Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. liever: het door de Amerikaansche regeering te kennen gegeven voor nemen, om tot kras optreden over te gaan heelt in Mexico groot opzien gewekt. De bedoeling van de Vereenigde Staten met het zenden van oorlogs schepen schijnt te zjjn, aan Zelaya te beletten over zee te ontkomen. De Vereenigde Staten verwachten van Estrada dat deze Zelaya zal bestraffen wegens moord, n.l. den .moord", ge pleegd op de beide Amerikanen, die door Zelaya waren gevonnist wegens dynamietaanslagen, gepleegd in dienst van het insurgentenleger. In den briet waarin de Amerikaansche minister van staat, Knox, den gezant van Nicaragua mededeelde, dat hij zijn paspoort kreeg, werd o. a. te kennen gegeven, dat de Amerikaansche regee ring allen die verantwoordelijk zijn geweest voor de pijniging en terdood brenging van de beide Amerikanen (Grace en Cannon) daarvoor persoonlijk aansprakelijk houdt. In dit ambtelijke document wordt dus als waar aangenomen, dat de beide mannen inderdaad gepijnigd zijn, voor zy werden geëxecuteerd. Verhooging gedistilleerd accijns. Door den Minister van Financiën is bepaald, dat de wet van 4 December 1909, waarbij de accijns op het gedis tilleerd wordt verhoogd van 63 tot 90 per hectoliter van 50 procent, op 10 dezer zal worden afgekondigd, en mitsdien, krachtens art. 8, op denzelfden dag in werking zal treden. Dientengevolge is ieder, die bij den aanvang van den lOden December 1909 meer dan 25 liter gedistilleerd, voor zich zeiven of voor een ander, in voor raad heeft, verplicht daarvan op dien dag of op den volgenden dag schriftelijk aangifte te doen ten kantore van den ontvanger der accijnzen. leder die op of na 10 Dec. 1909 gedistilleerd inslaat, hetwelk vóór dien dag hier te lande is verzonden, moet uiterlijk op den eerstvol gend e n werkdag gelijke aangifte doen. De hiervoren bedoelde aangiften moeten onderteekend zijn en behalve de vermelding van den naam en de woonplaats van den aangever en van de hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistilleerd, een nauwkeurige aan wijzing inhouden van de plaats waar dat gedistilleerd in voorraad was of in geslagen is. Het nalaten eener aangifte of het doen eener onjuiste of onvolledige aan gifte is strafbaar. De ambtenaren der accijnzen zijn bevoegd om binnen 14 dagen na het in werking treden der wet ook de panden, die overigens niet aan hun toe zicht zijn onderworpen, met inachtne ming van voorgeschreven vormen,tegen den wil der bewoners of gebruikers binnen te treden en er een onderzoek te doen naar de aanwezigheid van ge distilleerd. Alle gedistilleerd, dat binnen dien tijd wordt aangetroffen, wordt - indien niet het tegendeel aannemelijk wordt gemaakt geacht reeds bij het in werking treden der wet ter zelfde plaats aanwezig te zijn geweest. Al het vorenstaande betreft niet het gedistilleerd dat in voorraad is of inge slagen wordt in de entrepots en in de panden waaraan het genot van door loopend crediet voor den accijns is ver bonden. Verdere inlichtingen kunnen worden verkregen by de ontvangers en andere ambtenaren der accijnzen. Voor eene overvolle zaal werd Zater dag te Oostburg door het Voorloopig Comité voor de oprichting eener Beet wortelsuikerfabriek doel en inrichting van zoodanige fabriek bij monde van den voorzitter, den heer G. A. Vorster- man van Oyen, breedvoerig uiteen ge zet, daarbij uitgaande van een circu laire, die door een belangstellend „Op merker" tegen zoodanige stichting aan de landbouwers was toegezonden. Aan de hand van de Statuten der Coöperatieve fabriek te Dinteloord liet de voorzitter duidelijk uitkomen, dat de landbouwers door zich te verbinden de hoogste waarde kregen voor hunne bieten, daar zij door zoo te handelen de winst verwierven v&n den fabrikant en den landbouwer beiden, hoe zij dan niet langer afhankelijk waren van de willekeurige prijsbepalingen der fabri kanten, maar als aandeelhoudersleden waren van de Algemeene Vergaderiug, bij wie de oppermacht en het opper toezicht berusten en waardoor, als zijnde allen landbouwers, de belangen der landbouwers zeker niet zouden verwaar loosd worden. Nadat er op gewezen was, dat zij, die hun bedrijf als landbouwer eindi gen, tevens van alle verplichtingen worden ontslagen, en na stil gestaan te hebben bij stemgerechtigdheidwerden er verschillende vragen gedaan en van de bestuurstafel beantwoord. Verder werd besloten dat belang hebbenden zich tot 15 December per briefkaart kunnen aanmelden by den secretaris van het comité, den heer James, notaris te Sluis, met opgave van het aantal aandeelen, waarvoor zij zou den willen toetreden. Daarna zullen allen, die zich hebben aangegeven, op geroepen worden tot eene vergadering, om deze zaak verder te regelen. De eerste verbinding is dus slechts voor loopig. Na de definitieve regeling zal er gelegenheid gegeven worden tot blijvende aansluiting. M. Cxt. De storm van Vrijdag heeft te Sluis niet alleen hier en daar glazen en pannen verbrijzeld, wat natuurlijk niet aangenaam is, maar de schade is te dragendoch bij den herbergier landbouwer J. B. heeft hij een groot deel van den zijgevel omvergeworpen en die steenmassa heeft het dak van de rijwielwerkplaats van C. B. geheel vernield en een 30-tal fietsen bijna waardeloos gemaakt. Gisteren is te Middelburg gevan kelijk binnengebracht en aldaar ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld L. O., 19 j., varensgezel, geboren en wonende te Ter Neuzen, als verdacht van diefstal en diefstal met braak ge pleegd aan boord van een vaartuig te Sas van Gent en Ter Neuzen. AXEL, 7 December 1909 De heer D. Galle, vroeger te Axel, thans aan eene bijzondere school te Amsterdam, slaagde dezer dagen voor de akte Fransche taal M. O. Ds. J. F. van Hulsteijn, predikant te Waarder (Z.-H.) heeft het beroep naar de Geref. kerk te Ter Neuzen aange nomen. Zaterdag had te Sas van Gent ten verzoeke van het bestuur der bur gerlijke Godshuizen van Gent en ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel de verkooping plaats ten eerste van 4 aren, 67 centiaren (pl. m. 31 roe den) grond gelegen te Sas van Gent, dat voor de som van f 2650 plus 8 pCt. onkosten werd gekocht door den heer J. V. Oole, expediteur te Sas van Gent ten tweede van 3 aren 42 centiaren (pl.m. 23 roeden) grond gelegen alsvoren waarvan kooper werd de heer J. Wil- lemsen, te Terneuzen voor 11110 plus ook weer de 8pCt. onkosten. Zaterdag werd te Sas van Gent ten huize van mej. Buysrogge door Jen notaris P. Dregmans te Axel het huis herveild, bewoond door J. T. Carpreau. Het werd toegewezen aan den heer G A. Standaert te Terneuzen voor f 2000 zijnde de instelsom bij eerste veiling. Met 1 December is benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Hontenisse de heer A. de Rijcke, te Vlissingen, thans werkzaam ter secre tarie te Westkapelle. Donderdag werd te Sint Jansteen op een terrein gelegen op de Belgische grens, aangevoerd eenig materieel voor het onderzoek of zich in de daar lig gende gronden ook steenkool zou kunnen bevinden. Met de boring zal eerstdaags een aan vang worden genofnen om, na bevredi gende resultaten, aldaar eene ontginning te exploiteeren. Men is reeds 75 M. diep. Te Clinge is Vrijdagnacht bij de wed. E. Coenen een varken, dat reeds geslacht was en aan den haak hing, gestolen. Dieven onbekend. De Storm. Te Vlissingen is door den storm van Vrijdag het grootste gedeelte van het dak der Luthersche kerk in de Walstraat afgewaaid en gedeeltelijk op het naastliggend pand, gedeeltelijk op den zolder van het kerkgebouw, terecht gekomen. De schade is aanzienlijk. Ook aan 't naaststaande gebouw is schade toegebracht. Een gat werd in 't dak geslagen en een ruit gebroken. De eerste stuurman van het van Fowey naar Rotterdam bestemde Nederl. stoomschip Automaat is in den nacht van 2 op 3 Dec. door een stortzee overboord geslagen en dientengevolge verdronken. Te Avehorn (N.-H.) is het water van de ringvaart zoo hoog opgeloopen door den storm, dat het in verscheidene huizen is binnengedrongen. Onder Sloten (N.-H.) is een gedeelte van den Riekerpolder onder water ge- loopenbij verschillende veehouders is het water in de woningen en stallen doorgedrongen. Vrijdagavond is te Ganzedijk, ge meente Finsterwolde, een muur van het door T. Speelman bewoonde huis omgewaaid. De vrouw van S., die zich in de kamer bevond, geraakte onder het muurwerk en kreeg vrij ernstige kwetsuren. In Friesland zjjn verschillende polders ondergeloopen. Bij Oudega drong het water in huizen en boerderijen 't vee moest van den stal gehaald en in veiligheid gebracht worden. Het tjalkschip De Vrouw Sietske, schipper Bakker, met aardappelen van Harlingen op weg naar Amsterdam, werd door schipper en knecht ter hoogte van Hindeloopen verlaten, 't Schip is door de stoomboot Heemstra te Harlingen aangebracht. Uit Lemmer wordt gemeld Vrijdagmiddag werd, bij vliegend stormweer uit het west-zuidwesten, met behulp van onze visschers, de haven binnengebracht het ijzeren tjalkschip Maria, schipper Bakker, van Zuidwolde, met een lading sagomeel van Amster dam naar Veendam bestemd. Dit vaartuig, dat tusschen Urk en Lemmer ten anker had moeten komen, was, tengevolge van het vliegend stormweer en de hooggaande zeeën, genoodzaakt zijn ankers te laten slippen en trachtte, nadat de passeerende stoomboot Heeren veen van de Holland-Frieslandlijn on mogelijk hulp verleenen kon, de haven hier binnen te komen, hetgeen echter mislukte, wat aan de vele toeschouwers angstige oogenblikken verschafte Aan het kranige en beleidvolle optreden van onze visschers, die eigen leven niet ontzagen, is het te danken, dat de opvarenden, schip en lading behouden bleven. Men vreest, dat door den plotseling opgekomen storm, scheepsrampen op de Zuiderzee zullen plaats gehad hebben, daar Donderdag, bij gunstig weer, vele schepen naar zee vertrokken zjjn. Niet ver van de kust alhier, op lager wal, liggen twee geladen tjalkschepen ten anker, over welker lot men niet gerust is. Het weer is nog te storm achtig voor deze schepen om, zonder gevaar, de haven te kunnen binnen- loopen. Onder Colijnsplaat is de zeedijk over een lengte van 8 meter weggeslagen. Deze doorbraak levert geen gevaar op voor den binnendijk. Donder, bliksem, hagel, stortregens, en stormen, hebben ook in Duitschland huis gehouden, en op den voet van de berichten volgen, als gewoonlijk, andere over den schrikbarenden was van de rivieren en bergstroomen. De Moezel bedreigt hare oevers, en hare zijrivieren zijn al buiten hare bedding getreden. In het dal van de Kyll heeft de orkaan vele huizen beschadigd. Op de Boven-Wezer is de scheep vaart, om het hoog water, gestaakt. De telefonische en telegrafische ver binding van Berlijn met Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Rijnland is ontredderd geweest. In Emden heeft men een barometer stand van 723.4, opgeteekend. Dat is in jaren niet het geval geweest. Aan de Buitenhaven is een kraan ingestort. In Oost-Friesland allerwegen groote schade. Een storm van buitengewone hevig heid heeft ook over het grootste ge deelte van Engeland gewaaid. In ver schillende plaatsen was de storm heviger dan men ooit had bijgewoond. De wind had een snelheid van 74 mijl per uur en ging vergezeld van stortregens. Er is groote schade toegebracht aan de telegraafdraden. Schoorsteenen, daken van huizen, enz. zijn weggewaaid. De knollenoogst is vernietigd. Verscheidene rivieren hebben overstroomingen ver oorzaakt. Van overal langs de kust worden scheepsrampen gemeld en men is ernstig ongerust over verschillende schepen, in het bizonder over de visschersbooten in dè Noordzee. In de Belgische bladen vinden wij nog de volgende bijzonderheden over het booze weer Allerwege werden er in Vlaanderen takken en zelfs boomen afgerukthon derden dakpannen en ook schouwen werden weggeslagen, en Vrijdagmorgen waren talrijke buitenlieden verplicht de markt van Gent te verzuimen, wegens het onstuimige wreder. 's Nachts werd in de Toekomststraat eene schouw afgeruktde schade is nogal groot, maar er zijn geen persoonlijke onge lukken. In de Paardenstraat is op eene lengte van 5 tot 6 meter, eene afsluiting van verscheidene meters hoog omgeworpen. De Schelde is te Zwijnaarde, te Gavere en boven Avelghem, en de Leie is tusschen Deinze en Harelbeke uit hare oevers getredenhet water heeft de meerschen en de steenbakkerijen onder water gezet. Ook de Dender is boven Geeraardsbergen overstroomd. Uit het Walenland Overgroot is de hoeveelheid water die van de hoogten stroomt, zoodat de rivieren sterk wassen, en nog meer wassen zullen. De afdamming der Gileppe stort 16.000 liter per seconde in de Vesdre, zoodat de toestand on rustwekkend is voor de oeverbewoners. In Luik, Namen en Luxemburg is de vaart op de rivieren onmogeljjk. Te Flone zijn twee sleepen vaartuigen op elkaar geloopen en een schip met 270 ton erts is gezonken. Het slechte weer heeft zich ook te Namen doen gevoelen. Eerst een hevig onweer, dan een hagelbui zooals we in langen tijd niet gezien hadden. De wind heeft een groot aantal telefoon draden doen breken en zoo eene groote verstoring in den dienst gebracht. De bliksem is in verscheidene huizen ge slagen, zonder echter brand te veroor zaken.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2