I No. m. VJ IJ 13 \J 11 Woensdag 27 October 1909. 25e Jaarg. m 9E Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. UIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. SPANJE. De Köln. Ztg. verneemt uit Madrid d.d. 22 October. Een nieu we dag breekt voor het politieke leven van Spanje aan. Het kabinet-Maura is overwonnen door de openbare meening, gezwicht onder den druk van zijn eigen fouten, ver dreven door een veroordeeling waar tegen geen beroep open staat, ineen gestort na een bestaan van 33 maanden, waarin het niets positiefs heeft tot stand gebracht. Alles wat het met zijn van hartstocht bevende handen heeft aan gepakt is mislukt, groote en kleine ondernemingen. Niets is er geworden van het wetsontwerp op de plaatselijke besturen, dat Maura tot de spil van zijn politiek had gemaakt. Toen hij het bewind aanvaardde, heerschte er rust in Spanje, de financieele toestand ver beterde gestadig aan, het land nam een eervolle positie in onder de rijken van Europa, het had den weg van vooruit gang en beschaving ingeslagen. Bij zijn val laat Maura een oorlog na vol ge varen, verwarde financiën, opgezweepte hartstochten, maatschappelijken strijd, onweerswolken en bloedsporen. Het aauzien van Spanje is diep gezonken in de oogen van de beschaafde menschen over de heele wereld. Ware het kabinet langer aangebleven dan zou het Spanje ten val gebracht hebben. Men moet, de opvolgers van Maura een zekeren tijd gunnen om zooveel leed te lenigen. De hoop op herstel van recht en wet herleeft. Voor a. s. Zondag was een groote betooging te Madrid aangekondigd. De regeering van Maura had die betooging willen verhinderen. Zij zal onder het bewind van Moret gehouden worden. De .Spaansche demokraten zullen de wereld toonen, dat zij gereed staan om de burgerlijke vrijheden te verdedigen. In een later telegram seint de corres pondent van de Kölnische, dat het programma van het ministerie-Moret zich in twee woorden laat samenvatten vrede en vrijheid. Vandaag zal de ministerraad over Marokko beraadslagen. De laatste be richten zijn niet gunstig. Het weer is slecht en daardoor laat de gezondheids toestand der troepen te wenschen over. Wellicht moeten er wederom verster kingen worden gezonden om de gedunde gelederen aan te vullen. De Spaansche voorposten zijn Donderdag hevig aan gevallen. Pas na langdurigen strijd gelukte het, de Marokkanen terug te drijven. Aan den Spaanschen kant is o. a. een majoor gesneuveld. Volgens een telegram van the Globe zijn er eenige personen in hechtenis genomen die er van verdacht worden de schrijvers te zijn van dreigbrieven die Maura ontvangen heeft. Maura vertoont zich niet meer in de straten van Madrid. Hij gaat slechts uit in een dicht rijtuig, omringd door wielrydende politieagenten, voor, achter: en terzijde van zijn rijtuig. De correspondent van de Temps te San Sebastiaan seint, dat koning Alfonso geheel vreemd is gebleven aan de 43) XX. Een paar uur nadat de beide jongens waren uitgegaan, om, zooals zij hoopten, Jan Abels te vinden en met hem naar de kooi te gaan, stond er voor het huis van den burgemeestereene tilbury stil, waaruit een deftig heer steeg. De vreemdeling was reeds over de middel bare jaren, zijn haar en zware knevel baard waren grijs, ja bijna wit. Toch was zijne gestalte niet gebogen en zijn tred nog vast en vlug. Dat er eene tilbury voor het huis stil stond gebeurde lang niet alle dagen, en geen wonder dus, dat de vrouw van den burgemeester naar het venster ijlde, om te zien wie daar uit dat rijtuig kwam en het hekje open maakte, met kennelijk plan om haar een bezoek te brengen. »Wie mag dat toch wezen ?c mompelde mevrouw van Scherven, en zich tot haar dertienjarige dochter wendende, riep zy »Mina, doe gauw de voordeur eens open, en roep dan spoedig vader »Mevrouw,* sprak de binnentredende vreemdeling, »ik ben de vader van uwen logé, van Leoamd.* »Hé, de generaal »Om u te dienen mevrouw 1 hoe gaat het u en uwe familie.Mijnheer de burgemeester, ik heb de eer en hoe maakt Leonard het?« »Uitmuutend,« antwoordde deze, die met Mina even te voren in de kamer was gekomen, »de jongelui zijn uitge gaan, maar zullen wel spoedig terug zijn Doe uw mantel af, als 't u blieft. Mina, ontlast mijnheer eens van den mantel ga zitten, generaalNeem plaats, als 't u belieft, hier bij de kachel, want 't is guur weer.» >Ja, 't was straks nog zoo mooi, toen wij uitreden, maar het wordt buiig, daar zat in 't Westen een zware bui. Maar laat ik u eens zeggen, hoe ik hier zoo onverwacht kom. Ik moest gisteren naar Karmen, ter zake van een paard, dat ik denk te koopen, maar zelf eerst nog eens in oogenschouw wenschte te nemen en nu kon ik de verzoeking niet weerstaan, om over Roerkerk terug te keeren, ten einde zoo de gelegenheid te hebben kennis te maken met den vriendelijken gastheer en gastvrouw van mijuen Leonard. Zeg, maakt hij 't goed De jongen is niet sterk 't is mijn eenige schat en ik ben nog al bezorgd voor hem. »Het doet ons veel genoegen u te ziei mijnheer. Leonard is gezond en vroolijk Ik zal hem laten roepen,* sprak de burgemeester, en daarop zijn stem ver heffende, riep hij Evcrt, den huisknecht, en gaf dezen den last de jongelui op te zoeken. »Ze zijn niet Abels naar de kooi,* voegde de moeder er bij, »dus terechtstelling van Ferrer. De Koning is niet in staat gesteld, gratie te ver- leenen. Ik verneem van een hooggeplaatst persoon - zegt de correspondent dat de betoogingen in het buitenland en vooral die in Spanje, diepe ontroering hebhen gewekt aan het hof. De betoo gingen te Biarritz en aan de heele Baskische kust hebben een ongunstigen indruk gemaakt. Vele Spaansche aristo craten hebben besloten, Biarritz en de zuidelijke Fransche badplaatsen langs den Oceaan in 't vervolg te mijden. DUITSCHLAND. Aan het nieuwe luchtschip Z III is een derde paar schroeven aangebracht, die met een nieuwen motor in ver binding staan. Donderdagmiddag is de nieuwe inrichting voor het eerst be proefd. Het bleek, dat de snelheid van het luchtschip, dank zij dit derde paar schroeven, van 13 tot 15 M. in de seconde was toegenomen. De Z III is nu ook beter tegen een sterken tegen wind toegerust. RUSLAND. 15 October heeft er te St. Petersburg een allerafschuwelijkste moord plaats gehad, die in de eeuwige reeks van moorden en zelfmoorden, welke de Russische bladen dagelijks hebben te melden, door zijn afgrijselijke bijzonder heden buitengewoon de aandacht trekt. In eene den vorigen dag door een onbe kend persoon gehuurde en inmiddels weer ontruimde woning werd het lijk' van een man gevonden onder de vol gende omstandigheden Het hoofd was van de romp gescheiden en daarna waren neus, lippen en ooren afgesneden, en deze waren in de kachel verbrand. Het doel van deze afschuwelijke ver minking is volkomen bereikt en het lijk is onmogelijk te herkennen. Dui zenden menschen zijn het lijk gaan zien in het ziekenhuis, waarheen 't gebracht was, maar niemand heeft eenige aan wijzing kunnen geven. Een geheim zinnig duister hangt over de zaak. De vermoorde maakt, naar kieeding en andere bijzonderheden te oordeelen, niet den indruk van een welgesteld man, eerder van iemand uit de arbeiders klasse, zoodat men van 't begin af aan al aan een politieken moord heeft ge dacht. Tot het volbrengen van de misdaad moet over ruime middelen beschikt zijn, die het mogelijk maakten volgens een goed in elkaar gezet plan te werk te gaan. Tot nu toe heeft de politie, denijve- rigsten bemoeiingen ten spijt, nog geen spoor van de misdadigers kunnen ont dekken. De meest uiteenloopende ge ruchten doen de ronde. Zoo heette het o. a., dat de vermoorde niemand anders zou zijn dan Azof, de politie-spion, die nu als een offer van de wraak der revolutionnairen was gevallen, maar dit gerucht werd al gauw weer tegen gesproken. Azof toch is een Jood, en de vermoorde was geen Jood. Maar ook al was het het lijk van een Jood, dan nog zou het zeer bevreemdend zijn, dat de revolutionnairen, Azof vermoord hebbende, zijn lijk onkenbaar zouden hebben gemaakt. Met welk doel De wraak zou toch veel grooter zijn, wan- loöp maar naar Jan Abels. Gehoorzaam aan dien last ging Evert op weg. Voor dat hij echter het huis van Abels be reikte, ontmoette hij Koop Wortel, die hem toeriep »De jongens zullen 't boos genoeg hebben op 't wiede, ze zijn met mijn punter uit zeilen.* »Dat lijkt me niet best 1* bromde Evert< de jongens zullen doornat thuis komen.* »Ga maar naar huis en zeg aan den burgemeester, dat ik met een punter naar 't wiede ben gegaan, om ze op te zoeken, ik zal dadelijk van buurman Los den punter leeuen en er op afgaan.* »Nu komen ze er aan vroeg de burgemeester, toen Evert zich op den drempel vertooode. >Ja, burgemeester, ze zullen wel dade lijk hier zijn ze waren met den punter van Koop Wortel uit zeileu gegaan op 't wiede.* »Wat zeg je?« riep de generaal ver schrikt, »zijn de jongens in dit weer uit zeilen »Stel u gerustsuste de burgemeester, maar zonder zelf recht gerust te zijn. Wacht,* voegde hij er bij, »ik zal zelf wel eens gaan kijken. Waarom ben je dan niet even wat verder geloopen Was je bang nat te worden liomaan, gauw vooruit »En wie is bij hen vroeg de generaal, »ze znllen toch niet alleen uit zeilen ge gaan zijn ik ga met u mee, burge meester. »Eerst naar Wortelriep de burge meester, niet zonder gejaagdheid. En met versnelde schreden stapten de beide vaders naar het huis van Wortel. Dezen vonden zij echter niet, daar Koop nog niet terug was. Daarop begaven zij zich uaar de woning van Abels. Weet je ook iets van onze jongens vroeg de burgemeester dadelijk bij 't bin nentreden. «De jongens Neen,* antwoorddeAbels, die, vroeger dan men vermoedde, juist weer thuis gekomen was. »Ze zijn hier wel geweest, meneer,* voegde de vrouw er bij, »ze wilden naar de kooi 1* Op dat oogen blik stoof Tij men Blok naar binnen en riep, met doodelijke ontsteltenis »Abels, och, kom toch gauw, daar is een groot ongeluk gebeurd, de punter van Koop Wortel drijft't onderste boven op 't wiede Ik heb 't van mijn aardappelland gezien Wij wagen ons niet aan de beschrijving van het tooneel, dat nu volgde. De ge neraal rukte zich in dolle wanhoop de grijze haren uit het hoofd, de burge meester zonk schier wezenloos op een stoel. »Komt heeren,* spraAbels, »komt, gaat mede, wij moeten dadelijk aan 't zoeken. Nog is misschien de hoop niet vervlogen ten minste wij moeten handelen.* »De hoop niet vervlogen? Zeg, man, wat meent ge zoo stoof de generaal op, en vatte Abels bij den arm.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1