So. 05. Zaterdag 20 November 25e Jaar/'- Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. F. DIELEMAN, D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERl'ENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. AXEL, 19 November 1909. Dinsdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer W. Dieleman Wz. de vergadering gehouden, welke was uitgeschreven door eene voorloopige commissie, die zich ten doel stelde het oprichten van eene vereeniging tot verbetering van volkshuisvesting. De voorzitter J. Huizinga, burge meester alhier, opende de vergadering en zette het doel uiteen. Hij begon met den toestand van vóór eenige jaren in herinnering te brengen, toen van regeeringswege niet de minste bemoeiing plaats had met woningtoestanden, tot in 1900 de Woningwet verscheen, waardoor een aanzienlijke verbetering te wachten was. Vooreerst legt deze wet elke gemeente de verplichting op te zorgen voor een goede bouwverordeningin de tweede plaats spreekt ze van uitbreiding der gemeente en ten derde stelt de wet in uitzicht de oplossing van de eertijds zoo moeilijke vraaghoe krijgen we de verbetering, die ook in ons land zoo noodig is. Spr. zal nu niet lang stil staan bij die eerste twee hoofdpunten van de woningwet, maar wil het voornamelijk hebben over het derde, hier het voor naamste. Art. 30 der Woningwet dan zegt „Bij besluit van den gemeenteraad kunnen onder nader bij algemeenen maatregel van bestuur te regelen voor waarden aan vereenigingen, vennoot schappen en stichtingen uitsluitend in het belang van verbetering der volks huisvesting werkzaam als zoodanig door Ons, Ged. Staten gehoord, toegelaten, voorschotten en bijdragen worden ver leend ter tegemoetkoming in de door die vereenigingen, vennootschappen en stichtingen ten behoeve van de volks huisvesting aan te wenden kosten. Zie daar het middel dat de regeering aan de hand geeft. Zij wil vereenigingen tot verbetering van volkshuisvesting geldelyk steunen. Om nu een duidelijk begrip te geven van wat zoo'n vereeniging is en doet, geeft spr. een paar voorbeelden van bestaande vereenigingen. Zoo is er een te Ridderkerk, een plaatsje onge veer als onze gemeente, waar woningen verschaft worden tegen billijke huur. Men begon daar met het bij elkaar brengen van een maatschappelijk kapi taal, het z.g.n. stamkapitaal, waarvan den aandeelhouders 4 u/(, werd uitge keerd, zoodra de woningen het eigen dom der vereeniging waren. Boven dat stamkapitaal kan de vereeniging tegen betrekkelijk lage rente nog een aanzienlijk kapitaal in voorschot krijgen van de regeering, indien zij rechtsper soonlijkheid bezit en het plaatselijk gemeentebestuur borg staat voor die som en toezicht heeft op de handelingen der vereeniging. Zoo'n vereeniging kan dus uit geleend kapitaal bouwgrond koopen en daarop woningen stichten, die aan de gestelde ,eischen voldoen. Maar zij kan nog Neer doen. Spr. kent eene vereeniging, waar ie bouwgrond wordt gekocht en woningen gebouwd worden, 2e eigen dommen (slechte woningen b.v.) worden aangekocht en verbeterd en 3e ook voorschotten worden uitgegeven, waar mee door hulpbehoevende lieden ver beteringen kunnen worden aangebracht aan hunne woningen. En nu de vraag of ook hier de mogelijkheid bestaat. Spr. meent van ja en stelt zich voor best een 15-tal per sonen te vinden, die genegen zijn een aandeel van 100 te nemen, maar een tweede vraag ryst daarbij, is het hier in Axel noodzakelijk. Ook dit durft spr. bijna bevestigend zeggen. Op 't oogenblik is hier gelukkig nog geen woningnood, maar die nood staat toch in de toekomst en ook dit vindt spr. gelukkig. Onze gemeente breidt zich uit. Vast staat, dat binnen eenigen tijd hier tram verbindingen komen, wat voorzeker ook met zich brengt grootere bevolking, als trampersoneel en anderszins. Maar niet in de eerste plaats moeten deze geholpen worden, maar veeleer de financieele zwakken, de hulpeloozen. En om nu een groot bezwaar te ondervangen, wil spr. even de aan dacht vestigen op het feit, dat het niet de bedoeling is om te ageeren tegen huiseigenarenniet een vijandig ka rakter, maar een vriendschappelijk standpunt wil men zoo mogelijk met de verhuurders aanknoopen. Het hangt er maar van af hoe de zaak wordt opgevat. B.v.In de Oude Wijk staan enkele perceelen, die zoo nog niet afgekeurd zijn, dit toch te wachten hebben. Moet men die nu maar in mekaar slaan? Neen, daar is een weg op. Ons is een taak weggelegd om te helpen, waar hulp noodig en mogelijk is. Welnu, als die huizen, waaraan de eigenaren niets dan onkosten hebben, worden aangekocht door de vereeniging, zou deze dan daarvoor in de plaats wel minder maar in hoedanigheid veel betere huizen kunnen zetten, waardoor èn huurders èn verhuurders beiden ge holpen zijn. Ongetwijfeld zal iedereen hiermede maar geen genoegen nemen. Daar heerscht bij sommige menschen zoo'n soort zucht om tegen het Dieuwe te zijn, maar ofschoon verschillende onzer tijdgenooten nog weten te herinneren, dat men rond den haard of een komfoor zat, zal toch niemand die tijd terug ver langen maar zich liever behoorlijk verwarmen met onze tegenwoordige kachels. Zoo ook durft men beweren, dat juist uit die zoogenaamde stulpen van huisjes vaak de krachtigste ge stellen groeien, wat toch zeker niet wil zeggen dat die geslachten zoo sterk zijn, juist omdat ze in bouwvallige woningen huisden. Aldus het doel toegelicht hebbend, meende spreker dat men nu eenigszins op de hoogte kan zijn. Hij gat de ge legenheid om inlichtingen te vragen, opdat bezwaren, die ongetwijfeld nog ryzen zullen, mogelijk kunnen worden opgelost. Alsnu volgde eenige discussie, waarna de voorz. vroeg of iemand der aan wezigen zich tegen de oprichting ver klaarde. Daar echter niemand het woord meer nam, achtte hij de tyd van oprichting gekomen en gaf hij de ge legenheid om zich op te geven als contribueerend lid voor 5 per jaar met de wensch al of niet aandeel te nemen in het stamkapitaal. Van de ongeveer dertig aanwezigen gaf zich een drietal op, waarna de vergadering werd gesloten met de mede- deeling, dat de commissie, bestaande uit de heeren J. Huizinga, A. J. van de Vijver, G. Ph. Ittmann, P. de Bruijne, G. Heijnsdijk en G. den Deurwaarder Gz., de noodige maatregelen tot oprichting zouden nemen. Bij het laatst gehouden examen voor rijksklerk 2e klasse bij de admi nistratie der directe belastingen, enz. zijn o. m. geslaagd de rijksklerken 2e klasse H. G. P. Vervenne en L. A. Vink beiden van Axel en F. P. de Meijer met W. A. van Sikkelerus te Hulst. Woensdagavond werd op de boven zaal van den heer P. Koole alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van het fanfaren-gezelschap Concordia. De vergadering die zeer matig bezocht was, werd gepresideerd door den heer C. de Visser, als oudste bestuurslid. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Lamaltre, Ph. J. van Dixhoorn, T. L. van Wiemeersch, C. de Visser, A. E. C. Kruysse en J. A. van Vessem werden met algeraeene of bijna algem. stemmen herkozen, terwijl in de plaats vanden heer B. van Ruyven, de overleden voorzitter, als bestuurslid gekozen werd de heer P. H. Esselbrugge. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen ver- eeuigingsjaar bedroegen 194,12' en de uitgaven 202,44', zoo'dat er 8,32 meer is uitgegeven dan ontvangen, het vorige jaar sloot met een nadeelig slot van ƒ40,445, zoodat er een te kort in kas is van ƒ48,765. Aan het eind der vergadering sprak de heer Kruysse een woord van waardeering, gewijd aan de nagedachtenis van den overleden voor zitter, die steeds bij de vereeniging in dankbare herinnering zal blijven voort leven. Het bestuur zal binnen enkele dagen vergaderen tot het kiezen van een voorzitter. Gisterenavond bracht het muziek gezelschap Concordia alhier een serenade aan het werkend lid F. Dieleman bij gelegenheid van zyn huwelijk met mej. Adr. Vink. De heer Lamaltre sprak de beste wenschen uit voor het jonge echtpaar en drukte de hoop uit, dat de heer F. Dieleman, die reeds jaren lang een flinke steun is, van de ver eeniging, nog lange jaren een sieraad mag zijn onder de werkende ledeu van Concordia. Ook de directeur, die zijn eersten baryton gelukwenschte met zijn huwelijk, sprak den welgemeendeu wensch uit, dat hij nog lang den steun zou mogen ondervinden van dit wer kend lid, waarvan hy steeds genoegen heeft mogen beleven. Ondanks de koude was er heel wat publiek op de been. Toen het gezelschap in het repetitie lokaal was teruggekeerd, wenschte de directeur een der werkende leden die juist 25 jaar werd, namens het gansche gezelschap geluk met dit voorrecht. Het gure weder der laatste dagen, was ook niet gunstig aan de Woensdag te Ter Neuzen gehouden paarden- en veemarkt, waardoor de aanvoer niet groot was. Buitendien is het nog druk met het werk op het veld, waardoor ook het bezoek niet druk viel te noemen. Aangevoerd waren15 paarden, 4 stieren, 2 ossen, 21 koeien, 53 kalveren, 5 schapen en 89 varkens. De premiën werden toegekend als volgt Voor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar, 5, niet uitgereikt. Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar, premie van ƒ4, aan P. de Feijter Jacz. te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar, le premie 5, aan Jan de Kraker te Axel, 2e premie 2, aan wed. C. Kielman te Sluiskil. Voor het schoonste jongpaard tusschen l en 2 jaar, le premie ƒ4, aan Aarn. de Feijter te Ter Neuzen, 2e premie J 2, aan Herm. de Regt te Ter Neuzen. Voor het schoonste veulen beneden het jaar, niet aanwezig. Voor het grootste getal paarden, pre mie van ƒ4, aan P. de Feijter Jacz. te Ter Neuzen. Voor den schoonsten hit, premie van 5, aan P. Meert te Sluiskil. Voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, premie van 5, aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) uit de kantons Hulst of Ter Neuzen, le premie 4, aan A. E. Usebaart te Ter Neuzen, 2e premie j 2, aan denzelfden. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd), van buiten die kantons, le premie 4, aan E. Baeke te Ertvelde, 2e premie 2, aan den zelfden. Voor de beste baatgevende of kalf- dragende koe, le premie ƒ5, aan E. Baeke te Ertvelde, 2e premie 2, aan M. Dieleman te Hoek. Voor het schoonste rund van 1 en 2 jaar zonder tanden, le premie 4, aan K. Broekhoven te Ter Neuzen, 2e pre mie 3, aan L. Mange te Goes. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uitgezonderd,) premie van ƒ5, aan P. Meert te Sluiskil. Voor het grootste aantal rundvee ter markt van één eigeuaar, premie van 4, aan L. Mange te Goes. Tot lid van den raad van West- dorpe is gekozen de heer De Beleir met 153 van de 214 geldig uitgebrachte stemmen. Op den heer Govaart waren er 61 uitgebracht. In de week van 10 tot eu met 16 November 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevaileu van typhus en febris typhoidea te Groede, 6 van roodvonk, waarvan 3 te Middelburgen 3 te Retranchemeut eu 5 van diphthe- ritis, waarvan 3 te Aardeuburg en 2 te Middelburg.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1