Gemengd Nieuws. neer zij de wereld kond deden „We hebben Azof vermoord. Ziedaar zijn lijk". De dagbladen, vooral die van minder gehalte, hebben een dankbare stot om hunne kolommen te vullen, en wijden dagelijks lange artikelen aan de zaak, bouwen allerlei hypothesen op, en bre ken ze weer af, brengen telkens sensa- tioneele onthullingen en ontdekkingen, om ze in een extra-nummer of den volgenden morgen weer tegen te laten spreken. Er zijn nu vijf dagen sinds de ontdekking van den moord verstre ken, en de zaak blijft nog steeds even geheimzinnig. Uit Kief wordt een dergelijke moord gemeld. Men zoekt verband tusschen deze beide misdaden, doch naar het schijnt ten onrechte. AXEL, 26 October 1909 Maandagvoormiddag ging te Terneu- zen op de Axelsche brug een paard op hol, dat voor een kar gespannen was. Hoewel de bestuurder alles deed wat mogelijk was om het dier in te houden, gelukte hein dit niet, zoodat het paard voortholde en met het voertuig, waar van de as brak, de heining aan een koffiehuis vernielde. De voerman kwam onder de kar terecht, welke over hem heenging zonder hem nochtans te deren, daarna liep de kar vast tegen een paal der electrische verlichting, waardoor de strengen afbraken en het paard dat nu vrij was, liep naar stal. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, maa de kar was natuurlijk erg gehavend. Op 2 November a. s. zal voor de arrondissements-rechtbank te Middel burg worden behandeld de zaak tegen E. v. B., 69 jaren, werkman, geboren te De Clinge (België), wonende te Sas van Gent, beklaagd van bedreiging met misdrijf tegen het leven gericht, althans met bedreiging met zwaar lichamelijk letsel van E. G., te Sas van Gent op 5 Sept. jl. door op haar een revolver schot te lossen en op 5 Nov. d. a. v. de zaak tegen F. d. M., 27 j., mosselvisscher, geb. en wonende te Philippine, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot moord, gepleegd op L. D. en hare dochter C. T., waarbij eerstgenoemde werd verwond door een revolverschot. Door het O. M. zijn getuigen gedag vaard, waaronder 2 deskundigen, terwijl mr. Heyse, advocaat te Middelburg den beklaagde zal verdedigen. «Gaat mede,* sprak Abels, »of blijft hier, zoo als ge wilt, maar ik ga naar 't wiede om onderzoek te doen.« »Ja, wij gaan mee!* riepen de beide mannen. >Ik ook !c sprak Blok, »ik zal mee helpen.* Weinige oogenblikken daarna stevende de punter van Abels met snelle vaart in de lichting van de kooi voort. De buien waren voorbij en de donkere wolken weggevaagd. Aan den voorsteven zat de generaal en riep telkensO mijn kind mijn kind mijn eenige dezen dag overleef ik niet »Daar drijft ds punter,* mompelde Tijmen, «wij komen te laat »Arme vaders zuchtte Abels. «Wat zegt ge?« schreeuwde de gene raal, «is er geen hoop meer »Ik vrees van neenantwoordde Abels, hoofdschuddend. «Leonard Leonard schreidedevader. >0 God dat is de pet van mijn jongen!* gilde de burgemeester. «Leonard Mijn eenige Leonard schreeuwde nogmaals de generaalzijne zware stem klonk vreeselijk boven het geruisch der golven en het geloei van den stormwind uit. Na dien wanhopigen uitroep zonk de ongelukkige ineen. Maar op dat oogeublik hoorden de vier mannen in de richting van de kooi een luid geroep «Hola hier »Wat is dat?* vroeg Blok, verbaasd Door de politie te Oostburg is aangehouden een 46-jarig leurder, thuis- behoorende te Rotterdam en verdacht van oneerbare handeling met een meisje van 9 jaar, te Oostburg wonende. De verdachte, die eerst nog een valschen naam opgaf, is reeds meer malen in gezelschap van kleine meisjes aangetroffen hij ontkende het hem ten laste gelegde feit, maar is toch ter be schikking van den officier van justitie gesteld. M. Crt. Aanstaanden Donderdag zal in eene plechtige openbare zitting der arr.- rechtbauk te Middelburg de installatie plaats hebben van de heeren mr. G. F. baron thoe Schwarzenberg en Hohen- lanBberg en mr. L. van Andel als rechters in dat college. Onweer Te Oegstgeest is de 53-jarige werk man Nicolaas Warmendam door den bliksem getroffen. Hij was in den Morsebelpolder nabü het Groene kerkje werkzaam met nog andere werklieden. Ze zouden voor den harden regen schuilen in een schuurtje. Zijn makkers hadden reeds het schuurtje bereikt en schuilden er. Hij liep er nog heen. Eenige meters er van af zagen de andere werklieden, dat hü door een bliksem straal getroffen werd en ter aarde stortte. Zij liepen naar hem toe en bevonden dat hij aan het hoofd een wonde had, terwijl zijn kleeren ver schroeid waren. Hij werd dadelijk naar zün woning gebracht, waar dr. Timmer mans slechts den dood kon consta teeren. Zondagnacht om half vier sloeg de bliksem te Harderwijk in den molen van A. van der Born. Terstond daarna stond de molen in brand en werd ge heel vernield. De vrijwillige brand weer was terstond aanwezig doch koD niets uitrichten tot beperking van den brand. De schade wordt door verze kering gedekt. Boven Amsterdam woedde Maandag nacht van 12 tot 6 uur een geweldig onweer, vergezeld van hagel- en regen buien. Vele storingen in de telefoongeleidin gen kwamen voor. De bliksem sloeg in een hoenderpark aan den Amstelveenschen weg, waar door 50 hoenders en een konijn ver brand zijn. »Daar staat een man riep de biirge- meester. »Laat ons naar de kooi sturen,* sprak Abels, en, zich tot Tijmen wendende, voegde hij er bij«Nog geef ik den moed niet op.< Daar stond Richter tusschen de berken aan den oeverrand. Zoodra Abels zijnen vriend kon beroepen, verhief hij zijne stem. «Komen wij te laat vroeg hij. «Neenj hebt goeden moed »Goeden moed wie geeft moed vroeg de generaal. «Leeftleven zij stamelde de bur gemeester. Goddank..ja, beiden!* »Is Leonard niet dood O maak mij niet razend,zegmij,isdejongen nietdood «Hij leeft beiden leven komt met mij mede Nooit zeker was een kooihuisje het tooneel geweest van zulk eene treffende ontmoeting als er nu in dat van Abels plaats greep. De beide vaders schreiden van vreugde, toen ze hun lieveling aan 't hart mochten drukken. Luide dankten zij telkens en telkens opnieuw den Al- goede, die zoo hun angst deed vervangen door de rijkste vreugde. Plotseling echter maakte de generaal zich los uit de om arming van zijn zoon, en, Richters hand vattende, sprak hij «O, vergeef mij, gij zijt de redder van mijn kind, niet waar Vergeef mij, dat ik niet eerder u mijn dank bracht Zondagvoormiddag is voor Dor drecht het klipperaakschip Johanna, schipper P. Broeke, thuis behoorende te Made en Drimmelen, dat te Piershil een lading suikerbieten had ingenomen met bestemming naar Statendam, be neden de spoorwegbrug na een wan hopigen strijd tegen het ruwe weer, omgeslagen en gezonken. De schipper wist zich met zijne vrouw, twee jonge kinderen en den knecht in de achter zijn vaartuig hangende roeiboot te redden. Het vaartuig zit gevaarlek voor de scheepvaart. Schip en lading waren verzekerd. De vermoedelijke dader van den diefstal van 625 aan bankpapier in het hotel Hof van Brabant, te Nijmegen, is door de politie aangehouden en ter beschikking van cj,e justitie gesteld. De man, een gewezen kellner, logeerde in genoemd hotel. Een in beslag ge nomen bankbiljet van 25, dat door hem was uitgegeven, werd door den bestolene als het zijne herkend. De aangehoudene is een Italiaan. Door de politie te Tilburg is ge arresteerd een 24-jarig jonkman, J. S., die bij den bakker P. v. S. aldaar een groote vitrine verbrak en een peper koek stal, om, naar hij zeide, zijn honger te stillen. Bij onderzoek bleek het dezelfde persoon te zijn, die verleden week te Utrecht werd aangehouden en voorgaf te Tilburg een misdrijf te hebben gepleegd. De man is daar evenwel geheel onbekend. Men vermoedt dan ook, dat hij niet goed bij 't hoofd is. -- Te Druten heeft men met het geven van bioscoopvoorstellingen ter gelegenheid van de loting dit bereikt dat de kroegen veel minder werden bezocht. Geestelijken van verschillende religie woonden de voorstellingen bij, welke zeer goed voldeden. Even voorbij het station Oude water werden van een sneltrein twee ruiten met steenen verbrijzeld, waar door een reiziger een bloedende wonde aan het hoofd kreeg. Bij nader onderzoek is gebleken, dat een paar jongens deze baldadigheid hebben bedreven. Het gebeurde is aan de politie medegedeeld. Als eene bijzonderheid uit de dierenwereld meldt men uit Winters wijk, dat bij een landbouwer in de buurtschap Happel, wanneer de tijd van middageten genaderd is, een kraai en een houtduit bedaard komen binnen vliegen' en zich naast de huisgenooten op de tafel zetten, waar het middagmaal voor hen gereed staat. Na het gebruik van hun diner vliegenzij weer netjes weg. S. is Zaterdagavond ter beschikkng van de justitie te Breda gesteld. «God moge u loonen, edele man,* riep de burgemeester,* onze vurigste woorden zijn te koel, wij hebben u alles te danken «Meer dan het leven hebt ge mij ge red,* verzekerde de generaal, «want mijn kind is mij dierbaarder dan het leven «Zijn eigen leven heeft hij voor ons gewaagd,* betuigden de beide jongens «zelf is hij er bijna bij omgekomen.* «Wie zijt gij?* vioegen de beide be- weldadigde vaders. «Morgen zal ik mij bij u aanmelden en u alles zeggen,* antwoordde Richter, bedaard. «Laat mü nu nog een raad u mogen geven keert spoedig huiswaarts, haalt kleederen en verkwikking voor uwe zonen, opdat ze niet ziek worden. Laat den dokter mee komen om hier raad te geven, want de gevolgen van dit ongeluk kunnen nog ernstig genoeg zijn.* „Gij hebt gelijk!" sprak de burge meester, „laat ons gaan dus morgen komt ge bq mij o, laat mij u nogmaalg danken (Slot volgt.) En dit zijn vogels, die behooren fotl het schadelijk gedierte, waarvoor zool menigmaal eene bijzondere jachtacte gevraagd wordt. In de gemeente Jaarsveld, nabij Lopik, waar onlangs twee cholera-ge'. vallen voorkwamen, is thans een zes, tienjarig meisje door deze ziekte aan getast en na eenige uren overleden, Uit het ingestelde bacteriologisch onder zoek is gebleken, dat het inderdaad Aziatische cholera was Te Waalwijk is Donderdag Amsterdamsche werklooze van honger en vermoeienis langs den weg neerge vallen. Door voorbijgangers werd hij naar het ziekenhuis gebracht, alwaar echter bleek dat de levensgeesten niet waren geweken. Wel werd zijn toestand zeer ernstig bevonden. Gebleken is, dat de man sinds Zondag niets had te eten gehad. Het lijk van den bij Katwijk om gekomen sergeant Smits is binnen pieren nabij het pantserfort te IJmuiden aangespoeld en naar het lijkenhuis al daar vervoerd. Te Utrecht is ingebroken in het stationsgebouw halte Bildtstraat. De dieven gingen ditmaal al op bijzondere wijze te werk. Zij hebben de brand kast eenvoudig medegenomen en onge veer 400 daaruit gestolen. De brand kast is teruggevonden in de sloot aan den Ezelsdijk. De inbraak werd het eerst ontdekt toen het personeel het station binnenkwam. Brand. In den nacht van Zater dag op Zondag is te IJselmonde de boerenhofstede De Smidshoeve, bewoond door Vau Dijk, afgebrandalleen de muren zijn overgebleven. Een Rotterdamsche spuit assisteerde, Van de IJselmondsche spuit werden twee brandweerlieden door een om- vallenden muur ernstig gekwetst. Bij den brand kwamen een 100-tal kippen om. Het vee bevond zich in de weide. Het Hbld. ontving van zijn correspon dent in Atjeh een brief, waarin een overzicht wordt gegeven van het door het lid van den Raad van Ned.-Indië Lieftrinck uitgebracht rapport omtrent zijne bevindingen op Atjeh. De heer Lieftrinck vangt zijn verslag aan met een woord van groote waar deering van de personen, die hij in Atjeh heeft leeren kennen, en die onder krachtig voorgaan van den gouverneur met de meeste toewijding en inspanning van alle krachten streven naar de be reiking van het doelde bevrediging van Atjeh en het vestigen aldaar van normale toestanden te bevorderen. Verder luidt zijn verslag, zooals reeds gemeld, zeer gunstig. Vliegmachines te Antwerpen. Voor de vliegwedstrijden te Antwerpen hebben zich 13 personen laten inschrij ven, die met 8 verschillende vliegtoe stellen zullen opstijgen. Hieronder be vinden zich machines van de bekende*, luchtschippers Wright, Blériot Farman en Voisin. Ter handhaving van de goede orde zijn 80 gendarmen te paard en 20 te voet in dienst gesteld, terwijl 19 ge- neesheeren zich welwillend ter be schikking van het comité gesteld hebben, in geval er ongelukken mochten ge beuren. Ofschoon Zaterdag jl. de vliegweek is begonnen, heeft men met de wed strijden nog geen aanvang kunnen maken, wegens het ongunstige weer. De eerste teleurstelling kwam Zater dagochtend, 's Middag om 3 uur zag men echter de roode vlag in den toren van de O. L. Vrouwekerk wapperen, ten teeken dat er gevlogen zou worden. Dit deed een groote menigte nieuws gierigen naar het terrein stroomen, die echter weer gedeeltelijk teleurgesteld werden. Toch is er gevlogen, maar het heeft niet veel beteekend. De wind was te sterk. r Za J i

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2