L\o. 61. Zaterdag 6 November 1606. 25e .laan* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMW, Buitenland. VERSLAG 4XELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent: voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Te Meran is op 84-jarigen leeftijd André Lenoir, een bekend filantroop, gestorven. Hjj had als scheikundige en opticus in het buitenland een ver mogen van 5 millioen mk. vergaard, dat hij bij testament aan zijn vaderstad Kassei voor een weeshuis voor kinderen van alle gezindten heeft geschonken. GRIEKENLAND. We vinden in de bladen nog eenige berichten in verband met de jongste muiterij by de Grieksche marine. Volgens een bericht aan een Weensch blad zou de minister-president tot een persman gezegd hebben, dat de dynastie in den nacht van Woensdag op Don derdag gered is door kolonel Zorbas. Een groot aantal officieren van de landmacht hadden zich bij Typaldos willen aansluiten, maar kolonel Zorbas verklaarde dat hij eiken officier, die ook maar in 't minste zijn plicht ver zaakte, onmiddellijk in hechtenis zou laten nemen. Verder zegt men, dat keizer Wilhelm aan den Koning den raad zou gegeven hebben naar Korfoe de wijk te nemen en daar den loop der gebeurtenissen af te wachten. Koning George scheen wel genegen dien raad op te volgen en hij had reeds last gegeven Mon Repos, het slot op Korfoe, te laten in orde maken, toen het krachtige optreden van Zorbas het gevaar afwendde. De aanwezigheid der Engelsche en Russische oorlogsschepen in de baai van Phaleron wordt in ambtelijke kringen als een groote zedelijke steun gewaardeerd. Men ziet er een bewijs in, dat het lot van koning George de Europeesche diplomatie niet onver schillig is. Duitschland heeft zich, vol gens den Berlynschen correspondent van de Temps, onthouden van het zenden van oorlogsschepen, omdat het al te veel vertoon van vreemde oorlogs schepen in Grieksche watereu niet ge raden acht. Het is intusschen zeker, dat de aanwezigheid der vreemde schepen tijdens de muiterij ten goede gewerkt heeft. De Engelsche matrozen hebben getoond, dat zij gereed stonden om, in geval van nood, de Koninklijke familie te beschermen. Een aantal Engelsche matrozen stond vermomd opgesteld in het paleis en de omrin gende gebouwen. De Temps-corres- pondent zegt dit uit betrouwbare bron vernomen te hebben. Vier officieren, die met Typaldos waren, zijn gevangen genomen. PERZIE. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap verneemt uit Teheran dat de woeligheid van roovers in het Zuiden van Perzië toeneemt. De groote weg van Ispahan naar Sjiras wordt door hen onveilig gemaakt. Vooral ook op de telegraaflijn hebben zij het voorzien De verbinding is telkens verbroken. ENGELAND. Voor het hooggerechtshof dient een geding, door de Imperial Cold Storage van het centraal Aardappelproefveld der „Vereeniging van Üudl. van Landbc. in Zeeuwseh-Vl. 0. D., aangelegd in 1909. II. 2. Watten. Deze soort heeft het dit jaar over 't algemeen uitstekend gedaan De opbrengsten waren bevredigend en de ziekte niet erg. Het pootgoed der- Watten van dit proefveld was het vorige jaar genomen van planten, die weinig of geen zieke knollen hadden. Bij het rooien was het aantal zieke tamelijk groot, maar zeer veel minder dan bij de Rijselaars. Zooals bekend is, had deze variëteit nu al eenige jaren achtereen veel te lijden van de »krulziekte«. Ook thans weer waren in den vroegen zomer veel planten gekruld. Dit verschijnsel werd echter ook bij eukele andere varië teiten waargenomen, maar was waar schijnlijk ,een gevolg van het droge, schrale weer. Bij de meeste soorten en ook bij de Watten verdween later dit gebrek. Toch was er in den stand der planten gedurende den groei een groot verschil. We hebben de beste planten ge merkt en den geheelen oogst daarvan be stemd voor pootgoed voor't volgend jaar 3. Industrie. Deze aardappel heeft zich in den afgeloopen zomer bepaald beroemd gemaakt. De opbrengst was hier en daar en ook op het proefveld ongekend hoog. Het gewas stond ge durende den geheelen groei prachtig en zeer gelijkmatig. Van ziekte had het zeer weinig te lijdenin de bladeren bleef het bij bruioe plekken en zieke knollen waren er zeer weinig. Sommige partijen bleken veel bastaard-planten te bevatten; deze zijn gemakkelijk te kennen aan de bloem en ook aan de knollen, die krijtwit zijn. (De echte Industrie is tamelijk geel.) Ook op het proefveld kwamen enkele dergelijke planten -voor die er zorgvuldig uit verwijderd zijn De Industrie is wel wat laat voor deze streek dit jaar was ze echter vroeger rijp, dan het vorige. 4. Eigenheimer. De stand van dezen aardappel was niet gelijkmatig. Het blijkt een hebbelijkheid vau deze variëteit te zijn, om ongelijk op te groeieu, veel z. g. n. doorschieten, dat zijn hoogopge- groeide planten, te vormen. De op brengst was echter best én de kwaliteit zeer goed. 5. Suameerder Munsterschen. Het gewas bleef dit jaar miuder forsch, dan in vroeger jaren wel het geval was. De opbrengst was echter zeer goed en het aantal zieke gering. 6. Avenir. Aanvankelijk meenden we deze variëteit van verdere proefneming uit te sluiten, omdat de stand der planten zoo ongelijk was. De Avenir schijnt j echter sterke neiging te hebben om te Campany, welbekend uit de dagen van en na den Boerenoorlog, tegen de Engelsche regeering ingebracht. Het geldt een oude geschiedenis. De maat schappij had in Zuid-Afrika tijdens den oorlog een contract met het legerbe stuur voor de levering van vleesch. Zij kocht van het leger buit gemaakt vee, en leed groote verliezen doordat zij, naar zij beweert, gedwongen was ook ziek vee te koopen. Ook beweert zij, dat het legerbestuur tevens druk op haar uitoefende, door de bezendingen bevroren vleesch, die zij verwachtte, op te houden. Zij eischt nu schade vergoeding. Zou zij fortuinlijker wezen, dan de Boeren, die na den oorlog gedwongen werden, uitgeput en ziek vee tegen buitensporige prijzen van de repatri ate commissie te koopen FRANKRIJK. De Steinheil-zaak. De president van de rechtbank te Parijs heeft ruzie gekregen met zyn familie en met de meeste vriendinnen van zyn vrouw en veel andere dames. Hij heeft nl den niet geringen moed gehad om aan geen enkele dame een toegangsbewijs voor de zittingzaal te geven. De president wiens naam, Valles, wel mag onthouden women zei te zullen voorkomen dat van het assisenhof een music-hall zou worden gemaakt, zooals bij zooveel vorige schandaal-processen. Stapels brieven kreeg hij met aanzoeken, waaronder van invloedrijke personen. Een vrouw van een generaal schreef een groote reis gemaakt te hebben om de debatten bij te wonen; maar president Valles bleef standvastig en weigerde allen. Een enkele journaliste en een vrouwe lijke advokaat waren, buiten de direct bij de zaak betrokkenen, de eenige dames in de zaal. Overigens was deze gevuld met advocaten en journalisten. De beklaagde was in het zwart ge kleed en zag er bleek uit. Na de voor lezing van de acte van beschuldiging waarmee bijna een uur gemoeid was, begon het verhoor der beklaagde. De president doorliep haar heele leven. Hij begon met de buitengewone neiging tot liegen en komedie-spelen, die zij in haar jeugd had getoond. Maar Mme Steinheil protesteerde daar met kracht tegen. Daarna ondervroeg de president haar over de verhouding tot haar man, den schilder Steinheil. Zij ontkende de on gunstige verklaringen, die zij zou hebben afgelegd van haar man tegen over verschillende personen. De be klaagde sprak zeer levendig en met een woordenvloed. Wat den moord zelf betreft hield ze het verhaal van de drie als levieten gekleede mannen en de rossige vrouw vol. Ze zei op het hoofd van haar dochter te zweren dat ze de waarheid sprak. Dat ze een oogenblik zelf tijdens het onderzoek die bewering een fan tastisch bedenksel had genoemd, zooals de president haar in herinnering bracht, was geschied, zei ze, in een tijd toen ze niet wist wat ze deed. Ook de vele minnaars van de beklaagde kwamen er sprake. vervroegen. Dit jaar was in het midden van Augustus de plant reeds afgestorven. Bovendien was de kwaliteit goed en de opbrengt redelijk alleen waren er nog al veel kleine en tamelijk veel zieke knollen. Vooral het vroeg-rijp zijn deed ons besluiten Avenir ook het volgend jaar weer te probeeren. 7. Brielsche Kralen. Vlug en forsch en veelbelovend was het veldje Br. Kralen In eenige dagen was echter het loof geheel aangetast door de ziekte en het aantal ziekè knollen bleek bij het rooien enorm groot. Dit deed ons besluiten deze variëteit niet meer aan te houden 8. Frisius. Een goed, regelmatig gewas vooral in de tweede helft van den groei, Het loof was wel wat fijn en de knollen wat klein van stuk en niet mooi van vorm, te langwerpig. De opbrengst was tamelijk goed en hoewel in het loof niet veel ziekte te bespeuren was geweest, was het aantal zieke knollen nogal aan zienlijk. Erisius is laat rijp. 9. De Wet. Deze variëteit kwam wat stand en opbrengst betreft, kort bij de ludustrie. Ook waren er by het oogsten zeer weinig zieke aardappelen De vorm der knollen komt veel overeen met die der Watten. De schil was echter dit jaar zeer ruw, een eigenaardigheid, die vroeger door ons niet is opgemerkt. Ons bedunkens kan de Wet in onze streek nog een plaats veroveren. Deze aardappel is iets vroeger rijp dan de ludustrie. 10. Bravo. We zouden bijna moeten zeggen, dat Bravo het zitten laathet gewas zag er ellendig uit; veel slappe, krullige planten, waar geen groei in zat. De opbrengst viel dau ook niet mee, vooral ook, omdat er zooveel kleine knollen bij waren. Het is jammer, dat deze variëteit zulke slechte eigenschappen heeft, temeer omdat daartegenover staat de bijna absolute ongevoeligheid voorde ziekte en de goede kwaliteit en de mooie vorm der knollen. We hebben de beste planten gemerkt en de opbrengst daarvan bestemd voor pootgoed. 11. Midlothian Early. Een zeer vroege soort, goed van kwaliteit en geel. Het gewas stond in den beginne bepaald slecht; vele poters waren gerot. Toch was de opbrengst nog bevredigend en durven we hopen, dat deze aardappel, die reeds door eenige landbouwers hier gepoot werd, voor vroege levering in deze streek een toekomst heeft. Het aantal zieken was gering. 12. Factor. Prachtiger, forscher gewas dan deze variëteit en de volgende zagen we hier nimmer. De opbrengst was zeer hoog; zieke knollen zeer weinig. Het is echter een wit-bloemige aardappel. We willen evenwel hopen, dat deze aardappel, die in Friesland verbouwd wordt voor uitvoer uaar Engeland, ook in onze omgeviug met gelijk doel nog eens in 't groot zal verbouwd worden. 13. Table Talk hèeft veel overeen-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1