Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. AXEL, 10 December 1909 Dinsdag werd in de chr. school alhier eene openbare vergadering gehouden, waarin optrad de heer H. J. Bulten van Doetichem, welke een rede hield over drankellende. Naar aanleiding van voorbeelden uit het dagelijksch leven maande spr. tot toetreding bij den Nat. Christ. Geheel- onthoud er sbond. Aan het eind der lezing poogde de voorz., de heer Huizinga, uit de onge veer 60 aanwezigen eene commissie te vormen, ten einde de oprichting van een afdeeling voor te bereiden. In een Woensdagmiddag te Ter Neuzen gehouden vergadering van de atd. Ter Neuzen en omstreken der ver- eeniging Vergunning werd o.m. besproken de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, waardoor het niet meer mogelijk is dit per glas voor den nu geldenden prijs te blijven verkoopen en dezelfde glazen te behouden, daar de winst dan te gering is. Met overgroote meerderheid werd verworpen een voorstel om den prys met 1 cent per glas te verhoogen, waarna besloten werd dat alle leden verplicht zijn een uniform glas voor den verkoop van gedistilleerd aan te schaffen, een glas kleiner dan het nu algemeen gebruikte, waardoor weer een winst zal worden verkregen evenredig aan die welke nu gemaakt wordt. Het aftredend bestuur, de heeren A. de Vrieze, J. D. Thielman, Jac. J. Bliek, B. P. de Boij, M. J. Adriaansen, Adr. van Herp en J. Blansaart, werd met ongeveer algemeene stemmen her benoemd. Te Middelburg werd eveneens be sloten den bestaanden prijs van 5 cent per glas te behouden, en kleiner glaasjes in te voeren. Bij de maat zal de prijs van het ge distilleerd verhoogen met 25 cent per liter en 3 cent per deciliter, terwijl de likeuren een verhooging zullen onder gaan van 15 cent per flesch en 20 ct. per liter. Belangstellenden willen wij er aan herinneren, dat heden (Vrijdag) of uiterlijk morgen (Zaterdag) schriftelijk opgave moet worden gedaan van den voorraad gedistilleerd, likeuren, bitters, enz. boven de 25 liter, met vermelding der sterkte en de plaats waar het ge distilleerd aanwezig is. In de kustverlichting aan de Nieuwe Sluis zal een groote verandering komen. Behalve een inrichting voor draad- looze telegrafie, waardoor het mogelijk zal zijn met de passeerende schepen berichten te kunnen wisselen, zal er ook een toestel worden geplaatst voor signalen ten behoeve van de schepen,' die niet van een telegrafische inrichting zijn voorzien. Het tegenwoordige personeel zal daartoe vervangen worden door officieren en manschappen, vermoedelijk van de marine. Br. Crt. f In de week van 1 tot en met 7 December 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Oud-Vossemeer13 van roodvonk, waarvan 1 te Koudekerke, 7 te Middelburg en 5 te Sluis5 van diphtheritis, waarvan 1 te Hengstdijk, 1 te Koudekerke, 2 te Vlissingen en 1 te Zierikzee. dat de goede lieden het jaargetal voor eene schrijffout zouden aanzien. Door deze brieven nu werd ik tot langwijlige theevisites uitgenoodigd, en had ik reeds een half dozijn verschrik kelijke avonden doorgebracht, voordat het mij gelukte, de schoone Augusta te zien en te spreken. Ja, Tippel, ik heb haar gesproken, ofschoon het ook maar zeer kort was. Toen ik namelijk aan haar voorgesteld werd, vroeg ze mij, hoe lang ik reeds hier was Daarna geleidde Papa haar naar de piano, waar zij eene aria van Bellini zingen moest. Zie, Tippel, dit gezang heeft mij door de liefde heen geMaar, waarheen dwaal ik toch af?« Wordt vervolgd.) PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 December 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Leeskerk. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Dec. 1909. A. J. A. d. M., 26 j., mosselenvisscher te Philippine, is wegens mishandeling en wederspannigheid veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. M. L., 33 j., huisvr. van E. G., bier- huishoudster te Stoppeldijk, is wegens beleediging van een ambtenaar ver oordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. F. N. D., 13 j., J. d. M., 14 j., S. d. M., 12 j. en M. J. V., 12 j., allen zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 1 week tuchtschool. Inzake A. B. S., 21 j. en J. F. B., 22 j., arbeiders te Koewacht, beklaagd van mishandeling, is de officier van Justitie niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering. Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is ver wezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding L. O.; 19 j., varensgezel te Ter Neuzen, ge detineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met braak gepleegd te Ter Neuzen op 1 en 4 December 1909. Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is ver wezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding tegen G. v. L., 20 j., veldarbeider, geboren te Eecloo (B.), zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd van diefstal onder IJzendijke den 28 November 1909. Tegen J. V., 32 jaar, veldarbeider, geboren te Hoedekenskerke, wonende te Ileinkenszand, uit anderen hoofde gedetineerd te Middelburg, is een bevel van voorloopige aanhouding afgegeven, als verdacht van het plegen van on zedelijke handelingen met zijn twaalf jarig dochtertje. Opgelicht voor f30.000. De oplichting van 30.000 gulden waarvan de juweliers Halberstadt en Hakker te Haarlem het slachtoffer werden en waarvan ook in ons vorig nummer reeds melding werd gemaakt, ging zeer listig in zijn werk. In het „Amstel-hotel" legeerden name lijk een paar zich noemende „Ameri kaansche diamantkooplieden", die zich overigens niet veel moeite gaven bij zonder bekend te worden. Zij zorgden er echter voor, dal de juweliers Halberstadt en Hakker van hun aanwezigheid verwittigd werden, en dezen gingen spoedig een offerte maken. Men werd het eens over den koop van partijen diamant tot een waarde van f30.000. De betaling zou per check geschieden en bij de Amster- damsche Bank konden de juweliers reterehties verkrijgen. De „Ameri- kaansche kooplieden" gaven de namen op van directeuren der Waltham Watch Company. De informaties bij de Amsterdamscbe Bank waren goéd, de goederen werden geleverd, de check van 30 mille daar voor in ontvangst genomen. Bij aanbieding bleek deze check valsch te zijn onderteekend. De juwe liers waren bij den neus genomen door oplichters, die zich valschelijk voor de directeuren der Waltham Watch Com pany hadden uitgegeven. Wel was geïnformeerd of deze directeuren „goed" waren, maar geen enkële controlemaat regel was genomen om vast te stellen of men inderdaad met de directie der Waltham Wath Company te doen had. En de heeren H. hadden om concur rentie te vermijden, zich er wel voor gewacht bij collega's informaties in te winnen De vogels zijn natuurlijk, dadelijk na ontvangst van de partijen diamant, gevlogen. De zaak is in handen der politie gesteld, die een uitgebreid onder zoek heeft aangevangen, en naar het buitenland telegrafische inlichtingen verzonden heeft. Maandagochtend wierp een meisje -- een dienstbode van buiten zich op de Nieuwe Parklaan te Scheveningen voor een electrische tram. Door een aldaar woqend heer werd hare poging om zich te doen overrijden verijdeld. Door de politie werd zij daarna naar het posthuis gebracht. Bij onderzoek kwam toen een liefdeshistorie aan het licht, waarbij de bestuurder van de tram, door welke zij zich had willen laten overriden, betrokken was, volgens baar zeggen. De 23-jarige koopman in diamant, S. Pimentel te Amsterdam, die zich verleden week Woensdag uit de voeten maakte en zich Zondagochtend uit eigen beweging bij de politie aanmeldde, blijkt zich tijdens zijn afwezigheid te Berlijn opgehouden te hebben. Van hieruit zond hij een pakket aan den voornaamsten benadeelde, zijn broeder I. A. Pimentel. Dit pakket is nog niet geopend en werd verzegeld. Volgens zijn verkla ringen, bij de politie afgelegd, zou het echter bevatten le. de partij diamant, die hij op den dag van zijn vlucht van den heer Van de Riet had meegekregen, ter waarde van ongeveer f 2000, en 2e. twee partijtjes diamant, aan zijn broeder, den heer L A. Pimentel toe- behooreade, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f2700. Bovendien heeft de firma Mullem en Pimentel, waarvan zijn vader een der beide firmanten is, nog een partij dia mant teruggekregen, welke hij aan een commissionnair ter verhandeling had gegeven en welke zich nog in het bezit, van dien commissionnair bevond. Toch lijdt ook de firma Mullem en Pimentel nog schade. Hoe groot die schade is, heett zij nog niet kunnen vaststellen, omdat ver scheidene partijen door S. P. beleend zijn en zij nog niet weet, welk deel van de waarde er op is uitbetaald. Tegen een landbouwer te Lun- teren werd voor het kantongerecht te: Wageningen 100 boete subs. 20 dagen geëischt wegens het toelaten van een niet goedgekeurden hengst bij een merrie. De maximum-straf werd ge« vraagd door den ambtenaar, omdat door handelingen als die van beklaagde,, alles wat de regeering tot vefbeterin, van het paardenras doet te niet wordt De brand te Hamburg. Het door den brand veroorzaakte onheil heelt een nog veel grooteren omvang gehad, dan aanvankelijk ver moed werd. Inderdaad is het de nieuwe gasometer met èen inhoud van 96,000 kub. meter gas geweest, die het eerst ontploft is de vuurzuil, die daardoor ten hemel steeg, heeft, zooals reeds gemeld, de houten dakkonstructie van den ouden gasometer in brand gezet. De hoop dat de inhoud daarvan zou worden gespaard werd niet vervuld. Wegens het al te groote levensgevaar was de brandweer gedurende het eerste uur tot werkeloosheid gedoemd en eerst nadat de bovenste koepelzoldering door geslagen was kon ze aan het werk gaan en vooral gedeelten der andere ge bouwen, die ook reeds in brand waren geraakt, beschermen. Te rechter tijd waren alle betrokken personen nog in veiligheid gebracht, toen ook de tweede ijzeren zoldering van den ouden gaso meter doorgeslagen werd en een nog veel grootere vuurzuil dan de vorige in de hoogte steeg. Een wild tooneel speelde zich nu afalles wat in le nabijheid stond rende weg, de paarden van de brandweer gingen er vandoor, doch gelukkig had deze paniek geen groote ongevallen ten gevolge. Nu kreeg echter de brandweer de vrije hand en een goed half uur later had ze het vuur in haar macht. Het treurigste gevolg van de ramp is het verlies van zooveel menschen- jevens, waarvan het aantal nog geens zins vaststaat. Tot dusverre worden behalve het reeds gemelde aantal dooden nog 16 personen vermist, terwyl een even groot aantal zwaar of licht ge wond is. Maandag avond tegen 6 uur, kwam een automobiel, zonder licht, uit de richting van Gent, nabij de herberg De Zwaanaan de brug, op het gebied van Kluizen. In de auto waren vijf mannen ge zeten. Deze lokten de 20-jarige dochter van den herbergier, die op de binnen plaats stond, buiten het hek tot bij den automobiel, grepen haar toen plotseling vast en sleepten haar in het rijtuig, waarna zij in volle snelheid in de richting Gent wegreden. Spoedig werdenallerwegeopzoekingen gedaan en trokken de ouders naar Gent, Antwerpen en Brussel om het onderzoek voort te zetten, samen met de verwittigde politie dier steden. Van 16—30 November 1909. Oraauw. Geboorten. 4. Florida Mathilda, d. van Marinus Everaard en Maria Coleta Smits. 11. René Ludovicus Johannes, z. van Johannes Francies Delforge en Amelia van Iteghem. Philomena, d. van Petrus Eijsackers en Louisa Koole. 15. Maria Isabella, d. van Ludovicus i Franciscns Daalman en Anna Maria de Bilde. 21. Alphonsus, z. van Alouisius Penquet en Louisa Camelia van Daalen. 27. Aloisius Petras, z. van Petrus van Campen en Maria Louisa de Rooij. Overlijden. 2. Emerance Louisa van Daalen. 3 w., d. van Alphonsus en Mathilda Mattheijssen. 11. Christina Faber, 89 j., wed uit het eerste huwelijk van Albertus Dingeman en uit het tweede huwelijk van Jan Francies de Feber. 25. Jan Francies Harends, 71 j-, echtg. van Maria Anna Bouchout. Hoek. Huwelijks-aangiften. 4. Willem de Feijter, 22 j., jm. en Janna den Hamer, 22 j., jd. 11. Pieter van der Peij 122 j., jm. en Neeltje Hubrecht Verbrugge, 20 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18. Willem de Feijter, 22 j., jm. en Janna den Hamer, 22 j., jd. 25. Pieter van der Peijl, 22 j., jm. en Neeltje Hubrecht Verbrugge, 20 j., jd. Geboorten. 1. Willem, z. van Willem Jansen en Anna Johanna van Tatenhove. 5. Aaltje Maria, d. van Willem Jansen en Maatje Donze. 15. Wilhelmina, d. van Marinus Meertens en Maria Kervink. Leunis, z. van Sibrand Cor- nelis Sol en Cornelia Klaassen. 20. Willem Jan, van Johannes de Feijter en Janna Pieter- nella van Es. 22. Johanna, d. van Jacobus de Groote en Maria de Fouw. Overlijden. 22. Adriaan Mechielsen, 15 m., z. van Levinus en Magdalena Bakker. Christiaan Mechielsen, 2 j., z. van Levinus en Magda lena Bakker. 24. Maria Tollenaar, 64 j., echtg. van Hendrik van Tatenhove. 30. Nikolaas Frederik Scherpenisse, 74 j., echtg. van Berber» Verlinde. Jan Buijze. 35 j., z. van Jan en Catha- rina van Tatenhove (beiden overl.) Zuiddorpe. Geboorten. 29. Josephus Aloy- sius, z. van Benignus Jacobus Belaert en Mari» Louisa de Groene. Overlijden. 19. Christina Sophia de Caluwé, 2 j., d. van Antonius Franciscus en Maria Sophia Migom. 22. Joannes Franciscus van der Goore, 58 j., z. van Pieter Josephus en Francisca Bogaert (beiden overl.)

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2