11 UIT DE OUDE Mi VJ LLMJII U IN o. 71. Zaterdag 11 December 1909. 25e Jaar<*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELEMAA, Buitenhuid. FEUILLETON. C0UIÏA\T. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. BELGIË. De onrustbarende berichten omtrent den gezondheidstoestand van koning Leopold worden al weertegengesproken. Volgens een officieuze mededeeling heeft de gezondheid van den koning nimmer aanleiding gegeven tot eenige ongerust heid. De koning heeft wat last van rheumatiek en houdt zijn kamer, maar behoeft niet in bed te blijven. Hij ontvangt raenschen en doet zijn werk. De Koning is nog steeds ongesteld. Men meldt, dat in den loop van den nacht Zyue Majesteit door eene be zwijming werd overvallen, die eenigen tijd geduurd heeft. Dezen morgen, na gerust te hebben, was de toestand des Konings beter. Een hooggeplaatst ambtenaar ten paleize, door iemand van het telegraaf- agentsehap-Havas ondervraagd over de hardnekkige geruchten, dat de Koning der Belgen ernstig ziek is en over het te Londen loopende gerucht, dat Z. M. door een beroerte en een longverlam ming getroffen is, zeide echter weer, dat die geruchten volstrekt onjuist zyn. De Koning lydt aan een wel zeer pijn lijke spierrheumatiek, maar heden heeft hy zich toch in zijn vertrekken kunnen bewegen. In September van 't volgende jaar wordt er in Antwerpen een wereld tentoonstelling van scheepvaart gehou den, die niet minder dan 50 verschil lende afdeelingen zal omvatten. Naast allerlei modellen en vaartuigen en 6) Ik kreeg daarvoor dan vierentwintig uren arrest.* »En zeer terecht,* riep de bombardier uit, »want ik moet bekennen, dat gy wel eens fraaiere grappen uitgevoerd hebt »Ge kunt begrijpen,* ging Robert na eene kleine pauze voort, »dat het overigens eene vermaledijde geschiedenis was, op een Zondagmiddag, terwijl het verschrikkelijk koud was, en er op het theater een mijner lievelingsopera's >Zampa< gespeeld werd, naar no. veilig te moeten marcheeren. Ik trek mijne grcote rijlaarzen aan, eene wyde rijbroek daarover, en liet een fleschje, dat een half kommetje rum inhield, tusschen den laars en de kous in zakken, om het voor den provoost van de militaire strafge vangenis, ook rattenkoning genaamd, te verbergen, hetwelk mij volkomen ge lukte. De rattenkoninklijke majesteit stelde met zyne beide handen slechts een oppervlakkig onderzoek langs de verschillende streken mijner lichamelijk heid in, en toen hij tot de verdachte plaats genadetd was, veroorzaakte hem het bukken eene zoo geweldige hoest, machines, zeevaartkundige instrumen ten, zal men er ook ontwerpen aan treffen van dokken, lichtschepen, vuur torens, enz., meldt het H. v. Antw. De benoeming van den heer Max, die tot dusver wethouder van Brussel was, tot burgemeester dier stad, heeft dit onverwachte gevolg gehad, dat twee wethouders, de heeren Lemonnier en Grimard hunontslaggenomenhebben. De eerste, die al zes jaar wethouder is, voelt zich gepasseerd, de andere, socialist, gaat heen uit politieke over wegingen. Grimard was met de hulp van radicalen tot wethouder gekozen en is van oordeel, dat de socialisten, nu de radicalen blykens het ontslag van wethouder Lemonnier hun mede werking aan den nieuwen burgemeester gaan onthouden, zich niet metderechter- zijde tegen de radicalen kunnen ver eenigen. De radicalen vormden de brug tusschen de gematigd liberalen en de socialisten. Nu deze brng wegvalt, meent de heer Grimard, dat alles ver broken is en dat hij niet anders kan doen dan heengaan. DUITSCHLAND. Yreeseiyke ontploffing. In de gasfabriek op de Grasbrook was men Dinsdagmiddag bezig met het vullen van een nieuwen gashouder, die 250.000 kubieke meters kan bevatten en de grootste op het vasteland is. Toen men ongeveer 100.000 kubieke meters in den gashouder gebracht had, kwam er in de telescopisch gebouwde caisson een scheur daardoor ontsnapte dat hij zich van alle verdere viiitatie onthouden moest. Dewijl wij nog oude bekenden waren, bracht hij mij op de eerste verdieping, die, naar zijne verze kering, den geheelen dag verwarmd ge houden was. Het was er echter onuit sprekelijk koud, en toen ik hem hier over mijne bescheidene aanmerkingen maakte, ontstak hij eensklaps in eenen geweldigen toorn, sloeg mij de deur voor den neus toe, terwijl ik hem nog in den gang hoorde hoesten en prevelen Heh! heh blambek, blambek zij willen alles beter weteu dan oude, ervaren lieden, heh 1 heh 1 Toen vlogen er nog eenige deuren krakend toe, en ik was eenzaam en alleen. Zie, het begon reeds donker te worden, toen mijne in kerkering be gonhet was omtrent zes uur, juist de tijd, dat de kommedie een aanvang zoude nemen. Toen drukte mij het droevige contrast tusschen hier en daar loodzwaar op het hart. Hier eene koude, waarvan de tanden klapperden, en eene duisternis, die men met de handen grij pen kon, daar de helverlichte, schitte rende ruimte, behagelyk veiwarmd en opgevuld met eene boute menigte van vergenoegde menschen, die schuifelen en babbelen, in de handen klappen en lachen. Het parterre, waar de een of ander een grappige trek uitvoert, die, uit den engelenbak, met het geschreeuw van het een of ander dier beantwoord wordt, ach, het geheeie goddelyke voor gas, dat in een naast den gashouder staand schaftlokaal drong, waar een licht brandde. Zoodoende ontplofte de geheeie gasvoorraad. Het deksel van den gashouder vloog de lucht in en de heele steiger om den gashouder heen raakte in brand. De vlanimen van den brandenden steiger sloegen naar den ouden gashouder over, waarvan het dak vuur vatte. Om half vijf ontploften ook de ongeveer 50.000 ku bieke meters gas, die daarin bevat waren. Een reusachtige vuurzuil, die onder den nieuwen gashouder uitschoot, gat aan heel den omtrek het sein, dat er een onheil gebeurd was. De werklui, die op een naburigen bouwsteiger stonden, namen dadelijk de vlucht. Maar de vlammen van het brandende gas versperden een aantal hunner den uitweg, zoodat verscheidenen, bran dende fakkels gelijk, in de Elbe sprongen. Onder den puinhoop liggen, naar men vermoedt, nog een ingenieur met 15 arbeiders, die er onmogelijk het leven kunnen afgebracht hebben. In en by het schaftlokaal werden gedood de waardin Claussen, haar dienstmeisje, de opzichter Graf en 3 anderen. Van de 40 gewonden, die meerendeels in het Havenziekenhuis waren opgeno men, waren er gisterenavond om elf uur 6 bezweken. Men kon het geheeie aantal dooden dus toen reeds op een kleine dertig stellen. De aangerichte schade in de nieuwe gasfabriek, is nog niet te ramen. Het geheeie gebouw zou, kant enklaar, 14 millioen mk. kosten. spel voor ieder stuk, dat met een alge meen stampen op den grond, naar de takt van den grooten regimentstrom eindigt, bad wellicht reeds een aanvang genomen, en ik zat daar in boeien en ketenen geklonken. De kapelmeester trad thans voor zijn lessenaar, en schroefde deze, dewijl hij nog niet wilde beginnen en derhalve tijd moest trachten te winnen, een weinig in de hoogte, en nu, Tippel, ja nu trad ook zij in de loge Deze laatste woorden had Robert met luider stemme uitgesproken, en boog zich daarna naar de zijde zijns tragen vriends, om te zien, welke uitwerking dit raadselachtige woord op zyn aangezicht zou teweeg brengen. Deze was noch- thans van zeer weinig beteekenis. Tip pel spitste zyn mond, evenals een karpel, vooruit, blies uit het lange pijperoer de tabaksrook, tot ronde ringen gevormd, op zijn doode gemak in de lucht, en vroeg toen zeer prozaïsch en onver schillig: »Zij wie is dat? Zij?* »Groote God ging de jonge meusch levendig voort: Tippel, wat zijt gij wreed en onachtzaam, kunt gij dan niet raden, wie die z ij was Z ij, die ik onder dezen algemeenen naam aauduid en die, zelfs onder dit onduidelyk be grip, eeuwig in mijn hart leven zoude »Mis8chien een van de twee mode- maakstertjes, waaraan jij en je neef Eduard het hof maken Op het Tempelhofer veld by Berlijn zijn Dinsdagochtend twee in een zwart manteltje gepakte vrouwenarmen ge- ronden. Zy bleken te behooren by een Zondag opgevischten romp. De armen waren gekookt om ze onken baar te maken. Met behulp van het manteltje hoopt de politie op het spoor van den dader te zullen komen. Een losloopende dolle hond bij Trier moet ook andere honden in den omtrek gebeten en dol gemaakt hebben. Maan dag zijn ten minste by Ehrang wel drie menschen door een anderen dollen hond gebeten. In Trier zijn alle honden op last van de overheid gemuilkorfd. Er zijn nu 18 menschen gebeten. FRANKRIJK. In den Franschen ministerraad is Dinsdag de kwestie der militaire lucht vaart ter sprake gekomen. De min. van oorlog heeft medegedeeld, dat de in het begin van 1909 voor Fransche ingenieurs en bouwers van luchtschepen uitgeschreven prijsvraag voor een ont werp van een luchtschip tot resultaat heeft gehad, dat er twee ontwerpen vrijwel aan de gestelde eischen beant woorden. Van beide luchtschepen wordt een model gemaakt. Ook worden aan dg reeds bestaande luchtschepen de noodzakelijke geachte veranderingen aangebracht, opdat er eind 1910 reeds een voldoend aantal luchtschepen zal zijn, welk aantal in den loop van 1911 uitgebreid zal worden. Ook gaf de minister de verzekering, dat de loodsen ter berging der bestuur bare ballons intyds gereed zullen zyn. »Ach Tippel! ik bid je ze zat immers op de eerste galery.* »Nu,« voer hem de ander tegen, »ik geef je de verzeke- riug, dat je verhaal mij mooi begint te vervelenval mij derhalve daarbij toch niet meer met vragen lastig.* Het jonge mensch loosde een diepe zucht, en ging voort: »Zij, die ik be doel, zij, die ik liefheb en aanbid, is de dochter van generaal F.« Bij den naam van dit aanzienlijke opperhoofd, nam Tippel de pijp uit den mond, en zag hy den verhaier zoo zon derling en spottend aan, als wilde hij hem verwijten, dat zijn bovenste verdie ping niet zuiver was. Deze liet zich hierdoor niet storen, maar vervolgde »Ja, ik was op dit meisje reeds lang doodelijk verliefd geraakt. Wat heb ik al niet aangewend, om hare opmerk zaamheid te trekken Heb ik den vo- rigeu zomer niet alle bals, niet alle kermissen, niet alle plaatsen bezocht, waar de stoutste verbeelding de tegen woordigheid des generaals met zijne dochter slechts mogelijk maken kon Ik heb de aanbevelingsbrieven uit mijn koffer opgeschommeld, al de uitmuntende aanbevelingsbrieven van raijue moeder, waarmede ik, nu twee jaar geleden, k costi arriveerde. Zij waren van het liggen geel geworden doch dewijl zij, voor twee jaar, in dezelfde maand ge dateerd waren, heb ik het gewaagd de zelve thans in te leveren, in de hoop.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1