COURANT. LYo. 63. Zaterdag 13 November ISHM». 25e ♦Iïijis- 4. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwsch-Vlaanderen. F. IHELKMAV, Buitenland. Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. AXELSCIIE D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrfldagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eikeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het huwelijk van hertog Johan Albert van Mecklenburg-Schwerin met prinses Elizabeth van Stolberg-Rossla zal den Inden December te Brunswijk vol trokken worden. Reeds eenige maanden geleden was beweerd, dat Johan Albert, die sedert 10 Juli 1908 weduwnaar is, dacht te hertrouwen, omdat het huwelijk van zijn neet den regeerenden groothertog van Mecklenburg-Schwerin nu al vijf jaar kinderloos was gebleven. Johan Albert is de naaste rechthebbende op den troon. De na hem komende recht hebbende hertog Adolf Prederik is nog ongetrouwd en diens jongere broeder hertog Hendrik heeft door zijn huwelijk met onze Koningin van zijn opvolgings- recht afstand gedaan. ENGELAND. De Times bevat het bericht, dat er besloten was tot verwerping van de begrooting in het Hoogerhuis, en er is geen reden, zegt de Westminster Ga- zette, aan de juistheid van dat bericht te twijfelen. Bij de beraadslaging voor de tweede lezing zal er u.l. officieel d. w.z. door de leiders der oppositie een kort amendement worden inge diend, waarin het Hoogerhuis zegt, dat de kwesties waarom het gaat van zoo ernstigen aard zijn, dat het zich niet verantwoord acht de begrooting aan te nemen, voor de kiezers zijn geraad pleegd. Naar alle waarschijnlijkheid voegt de Times erbij, zal de meerder heid van het Hoogerhuis zich met dat amendement vereenigen. Dat is dus zooveel als verwerping van de begrooting, waarop ontbinding van het Lagerhuis en een algemeene verkiezing moeten volgen. De mijnwerkers van de steenkolen mijnen in Nieuw-Zuid Wales hebben blijkbaar den tijd voor hun staking goed gekozen. Te Newcastle, zegt een telegram uit Sydney, staat het bedrijf stil. Een honderd kolentreinen, die er dagelijks plegen te loopen, zijn uit het verkeer genomen. In de stad heett de kleine handel de prijzen verdubbeld Men hoopt nu ook op aanvoer uit China om den kleinen voorraad aan te vullen De stakers, bij wie zich, naar 't heet, de mijnwerkers uit andere streken de staking begon in Newcastle en Maitland zullen aansluiten, vinden ook steun bij de dokwerkers, metselaars en arbeiders van andere bedryven De arbeiders willen een vergadering met vertegenwoordigers van de patroons om over hun grieven te spreken en dreigen met een uitgebreide staking, als die niet voor den 16en dezer bij eenkomt. SPANJE. Minister Moret heeft zich uitgelaten over het gerucht, dat in Noord-Afrika de vrede ophanden-zou zijn. De mi- nister-president was zeer voorzicht! Niet alleen vermeed hij een termijn te noemen, maar zelfs gaf hij te ver staan, dat de veldtocht bij Melilla niet afgeloopen is. Een gedeelte van het oorspronkelijk vastgestelde plan, dat de tegenwoordige regeering heeft over genomen van de vorige, zal nog worden volvoerd. Bovendien zijn er behalve Melilla ook de Spaansche bezittingen Alhucemas en Penon-de-la-Gomora. Veel, verklaarde de minister-president, zal van de houding van den Sultan afhangen. Wat er in den laatsten tijd over den Sultan los komt, vooral in de Fransche pers, is zeer ongunstig. Een Marrok- kaansch berichtgever van de Matin heeft pas geleden geschreven, dat sultan Moelai Hafid de weelde van het sultanaat niet dragen kan. Nu hy langzamer hand zijn binnenlandsche tegenstanders een voor een heeft overwonnen, rust hij op zijn lauweren en raakt hij aan den drank. Hij is begonnen met cham pagne en tegenwoordig is zijn lijfdrank een zekere medicinale wijn. Deze wijn zou niet vreemd zijn aan de wisselende stemmingen waaraan de sultan onder hevig moet zijn, beurtelings opgeruimd en droefgeestig. AMERIKA. De naam van wijlen den Ameri- kaanschen bankier Kennedy is deze laatste dagen in vele couranten en op veler lippen geweest zulks natuurlyk naar aanleiding van de vorstelijke le gaten door hem gemaakt. Hier moge nu een trekje volgen, dat het karakter van den overleden bankier beter doet kennen. Kennedy dankte zijn succes in zaken vooral aan zijn gewoonte om zelf overal spoed achter te zetten en ook van anderen, die voor hem werkten, te eischen dat zij vlug en vlot zouden arbeiden. Hij was, wat zoo typisch-juist wordt uitgedrukt door den term „a hustler". Een paar jaar geleden kocht hij een groot terrein om er een zomer verblijf te laten zetten. Een bouw meester ontwierp te plannen voor een woning van omstreeks 2,000,000 gulden. Kennedy keurde de plannen goed, maar stelde de voorwaarde, dat de boomen moesten worden gekapt, het bouwterrein genivelleerd en gereedgemaakt en het huis gezet en gemeubeld, alles binnen de zes maanden. En dan moest er nog worden gezorgd dat het zomerver blijf er uitzag of het reeds 25 jaar gestaan had en bewoond was. Door dag en nacht te laten doorwerken, door het betalen van ongehoord hooge loonen, maar vooral door in persoon toezicht te houden en tot spoed aan te zetten, slaagde Kennedy erin het huis drie dagen vóór dat de zes maanden om waren afgeleverd te krijgen. Maar toen moest het nog worden gemeubeld, moesten de kamers behangen, de trappen met loopers belegd enz. Kennedy liet de meubel-leveranciers en behangers komen, en vertelde wat er van hen verwacht werd. Maar allen protesteer den zijhet kón niet „Gekheid" zei Kennedy „het moet, en ik betaal contant!" Na drie dagen was alles in de puntjes en betrok Kennedy zijn zomerverblijf. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd het rapport van de commissie tot onder zoek der geloofsbrieven van den heer Ruys de Beerenbrouck behandeld. De heer Jannink bestreed de con clusie van de meerderheid der commissie om den heer Ruys toe te laten. Waar vaststaat dat bij de verkiezing te Gulpen stembilletten zijn gebruikt, welke niet voldoen aan het desbetreffend kon. besluit, behoorde z. i. de verkiezing te Gulpen nietig te worden verklaard. Spreker stelde bij amendement voor den heer Ruys niet toe te laten. De heer Limburg stelde by een aan vullingsamendement voor tevens de regeering uit te noodigen een nader onderzoek, ook door de justitie, in te stellen naar de feiten in de adressen aan de Kamer medegedeeld. De heer Troelstra had vooraf de conclusie der minderheid van de com missie, om een nader onderzoek in te stellen, verdedigd. De heeren Van Veen en Lohman ver dedigden de conclusie der meerderheid. Het amendement van den heer Jan nink werd met 39 tegen 36 stemmen aangenomen. Woensdag werd met de behandeling der Indische begrooting aangevangen. De heer Bos oordeelde het optreden van den heer De Waal Malefijt onder de gegeven omstandigheid ongerecht vaardigd. De heer Troelstra noemde datoptreden een raadsel en voorzag dat de Regeering de hervorming van onze kapitalistische politiek achterwege wil laten. De heer De Visser begroette de komst van den Minister met sympathie, maar drong aan op krachtigen steun voor het inlandsch christelijk onderwijs. De heer Thomson zag in het rapport van den heer Lieftinck de bevestiging van de critiek op het Atjeh-beieid uit geoefend. Bij de voortgezette behandeling van Donderdag verdedigde minister De Waal Malefijt uitvoerig zijn beleid. Voor de zendingsparagraaf in de memorie van antwoord nam hy de volle verantwoordelijkheid op zich. Geenszins heeft hij zijn christelijke beginselen willen verloochenen. Alleen heeft hij willen weerleggen de vrees, in het voorloopig verslag uitgedrukt, Jat van hem een agressieve handelin~ tegenever den Islam is te duchten. Daarbij heett de Minister gekozen de woorden door den heer Idenburg vroeger gebezigd, echter aangevuld met eenige warme uitdrukkingen. De Minister sloot zich aan bij de huldiging van generaal Van Heutz en oordeelde dat niet ontkend kan worden dat wij in Atjeh op den goeden weg zijn. De heer Troelstra kwam op tegen de huldiging van generaal Van Heutz Het algemeen debat is gesloten. De Tweede Kamer zal tot 24 De cember, den dag vóór Kerstmis, aan de begrootiugen blijven doorwerken. Door tusschenkomst van de Kantoren der Posterijen kunnen abonnementen worden verkregen op het „kort verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal" verschijnende in den avond van eiken dag, waarop de Kamer vergadert. De abonnementsprijs bedraagt f 1.Men abonneert zich voor den tijd, verloopende tot den vol genden derden Dinsdag van September. Zitting van Dinsdag avond te 77» uur. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin. Tegenwoordig 39 leden en de griffier. De voorzitter opent de najaarsver gadering in naam der Koningin. Daarna doet hij mededeeling der in gekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen. Ten opzichte van het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het reg lement op de wegen en voetpaden en tot vernieuwde vaststelling van het reglement, is ingekomen een adres van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen op Schouwen en Duiveland. Daarin wordt erop gewezen dat by artikel 108 sub c van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland verboden is om rij- of voertuigen en andere voor den doortocht hinderlijke voorwerpen op weg of voetpad te laten staan of liggen zonder toezicht van een persoon, in staat om die te verplaatsen telkens wanneer dit in 't belang van het verkeer noodig is dat deze bepaling voor het landbouw bedrijf tijdens het vervoer der suiker bieten van het land belemmerend werkt, daar op grond van die bepaling door de rijkspolitie bekeuringen worden 0an, wanneer wagens op den weg worden overgeladen en die overlading toch ten eenenmale onvermijdelijk is dat echter aan het thans bestaande bezwaar tegemoet zou kunnen vrorden gekomen door opneming van een be paling om van voormeld verbod ont heffing te kunnen verleenen waarom de Vereeniging in het belang van den landbouw verzoekt om in artikel 112 van meergenoemd reglement op te nemen art. 1086. Goedgevonden wordt om het voorstel met het adres te verzenden naar de afdeelingen. Bij dat tot toekenning van een rente loos voorschot voor den aanleg van een electrischen tramweg van Knocke naar Breskens met zijtak Oostburg—Cadzand (haven) en tot afwijzing van een aan vraag van de stoomtramwegmaatschap pij BreskensMaldeghem omrenteloos voorschot voor den aauleg van een stoomtram wegOostburgCadzand wordt 1 mededeeling gedaan van verschillende .ingekomen adressen. i Deze zijn van den gemeenteraad van Oostburg, om het voorstel van Ged. .Staten, voor zooveel betreft de zijlijn j Oostburg—Zuidzande—Cadzand van de

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1