i; mi DE OUDE DOOD. \o. m. Zaterdag 4 December lïHW. 25e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. _F E U I L L E T O N. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Qent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A OVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent'; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën wordeD franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bij dit blad behoort een Bijvoegsel. DUITSCHLAND. De opening van den Duitschen Rijks- ig had Dinsdag plaats. De voorzitter raaf Stolberg, stelde bij het binnen- eden van den keizer, die door de rinsen gevolgd werd, een drievoudig Hoch" in. De keizer zette den helm p en las de troonrede met luide stem oor. Bij de bespreking van het Drie- oudig Verbond klonken er bravo's. De Rijkskanselier verklaarde den lyksdag geopend. FRANKRIJK. Toen koning Manuel Maandagavond ijn loge in de Groote Opera te Parys innenkwam om de galavertooning van e Faust bij te wonen, deelden twee Igevaardigden van de 35 electriciteits- rerklieden der opera de directie mede, iat als deze niet op staanden voet een contract teekenden, waarbij zij salaris- rerhooging kregen, zij het electrische licht zouden uitdraaien. Daardoor zou - zegt de Figaro de zaai in 't donker tomen en er waarschijnlijk een paniek ontstaan. (Van werkliedenkant wordt echter beweerd, dat alleen het tooneel donker zou blijven, en juist om een paniek in de zaal te voorkomen, het licht daar zou blijven branden.) Voorts werd aan de directie meegedeeld, dat alleen Pataud, de bekende secretaris van het Algemeene Arbeidersverbond voor de electric! het nieuwe contract konsluiten. Pataud, die met een nieuw II. De binnentredende was een joni mensch, jonger nog dan de bombardier Tippel, en wien men het kon aanzien hij een geheel ander temperament had, dan deze. Niet zoodra had de bom bardier bemerkt, dat het geen ronde was, die hem bedreigde, of hij staakte de moeite om zijn ledergoed te koppelen terwijl hij niet eens de half toegehaalde knoop weder los maakte, waarschijnlijk omdat hij dacht, dat de patroontasch en de sabel, die zich maar moeilijk op zijn dikken buik vereenigen lieten, zich wel tonder zijne hulp, wederom zoude scheiden. Langzaam ging hij wederom op de bank zitten, en lachte recht op geruimd, toen hij zijn bezoek nader in oogenschouw nam, zonder zich de moeite te geven, een paar sneeuwvlokken te verwijderen, die op zijne dikke wangen nedergezweefd waren, en daar zeer lang zaam tot den vloeibaren staat terug keerden. De binnenkomende droeg ins 'gelyks de uniform der artillerie, d. i. h .droeg zoodanig kleedingstuk, als men bij deofficierendetusscheubeiden-uniform bij de soldaten het jak noemde, een jas met korten schoot, op de horst met een contract in den zak, in een koffiehuis in de buurt zat te wachten, werd ge haald en, door den nood gedwongen, teekenden de twee directeuren. In de zaal had men van deze comedie achter het scherm niets gemerkt. De Figaro haalt nu echter een ar tikel aan uit het burgerlijk wetboek eu eén uit het wetboek van strafrecht, om te betoogen, ten eerste dat een aldus afgedreigd contract van nul eu geener waarde is, en ten tweede, dat het gerecht Pataud dient te vervolgen wegens afdreiging, waarop gevange nisstraf staat. Fransche bladen maken melding van een poging, die er gedaan is om het achtste regiment huzaren, dat te Verdun in garnizoen ligt, te vergiftigen. De onwetendheid van den dader is oorzaak 0eweest dat er een verschrikkelijk ongeluk voorkomen is. Hij had nl. cyaankalium in dé voor de soldaten bestemde soep gedaan en dat wel in zulk een hoeveelheid, dat de soep stonk, zoodat er niemand van gegeten heeft. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft toen aan het licht gebracht, dat, indien de dosis vergift kleiner geweest was eu de soldaten van de soep gegeten hadden, tachtig man binnen een kwar tier gestorven zouden zijn. Het geval heeft te Verdun groot opzien gewekt. De verdenking valt op een brigadier- Toen het vergif in de soep gevondep was zijn alle manschappen van het eskadron dadelijk onderzocht. In deo broekzak van een huzaar werden sporen van cyaankalium gevonden. De huzaar vertelde dat hij zijn broek vier dagen aan een brigadier had uitgeleend en in het goed van dezen brigadier is toen een sigarettenkoker gevonden, die een tijd geleden aan een officier ont stolen was. Den dag, dat de soep ver giftigd was, is de verdachte verschil lende malen in de keuken in de kazerne geweest en toen hem gevraagd werd wat hij er toch uitvoerde, antwoordde hij, dat hij kijken wou of er aardappelen waren. Tegen etenstijd hield hij zich ongesteld. De vader van den brigadier is vergulder en heeft by zijn vak cyaankalium noodig. De verdachte brigadier had aan een jongen soldaat een schuld vau 150 franken was reeds eenige keeren ge maand zijn schuld af te doen. Heeft hij zich van zijn schuldeischer willen ontdoen Hij is in hechtenis genomen. SPANJE. Volgens een telegramdit Madrid aan de Temps, bevestigt Moret, de président van den ministerraad, dat de Spaansöhe bisSchoppéti aan dé rége'eHhg verzocht hebben de neutrale scholen, die hét vorige ministerie gesloten heeft, niet weer. te openen, daar haar onderwijs gericht is tegen godsdienst, moraal en gezag. De ministerraad heeft kenais genomen van het verzoekde minister ran onderwijs moet in deze kwestie beslissen. MONACO. De speelbank van Monte Oarlo heeft Opnieuw vergunning gekregen om in haar zalen gelegenheid tot spelen te rij knoppen dicht gemaakt. Dewijl dit jak, zoowel als zijne lagere bekleedse- len, uit eene fijne stof vervaardigd wareD, en den weigevormden man zeer goed pasten, zoo leverde hij een zeer aangenaam kontrast op met den bom bardier Tippel, die zich,: gemakshalve, de wijdste uniform had laten geven, die slechts in het-magazijn te vinden was. De andere was van de rijdende artillerie, en had, tegen alle voorschriften aan, den sclioonen en sierlijken sabel aan eenen fijnen, blinkenden koppel hangen. Ook waren de kleine, witte nestels, die hij ten teeken van zijn bombardierschap op de schouders droeg, niet van garen inaar van zilver, even als die van de officieren, een vergrijp, dat, zoo het ont- djpkt werd, zwaar gesttaft zou worden »Goeden avond, waarde Tippel,* zeide de jonge man, terwijl hij Zich naast hem op de bank wierp, het doet mij leed dat ik jé gestoord hebje hebt zeke geslapen, goede ziel?* »Ik vraag je wel excuu3« antwoordde Tippel, en deed tevens eene poging om de geschiedkundige tabellen machtig te worden, die Scholten, staande de ver warring, in de naast de kachel gelegene aich had laten vallen. Dewijl hij de zelve, zonder zich sterk iu te spannen echter niet bereiken kon, wees hij er slechts met den vinger na, zeggende Zie je dan niet, vriend Robert, dat ik gememoriseerd heb?* geven. Maar tevens zijn haar nieuwe verplichtingen opgelegd, 0. a. deze, dat de bank voortaan gas moet leveren aan de bewoners van het vorsten dommetje Monaco. Eén gasfabriek is voor het heele vorstendom genoeg. Wie had er ooit gedacht, zegt de Lok. Anz., dat de „Cercle des Etrangers", d. i. de speelbank, ook gas fabriceert Ze toont wel een waarlijk verrassende veelzijdigheid. Men zou soms denken dat het voor de hank met roulette en baccarat afliep. Niettegenstaande andere lasten, als de bouw van een schouwburg en een inrichting, waar beambten van het Casino verpleegd kunnen worden, zal de bank wel kans zien deze kosten van verlichting" er uit te halen. Ze doet toch al heel watze betaalt aan den vorst van Monaco een hooge pacht som, haar aandeelhouders een hoog dividend, de leden van het theater, van het kleine balletdanseresje tot den directeur toe, geweldig hooge salarissen ze houdt de heele badplaats in orde en maakt dat de inwoners geen bé- laating hoeven te betalen. Bovendien Ziet ze nog kans de groote Parijsche pers geregeld den mond te stoppen met geld. Men kan er toch ook zeker van zijn dat het Casino van Monte- Carlo, telkens- nadat men hoort, dat het gesloten wordt, weer tot nieuw leven ontwaken zal, al heeft het dan eerst flink moeten bloeden ITALIË- i De bladen bevatten heftige beschou wingen naar aanleiding van het artikel van het Fremdenblatt, waarin zulk een »Mijn God zeide de ander lachende, ije hebt alzoo gememoriseerd Nu, wees maar tevreden, ik zal je niet examin'eeren heb waarlijk geheel andere dingen met je te bespreken. Ik heb gisteren den avontuur gehad, kijk Tippel, een avontuureu dat ik je alles uitvoerig Tertel is een bewijs, ftoeVeel1 ik van je houd Tippel zag iu deze reden nog geen gewicht genoeg, om er de storing zijner rust 'doör te kunnen rechtvaardigen, en antwoordde dus: >Zoo, eeu avontuur? eu kom je ma daarom storen Daar zullen misschien nog wel andere oorza ken voor zijn.* Ja, die zijn er ook, broer Tippel, zeide Robert, „ik kom hier naar toe, om eene groote dienst van je te vergen.* »Zoo,* zeide Tippel, terwijl hij hem twijfelachtig aan zag, »al wat ik kan, wil ik, teu g walde, gaarne doen, doch,* voegde hij er luider bij, »indieu gy om geld verlegen zijt, dau hale mij de duivel, als ik je helpen kan.* Lachend zeide hierop Robert 1 »Wees maar gerust, ik weet zeer goed, dat, je altijd zelf op liet. droge zit, eu je kunt toen ze3r goad bagrijpea, dat ik m j niet tot eeu schoenmaker zal wendeu, om rniju horloge- te -laten repareareu.* Tippel zag ham eeu oogenblik- aan, alsof hij uaar den zin zoent van-deze gelykeuis eindelijk seneen nem een licht op te gaan hij begon eventjes, maar èlechts zeer weinig te glimlachen, en ieide toen »Die 'was niét slééht >Doch verneem nu mijn avontuur,* zeide Robert, en ham zijnen 'sabel tus- scheu de beenen, orift el' met zijn hóófd én armen op te rusten. »XYk9h' hiog een oogenblik, eer je be gint, vriendje,* voerde Tippel hem tegen, en wendde zich tot de kanonniers, wien liij toesprak»Qch wees zoo goed, en geef mij de bank hiér, waarop gij lieden zit,'gij kunf immers wel zoó lang op de tafel plaats nemen. Eu gij, Scholten, daar heb jé mijn pijp, stop die eens voor mij mijne tabak ligt in de sohuifïade, zie zoo, zet de bank hier naast de andere qeder.* Nadat de kanodniérs gedaan hadden, wat hun bevolen was, liet Tippel hen den mantel vau zyneu ypjppd oprollen, dien hij. als eenhpi}fdkd$s'eu„ op het einde der bank legde, zictj,, niet zonder □loeita, er languit op uitstrekte, eu een zeer vergenoegd gezicht zette, toen Spholteu he.n de p.jp' in den mond stak, ep er een brandend papier boven hield. De jougè man had al deze toebereid selen, o ider eeh luid lachen aangazien, zette zich vervolgens uaast zijner! ge- makkelijken vriend rie Ier, eu verzocht oen eeu toegeuegeu verhoor. Tippel haalde eenige frissc'he teü'geu uit zijne pijp, en zeide toen zeer gemeenzaam Tnans vriendje, zullen wij u aan- hooren.* Wordt, oerooLgd.)

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1