UT DE DUDE DOOS. No. 70. it oensdag 8 December 1000. 25e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. f. mi i.i iiw, Buitenland. FEU 1LLE T ON. 5) T Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAXD. In het Beiërsche Woud zijn Donderdag sterke aardschokken gevoeld, vooral te Aussernzell en Gumjerting. 's Avonds herhaalden zij zich. Zij waren toen zoo hevig, dat de ruiten kletterden en de schilderijen aan de muren in bewe ging kwamen. De schokken gingen met onderaardsch gerommel gepaard. De bevolking liep verschrikt de huizen uit. BELGIË. De eigendommen van Koning Leopold zullen voortaan behooren aan naam- looze vennootschappen. De koning heeft zijn bezittingen te Brussel en te Laeken n.l. ingebracht in de, eind November te Brussel opgerichte Com pagnie foncière, industrielle et commer- ciale pour la conservation et l'embel- lissement des sites. Zijn eigendommen in de Midi had Leopold reeds vroeger ingebracht in de Société de la Cöte d'Azur, andere bezittingen in de maat schappij Nieder-Fulbach. De oprichting van de vennootschap nu pas te Brussel wordt door de Temps hieruit verklaard, dat de koning reeds vroeger, vóór de overneming van den Congo, al zijn goederen wilde over dragen aan de stichting van de kroon, die dan belast zou zyn de verfraaiing van Brussel, waarmee de koning be gonnen was, voort te zetten en te volbrengen. Toen nu de stichting van de kroon, na de overneming van den Congo door België, niet toegelaten werd, »Gij weet,» begon Robert zeer levendig te vertellen, »dat ik eergisteren vieren twintig uren arrest kreeg, dewijl ik met mijnen neef Eduard, de op mijn woord onschuldige scherts gepleegd had, de voeten van mijn paard rood te verven. Zie, het was Zondagmiddag; er kwam niemand die met ons een whistpartij wilde maken, en gij weet zeer goed, dat mijn neef Eduard de lameutabelste piquet-speler is, die er op Gods wijde wereld wordt aangetroffen. Ecarté kan hij evenmin, en waarom zouden wij tegen elkander het geld afwinnen, de wijl de gelukkige het den andere toch tltijd weer poffen moet, en er waar- ichijnlijk nimmer iets van terug krijgt. Op de guitaar had ik reeds alie mijne aria's afgeklingeld, en de beide mutsen- maakstertjes die tegenover mij wonen, waren uitgegaan, de duivel weet waar heen, zoodat er ook niets te coquetteereu 'iel. Neef Eduard, je kent hem immers, geraakt spoedig in eene zwaarmoedige «temming; hij legde reeds zijn hoofd in the handen, en, terwijl wij te samen na dachten, waarmede wij ons toch wat amuseerdeu zouden, kwam hij plotseling besloot de koning een naamlooze ven nootschap op te richten, om zoo toch uitvoering aan zijn plannen te kunnen geven. De meeste reizigers uit Nederland naar België verkeeren in de meening dat een getal van 50 stuks sigaren of een opengebroken kistje van dit artikel, zonder invoerrechten te betalen, in België mogen worden ingevoerd. Tot nu toe schijnt de douane oogluikend dien geringen invoer kosteloos te hebben Het syndicaat van tabak en sigaren te Brussel heeft zich tot den Belgischen minister van financiën gewend met de opmerking, dat volgens de wet geen enkele sigaar vrij van invoerrecht is en gevraagd om dit misbruik te doen ophouden. De minister heeft alstoen geantwoord, dat thans de douanebe ambten waren aangeschreven om de wet stipt toe te passen. Dit ter waar schuwing onzer landgenooten. ENGELAND. Vrijdag is eindelijk te Londen voor den politierechter van Bow-street het geding begonnen tegen den Zweedschen scheikundige dr. Ekenberg te Londen, beschuldigd aan vier personen in Zweden per postpaket een bom te hebben gezonden. In 1904 ontving Ludin te Stockholm een pakje, dat ontplofte, toen hij het openmaakte. Ludin werd ernstig gekwetst. In 1905 ontving Valentin te Stockholm een pakje, dat hij weigerde. Op de post werd het geopend en drie beambten werden er door de ontploffing gewond. op den overheerlijken inval, eens de proef te nemen, hoe mijn eerwaardige klepper, die vier witte voeten had, er wel uit zoude zien, indien wij hieraan eens eene roode kleur gaven. Ik vond dit een zeer fameus idee, zond mijn op passer weg om vermilloen te halen, waarna wij in den stal gingen, en de kleur des onschulds, die op de voeten van mijn klepper glansde, in een gloeiend rood veranderden.» »Het zag er in 't geheel niet slecht uit, dat verzeker ik u, en toen wij ons op eenen behoorlijken afstand plaatsten, om het volle effect, dat deze kleurver andering maakte, des te beter te over zien, opende zich eensklaps de deur van den stal. Ik vermoedde volstrekt geen onraad, en gij kunt u derhalve een denkbeeld van mijn schrik maken, toen de wachthebbende binnen trad, die ons, tot dusverre nog niet had opgemerkt, en rapporteerde »Een onderofficier en drie man op stalwacht, heer kapitein, hon derdzesendertig paarden, waarvan twee ziek.» Tippel, Tippel, stel je dit verschrik kelijk oogenblik eens voor den geest Ik sprong eensklaps binnen den lantier- boom, waar mijn paard stond, nam mijn zakdoek, en begon driftig het tuig af te wisschen. Mijn neef Eduard, die lange, onbehulpzame knaap, die bovendien slqchts infanterist is, kwam mij niet eens ter hulp, en reeds trad kapitein In October 1909 kregen twee mannen, een te Stockholm en een te Gothenburg, ieder een pakje. De eerste opende het en werd ernstig gekwetst door de ont ploffing. Het pakje werd door den zoon van den ontvanger ten deele geopend. Het ontplofte niet. Het onderzoek heeft uitgebracht, dat alle vier bommen van dezelfde samenstelling zijn, dat zij op de post bezorgd zijn op plaatsen in Zweden, waar Ekenberg zich destijds bevonddat Ekenberg grieven had tegen alle vier mannen, menschen van zaken. Het schrift op de pakjes geleek op dat van hem. In zijn Londensch huis vond men sporen van dingen, die voor de bommen hadden gediend. De paketteu waren gesloten met een zegel, waarop een kabalistisch teeken, blijk baar vervaardigd met voorwerpen, in zijn bezit gevonden. Be Zweedsche regeering vraagt zijn uitlevering, en Vrijdag waren de be- schulding en een getuige, een Zweedsch politiebeambte, aan het woord. In de London Gazette is Vrijdagavond een proclamatie des konings verschenen, luidende: „Op en, na den eenendertigsten dag van Mei, eenduizend negenhonderd en tien, zullen de koloniën Kaap de Goede Hoop, Natal, Transvaal en Oranje rivierkolonie vereenigd worden in een Wetgevende Unie onder eene regeering onder den naam van de Unie van Zuid-Afrika." RUSLAND. Te Kiëf hebben op groote schaal arrestaties plaats gehad. Meer dan 500 politie-agenten zijn doende geweest met Stoomboot al nader en nader. Gij weet wel, dat de geheele batterij hem zoo noemt; omdat hij altijd van zich af blaast en snuift, en ondereen zoo groot geraas zijne ademhaling bewerkstellicht. Kapitein Stoomboot komt alzoo nader, en droeg alle blijken, van in eenen zeer slechten luim te zijn want hij blaasde veel sterker dan anders, en had op alles iets aan te merken. »Bahonder officier!» zeide hij, »dat stroo daar schijnt mij zeer nat te zijn. Bah bah je hebt vast vergeten, het behoorlijk uit te laten spreiden.» »Eicuseer, heer kapitein,» antwoordde de wachtcomman dant. »Bah bah! zwijg maar,» zeide de kapitein daarop, en bevond zich aan mijne paal.» Laat ik thans, lieve Tippel, geene poging wagen, om u het gezicht at te schilderen, dat Stoomboot in dit oogen blik zette. Zijne zware wangen waren tot barstens toe opgeblazen, en zijne kleine oogen geheel in hunne diepten verzonkeu, terwijl zijn aangezicht over dekt was met het purper van woede en toorn. Bah! bah, bombardier!» schreeuwde hij, >wat moet dat beteeke- nen Ben je des duivels? bah! des dui vels of ben je gek wat moet dat be- teekenen en wat doet de infanterie in mijn paardenstal?» Dewijl ik deze vragen toch onmogelijk alle beantwoor den kon, zoo beantwoordde ik er in 't geheel geene, en stotterde er ongeveer huiszoekingen en 438 personen zijn in hechtenis genomen. Ook in de omgeving van Kiëf is de politie in de weer geweest; 82 personen zijn daar in hechtenis ge nomen. JAPAN. De Russische couranten blijven voortgaan met het opblazen van het Chia-geval. Men weet reeds, dat er van Russische zijde tegen was gepro testeerd, dat de Japansche kanonneer boot Chia, aan de kust van Kamsjatka loodingen, en andere kustverkeuuingen en kartografischen arbeid had verricht. Maar erger is wat enkele Petersburgsche couranten uit Wladiwostok vernemen indien dat tenminste waar is. Het heet dan, dat de bemanning der (Jhia aan land is gegaan nabij Ochotsk. De Japanners begaven zich eeneindweegs het binnenland in en verbroederden zich daar met de Toengoezen. Zy ver zekerden dezen dat spoedig een nieuwe oorlog tusschen Rusland en Japan zou uitbreken en dat daarna het gansche Kamsjatka-gebied den Japanners zou toebehooren. De hoofdlieden der Toen goezen werdpn uitgenoodigd, zich aan boord te begeven van de Chia. De Petersburgsche correspondent van de Londensche Globe beweert zelfs, dat de protesten der Russische regeering tegen het doen en laten van de opva renden der Chia zonder eenige uitwer king zijn gebleven en dat de Japanners in Kamsjatka reeds aan het belasting- invorderen zijn geweest. AMERIKA. Het krasse optreden van de Ver- eenigde Staten tegen Nicaragua of de volgende klanken uit: »vergeef my, heer kapitein kleine grapik vraag' u wel en hierna wachtte ik verder geduldig mijn noodlot af. »De onmatige hoeveelheid lucht, die de woede naar de oogen van kapitein Stoomboot gezweep had, beletteden hem om, zoo als het anders zijne gewoonte is, eene lange strafpredicatie te houden; hij dicteerde mij slechts aphoristisch mijue straf, die echter nog al tamelijk zacht uitviel; ik moest mijn paard de beenen weder schoon maken, en ont ving daarna van den wachtmeester een introductie-biljet voor no. veilig, eene verblijfplaats, waar ik mij, zoo goed en zoo kwaad als het kon, vierentwintig uren had te amuseeren.» Hier brak Robert een oogenblik zijn verhaal af, terwijl Tippel, die intusschen met het vergenoegste gezicht van de wereld toegeluisterd had, zijne oogen een weinig naar de zijde des verhalers weudde, en met 'eene stem, die zdo dik en onzuiver was, alsof zij uit vierkoekige blokken bestond, vroeg »Zoo, is dat hu je heele avontuur De gevraagde loosde een zachte zucm, en antwoordde vervolgens, terwijl nij zijn vriend glimlachend aauzag»Ach neen, waarde Tippel, deze grap is slechts de inleiding tot mijn verhaal. Wordt vervolgd.j

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1