoordigers en belangstellenden uit alle deelen des lands tegenwoordig. Te Utrecht hield Donderdag de Fede ratieve Nederlandsche Zuivelbond (F. N. Z.) een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, herdacht in zijn openingswoord, onder applaus der aanwezigen, de vele ver diensten van den afgetreden directeur- generaal van den landbouw hier te lande, den heer H. J. Lovink, o. a. diens medewerking om knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan. Op zijn aanvraag werd daarna de heer H J. Lovink als buitengewoon lid toegelaten. De voorzitter deelde hierbij mede, dat het bestuur eerstdaags een voorstel zal doen tot statutenwijzi ging met de bedoeling aan den heer Lovink het eerelidmaatschap aan te bieden. De heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury en P. E. Posthuma te Haarlem werden als bestuursleden herkozen, die de herbenoeming aannamen. De begrooting voor 1910 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 12.600. M. Crt. AXEL, 15 December 1909 Als een hooge zeldzaamheid in de vogelwereld deelt men ons mede, dat gisteren bij den heer Meijer in de Noordstraat alhier, drie kanarievogeltjes zijn uitgevallen. Zaterdag slaagde te Breda voor het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek o. m. mej. A. M. Karstel van Zuiddorpe. Ter naturalisatie zijn o. a. voor gedragen E. A. Ramraeloo, mosselhan delaar te Philippine en Th. E. J. M. Onghena, bierbrouwer te Zuiddorpe. Vrijdagnamiddag werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op het Zand te Koewacht, ten overstaan van notaris Dregmans te Axel krachtens artikel 1223 Burgerlijk Wetboek ver kocht een woonhuis met aanhoorigheden en het recht van erfpacht tot 30 Sept. 1916 op den daarbij behoorenden grond, eigendom van den Nieuwen Kernemelk- polder, groot 7 aren en 60 centiaren. De hoogste bieder was Fr. Coone van Zuiddorpe voor de som van 1000 gulden. Voor dat geld werd het huis niet gegund. wierp. Vervolgens bracht ik zijn toilet weer in orde, ging als zijn bediende met hem het huis binnen, waarbij ik zijn mantel over mijnen arm geslagen hield, maakte voor hem de deur der voorkamer open, duwde hem, in Gods naam, naar binnen, en zag hoe hij met behulp van een bediende, naar den in gang van het salon koers zette.* Het was duidelijk, dat dit verhaal den dikken bombardier zeer vermaakt had. Somwijlen trok eene lachende beweging, even als een bliksemstraal over zijn ge laat. Eenige malen lachte hij zelfs hoor baar, en toen zijn vriend op het einde des verhaals opstond, en de stijve houding benevens den slingerenden gang van den officier vrij natuurlijk nabootste, liet de bombardier armen en beenen van de bank zakken, wierp het hoofd achterover, en stiet een vreeselijk gelach uit. Even als een kogel, die van den top eens bergs komt afrollen, zich onop houdelijk naar de diepte voort beweegt, zoo verhield zich ook het lachen van den bombardier Tippel. Hij begon in de hoogste tonen en lachte door eenige octaven heen naar bereden, tot hij den adem verloor, en met eene zachte bas stem ophouden moest, waarbij hij be stendig uitriep: >Dat is een fameus avontuur, ha, ha, habuitengewoon fameusop mijne eer, zeer fameus ha, ha, ha Wordt vervolgd.) Met ingang van 1 Januari a. s. is door den Commissaris der Koningin benoemd tot gemeente-veldwachter te Hoek, Jvan Sermon, agent van politie te Ter Neuzen. Te Hulst is Zondagavond de schuur van J. Voet door onbekende oorzaak in brand geraakt en vernield. Een rund kwam daarbij om en het landbouw gereedschap ging verloren. Het huis kon behouden worden. Mies was verzekerd. Te St. fansteen kwam Zondag middag het 14-jarig dochtertje van een weduwe, bij het verrichten van eenige werkzaamheden, te vallen. De pols slagader sprong en het meisje verloor veel bloed. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen en verleend. De inval, die Donderdagnamiddag, te Amsterdam plaats had in het gebouw der Naamlooze Venn. Eerste Nederl. Krijgsdienst-, Uitzet- en Levensverzeke ring Maatschappij De Elf Provinciën gevestigd te Amsterdam en Leeuwarden geschiedde onder leiding van den substi tuut-officier van justitie Bruyn en den rechter commissaris Quintus, vergezeld van 6 rechercheurs. Op de boeken werd beslag gelegd. Volgens geruchten moet verduistering tot een bedrag van 200,000 in het spel zijn. Behalve de artikelen in sommige bladen, heeft tot dezen inval aanleiding gegeven een klacht tegen de commis sarissen door een der aandeelhouders, den heer Van den Heuvel te Bleskens- graaf, ingediend. Deze klacht loopt o. a. over de roekeloosheid in het beheer. De leiding der zaak berust op het oogenblik niet op den directeur, doch by gebrek van dien op de commissa rissen. In Friesland is valsch bankpapier in omloop. Een boterhandelaar ontving een valsch bankbiljet van 100. Mej. R., onderwijzeres te Win schoten, legde Vrijdagmorgen haar gou den horloge in de schoolkast. Om half vier was 't verdwenen. De politie deed onderzoek en het bleek, dat een 7-jarig schooljongetje het had gestolen, en reeds verkocht aan iemand, wiens vader daar met een woonwagen stond. Daar werd het in beslag genomen. Onvoorzichtig. Een week of drie geleden stopte iemand bij vergissing te Venloo een niet aangeteekenden brief met 300 voor Sittard in de bus. De brief is niet terechtgekomen. Een diaken van de Gereformeerde Kerk op Feijenoord is de dupe geworden van een vrouw die, schamel gekleed, zijn medelijden wist op te wekken door te vertellen van haar in het krank zinnigengesticht te Medemblik verpleeg den man en van haar vijf zeer jeugdige kinderen. Bovendien vertelde zij, door ds. Van den Berg gezonden te zijn. Deze diaken gaf haar een rijksdaalder, vernam later dat andere diakenen haar eveneens uit medelijden ook geld ge geven hadden en dat ds. Van den Berg van het vrouwtje niets afwist en haar in geen geval gestuurd had, zoodat men vermoedelijk met eene handige oplicht- ster te doen had gehad. Vrijdag j.l. viel het 3-jarig zoontje van den adj. onderofficier der Kol. Reserve B. te Zutfen, terwijl het op de plaats der kazerne Waliën aan net spelen was, achterover in een kuip met heet water. Het kind is Zaterdagavond aan de bekomen wonden overleden. Gedood door electrischen stroom. De hoofdmonteur Wind van de electrische centrale te Veendam kwam gistermiddag 12 uur met hoogspanning-draden in aan raking te Boven Windervank, ver trouwende, dat er geen stroom meer op de lijn was. Dat bleek echter wél het geval te zijn. De ongelukkige werd dadelijk door den stroom gedood.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2