Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 4 December 1909, No. 69. iiindbouw. Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN Prinses Juliana. Het Haagsche correspondentiebureau meldt: Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat Prinses Juliana in alle op zichten voorspoedig opgroeit. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting deelde de voorzitter mede, dat de Minister van Financiën aan de Centrale Sectie heeft bericht dat, met het oog op de veranderde omstandigheden zeer ernstig intrekking van het wetsontwerp tot heffing van 30 opcenten op de invoer rechten, wordt overwogen. De defini tieve beslissing zal zoo spoedig mogelijk worden genomen. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van Justitie achtte de Minister van Justitie fundamenteele herziening van het burgerlijk proces noodig. Hij was verder van oordeel dat de eedsaflegging, tegen ernstige overtuiging in, moet vervallen hij verklaarde zich echter tegen volkomen facultatief stellen van den eed. Nieuwe gronden voor echtscheiding zal de Minister niet voorstellen. Ter bespoediging der regeling van de administratieve rechtspraak zal hij het denkbeeld overwegen om een re geeringscommissaris te benoemen. Directeur-generaal voor Landbouw. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Kamer zegt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat hij instemt met de hulde, aan den heer Lovink gebracht. Had het in zijn macht gelegen de omstandig heden zoo te veranderen, dat de heer Lovink ware gebleven, hij zou hebben gedaan wat hij kon. Nu moest hij berusten. De vraag naar de reden van het heengaan van den heer Lovink, zou, uit den aard der zaak, alleen door den heer Lovink zelve kunnen worden beantwoord. Hetgeen door eenige leden werd opgemerkt in zake een verschil van meening omtrent de landbouwon- ge vallen verzekering, is minder juist. De Minister meent, dat een nieuwe directeur-generaal zoo spoedig mogelijk moet worden benoemd. In dezelfde Memorie van Antwoord deelt de Minister mede, dat de Staats commissie voor de herziening der Jacht wet in het begin van het volgende jaar met hare werkzaamheden hoopt gereed te komen en de uitkomsten van haar onderzoek aan H. M. de Koningin te kunnen aanbieden. Maatregelen tot bescherming van vogels en kikvorschen in het belang van den landbouw acht ook de Minister wenschelijk. Rijkspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand December, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. Te St. Annaland is door den land bouwer J. van Luijk Nz. aangifte gedaan dat vermoedelijk drie zijner runderen lijdende zijn aan mond- en klauwzeer. De schuur waarin het zieke vee zich bevindt, ligt in de kom der gemeente. De suikerbieten zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. nog niet overal van de akkers geruimd, en men sprak Maan dag op de markt te Hulst reeds druk over het contracteeren tegen de cam pagne van 1910 zoo schryft men aan de Midd. Crt. Men noemde contracten van niet minder dan 14, zelfs van 30 francs of circa t 14,35 per 1000 K.G., te leveren op de gewone voorwaarden, dus om streeks 2 meer dan de middenprijs van dit jaar bedraagt. Begrijpelijkerwijze zijn er weinig con tracten gesloten, maar zeker schijnt het dus te zijn, dat de prijs belangrijker hooger zal zijn dan in 1909. Dit mag dan ook wel met het oog op de arbeidsloonen. Wel is niet te ver wachten, dat, bij normaal weder, het rooiloon zoo hoog zal zijn als dit jaar, toen het steeg met 50 tot 75 pCt., doch men gelooft evenmin, dat het zal terug zakken op het oude bedrag. De boer een hoogere prijs, de arbeider een hooger loon, zoo kunnen beiden tevreden zijn. Aan het Hellegat onder Zaamslag werden 823,670 K.G. geleverd voor de coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent. Aldaar is nu weer een vaargeul ge graven naar den dijk van den Van Lyn /en-polder, wat, zooals meer is opge merkt, ieder jaar kostbaarder en moei lijker wordt, omdat daar ter plaatse het Hellegat steeds meer opslibt, zoodat er sinds geruimen tijd plannen tot iupol- dering bestaan. - In de vergadering van het hoofd bestuur van de Koninklijke Landbouw- Vereeniging werd Dinsdag besloten, aan de algemeene vergadering voor te stellen in 1913 een groote nationale landbouw tentoonstelling te houden, omvattende alle soorten van groot en klein vee, producten, landbouwwerktuigen, enz. Deze tentoonstelling zal vermoedelyk worden gehouden te 's-Gravenhage. Woensdag herdacht men te Souburg een zeldzaam feest. De oudste inwoon ster, de weduwe Johanna Dommisse Bosschaart, vierde onder groote belang stelling haren lOOsten geboortedag. Behalve het groot aantal nakome lingen, in het geheel heelt de honderd jarige er nog ongeveer 90 tot in het vijfde geslacht in leven, waarvan er zelfs een uit Amerika gekomen was om dezen dag met zijn grootmoeder mee te vieren, lieten ook haar dorps- genoojen zich niet onbetuigd. Een commissie was gevormd, lysten circu leerden, met het resultaat dat een aar dige verrassing haar kon worden aan geboden. Ook een eerepoort was van wege de commissie opgericht, terwijl de jubilaresse 's avonds een serenade werd gebracht. We hadden het genoegen de honderd jarige te zien, aldus schrijft de M. Crt. Een nog krasse vrouw, voor haar hoogen ouderdom, flink ter beenzy loopt steeds zonder stok. Bijna al haar zin tuigen staan nog geheel ten haren dienstealleen is zij erg doof, wat echter het eenigst gebrek is. Als bewijs van haar krasheid kan dienen dat zij 's morgens nog steeds een korte wandeling in de buitenlucht maakt en binnenshuis altijd wat om handen heeft. Zij werd geboren in 1809 onder Oud- Vlissingen, juist in de dagen dat de Eugelschen met het geweer achter de deur stonden, zooals zij steeds heeft verteld. Op haar geboortedag meest men vluchten en bracht huar eerste man De Rijcke, toen zestien jaar oud, haar naar Souburg, waar zij steeds, dus honderd jaar, is blijven wonen. Zij verbleet daar o. a. 60 jaar op één hofstede. Van haar acht kinderen zijn er nog 2 in leven een dochter die nu 61 en een zoon die 71 jaren telt. Dat Zeeland een gezond land moet zijn kan afgeleid worden uit de omstandigheid datbaiinne Dommisse in haar honderdjarig leven nooit noemenswaard ziek is geweest. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op de Torenhofstede onder de gemeente Groede, bewoner de land bouwer Cornelis, uit den kelder een groot gedeelte van een pas geslacht varken en een ruime hoeveelheid boter ontvreemd. Van de daders is niets bekend. Si. Nicolaas op school. „Een aantal van 16003 kinderen gelukkig te maken op den 4n December of daaromtrent, is zeker geen kleinigheid. Aan de ingezetenen van Den Haag zal het te danken zijn, als het toch tot dat resultaat komt. Er zullen wanwege het Alge meen St. Nicolaas-Oomité feestjes ge geven kunnen worden. Dezer dagen werd gemeld, dat de gemeente Amsterdam onderhandelt over verkoop van het oude beursterrein. Thans verneemt de N. R. Ct., dat het bod uitgaat van „De Bijenkorf', het magazijn van mode-artikelen, dat er nu tijdelijk in een houten loods gevestigd is. Reeds is een voorloopige overeenkomst getroffen tusschen de gemeente en den gegadigde; men verwacht dat den Raad spoedig in geheime of openbare zitting inlichtingen zullen worden ver strekt. De prijs dien de gemeente indertijd voor het terrein vroeg, was ruim een halt millioen. Drank-ellende. In een logement in Wijk C te Utrecht kwamen Dinsdag avond eenige bezoekers héél laat thuis, ze waren tezamen uitgeweest en hadden meer gedronken dan goed en verstandig was. Een der mannen was zoo onder den invloed, dat hij bij het opklimmen van de trap misstapte en naar beneden viel. De huisgenooten hoorden het wel, maar dachten hij zal wel weer opstaan en naar boven gaan. Toen men gister morgen in het trapportaaltje kwam, lag de logeergast dood in den gang. Hij moest kort na den val zijn over leden. Per brancard werd het lijk door de politie naar het hoofdbureau gebracht, waar de dokter bij dedoodschouw con stateerde, aat de man was gestorven aan misbruik van sterken drank. D.) Woensdagnacht brandde in De Krim (gemeente Gramsbergen) de boe renhofstede af, bewoond door den land bouwer W. In korten tijd stond alles in lichtelaaie de bewoners konden zich slechts half gekleed redden. Alles ging in vlammen op. Ook verbrandden er 2 paarden en eenige koeien. Maandagavond ontstond in een café in de Willemstraat te Utrecht twist tusschen eenige burgers en twee mili ciens, waarbij de eene milicien een messteek in den arm en de ander er een in den rug kreeg. Beide militairen werden in het hospitaal verbonden. Als verdacht van het toebrengen der steken heeft de politie twee personen aangehouden. De fietsendief, die 15 Sept. uit de gevangenis te Heerenveen wist te ont komen en, te Zwaagwesteinde, zijn woonplaats, gearresteerd werd, was reeds eenige dagen thuis en de politie had dan ook reeds een onderzoek in gesteld. Doch tijdens de huiszoeking was de man niet in de woning aanwezig, althans wist hij zich op bijzondere wijze aan het oog der recherche te onttrekken. Hij was n.l. in een kast gekropen en had deze geheime kast met behangsel papier laten overtrekken, aoodat hij voor het oogenblik onvindbaar was. Kort daarna kwam hij weder voor den dag en bij een tweede huiszoeking arresteerde de politie den man. Moord. Niet ver van het Bra- bantsche grensdorp Borkel en Schaft is een jeugdig arbeider uit Exel, werk zaam op de fabriek te Lommei, terwijl hij met eeu veertiendaagsch loon van 45 frs. des avonds huiswaarts keerde, op gruwelijke wijze vermoord. Hij werd eerst van het rywiel gesleurd, toen door een dolksteek in de schouder streek getroffen en daarna verder met bijlslagen afgemaakt. Te Hindeloopen is door den pre dikant der Hervormde Gemeente be richt ontvangen, dat twee visschers, die op een haringlogger van Emden voe ren, tijdens den storm van 13 November zijn verdronken. De jonge weduwe van een der beide visschers zal waar schijnlijk pensioen van de Duitsche verzekering krijgen. Ten opzichte van de moeder van den tweeden, wier kost winner deze was, is dit echter twijfel achtig. Bij het vergaan van het loggerschip moeten ook een visscher uit Makkum en twee visschers uit Harlingen ver dronken zijn. Uit Hilvarenbeek wordt aan het Dagbl. v. N -Br. gemeld Éen treffend ongeluk had Zondag in het naburige Hulsel plaats. De ge broeders M. waren kort na den middag uit om een haasje te verschalken. Geritsel hoorende en onraad vermoe dende, verborg een der twee zijn ge weer in het kreupelhout. Eenigen tijd daarna wilde hij het weer te voorschijn halen en trok het met den loop naar zich toe gekeerd uit de heg, daardoor haakte de haan van het geweer achter een takje en eensklaps ging het schot af en kreeg de ongelukkige de volle lading in de borst. Hij zeeg neer en baadde weldra in zijn bloed. Zijn broeder, die op het hooren van het schot was komen toeloopen, vond den ongelukkige stervendegeen woord kon hij meer uitbrengen. Op de plek waar het ongeluk voorviel, gaf de on gelukkige weldra den geest. Het slacht offer was een oppassende arbeiderszoon. Woensdagnacht 1 uur kwam de 21-jarige dochter van mej. de wed. de Jong te Uitwellingerga met een zekeren S. van 'tSneeker Sinterklaasfeest. In plaats van den veerman op te kloppen, maakte men gebruik van een bootje, waarmee men de Westerbrugsloot zou oversteken. Halverwege zonk 't vaar tuigje. Met de eene hand zwemmende en met de andere het meisje vast houdende, trachtte de jonge man den oever te bereiken, 't Kwam zoover echter niet: kort bij den wal moest hij, van vermoeienis uitgeput, 't meisje loslaten, dat terstond daarop in de diepte verdween. Te Leiden werd de rijtuigpoetser Mieremet vader van 8 kinderen aange reden door een trein die achteruitliep. De man kreeg een zware wonde aan het hoofd en werd in bewusteloozen toestand naar het Academisch zieken huis vervoerd. Van 1630 November 1900. Axel. Huwelijks-aangiften. 26. Cornells Jan Scheele, 32 j., jm. en Margaretba Elizabeth. Deij, 25 j., jd. Huwelijks-voltrek. 18. Frederjk Willem Dieleman, 30 j., jm. en Adrlana Helena Vink, 26 j-, jd- geboorten. 20. Geertruida, d. van Jacob Goossen en Neeltje Dieleman. 2 Maria Anthonia Leonia, d. van Camillus Alphonsius Verstraeten en Leonia Breepoel. 28. Abraham, z. vaa Jan ftiekwel en Janna Wiibelmina ivoster. Pieter, z. van Adriaan Dieleman en Lycia Janna den Hamer. 29. Jozina Pieter- nella, d. van LeenJert Deij en Catharina Maria Smies. 30. Jacob, z. van Francois Wolfert en Maria Verpoorte. Overlijden. 22. Adriana Cornelia de Mul, 38 j., eentg. vau Jozias Jan de Feijter.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3