verscti YARKENSVLEESCH. St. Nicolaas Demi-Saisons. PAARDEN- en YEEMARKT. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ts bekomen van af Woensdag a. s. Voorhanden KIKDSRJASJSS. Bekendmaki ngeu. Jaarlijksche Veemarkt MAANDAG 29 NOVEMBER 1909, Adv ertentiën. St. Nicolaas-Artikelen. Axel. L. DEN. Aanbesteding. aan te besteden Firma P. H. VEENHUIZEN, Axel Openbare Verkooping 26 stuks KANADABOOMEN. 61 KANADABOOMEN. Heden had de verkiezing plaats van drie notabelen voor de Hervormde gemeente alhier, wegens periodieke aftreding van de heeren G. P. Gast, A. Riemens en het bedanken van dhr. F. Dieleman Wz. Gekozen werden de heeren C. P. Gast, A. Riemens en J. de Kraker Cz. Naar de levering van 9' Meter bombazijn, 29 V4 Meter keeterbaai, 29 Meter (irol eti 80 Meter geel katoen, alles ten behoeve van het algemeen burgerlijk armbestuur alhier, werd in geschreven als volgt J. C. Slijpen voor 109,90; Joz. de Feijter voor 97,50; P. JWiest voor 91,75 en Firma P. H. Veenhuizen voor 83,83. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 21 November 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 97* ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Nov. 1909. J d. H., 21 j., visscher te Groede, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. P P 30 j., werkman te Waterland- Oudeman (B.), thans gedetineerd te Middelburg, is wegens mishandeling veroord. tot 9 maanden gevang, met vrijspraak voor de hem ten laste gelegde zware mishandeling en met invryheid- stelling daarvoor. E. H. d. G., 16 j., visschersknecht te Philippine, is wegens diefstal veroord tot 5 of 1 week tuchtschool. Giften ot beloften bij verkiezingen. Voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd Woensdag behandeld het beroep van E. Buysse te Sas van Gent tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 3 Sept. 1.1., waarbij, met handhaving van het besluit van den raad der gemeente Sas van Gent van 26 Aug. te voren, werd besloten dat E Buysse voornoemd terecht niet was toegelaten als lid van dien Raad, en zulks omdat hij geacht zou moeten worden giften gegeven of beloften ge- daan te hebben, welke op den uitslag der verkiezing van.invloed zouden zyn Er waren namelijk aan verschillende herbergiers in de gemeente verstrekt bons goed voor fl, voorzien van het stempel van Buysse en bestemd om ter beschikking gesteld te worden van de kiezers (of van verschillende per sonen in het algemeen en waaronder ook kiezers) voor het geval Buysse zou worden gekozen, terwijl die bons weer teruggegeven moesten worden in 'tgeval hij niet was gekozen. Appellant voerde aan, dat hy geen giften gegeven of beloften gedaan had, maar enkel en alleen bij voorbaat de tractatie had geregeld welke, volgens gebruik in Zeeuwsch-Vlaanderen, een gekozene doet. Mr. J. Adriaanse, advocaat te Middel burg, namens appellant het beroep nader toelichtende, deed uitkomen dat oeze alleen de bedoeling heeft gehad om van de gebruikelijke tractatie geen al te hooge rekening te krijgen. Spreker schetste daarbij hoe het de gewoonte is in Zeeuwsch-Vlaanderen om na een verkiezimr ten koste van den gekozene algemeen feest te vieren. Daarom had Buysse voorat door het verstrekken van de bons te kennen gegeven tot welk bedrag men bij zijn eventueele ver kiezing ten hoogste mocht gaan voor het maken van verteringen. Maar er was geen pressie uitgeoefend op de kiezers. Trouwens ook door de andere candidaten waren bons uitgereikt. En de door dezen uitgereikte bons droegen het kenmerk van rechtstreeks aan de kiezers te zijn uitgereikt (er stond op goed voor een of twee glazen bier), terwijl de bons van Buysse (goed voor f 1 alleen aan herbergiers zouden zijn uitge reikt voor het verstrekken van bier als anderszins tot dat bedrag. Mr. P. Dieleman, eveneens advocaat te Middelburg, voor het gemeentebe stuur van Sas van Gent optredende deed uitkomen dat 'tin Zeeuwsch Vlaanderen niet gebruikelijk is van te voren bons voor tractatie door een gekozene uit te reiken. Doordat dit nu voor Buysse wel was geschied, kon er door de herbergiers propaganda voor zijne verkiezing worden gemaakt de herbergier wist nu wat Buysse gaf van anderen wist men niet of zij wel zooveel zouden gevenen voor hem die nu het meeste bood, zou het meeste gestemd worden. De andere candidaten gaven hun bons eerst na hun verkiezing. Gemachtigde meende dat door de hande ling van Buysse de moraliteit der ver kiezing werd geschonden. Men had niet de noodige waai borgen dat de uitslag der verkiezing de vrije wil der kiezers was. Overigens hield de beide pleiters nog verdeeld de vraag, of de Raad rechtens wel bevoegd was tot het nemen der bestreden beslissing, of niet de Raad, waar de geloofsbrieven in orde waren reeds daarom tot toelating had te be sluiten. De Koninklijke beslissing volgt later M. Crt. nader onderzoek bleek daaruit te zijn gestolen een zakportefeuille met 2300 aan bankpapier en 36 specie. Goud en zilver was onaangeroerd. De slapende huisgenooten waren niet wakker ge worden. De diefstal is des te brutaler wijl vlak bij het erf een nachtwaker liep, tot bewaking van een onlangs gezonken fluitje met suikerbieten. Kannibalen. De slagersgezellen ver eeniging te Winterswijk vierde gisteren haar éénjarig bestaan. Na afloop der feestviering ontstond er ruzie tusschen de gezellen G. en H., waarbij de eerste zijn kameraad den neus afbeet en deze op zijn beurt op gelijke wijze handelde met G.'s duim. - Bij den diefstal in de juweliers zaak van de firma Schreuder en Bak steen te Rotterdam zijn ongeveer 2700 stuks aan horloges, gouden sieraden enz. gestolen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in he; Oosten en Midden van Duitschland geweldige sneeuwstormen heerschen. Overal zijn treinen in de sneeuw blijven steken. De treinendienst van Berlijn naar het Noorden isingekrompen moeten worden en er zijn vele telefoonlijnen gebroken. De marechaussees te Roozendaal hebben Dinsdagmiddag onder Nispen een goede vangst gedaan, meldt men aan de N. R. CrtMet hun tweeën, als landloopers verkleed, ontmoetten zij een 3-tal verdachte individuen, die zakken met gereedschap bij zich droe gen. Naar hun namen gevraagd, vluchtten twee hunner direct in de bosschen en zoo over de grens, doch den derden kon men aanhouden. Het bleek te zijn zekere Delatre, geboortig van Sas van Gent en wonende te Ant werpen. Bij zijn arrestatie bekende hij een der daders van de brutale in braak met aanranding te zijn, Zater dag op de Heerlesche heide ouder Wouw gepleegd. Ook de ontvluchte personen zijn bekend. Aan een feestje, te Rotterdam gegeven ter eere van een jongmensch dat als koloniaal naar Indië vertrekt, nam ook deel een gescheiden echtpaar, dat zich na de echtscheiding weer ver zoende en opnieuw samenwoont. Toen het feest in vollen gang was, kreeg het gescheiden echtpaar twist, waarbij de man zijn vrouw met een mes een ernstige verwonding in den hals nabij de keel toebracht. De vrouw is n^ar het Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is niet direct levensgevaarlijk. Zondagmorgen in de vroegte is te Zwyndrecht ingebroken bij een melk boer, terwijl deze in den koestal achter zijne woning zat te melken en zijn twee zoons met den hond naar het in de nabijheid gelegen land waren. Toen de man terug kwam bleek hem dat de achterdeur, welke door hem was dicht getrokken, thans wijd open stond, evenals de deur der slaapkamer, waarin zijn vrouw, volwassen dochter en an dere kinderen te bed lagen. Verschrikt ging hij de kamer binnen en bemerkte onmiddellijk bij het licht van de op tafel staande lamp, dat de chiffonnière open stond en vermoedelijk met een val.sc'non sleutel was geopend. By s Aanbevelend, F W. DIELEMAN, Slager, Axel-Zuiddam. is gearriveerd met AXEL. Met minzame aanbeveling L. B. A. ROLFF-KLAASSEN. eene ruime sorteering Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 25 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, be tuigt de familie hartelijk dank. Uit aller naam, J. G. G. ROLFF. Axel, 19 Nov. 1909. De ondergeteekende betuigt zijn harteiyken dank voor de vele blijken van belangstelling op 18 dezer ondervonden. P. VAN MEURS. Axel, 19 Nov. 1909. Nu de Sint-Nicolaasavond op Zondag valt, hebben de bakkers besloten dien te houden op Woensdagavond den 8 Decem ber aanstaande. Axel, 15 November 1909. woMtai De ondergeteekende bericht door deze, alsdat hij van af heden is uitgestald met een prachtige sorteering Tevens wordt een ieder tot een be zoek uitgenoodigd. Onder beleefde aanbeveling, (i. W. DE JONGE, Axel. Mr. Timmerman en Winkelier. Steeds voorhanden Waterstoven, Voetkussens, Kachelzeiltjes, ijzeren en Cocosgangmatten. Axel. B. H. POT. De ondergeteekende zal ten verzoeke van de wed. P. C. VAN DEN BROEKE, op Woensdag 24 November a. s., des namiddags 6l/2 ure, trachten Het bouwen van een WOONHUIS in de Kerkdreef, met bijlevering der materialen. De inschrijving zal geschieden in 2 perceelena. Metselwerk, b. Tim merwerk. Bestek en teekening liggen van af heilen ter inzage in het café Station bij den heer H. de Moor, alwaar de be steding zal plaats hebben. Plaatselijke aanwijs op den dag der besteding. Axel, 16 November 1909. De Bouwkundige, C. VAN DEN BROEKE. DRA15ltlA-vAN-VALKEriBURG'S- LEEUWARDEI-t Verkrijgbaar bij VAN De candidaat-notaris J. A. Dregmans plaatsvervanger van den Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den polder BEOOSTEN- EN BE WESTEN BLIJ, dijkgraaf de _heer A. Moerdijk te Zuiddorpe, op Dinsdag 23 November 1909, des voormid dags 11 ure, in het openbaar verkoopen staande te groeien in het Olmen- dreefjeen in de tweede verkorting van den polder Beoosten- en Bewestenbly, gemeente Koewacht. Te vergaderen en te beginnen aan het Olmendreefje.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2