Waarschuwing. a Ni Gast te Axel. De Axelscle Courant voorspelt voor heieo: Openbare Verkooping. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Openbare Verkooping. Het GE WA Al DEGELIJKE GESCHENKEN, LEERRIJK AANGENAAM. Bakker's Kiekjeskalender, Koog-Zaandijk. S. BAKKER Jz. NAAIMACHINE voor 16 gulden De gasbuis op La Plante is door in vallenden grond gebroken, zoodat een gedeelte van deze wijk den geheelen avond zonder licht zat. De Maas is sterk gezwollen en staat heden 1 meter 20 boven den gewonen stand. De Lesse, de Semois en de Viroix beginnen buiten hare oevers te treden. Langs de zee duurt de storm voort. De postboot is tegen het staketsel te Ostende geworpen en beschadigd. Een heer, die zich te ver op het staketsel had gewaagd, is in zee ge waaid en verdronken. Men weet niet wie hij is. t:Een opzienbarende arrestatie. Naar aan het üdbl. uit Groningen wordt mede gedeeld, is de arrestatie van den heer H. Dieters Jr. geschied op vermoeden van verduistering en oplichting- ge pleegd als gedelegeerd commissaris van de N. V. Neerlands Grondbezit. De gearresteerde was tot voor kort lid van Gedeputeerde Staten en nam 22 October als lid der Staten zyn ontslag, nadat hij tien dagen tevoren door de Gro ningsche rechtbank was failliet ver klaard. Hoe groot de omvang van dit faillissement is, staat nog niet vast de curator, mr. H. Schaap, heeft de lijst der crediteuren en debiteuren nog niet kunnen indienen, men spreekt echter van een bedrag van ruim f 700,000. Dit moet echter vaststaan, dat de aanhouding door den officier van justitie is gelast naar aanleiding van gepleegde verduisteringen vóór dat het faillisse ment was uitgesproken. Het bedrag der gepleegde verduisteringen moet enkele tonnen bedragenhet juiste bedrag kan ook hierdoor niet worden opgegeven, omdat dit pas uit de in structie zal kunnen blijken. Den berichtgever werd medegedeeld dat door den verdachte, die groot grondbezitter en landontginner was, ettelijke landerijen, voor veel hooger bedrag dan de werkelijke waarde, in schijnkoop van de hand werden gedaan en daarna weder op dezelfde wijze werden terruggenomen en voor een veel te hoog bedrag aan de vennootschap weder verkocht. De arrestatie heeft te Bussum plaats gehad door eenige Groningsche inspec teurs. Met den trein van 5.12 is de gearresteerde Donderdagmiddag te Gro ningen aangebracht en per celwagen naar het huis van bewaring getranspor teerd. De verdachte, die vroeger onver mogend was en als conducteur dienst heeft gedaan op de tram Zuidbroek— Terapel, heeft na den ommekeer in zijn fortuin ongelukkig gespeculeerd. Een Amerikaan heeft door betalen met een waardelooze cheque, een eigenwerkmaker-diamanthandelaar te Amsterdam voor 30.000 opgelicht Inbraak. Zaterdagnacht is er in gebroken in een R. K. kerk te Rotter dam. Deze kerk wordt ingesloten door huizen, uitkomende in de Leeuwen straat, de Vierwindenstraat en de Weste Wagenstraat. Het was omstreeks 4 uur toen een juffrouw, in de buurt der kerk woon achtig, op het dak er van een verdacht persoon zag. Zij waarschuwde een politieman, met het gevolg, dat de politie van dat uur tot Zaterdagmorgen 8 uur toe, al de omliggende daken heeft door zocht om de verdachte lieden op sporen. Want inmiddels was gebleken, dat er in de kerk een belangrijke diefstal was gepleegd. Eenige zilveren beelden Zaterdagmorgen hebben rechercheur: het gestolene op een van de daken de buurt teruggevonden. De beelden i enz. waren gewikkeld in een jas, waar schijnlyk aan een van de daders toe behoorende. Ook is in de kerk een offerblok opengebroken. voorstellende Petrus en Paulus en anderen, een zilveren plaat, een voor stelling van het avondmaal gevende, enz., te zamen elf stuks, waaronder beelden van een kwart meter hoogte, waren verdwenen van het altaar en van andere- plaatsen in de kerk. De daders lieten zich vermoedelijk in sluiten en ontkwamen over het dak met behulp van een ladder, in de sa cristie gevonden. Zij zijn tot nog toe onbekend. Een eeuw geleden. Men meldt aan de N. R. Ct. Een eeuw geleden, in 1809, maakte Koning Lodewijk Napoleon een reis door Zeeland en in zijne aanteekeningen daaromtrent vonden wij vermeld De landbouw bloeiende op de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland. De schout van Wolphaartsdijk werd van zijn post ontzet, want het was door zijn toedoen, dat de poldei van Abbingen geheel verloren was geraakt. De Koning zag met leedwezen en ver wondering, dat zeer vele vrouwen op het land hare kinderen, in plaats van haar het eerste en natuurlijke voedsel te geven, met koemelk en pap voedden. Hij maande de leeraars van den gods dienst aan, om alle moeite aan te wenden, om dit misbruik te doen op houden. Hij ondervroeg verscheidene Zeeuwsche vrouwen wegens deze ge woonte en vernam "met verwondering, dat zij bijna tot een stelsel geworden was bij een volk, waarvan de vrouwen genoegzaam alle even getrouwe echt- genooten als uitnemende moeders zijn. De autoriteiten betuigden, dat hunne pogingen om deze gewoonte te doen ophouden, vruchteloos waren geweest. Het is het gebruik bij de Zeeuwsche vrouwen, om een soort van halven sluier van zeer fijn linnen te dragen, welke langs de slapen van het hoofd, en vervolgens achterwaarts hangt, doch het gezicht niet verder dan het voor hoofd bedekt, waar hij wordt opge houden door middel van een gouden staaf, dien de meisjes aan de eene zijde de vrouwen aan de andere zijde van het voorhoofd dragen. Zonder dit gebruik af te schaffen, gaf de Koning bevel, dat de vrouwen, die haar kinderen zoogden, alleen het recht zouden hebben om een gouden cirkel om het voorhoofd te dragen, en dat men alle jaren drie van deze versierselen zou uitreiken aan de drie huismoeders, die de meeste kinderen hadden gezoogd." Tarwe f9,50, rogge f7,50, wintergerst f 8,75, zomergerst f8,— haver f7,—, erwten f 18, witteboonen f16,brnineboonen f 14,dui- venboonen 111,paardenboonen f 10,—boek weit f0,lijnzaad f0,'koolzaad per 100L. f0,aardappels f2.75 Boter per kilo f 1,05, eieren per 26 stuks f 1,45. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 30 stuks rundvee, 26 varkens en Opaarden waarvan verkocht 12 stuks rundvee, 22 varkens en 0 paarden. GENT, 3 Dec. Ter veemarkt van Vrijdag werden te koop gesteld: 57 schapen, geiten, 169 kalveren, 262 vette varkens, 3 loopers, 387 biggen, 15 melkkoeien, 1 groote os, 20 jonge ossen, 24 vaarzen, 6 vette koeien, 15 stieren, 164 magere dieren. Prijzen waren per kilogr. voorossen- en vaarzenvleesch fr. 1,42 afr. 1,50 idem 2e qual. fr. 1,20 a fr. 1,28; koeien vleesch fr. 1,44 a fr. 1,48idem 2e qual. fr. 1,20 a fr. 1,28 stierenvleesch fr. 1,18 a fr. 1,48; kalfsvleesch fr. 1,60 a fr. 2,12; schapenvleesch fr. 1,20 a fr. 1,40; lammeren vleesch fr. 1,85 a fr. 2,05; varkens vleesch fr. 1,20 a fr. 1,45. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 1,34 a fr. stieren fr. 1,22afr. kalveren fr. 2,10 a fr. Versch roet fr. 0,55 a Ir. 0,70. ROTTERDAM, 6 December. Ter veemarkt waren aangevoerd 274 vette runderen, 164 vette kalveren, 1942 schapen of lammeren en 606 varkens. Runderen met voor den Maandag ruimen aanvoer. Er was tamelijk veel kooplust, doch door hooge vraagprijzen langzamen omzet. Stellig wordt alles niet verkocht. Vette kal veren middelmatig aangevoerd, le kwaliteit met vluggen omzetdie voor export bestemd eveneens goed gewild. Varkens minder aan gevoerd dan vorige week handel aanvankelijk sleepende, later iets beter doch alleen voor zware soorten, waarvan enkele nog tot 28 c. per pond verhandeld werden. Aardappelen. Brielsche kralen f3,50 ét f3,75, Geldersche blauwe f 2,80 A 2,90, Zeeuwsche blauwe f2,60 A 2,80, dito bonte f2,60 A 2,80, dito eigenheimers f2,A f2,20 per heet. Met geringe aanvoer en weinig vraag. Zeeuwsche eieren f6,A f6.20. Over- maassche dito f6.40 A f6.60 de 100 stuks. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de wed. en kinderen LEOPOLDUS SEGHERS en krachtens verleend Rechterlijk bevel, in de her berg van D. Moerdijk te Zuiddorpe, op Woensdag 22 December 1909, des namiddags 3 ure, verkoopen: en het reclit van erfpacht tot 15 April 1930, op den daarbij behoo renden grond, eigendom van den heer C. van Waes, Burgemeester te Zuiddcfrpe, alles te Zuiddorpe, kadaster sectie E nummer 1425, groot 6 aren 90 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom zijnde eene maand na de toe wijzing. een pracfc Cadeau wil koop collectie Van 1630 November 1909. Koewacht. Huw.-voltrek. 15. Polijdoru: Franciscus de Vleeschouwer, 22 j., jm. en Emelie Louisa Verschraegen, 20 j., jd. Geboorten. 16. Anna Leonie, d. van Leo- nardus Borgt en Emelie van Gassen. 21. Caesar Joseph, z. van Auguste A. Buijs en Maria J. van Overloop. Overslag. Huwelijks-aang. 16. Camilus de Tollenaer, 36 j.. jm. en Maria Hortense van de Winckel, 33 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24. Victor Ferdi nand Uijttendaele, 36 j., jm. en Maria Laheijne, 32 j., jd. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 18. Jan Roose, 27 j., jm. en Dingetje Cové, 39 j., jd. Geboorten. 19. Antheunis, z. van Dirk Dekker en Clara Wolfert. 20. Jacobus, z. van Jacobus Hofman en Adriana Maas. Marinus Johannes, z. van Gijsbrecht Daniël Heinsdijk en Janneke Balkenende. 24. Jan, z. van Abraham Kolijn en Levina Wiebregt Witte, 25. Elizabeth, d. van Jan Frederik de Jo en Jacomina Jacoba Dieleman. Overlijden. 13. Joghem van de Wege, 27 j., echtg. van Elizabeth Jacomina Dekker. 22. IzaAk de Jonge, 52 j., echtg. van Janneke Dieleman. 25. Sara Leenhouts, 18 m., d. van Abraham Marinus en Magdalena Hoste. AXEL, 4 Dec. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f7,75 A f8,25: Rogge f7,A f7,2:,, Wintergerst f8,A f8,50; Zomergerst f0, A f 0,Haver f6,- A f7,25; Erwten f13,- A f 19,75; Aardappels f0,— A f0, HULST, 6 Dec. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Ter voorkoming van vervolging verzoekt ondergeteekende vóór 1 Jan. 1910 voldoening van het nog verschuldigde wegens plaatse lijke belastingen. De Ontvanger der Gem. Axel, M. L. VAN VESSEM. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den BUTHPOLDER op Dinsdag den 28 December 1909, des voormiddags 11 ure verkoopen: van i 25Q wilgen boomen, staande aan de dijken van den Buthpolder. Te vergaderen aan den ddiker op den Buthdijk. „MOOI NEDERLAND" de mooiste kalender voor salon en kamer. 365 prachttoto's uit ons mooi land, met elke eerste van de maand een kleurenfoto naar de Natuur en 24 groote reproducties naar Holland- sche Meesters. Gewone uitgave Luxe uitgave kunstdruk, blok en imitatie leder schild Album v. h. verzamelen der plaatjes Album v. d°. m. beschrij- venden tekst ƒ0.90 ƒ1.50 ƒ0.50 ƒ0.75 Een wetenswaardig overzicht zeer belangrijk en leerrijk een goedkoope editie in ver kleind formaat0.40 Album hiervoor ƒ0.25 In eiken solieden boekwinkel ver krijgbaar of met verhooging van porto, direct van den Uitgever Dat men een puike, nieuwe kan koopen met schriftelijke garantie in Kolfer's Naaimachinehandel AXEL.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3