Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Advertentiën. in de lacht en daalde dan uit die hoogte rechtstreeks en zacht als een duit naar beneden. De menigte juichte hem geestdriftig toe. Rougier werd toen aan prins Albert voorgesteld, die hem geluk wenschte. Er volgde een gesprek over vliegma chines, waarbij Rougier onder meer zei, dat hij eerlang een motor van eigen vinding in zijn machine zal plaatsen. Baron de Caters deed 's namiddags ook nog een paar korte vluchten. Prins Albert is toen met den Zodiac opgestegen. Het volk juichte zeer geestdriftig. De Etoile beige meldt, dat de Zodiac met prins Albert aan boord, na ver scheidene malen het terrein te zijn rondgevlogen, naar Antwerpen is ge stevend. De ballon kwam boven het zuidelijk deel van de stad. Rougier volgde met zijn vliegtoestel den Zodiac een poosje. Baron de Calers deed nog een vlucht van 8 baanronden. Zondag is te Antwerpen niet ge vlogen 't woei te hard. Ook is de Zodiac niet opgestegen. 'tWas voor het talryke publiek een groote teleur- itelling. 't Bestuur heeft nog een extra prijs van 2000 francs aan Rougier ge boden voor een korte vlucht, om het publiek tevreden te stelien, maar Rou gier ging op dat aanbod niet in. Zitting van 29 October 1909, nam. 6 ure. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, F. Dekker, P. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Oggel, Dregmans en Dieleman. Voorz. dhr. J. Huizinga, burgemeester, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten d.d. 8 Oct. '09 houdende goedkeuring van een raadsbesluit van 13 Juli 1.1. betreffende regeling der belooning van onderwijzers der O. L. S. voor buitengewone diensten. Wegens gemeenschappelijke voorzie ning in de vacature ontstaan door het overlijden van dhr. Van Ruijven wordt aan de onderwijzers C. Dijkwel 32,50, C. P. Minjon 20, C. T. Dieleman 20, D. van Maris 20 en A. J. Hol f 20 per maand toegekend. b. Idem houdende goedkeuring van een raadsbesluit betreffende overdracht gronden op het Plaatje. e. Idem houdende terugzending van het suppl. kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal 1909. d. Idem houdende goedkeuring eener af- en overschrijving ten bedrage van 260 gulden. e. Eene wijziging in de begrooting van 1909. f. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende den verkoop van het postkantoor aan het Rijk voor de som van 5000. Worden alle voor kennisgeving aan genomen. g. Idem houdende bericht dat Ged. Staten nog steeds bezwaar maken tegen de redactie van sommige artt. in de Instructie van den Secretaris en de verordening op het Personeel der ge meente. Het college geeft in over weging de verordening en de instructie met de daarin aangebrachte of nog aan te brengen wyzigingen in haar geheel opnieuw vast te stellen. Aldus wordt besloten. h. Mededeeling van de atd „Axel' der Z. L. M. dat in de vergadering van 6 Oct. 1.1. te Terneuzen besloten is het voor 1910 verleende subsidie A 150 voor het publiceeren en primeeren van paarden te accepteeren voor kennis geving aangenomen. t. Schrijven van het Bestuur van het Leger des Heils dat het voornemens is om aan de huizen in de gemeente Axel eene inzameling te houden op Zaterdag 23 Oct. of Maandag 25 Oct., verzoekende tevens verlof om te collec teeren en de medewerking van den Raad. Als ongezegeld terzijde gelegd. j. Request van R. Blankert, A. Essel- brugge, P. Dregmans, Wed. J. van V. Eekman en C. P. Minjon, om het riool dat thans zal beginnen aan het urinoir der openbare school te willen doen aan vangen aan den hoek van de Korte Kerkstraat, omdat volgens het thans bestaande plan het water uit de Noord straat toch nog langs hunne woningen of uitgangen blijft loopen, en vooral omdat het water uit de goot door de daar spelende schoolkinderen over de geheele straat wordt verspreid, en in school wordt gedragen of mee naar huis wordt genomen, wat voorzeker aan de hygiène, waarvoor toch een riool dient, niet bevorderlijk is. Wordt gerenvoyeerd om advies naar het college van B. en W. k. Request van C. W. Bouwman, muziekonderwijzer om een lokaal van de openbare school te mogen gebruiken des Zaterdags van 1 2 en van 5—6 ure, ten einde daarin een zangcursus te geven aan jongens en meisjes van 8—12 en van 12—16 jaren. B. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken omdat het hier een particulier persoon geldt, en de Raad zich nog niet heeft uitgesproken of ze een lokaal voor particulieren te huur beschikbaar wil stellen, Dhr. De Feijter vraagt hoeveel lokalen er niet gebruikt worden, en of zich daar ook materieel in bevindt. De Voorz. antwoordt dat 2 lokalen niet worden gebruikt, en zich daarin bevinden wat door de muziekvereni ging wordt gebruikt en door de land- bouwcursus. Dhr. De Feijter zou het verzoek van adressant willen inwilligen, mits het lokaal na gemaakt gebruik door hem worde schoon gemaakt, en hy zorge voor verlichting en verwarming. Dhr. Smies steunt het voorstel. Dhr. Kruijsse zegt dat het hier geen vereeniging geldt maar eeu particulier persoon, als er iemand komt die er een breischool in wil gaan houden zouden we dan ook toestemming moeten geven Dhr. De Feijter Daar zou ook niets tegen zijn. Dhr. Kruijsse meent dat het hoofd der school hieromtrent toch moetgeraad pleegd worden. Dhr. De Feijter meent dat by B. en W als zijnde belast met het toezicht op de o. 1. s., het juiste en beste adres is. De Voorz. geeft in overweging dit punt nog eens aan te houden, ten einde met het hoofd der openbare school te rade te gaan en tevens met adressant te onderhandelen. Wordt hierop tot een volgende ver gadering aangehouden. I. Procesverbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat in kas is de som van 2642,051/o, aangenomen voor kennis geving. III. Rekwest van P. Claessens, bode bij de brandweer om zijne jaarwedde te brengen van 10 op 25 gulden om reden de belooning te gering is in ver houding tot het van hem gevorderde werk. Wordt besloten dit request te behan delen by de begrootiug voor 1911. Wordt mededeeling gedaan van eene ingekomen missive van den gemach tigde van P. Haak, welke wordt besloten in geheime zitting te behandelen. II. Benoemen cop missie van onder zoek in zake oprichten gasfabriek. Dhr. De Feijter vraagt uit hoeveel leden die commissie moet bestaan. De Voorz.uit drie leden. Misschien zou het wel verstandig zjjn een wet houder er bij te benoemen. Hij wil dit echter maar in overweging geven, de heeren zijn vryVwie ze willen be noemen. Na stemming worden benoemd de h.h. Kruijsse, Wolfert en Smies. Dhr. Kruijsse neemt de benoeming terstond aan, de h.h. Wolfert en Smies na eenige aarzeling. IV. Aangehouden zaken waarover de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Ie. Omtrent de aanbesteding der gemeentewerken was het voorstel van dhr. Smies om de aanbesteding van werken van 150 en meer terug te brengen op J 50 en meer, terwijl het voorstel, dat de verste strekking had, was om alles aan te besteden. Dit laatste voorstel werd verworpen met 2 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de h.h. Lamaltre en Kruijsse, tegen de n.h. Wolfert, P. Dekker, F. Dekker, De Feijter, Smies en Van Driel. Hiermede werd het voorstel van dhr. Smies als aangenomen verklaard, n.l. om voortaan werken van 50 en daar boven publiek aan te besteden. 2e. Omtrent den post op de begroo ting „Jaarwedde gemeenteopzichter" staakten de stemmen ook. Door B. en W. was eene som begroot van 450. Deze werd teruggebracht tot 400, daar slechts 3 leden, n.l. de h.h. P. Dekker, Lamaltre en De Feijter vóór behoud stemden, de h.h. F. Dekker, Kruijsse, Smies, Van Driel en Wolfert stemden tegen. Deze 50 worden gevoegd by het bedrag, waarover beschikt wordt met goedkeuring van Ged. Staten. In Hoofdst. VII afd. 8 regelende het onderwijs en in hoofdst. XIV „uitgaven van verschillende aard" wordt ook een post als memorie uitgetrokken. Omvraag. Dhr. De Feijter vraagt wanneer de laatste maal de wegen en voetpaden door B. en W. zijn geschouwd. De Voorz. De laatste maal in het voorjaar, maar als u de Axelsche Courant inziet van hedenavond zult u daarin zien dat B. en W. plan hebben om eene algemeene opnemingte doen. Dhr. Smies vraagt of in de Kerkdreef de steenen niet wat kunnen worden opgeruimd, nu het werk daar toch heelemaal klaar is. De Voorz. zegt deze steenen nog steeds te hebben laten liggen, omdat op de plaats, waar ze naar toegebracht moesten worden, om daar gebruikt te worden, men nog niet is kunnen beginnen te werken. Hy gelooft echter dat hedennamiddag den boel daar is opgeruimd. Hij heeft ook vernomen, dat iemand daar in het donkere in onzachte aanraking is ge komen met de daar liggende steenen hetgeen hem (Voorz.) leed heeft gedaan Dhr. F. Dekker vraagt verbetering van den Zaamslagschen weg inzonder heid het eindje vanaf den Prov. weg tot aan deu Zaaidijk. De Voorz. zegt hiervan nota te zullen nemen en bij gelegenheid daar eens te gaan zien. Dhr. DekkerNeen, dan moet u nu eens gaan zien, maar niet wachten tot het goed weêr is. Vroeger toen 't een grindweg was, waren er twee zinkputten maar die zijn met het leggen van den keiweg vervallen, en nu blijft het water er allemaal staan, zoodat het één moeras is. Dhr. De Feyter vraagt of het niet wenschelijk zou zijn om het slachtplei te brengen naar buiten de kom van de gemeente b. v. op het paardenkerkhof De menschen, die thans rondom de slachtplaats wonen hebben last van allerlei vuil door het slachten veroor zaakt, zóó dat hei soms in hunne regen bakken terecht komt. De Voorz. zegt dit ter sprake te zullen brengen in het college vau B. en W. doch acht het de geschiktste tijd te wachten tot na de voltooiing der riool- werken. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de openbare vergadering, en wordt overgegaan tot het houden van eene geheime zitting ter behande ling van het ingekomen schryven van den zaakgelastigde van den grondeige naar P. Haak. De Voorz. heropent de openbare zitting en stelt namens B. en W. voor om ten opzichte van het schrijven van deu heer P. Haak alhier, een rechts kundig advies in te winnen, waartoe h. s. wordt besloten. Hierna sluit de Voorz. de vergadering Van 16—31 Oct. 1909. Axel. Huwelijks-aang. 21. Cornelis Joos van Liere (van Yerseke), 22 j., jm. en Jacoba Loof, 21 j., jd. Geboorten. 16. "Ernest, z. van Alph. Adam en Maria Ludovica Baert. 19. Frangoise, d. van Frederik Buijze en Maatje Verstrate. 21. Alma Marice, d. van Ludovicus de Clercq en Nathalia Steel. 27. Cornelia Pieternella, d. van Louis de Putter en Helena de Bruijne. Catharina, d. van Krijn Witte en Elisa beth Wolfert. 29. Job, z. van Jan Cornelis Bom en Antohietta Adolphina Meerburg Snarenberg. Overlijden. 16. Cornelis Gelein Jan sen, 11 m., z. van Jacobus en Elizabeth Hamelink. 17. Neeltje de Feijter, 2 m., d. van Pieter en Maria Cornelia Diele man. 21. Bernardus Franciscus de Clercq, 9 j., z. van Ludovicus en Natha lia Steel. GENT, 29 Oct. Ter veemarkt van Vrijdag werden te koop gesteld: 55 schapen, lam, geiten, 164 kalveren, 296 vette varkens, 5 loopers, 575 biggen, 22 melkkoeien, groote os, 51 jonge ossen, 70 vaarzen, 23 vette koeien, 19 stieren, 220 magere dieren. Prijzen waren per kilogr. voorossen- en vaarzenvleesch fr. 1,45 a fr. 1,52idem 2e qual. fr. 1,20 a fr. 1,30; koeienvleesch fr. 1,35 a fr. 1,43; idem 2e qual. fr. 1,15 a fr. 1,20; stierenvleesch fr. 1,18 a fr. 1,46kalfsvleesch fr. 1,60 a fr. 2,12; schapenvleesch fr. 1,30 a fr. 1,40; lammerenvleesch fr. 1,85 a fr. 2,05; varkensvleesch fr. 1,16 a fr. 1,45. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 1,32 a fr. stieren fr. 1,14 a fr. kalveren fr. 2,08 a fr. Versch roet fr. 0,55 a fr. 0,68. ROTTERDAM, 1 Nov. Ter graanmarkt van heden was tarwe ruim aangeboden, lager in prijs en bleeÊ voor een groot deel onverkocht, rogge, gerst en erwten waren niet aangeboden. Haver weinig aangevoerd en prijshoudend. Bruineboonen waren ruim aangevoerdwitte idem waren meest van afwijkende kwaliteit. Tarwe per 100 kilo f8.50 a f 11, haver f6.50 a f8, bruineboonen f10 a f 16, witte f 12 a f 15. Aardappelen, Brielsche kralen f3.50 a 3.75, Geldersche blauwe f2.80 k 2.90, Zeeuwsche blauwe f2.40 h 2.60, dito bonte f2.40 a 2.60, dito eigenheimers f 1.75 1.90 per heet. Met tamelijke aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren f5.30 a 5.60, Overmaas- sche dito f5.80 h 6.— de 100 stuks. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen VRIJDAG den NOV. 1909, des namiddags ten 4h4 ure, ten Raadhuize ter behandeling van het volgende Benoeming Hoofd openbare lagere school. Axel, 2 November 1909. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. I Op Donderdag 4 November ffl lil 1909 hopen onze geliefde Ouders, Ql 1 Behuwd- en Grootouders 1 1 ADRIAAN KOSTER I 1 EN N 1 JANNEKE DE PUTTER, 1 li hun vijftigjarig huwelijk te her- H ii denken. H m Namens de familie 1 L. KOSTER. j li Axel, November 1909. S

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3