m. UIT DE OUDE DOOS. Woensdag 24t November ^5e «faanr. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELEMAN, Buitenland. FEU ILLET ON. UEISCIIE D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer .5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De firma Krupp te Essen heeft een nieuw kanon met terugloopenden vuur mond ontworpen, dat een groote ver betering tegenover het vroegere model moet zijn. Een mechanisme maakt, dat het nieuwe kanon steeds in dezelfde positie blijft, waarin het in den beginne stond. De vuurmond wordt, na den terugslag van het schot, namelijk auto matisch in zijn ouden stand gebracht. De bediening wordt dientengevolge sneller en gemakkelijker. Het openen en het sluiten van het sluitstuk ge schiedt ook automatisch. Men hoopt met het nieuwe kanon een veel grootere vuursnelheid te kunuen bereiken. ENGELAND. De Cityraad van Londen gaat de ver binding van de twee oevers der Theems nog meer verbeteren. Een nieuwe brug zal er geslagen worden tusschen Blackfriars en Southwark. Dat werk zal nagenoeg twintig millioen gulden kosten. Voorts wordt de Southwark- brug verbeterd, hetgeen ruim drie mil lioen gulden zal kosten. Ma&r de be lastingbetalers zullen er niets van mer ken. Er bestaat een bruggefonds, dat die 23 millioen best missen kan. Toch moet nog de goedkeuring van het Par lement verkregen worden. Een Amerikaansche rijkaard wiens naam verzwegen wordt, zal de om streken van Londen een tuinstad temeer bezorgen. In de buurt van Leatherhead De wachtcommandant is een jong mensch van nagenoeg vijfentwintig jaren, en bekleedt den rang van bombardier bij de artillerie te voet. Hij trad, zoo als vele zijns gelijken, voor eenige jaren in dienst, met het vaste voornemen, zich de epauletten te verwerven doch, juist als dit met vele anderen het geval is, hield hij, in plaats van in zijne ledige uren te studeeren en zich de noodige kennis eigen te maken, er meer van, om zich, in zijne eigene, fijnere uniform, op de straat en in de koffiehuizen te ver- toonen. Op deze wijze bracht hij zijn eerste en tweede jaar door, en toen ein delijk de tijd kwam, dat hij het examen moest afleggen, dat hem eene plaats op de militaire school moest verschaffen, had hij de weinige kennis, die hij, bij het Wnvaarden van den militairen stand mede gebracht had, totaal vergeten. Anderen, die zich in hetzelfde geval be vonden, waren, in dit kritiek oogenblik, de oogen opengegaan en dewijl zij ver standig genoeg waren, om te begrijpen, dat zij, bij den dagelijksctien moeilijken 'dienst, buiten staat waren het verzuimde m te halen, schikten zij zich in hun lot, heeft hij een park van een 80 H.A. aangekocht, vol opgaand hout, met een meer er in en golvend landschap. Daar zullen een kleine hónderd huizen verrijzen, die elk een gelijk deel van 40 H.A. als eigen erf krijgen. Verder verschaft de ondernemer de bewoners electrisch licht, gas, water, centrale verwarming en een abonnement le klas op den trein naar Londen. Dat alles inbegrepen bedraagt de huur een f 1400 in het jaar. Er worden ten gebruike van de bewoners tennisbanen en andere plaatsen van ontspanning aangelegd. Zij alleen mogen in het meer visschen en er op varen Een extratrein gaat er 's ochtends naar Londen en brengt hen in den namiddag thuis. De reis duurt geen half uur. Gaat de zaak goed, dan wil men in den omtrek meer dergelijke tuinsteden inrichten. SPANJE. Naar uit Madrid aan de Köln. Ztg. wordt geseind, wacht men in Melilla sedert Dinsdag op de komst van de vredesonderhandelaars. Ze werden nu Vrijdag verwacht. Generaal Marina eischt gijzelaars, de uitlevering van de wapens en een schadeloosstelling in geld. Het nakomen dezer voorwaarden zou moeilijkheden meebrengen, terwijl de Rifkabylen schijnen te meenen, dat de veroverde punten bezet blijven. De hoofdreden voor de onderwerping is blijkbaar de vrees, dat de goede tijd voor het uitzaaien van het winterkoren voorbijgaat. De stammen in het binnen land, die Spanje vijandig gezind blijven, en verlieten den militairen stand, zoodra zich hun andere uitzichten aanboden. Niet alzoo de bombardier Tippel, die, in het gedetacheerde fort, op de kachel- bank zijne wachtplichten waarneemt. De natuur had hem, bij eenen tamelij- ken lichamelijken omvang, met eene goede dosis onverschilligheid toegerust, zoodat men hem niet gemakkelijk tot een besluit kon brengen. Voordat het hem in den zin kwam, zijne slapen met krijg8laurieren te sieren, was hij klerk geweest bij eenen advocaat, alwaar hij, bij de verveling, die hem het copieren der processtukken verschafte, langzamerhand het denkbeeld aange kweekt had, om de pen met de lont te verwisselen. Alhoewel zijn principaal hem dezen stap afgeraden, en hem, onder het opgeven der bedroevendste voor beelden, de toekomst voor oogen gesteld had, zeggende, dat hij het toch nooit tot officier brengen zou, maar zijn leven, als sergeaut of hoogstens als sergeant majoor doorbrengen moest, zoo was echter Tippel, juist door zijn phlegma, er den man niet voor, zich van een een maal voorgenomen plan terug te laten brengen. Hij werd alzoo kanonnier, avanceerde tot bombardier, en toen de tijd eindelijk kwam, dat hem de afdee- lings-commandant de gewetensvraag voor legde, of hij zich met genoegzame kennis toegerust had, om, onder het oog van den brigade-commandant, het vereischte bieden de Gelaja's weliswaar landerijen aan om den grond te bezaaien, maar dezen schijnen den oogst onder zulke omstandigheden te onzeker te vinden. TURKIJE. Daar de onveiligheid in Macedonië vooral in het Zuiden, weer op beden kelijke wijze toeneemt en de benden zich weer allerwegen vertoonen, heeft de regeering besloten de Grieksebe grens scherper te bewaken. De Grieksche regeering, die nog pas de verzekering heeft gegeven dat zij voldoende maat regelen neemt om de grens te bewaken, zal zeker de opeenhooping van troepen aan de Grieksche grens minder aan genaam vinden. ITALIË. Men weet zoo schrijft de Temps dat men in Italië een kerkelijk hu welijk kau sluiten zonder verplicht te zijn tot het burgerlijk huwelijk. Maar dat kerkelijk huwelijk is dan voor de wet niet geldig. Deze verwarde toe stand geeft nu en dan tot misbruiken aanleiding. Onlangs heeft het hof te Rome een geval behandeld van een jonge vrouw, die, na slechts ker kelijk getrouwd te zijn, door haar man verlaten werd. De arme verlatene, die niet anders dacht dan dat het kerkelijk huwelijk ook door den Staat erkend werd, eischte middelen tot levensonder houd van haar vroegeren man. Maar tot wien zij zich ook wendde, overal vernam zij dat het huwelijk niet bestond. Tot wanhoop gebracht, schoot zij den man, die haar bedrogen had, dood. examen af te leggen, nam hij, gedurende drie dagen, raad met zich zeiven, het welk hem, zooals wij reeds boven ge zegd hebben, tot de treurige ontdekking bracht, dat hem van zijne vroegere kennis niets was overgebleven. In stede echter van thans tot zijne vorige betrekking terug te keeren, nam Tippel opnieuw voor drie jaren dienst, en vatte het, voor zijne oneindige traag heid merkwaardige besluit op, om alles in 't werk te stellen, teneinde het ver zuimde weder in te halen. Aan dit voornemen getrouw, zien wij hem op de kachelbank liggen, met zyn rood en op gezet aangezicht naar het vuur gekeerd, en met beide handen een boek vast houdende, waaruit hij van buiten schijnt te leeren. Het zijn de geschiedkundige tabellen van Kohlrausch, waarvan hij de eerste afdeeling in zijn geheugen schijnt te prenten. De soldateo, die om hem heen zitten, en uit hunne korte, aarden pijpen, een alles behalve welriekende damp blazeu, mogen den bombardier Tippel goed lijden dewijl hij, bij zijne onverschillig heid, zeer goedaardig is, en zelden tot het besluit kan komen, zijnen minderen een kwaad woord toe te voegen. Be halve deze goedaardigheid en zijn phlegma, die hem niet veroorloofden op vliegend en driftig te worden, is er nog eene andere oorzaak voorhanden, die hem gebiedt, zijne inferieuren met de Het hof sprak haar vrij. Te Rome heeft het geval veel opzien gewekt en de procureur des Konings, die zelf vrij spraak had gevraagd, heelt zich tevens in afkeurenden zin uitgelaten over den misstand, dat het kerkelijk huwelijk kan worden gesloten, zonder dat eerst een burgerlijk huwelijk heeft plaats gehad. Eenige afgevaardigden der linker zijde vrillen van de thans heerschende beweging gebruik maken om een wet door te drijven waarbij aan de Kerk verboden wordt huwelijken te sluiten, zonder dat een burgerlijk huwelijk is voorafgegaan. AMERIKA. Donderdag zijn drie mijninspecteurs afgedaald in de brandende kolenmijn te Cherry, in welke mijn naar men weet honderden werkers zijn ver ongelukt. Zij daalden af tot aan de tweede zijgang, waar vele lijken werden gezien. Bij de opening der myn, die van boven was dichtgemetseld ter dooving van het vuur, werd een sterke reuk van geschroeid vleesch waargenomen. Ofschoon gedeelten van de mijn nog branden, wordt voortgegaan met het bergen der lijken. Omtrent het juiste aantal slachtoffers eerstop 370, later op 300 aangegeven is door den Italiaanschen consul te Chicago naar Rome geseind, dat er vermoedelijk 256 mijnwerkers zijn omgekomen, onder wie ongeveer 100 Italianen. Te Pantucket, in den staat Rhode Island, heerscht groote opwinding over grootste toegevendheid en goedheid te behandelen, en hen iu een goeden luim te houden. Door zijne inspanningen, bij het van buiten leeren, is zijne cbacot eenigszins op zijde geschoven, en staat dezelve op het punt, om op den grond te vallen. In plaats van het zware hoofd een weinig op te lichten, en het kussen wederom iu deszelfs vorige po sitie te brengen, houdt hij dit met het achterhoofd krampachtig vastterwijl de inspanning, die in zijne trekken zicht baar is, te kennen geeft, dat dit vast houden der chacot hem geene geringe moeite veroorzaakt. Eindelijk echter helt zijn hoofddeksel hoe langer zoo meer naar de zijde over, en, dewijl hij niet meer in staat is dit vast te houden, laat hij de chacot onverschillig op den grond rollen, als wanneer een der kanon niers, in piichtmatigen dienstyver, op springt, en hem dezelve wederom onder het hoofd schuift. Zonder dit te verdraaien, mompelt hij eenige woorden van dank tusschen de tanden, en voegt er bij: »Zeg eens, oude, trek deze bank eens een voet van de kachel af, het wordt mij hier te warm zoo nog een beetje verder zoo, nu is 't goed. Dank je, mannetje Ik moet hier nog bijvoegen, dat Tippel eenigen tijd in het Noorden van Duitschland vertoefd had, en er zeer op gesteld was, dat men hem voor een in boorling van Berlijn hield. Na deze

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1