\o. 60. Woensdag 3 November 1909. 25e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad vo voor Zeeuwsch-Vlaanderen. f. mixi ti w Buitenland. VERSLAG Binnenland. 4XELSCHE D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en \rr ij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. GRIEKENLAND. Een zekere luitenant Typaldos, die het beleid van den minister van marine niet bevredigend vond en davrom maar zelf minister van marine wilde worden, heeft zich aan 't hoofd gesteld van de torpedovloot en zich meester gemaakt van het tuighuis van Salamis. Een geval, dat denken doet aan het onbe kookte optreden van den Russischen onderofficier Matsoesjenko, die zich in dertijd het was in den zomer van 1905 uit ontevredenheid over de kwaliteit van het eten aan het hoofd stelde van het slagschip Knas Potemkin van het Zwarte Zee-eskader. De Potem kin bombardeerde Odessa, waar ver scheidene huizen vernield werden, en stevende ten slotte, na een zwerftocht, van tien dagen op zee, naar de Roe- meensche haven Constanta, waar de muiters het schip verlieten. Een der gelijk op zich zelf staand geval van muitery doet zich thans in Griekenland voor. Typaldos, die over een kleinen aanhang schijnt te beschikken, is door het militaire verbond van de ledenlijst geschrapt, terwijl men hem blijkens een communiqué wegens hoogverraad voor een krijgsraad wenscht te brengen. Het is dus geen algemeene revoluti- onnaire uiting, maar een geval van muiterij van enkelen, wat op 'toogen- blik in Griekenland gaande is. Er was trouwens ook geen reden voor een al gemeen marine-oproer, want de regee ring had aan de pas door de marine- van het centraal Aardappelproefveld der „Vereeniging van Oudl. van Landbc. in Zeeuwsch-VI. 0. D., aangelegd in 1909. Doel. Het doel vaa dit Proefveld is, zoo mogelijk één of meer aardappelvarië teiten te verkrijgen, die le in opbrengst en 2e in ongevoeligheid voor de aard appelziekte de hier gewoonlijk ver bouwde overtreffen en die 3e een goede handelswaarde hebben. Naar dit doel wordt gestreefd le door vergelijking van Rijselaars en Watten met andere variëteiten 2e door selectie van Rijselaars en Watten en 3e door zaaiïng van aardappelen. Ligging grootte en aard v. h. Proefveld. Het proefveld lag in den Beoostenbhj- polder tegenover den landbouwer de Jonge. Verhuurder was de Heer Ph. J. van Dixhoorn, Landbouwer op »het Looseshofc en Voorzitter van de Afd. »Axelc der Zeeuwsche Landbouwmaat schappij. Het was groot 230 roeden de bodem was tamelijk zware kleigrond voorvrucht paardepeen. Verdeeling. Op het veld werden eerst 10 vakkeu afgedeeld, elk 161 /2 roede, en bestemd voor de »hoofdsoorten Daarop volgden nog 9 vakken, waarvan de grootte geregeld werd naar het aaD wezige pootgoed. officiereu geformuleerde eischeu (af schaffing vau eenige hoogere posten en ontslag van een aantal hoogere officieren, die onbekwaam waren) toegegeven. Die eischeu der marine-officieren waren gesteld in overleg met het militaire verbond, dat op 't laatst van Augustus zijn macht had doen voelen. Men zal zich herinneren, dat toen ongeveer 500 officiereu van de landmacht een kamp buiten Athene hadden opgeslagen en aan de regeering een ultimatum hadden gesteld, waarin zij ingrijpende hervor mingen en o. a. de verwijdering der prinsen uit het leger eischten. Ook aan die eischen had de regeering t Rhallis was intusschea vervangen door Mavromichalis toegegeven. Over onwil van de regeering viel dus na al de tegemoetkomingen harerzijds geens zins te klagen en des te verrassender leek in eens dat woeste optreden van Typaldos. De daad van Typaldos wordt door de leiders van het militaire ver bond een daad van waanzin genoemd. Volgens een telegram uit Athene, is de muiterij volkomen bedwongen en hebben de matrozen van het arsenaal zich overgegeven. Er loopen tegenstrijdige geruchten over het lot van Typaldos en diens staf. Men gelooft dat zij gevlucht zijn. Het bombardement veroorzaakte den dood van drie stokers van de torpedo boot Sfendoni, terwijl eenige matrozen gewond werden. AMERIKA. Een dag of wat geleden werd melding gemaakt van zekeren MüllerofGerhardt, Uitvoeren van liet poten. De aardappels werden gepoot op 7, 8 en 9 April, bij zeer gunstig weer. Vooraf was het veld geëgd en daarna met een vorentrekker in voren getrokken, die 60 c.M. afstand hadden. De structuur van den bodem was uitstekend, zoodat het trekken der voren best ging. Het komt ons echter voor, dat op vele ouzer gronden eene diepere grondbewerking, b.v. met een cultivator, aanbevelenswaardig zou zijn. De ondergrond bleek tamelijk stijf te wezen en als gevolg daarvan stoelden de aardappelen naar onze meening te oppervlakkig. De natte zomer werkte dit wel in de hand, maar het nut van eene diepere grondbewerking bij de aardappelenteelt wordt, ons bedunkens, niet genoeg ingezien. In de getrokken voren werden aardappels op afstanden van 50 c.M. zoo nauwkeurig mogelijk neergelegd, zoodat op elk der eerste 10 vakken precies evenveel poters kwamen te liggen. Het pootgoed bestond uit heele aardappelen, redelijk van grootte slechts, waar enkele poters te kort bleken te zijn, werden eenige van de grootste poters éénmaal doorgesneden. Alle variëteiten werden gelijktijdiL met het poten bemest met 1250 (500) K.G. per H.A. (gemet) Ammoniak Super fosfaat. De kunstmest werd met de hand by niet óp den poter in de voor uitgestrooid. Door afwegen voor elk die te Brooklyn was in hechtenis ge nomen, wegens moord, gepleegd op een of meer vrouwen. Het lyk van een dier ongelukkigen was op een afgelegen plek op Long Island gevonden en her kend, hetgeen leidde tot de opsporing en aanhouding van den moordenaar. Müller bekende toen, nog andere vrou wen te hebben uit den weg geruimd, die hij eerst had getrouwd om zich van haar bezittingen meester te maken. In de Amerikaansche bladen vinden wij over dit even geheimzinnige als griezelige geval nog het volgende Müller wist zijn slachtoffers in het net te krijgen door middel van huwe lijksadvertenties. Hij heeft reeds bekend in 1896 te Worchester, in Massachusetts een boer, diens vrouw en een 16-jarige dochter te hebben omgebracht. Müller heeft beloofd, een volledige bekentenis te zullen afleggen, indien de justitie hem garandeert dat hij niet zal worden terdood veroordeeld. Maar dat is natuur lijk onmogelijk. Het is reeds gebleken, dat Müller huwelijksadvertenties plaatste onder de namen: „Schaterlein," .Link," „Kiser", Gerhardt" en Freundlich". In een twist met de vrouw met wie hij leefde en ook getrouwd was toen hij werd gearresteerd, moet Müller o.a. het volgende hebben verklaard Ik heb zeven vrouwen getrouwd en ze allen vermoord. Jij gaat er ook aan, als je niet zwijgt Deze vrouw, die twee jaar geleden met Müller, die zich toen Gerhardt noemde, gehuwd was, heeft aan de politie meegedeeld, dat de man getracht vak en afmeten voor elke rij werd de verdeeling van den mest nauwkeurig uitgevoerd. Variëteiten. Verbouwd werden de vol gende variëteiten, hier genoemd in volg orde, zooals ze op het proefveld voor kwamen 1 Rijselaars, 2 Watten, 3 Industrie, 4 Eigenheimer, 5 Suameerder Munsterschen, 6 Avenir, 7 Brielsche Kralen, 8 Frisius, 9 De Wet, 10 Bravo, 11 Midlothia Early, 12 Zaailingen 1907, 13 Factor, 14 Table Talk, 15 Zaailing XiX, 16 Zaailing XXV, 17 Zaailing XXXIII, 18 Zaailing V en 19 Verbeterde Wolkammen. Behalve de nos. 11, 13 en 14, die uit Friesland werden be trokken, was al het pootgoed afkomstig van het vorige proefveld. Ten vorigeu jare was dit pootgoed uitgezocht bij het rooienin verband met den vochtigen bodem, die het rapen der aardappels zeer bemoeilijkte en ook om zooveel mogelijk gelijk pootgoed te verkrijgen, zijn dit jaar de poten voorden volgenden oogst uitgezocht uit de z. g. u. groote aardappelen, d. w. z. uit de aardappels, waaruit bij het rooien kleine en kriel waren afgezonderd. Dit uitzoeken is door ondergeteekenden persoonlijk of onder hun onmiddellijk toezicht geschied. Verpleging van het gewas. 14 dagen na het poteu werd het proefveld licht geëgd; toch bleek, dat hier en daar een poter was boven gebracht. Ze werden echter nauwkeurig opgezocht en onder had, haar op een eenzame plek te wurgen, dicht bij de plaats waar het lijk van een der andere slachtoffers werd gevonden. Zij had n.l. geweigerd, van haar spaarpenningen atstand te doen. Sindsdien was Müller-Gerhardt er op blijven aandringen, dat zij met hem in de bosschen zou gaan wandelen. Maar zy durfde niet, uit vrees, dat hij haar zou vermoorden. Een maand geleden werd Müller vaak gezien in gezelschap van twee vrouwen beiden zijn verdwenen. In 1906 trouwde Müller onder een anderen naam met een juffrouw Katz. Drie dagen later stierf zij onder verdachte omstandig heden. In 1907 trouwde hij met een meisje uit Brooklyn, Anna Link, die in Februari 1908 verdween. Even voor den moord op Anna Müller, welke heeft geleid tot ontmaskering van den dader, huwde hij een juffrouw Kathe Lanz, die ook verdwenen is. Al deze slacht offers waren Duitsche vrouwen. In 1896 werd Müller tot 9 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering van de spaarduitjes van ze kere Lena Wessner, wie hij trouwbelofte had gedaan. 'tLykt wel een tweede Blauwbaard. TWEEDE KAMER. De leden van de Tweede Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tege* Dinsdag 9 November a.s., des namiddags te ll/2 ure- gebracht. By het opkomen bleek, dat maar een zeer klein getal niet op de juiste plaats lag. De aardappels werden vóór het aanaarden tweemaal met den houweel gewied. Door het droge weder was daardoor het onkruid met succes bestreden en was bij het aanaarden, dat geschiedde op 8 en 9 Juni, het land schoon. In verband met den stand van het gewas waarover hieronder achtten we het gewenscht eene lichte overbe mesting met Chili toe te passen. Dit geschiedde op 18 Meiuitgestrooid werd tegen 225 (100) K.G. per H.A. (gemet). Vooral ook door den gunstigen stand van haast alle variëteiten na het aan aarden, werd de ontwikkeling van het onkrnid gestuit en kon met éénmaal wieden met de hand een paar weken vóór het rooien volstaan worden. Tijdens de groeiperiode heeft bij geen enkele variëteit het onkruid eenigen last ver oorzaakt. Algemeene opmerkingen omtrent groei, stand en ziekteverschijnselen. Het jaar 1909 heeft, helaas, inzonderheid voor het land van Axel, een proefveld als het onze volkomen gerechtvaardigd. Doel toch er van is te zoeken naar betere varië teiten, vooral in betrekking tot de gewone aardappelziekte, die ook nu weder de schoonste verwachtingen van zoo menigen akker bijna volkomen heeft vernietigd. De aardappels kwamen over het ge-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1