verscli VARKENSVLEESCH. Chocolade- ea Merwerken, Banketbakkerij „De Nieuwe Tijd" versch Sint Nicolaas-Gebak. Gij sukkelt Ga Dood- 1 Firma P. H. YEENHUIZEN. .Br^ndsm^ Te bekomen Marktberichten. Advertentiën. Christelijke Werkliedenvereniging te Axel. Aanbesteding. aan te besteden: van af Woensdag a. s. ST. N1COLAAS Verder nog Prentenboeken. Dassen, Wantjes en Kousen. Voorts Jaegerondergoed en Trniën. ae weiterw. Heer us. rnmo, n. voor billijken ijsblj A. MAAS Dagelijks te bekomen: De mijnramp te Cherry. Men moet teruggaan tot de dagen I van de ramp van Courrières toen I de wereld verbaasd werd door het bericht, dat zestien levende werkers waren uit een brandende mijn, Bij aankomst van de stoomtram van 8.05 werd te Ouddorp ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid een jongen van ongeveer 14 jaren overreden. Beide beenen werden als het ware van het lichaam gescheiden. Na vreeselijke pijnen is de knaap gisteren overleden. I waarin zij wekenlang waren opgesloten geweest om een pedant te vinden voor de heugelijke tijding uit Cherry. Een tijding te heugelijker, waar het getal geredden te Courrières nog geen twintig bedroeg op meer dan 1000 slachtoffers, terwijl hier te Cherry ongeveer een kwart van het aantal Een stationsarbeider te Hasselt, een man die aan den drank verslaafd was, mishandelde zijn vrouw, zoodat deze zich herhaaldelijk verplicht zag midden in den nacht de echtelijke woning te ontvluchten, om aan den woestaard te ontkomen. Woensdagavond was dit andermaal het geval. In zijne dronkenmanswoede besloot de man zich op zijn vrouw te wreken; hij zou zijn en haar zoontje, dat zij afgodisch lief had, ophangen Hij greep een ijzerdraad, sloeg dit om den hals van het achtjarig knaapje en hing hem ondanks zijn smeeken, aan een ladder op. Het monster verliet daarop de woning en begaf zich Dinsdagmorgen om 4 ure naar het station, waar hij zich onder een voorbij komenden goederen trein wierp. De beide beenen werden hem afgereden. Men denkt niet hem ia het leven te behouden. Toen de niets vermoedende moeder haar woning 's ochtends binnen kwam, vond zij het lijk van haar lieveling In het Posensche dorpje Bogusla- wiec bleef het Vrijdagavond doodsch en stil op een hoeve, die het gezin van den landbouwer Waschilewski be woonde. Een buurman ging op het erf kijken en deed de deur open. Toen hij de deur van de huiskamer opende, zag hij overal bloedplassen en lijken liggen en ook een bijl, waarmede het misdrijf blijkbaar gepleegd was. De wachtmeester van de gendarmerie werd ijlings gehaald en nu ontdekte men, dat in het geheel acht menschen vermoord warende man, de vrouw, de vader van de vrouw en vijf kinderen. Zaterdag ontbood de justitie ijlings twee politiehonden met een speurder uit Graudenz De eene politie hond werd vastgehouden, de andere liep dadelijk het veld in, maar verloor het spoor weer, daar het veld pas was omgeploegd. Bij een ploeg, met welken een van de twee broeders Soltysiak, zwagers van deh vermoorden boer, ge werkt had, vond de hond het spoor terug en daarna liep hij op een van de Soltysiaks toe. De andere Soltysiak was in de naburige stad Pieschen. Beiden zijn als de vermoedelijke moorde naars van hun eigen vader, hun zwager, hun zustei en Vijf neefjes en nichtjes in hechtenis genomen. Men had dadelijk gemeend, dat de moordenaars goede bekenden waren geweest, omdat geen van de buren den bandrekel had hooren aanslaan. De twee broers Soltysiak hadden tegen hun vader en hun zwager een proces ge voerd en verloren. Uit wraak daarover hebben zij het geheele gezin in zijn slaap verrast en omgebracht. De kin deren, die van 4 tot 14 jaar oud waren, moeten de booswichten eerst met de bijl bewusteloos geslagen en hun daarna het hoofd afgehouwen hebben. De dame, die in de buffetzaal van het Scala - te Antwerpen de minnares van haar man doodde, verscheen Vrij dag voor de raadkamer. Het was een roerende zitting. De vrouw zal eerst in Maart a.s. kunnen verschijnen, maar zü is aangetast door de tering en haar verdediger bracht getuigschriften voor van een dokter, waarin vermeld was, dat de vrouw misschien geen vier maanden meer te leven heeft. Zij weet dit zelf ook, en het is bij de gedachte dat na haar dood haar echtgenoot met zijn minnares zon hebben kunnen hu wen, dat zij haar vermoordde. De raadkamer heeft haar in vrijheid werkers in de mijn veilig is bovenge bracht. Er bevonden zich in de mijn, waarin Zaterdag 13 dezer brand uitbrak, nog over de 300 menschen, toen de schacht moest worden dichtgemetseld om te trachten op die wijze het vuur te dooven. Een week later, dezen Zaterdag dus, zijn 78 werkers uit de mijn bovengebrachtailen nog levend. Men had alle hoop opgegeven, en was Zaterdag met het bergen der lijken begonnen, onder leiding van superin tendent Powell. Reeds waren 40 lijken aan de oppervlakte gebracht, toen een nieuwe groep lichamen werd gevonden. Men dacht met dooden te doen te hebben, maar daar bewoog een der lichamen zich. De man leefde, en ook de mannen die om hem heen lagen leefden nog. Op een andere plaats in de mijn werd zelfs een gezelschap mijnwerkers aangetroffen, die druk zaten te praten, te lachen en grapjes te maken. Deze lieden waren min of meer van de wijs door het lijden, dat zij hadden moeten doorstaan. Met spoed werden zij naar boven gebracht, waar zij voorzichtig gevoed werden - voor zoover noodig onder verpleging gesteld. De ontkomen mijnwerkers danken hun redding in de eerste plaats aan hun eigen kordaatheid en geestkracht. Zoodra zij, na de ontploffing, de be teekenis en den omvang begrepen van (le ramp, metselden zij zich zelf in, om niet door den kolendamp te worden Z\j waren met hun achten zeventigen, verdeeld in een groep van 67 en in een van 11. Een der mijnwerkers, Joseph Crescini, nam de leiding op zich. Al het aan wezige voedsel werd in emmers bijeen verzameld slechts kleine rantsoenen werden daarvan uitgedeeld, waarbij allen gelijk op deelden. De mannen hadden in de week hunner gevangen schap het begrip van tijdrekening geheel verloren. Toen de redders, voorafgegaan door den president der mijnwerkersfederatie den staat Illinois, de levend-begra venen bereikte, vond hij hen in rijen op den grond gezeten. Zoodra een lichtstraal uit de lamp van een der redders de groep trof, gaven de geredden een kreet van blijdschap, maar een zwakken kreet; zij hadden nog slechts weinig kracht meer. Zoodra zich in Cherry het gerucht verbreidde, dat nog levende werkers in de mijn waren aangetroffen, stroomden de inwoners naar de schachtopening Maar een cordon militie-soldaten hield de opdringende menigte terug, daar hnders het reddingswerk zou zijn be moeilijkt, althans vertraagd Men be grijpt, wat schokkende tooneelen zich daar toen bij die schachtopening hebben afgespeeld. Er gaat een gerucht, dat het aantal ge redden 150 bedraagt. C. L. F. S., landbouwersknecht te Koewacht, ter zake van in staar van dronkenschap de veiligheid bedreigen, tot boete van f10, subs. 5 dagen hecht. J. S., werkman, S. H., landbouwersknecht j en A. D., knecht, allen te Axel, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht. M. V., W. Z., K. O., E. B., arbeiders, allen te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. v. L., arbeider te Zaamslag, en J. v. E., arbeider te Axel, ter zake als voren bij her haling, ieder tot boete van f5, subs. 3 dagen hechtenis. C. D., vrachtrijder, en J. F., landbouwers knecht, beiden te Zaamslag, ter zake van het berijden van een zijberm, ieder tot boete van fl, subs. 1 dag hecht. F. B., landbouwerskneeht te Zaamslag, ter zake als voren, tot boete van f0,'0, suhs. 1 week tuchtschool. Nietigverklaring van dagvaarding in zake E. v. H., varkenskoopman te Bouchaute, W. N., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Arbeidswet: Ontslagen van Rechtsvervolging voor het e r s t e hem ten laste gelegde feit, en vrij gesproken voor het tweede hem ten laste gelegde feit. HULST, 22 Nov. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,rogge f 7,50, wintergerst f8,75, zomergerst f8,haver f7,erwten f 18,—, witteboonen f16,bruineboonen f 15,dui- venboonen 111,—, paardenboonen f 10,—boek weit fO,—lijnzaad f 0,koolzaad per 100 L. fO,—aardappels f3,—. Boter per kilo f 1,10, eieren per 26 stuks f 1,50. Er waren ter veemarkt te koop gesteld stuks rundvee, 23 varkens en 4 paarden waarvan verkocht 10 stuks rundvee, 18 varkens en 2 paarden. GF.NT, 19 Nov. Ter veemarkt van Vrijdag I werden te koop gesteld: 87 schapen, 4 lams, geiten, 174 kalveren, 232 vette varkens, loopers, 471 biggen, 43 melkkoeien, 2 groote os, 32 jonge ossen, 34 vaarzen, 61 vette koeien, 19 stieren, 143 magere dieren. Prijzen waren per kilogr. voorossen- en vaarzenvleesch fr. 1,50 afr. 1,53 idem 2e qual. fr. 1,23 a fr. 1,32; koeienvleesch fr. 1,47 a fr. 1,53idem 2e qual. fr. 1,20 a fr. 1,34 stierenvleesch fr. 1,23 a fr. 1,48kalfsvleesch fr. 1,60 a fr. 2,14; schapenvleesch fr. 1,25 a fr. 1,40; lammerenvleesch fr. 1,85 a fr. 2,12; varkensvleesch fr. 1,28 a fr. 1,50. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 18 November 1909. Veroordeeld zijnJ. R., zonder beroep Zaamslag, ter zake van overtreding der bouw verordening van Zaamslag, tot boete van f5. subs. 3 dagen hechtenis. C. K., metselaar Terneuzen, ter zake van overtreding der Wi ningwet, tot boete van f10, subs, dagen hechtenis. A. v. C., jager te Axel, ter zake van over- twee hechtenis- De ondergeteekende zal ten verzoeke van de wed. P. C. VAN DEN BROEKE, op Woensdag 24 November a. s., des namiddags 6V2 ure» trachten Het bouwen van een WOONHUIS in de Kerkdreef, met bijlevering der materialen. De inschrijving zal geschieden in 2 perceelena. Metselwerk, b. Tim merwerk. Bestek en teekening liggen van af heilen ter inzage in het café Station bij den heer H. de Moor, alwaar de be steding zal plaats hebben. Plaatselijke aanwijs op den dag der besteding. Axel, 16 November 1909. De Bouwkundige, C. VAN DEN BROEKE. Aanbevelend, F. W. DIELEMAN, Slager, Axel-Zuiddam. Is gearriveerd met een ruime sorteering in de prijs van I tot 15 cent. Ook alle soorten Minzaam aanbevelend J! Voor bovengenoemde Vereeniging I hoopt a. s. Donderdagavond ten half zes ure op te treden AXEL. F. G. VAN TATENHOVE. TE KOOPi Een prachtige BUISKACHEL met nikkelen voet en dito kopstuk, tuin, N.B. Geen fabriekswerk. treding der Jachtwet, uv iiuiuivauioi uccit u««* iu -y—- straffe° elk van zeven dagen? met verbeurd- Stelling bevolen. De ongelukkige vrou w s verkiaring van den in beslag genomen haas j zal haar laatste dagen doorbrengen in i en met bevel tot teruggave van het in beslag haar familie. genomen geweer met patronen. Ho VA/olPorui Uppr Rq PRIN9 roeden en hals, nikkel ornament, alles Herv. pred. te St. Maartensd\jk, Mr Smid? AXEL met het onderwerp ,Ket Vaderlijk erfdeel van den Chr. Werkman". TOEGANG VRIJ, voor mannen maar ook voor vrouwen. De vergadering zal gehouden worden in Kerk A. Het Bestuur, G. DEN DEURWAARDER Gz., Voorz. M. BAKKER, Secr. t e A. X E L. Aanbevelend, J. C. VERBRUGGEN. onnoodig om goede kwaliteit Sigaren te bekomen voor lage prezen. eenvoudig naar Meer dan 100 verschillende soorten en merken voorhanden. alleen in verzegelde pakjes voor zien van bovenstaand gedepo neerd Handelsmerk ;in Zeeu wsch- Vlaanderen verkrijgbaar te Axel, F. Dieleman, Erven H. Harinck, J. Baarman. J. H. v. Dixhoorn, P. Deij, Hulst, C. L. Du Cock— Sijlva, Ter Neuzen, P. v. Arent- hals, Gezusters Meertens, Wed. Klaassen-Donze, R. Scheele-Wil- lems, Sas van Gent, J. T. de Smidt, Franciska Pauwels, A. Stouthamer, Zaamslag, J. M. de Vos, Wed. D. J. van Pienbroek, Axelschestraat. In 't bijzonder wordt de aan dacht gevestigd op SOUCHON No. 5. a /1,30 per 1/8 KG.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3