Woensdag 10 November 1000. 45'' *laarg. ■slt Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAfl, Buitenland. VERSLAG ra. - ACHE D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De officieuze Norddeutsche geeft een overzicht van de in Duitschland voor gekomen choleragevallen en van de maatregelen, die genomen zijn om de ziekte te weren. In het geheel zijn van 19 Juli tot 3 November in Pruisen 33 gevallen van cholera voorgekomen, van welke er 12 doodelijk zijn afge- loopen. Aan de Russische grens zijn een groot aantal waarnemingsposten geplaatst. Verder zijn ook aan den Rijn bij Emmerik wachtposten opgesteld en cholera-barakken opgeslagen, die met stoom gedreven ontsmettingstoestellen tot hun beschikking hebben. Ten op zichte van Russische vlotters en land verhuizers zijn bijzondere voorzorgs maatregelen genomen. De Keulenaars kunnen de in de na bijheid van hun stad gestationeerde luchtvloot nu elk oogenblik zien uit- stevenen. Vrijdag stegen kort na el kaar de luchtschepen M II, P I en P III op, om een tocht naar Bonn te doen, waar zij in den namiddag bij helderen zonneschijn op de Kartause landden. Zij toefden maar kort en kwamen bij het invallen van de duisternis, met hun lichten op, te Keulen terug. Bij de landing trok een sleeptouw van de P I een soldaat een paar meters de lucht in. De man deed een leelijken val en werd ernstig gewond opgenomen. Ook de Zeppelin II had 's middags hare loods verlaten, om op groote hoogte een boog om de stad heen te beschrijven. van het centraal Aardappelproefveld der „Vereeniging van Oudl. van Landbc. in Zeeuwsch-VI. 0. D., aangelegd in 1909. Wat onze zaailingen van 1907 betreft, moeten we opmerken, dat daarbij nog I veel bleek te zijn, wat voor de cultuur geen beteekenis had. We haddeu 21 variëteiten uitgepoot. Daarvan zijn een 9-tal voor verdere proefneming aange houden. De rest was zulks niet waard omdat de opbrengst gering was of omdat de ziekte haast geen enkele knol had verschoond. Bij het aangehouden 9-tal zijn een paar witte en één blauwe va riëteit, die wellicht nog waarde voor de cultuur kunnen bezitten. Opbrengst. De aardappels werden ge rooid op 20, 21 en 22 September. Het weder was tamelijk gunstig; alleen aan den avond van den 20sten September regende het. De bodem was echter in geen besten toestand, tengevolge van den natten zomer. De opbrengsten waren, zooals hier onder wordt meededeeld gemakshalve hebben we eenige aanteekeningen, waar van reeds in het voorgaande gebruik gemaakt werd, hier bijgevoegd. FRANKRIJK. Mevrouw Steinheil heeft Vrijdag alle snaren van haar talent tot het uiterste gespannen. Het was het laatste ge deelte van het verhoor, maar dat ge deelte betrof vooral haar leugens en haar beschuldigingen van andere per sonen en was voor de beklaagde verre weg het neteligste. Het betrof vooral drie puntenhaar leugens over de juweelen, het stoppen van ae parel in de portefeuille van Rémy Couillard en de geuite en weer ingetrokken beschuldiging van Wolff. Ze heeft voor deze drie punten drie verschillende methoden. Voor de ju weelen is haar methode deze. Ze erkent gelogen te hebben, maar ze had dit gedaan om aan haar dochter een zyde van haar leven te verbergen. Haar dochter wist niet dat zij minnaars had en dat zij juweelen van deze ontving. Dit had haar er toe gedwongen om uit moederliefde of moederschaamte omtrent de juweelen eerst eenige on waarheden te zeggen, welke ze thans bitter betreurde. Zij keerde zich tot jury en hield ontroerd een uitstekend gespeeld pleidooi over de juweelen kwestie. Marguérite savant l'air des bijoux. „Ik was verplicht te liegen, voor mijn dochter, voor mijn arme kind. Ik doe een beroep op alle moeders 1" riep ze zelfs eenmaal uit. Het was een eenigszins zonderling beroep, dat inroepen van „alle moeders" over het geen men ten opzichte van dochters doen moet omtrent de juweelen die men van minnaars ODtvangt. Wat de parel in de portefeuille van Rémy Couillard betreft, en haar valsche beschuldigingen van dezen jongen knecht, ze had dit gedaan omdat ze werkelijk meende dat hij schuldig was sedert ze ontdekt had, dat hij brieven stal en ze had hem aldus tot bekentenis van de misdaad willen brengen. De justitie doet ook wel eens zulk soort dingen, beweerde ze. Ze wist dit door een rechter van instructie die haar intieme vriend geweest was. Hevig protest van den president. Mevrouw Steinheil besluit dit punt met de snik kende verzekering dat ze die parel geschiedenis en die valsche beschuldi ging van Rémy Couillard zeer betreurt. Tranencrisis. Schorsing voor twintig minuten. Derde punt. De beschuldiging van Wolff. Dit had ze gedaan in een oogenblik toen ze heelemaal dol ge maakt was, in een nacht, onder pressie van journalisten, van anonyme brieven. Ze begint dien nacht te vertellen en te herleven, met hevige angstschokken van het gansche lichaam. BELGIË. Bij het voortgezet debat over de mili taire wet deelde de minister-president in de Belgische Kamer mede, dat de toestand in Europa voor het oogenblik geen vrees inboezemt, maar ernstige toestanden hebben in de laatste jaren wel by na tot den oorlog geleid. „Ook moeten wij front maken tegenover alle gebeurlijkheden om de plichten, die de onzijdigheid ons oplegt, te vervullen. De Regeering zal niet in haar plicht tekort schieten". Wij hebben," zoo vervolgde de pré mier, „42 800 man in vredes- en 180000 in oorlogstijd noodig. Daarvan zijn we uitgegaan. Wat het volontariaat aan gaat, daar ben ik nooit gerust over ge weest. Toch moet men het aanmoedi gen, daar velen het een hulpmiddel achten om den diensttijd te vermin deren, Ik meen echter mét Beernaert dat men het niet op de vrijwilligers kan laten aankomen. De spreker, die in de rede gevallen wordt door Woeste (o. m. met den uitroep „Gij stort de katholieke partij in het verderf!") gaat voort met te zeggen, dat de alge- meene dienstplicht een teveel aan man schappen zou heven„en dat hebben we niet noodig. Waarom huisvaders aan hun gezin ontrukken Daarom zocht ik naar een middel om de jonge lieden, niet de gehuwden, te belasten. Vandaar mijn voorstel omtrent éen zoon per huisgezin. Ik vraag afschaf fing der loting, omdat dit stelsel fay afkeer inboezemt. Over den persoon lijken dienstplicht zullen we nader spreken. Alle sociale belangen dienen geëerbiedigddus mogen wij niets vragen dan het benoodigde aantal mannen. Wy zijn geen veroverings- land en men moet de militaire lasten niet overdryven. Het ontwerp is vol doende, daar slechts geleidelijk ver mindering van diensttijd kan worden verkregen. Ik verklaar nog, dat het onwaar is dat ik de medewerking der linkerzyde in de militaire quaestie heb afgewezenik accepteer alle hulp in zake de nationale zaak. Het algemeen debat is geëindigd. OPBRENGST van het centraal Aardappelproefveld der „Vereeniging van Oudl. van Landbc. in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D.", aangelegd in 1909. Per gemet in kil ogram. Stand Stand Ziekte in het loof Zieke Variëteit. 0 DC o 5- Groote. Kleine. Totaal. op 24 Mei. op 15 Juni. op 5 Aug. op 14 Aug. Aardappelen. 1. Ryselaar. 3854 727 4581 goed goed, iets krul veel sporen toegenomen zeer veel 2. Watten. 6562 763 7325 redelijk slecht, veel krul sporen toegenomen tamelijk veel 3. Industrie. 16180 1818 17998 goed goed T3 niets sporen bijna geen 4. Eigenheimer. 13762 2563 16:125 goed goed, iets krul weinig sporen veel sporen weinig Suameerder Munsterschen. 12180 2054 14234 goed goed 1 -O 1 u 4> niets sporen weinig 6. Avenir. 8407 2090 10497 redelijk goed veel sporen toegenomen tamelijk veel 7. Br. Kralen. 4545 1890 6435 zeer goed goed, ongelijk V V weinig sporen veel ziek zeer veel 8. Frisius. 9908 2727 12635 redelijk mager, ongelijk ia niets sporen tamelijk veel 9. De Wet. 13544 2308 15862 goed goed V i) niets sporen zeer weinig 10. Bravo. 5781 3963 9744 redelijk slecht, veel krul N niets, zeer sporen, zeer veel krul byna geen c veel krul 11. Midlothian Early. ?830 1131 6981 slecht, ongelijk slecht u afstervend afgestorven weinig 12. Factor. 15089 1526 16615 ongelijk redelijk, ongelijk i. 0 sporen toegenomen bijna geen 13. Table Talk. 10035 1380 11415 ongelijk redelijk, ongelijk O sporen toegenomen bijna geen 14. Zaailing 19. 6407 4480 10887 klein klein 11 veel sporen toegenomen weinig IS. Zaailing 25. 8232 508 8740 goed iets krul geen sporen sporen zeer veel 16. Zaailing 33. 4091 1254 5345 klein klein geen sporen sporen- weinig 17. Zaailing 5. 8454 1059 9513 klein klein sporen sporen weinig 18. Verb. Wolkammen. 3654 1318 4972. redelijk redelijk, ongelijk veel ziek toegenomen zeer veel In de laatste helft van Augustus nam bij Zaailing 25 de ziekte zeer toe.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1