Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. - buit verwijderde de dief zich in zijn auto. Nauwelijks was hij het vertrek uit, of de kassier telefoneerde om de politie. Deze begon onmiddellijk een vervolging en een defect aan de tuf van den vluchtende maakte, dat de vervolgers hem konden inhalen en omsingelen. Toen de man zag dat het spel verloren was, schoot hij tot driemaal op zijn vervolgers en jaagde zich toen een kogel door het lioofd. Op het lijk trof men een visite-kaartje aan met den naam „J. Blair Harrison." Rijksmiddelen. In September bedroeg de opbrengst dier middelen f 13.492.241, tegen in dezelfde maand van 1908 f 12.825.158. De opbrengst over de eerste negen maanden van 1909 bedroeg f118,234.772, tegen f 114.346.083 over de eerste negen maanden van 1908. Er is dus bij het vorig jaar een vooruitgang van f 3.888.689 aan te wijzen. Evenwel dient daarbij rekening gehouden met het feit, dat de opbrengst over de eerste 9 maanden van 1908 circa f 1.349.535 bij dezelfde maanden van 1907 ten achter was. Doch zelfs dit in aanmerking nemend, blijtt ook bij 1907 de opbrengst over de eerste drie-kwartalen van 1909 nog ruim 21/2 millioen gld. in avans, waartoe dan de atgeloopen maand met ruim 1667.082.57 het hare heeft bijgedragen. September mag dus een gunstige maand heeten. Alleen ee# drietal der totalen Do meinen, Staatsloterij en Belasting op gouden en zilveren werken brachten een nadeelig verschil. Domeinen wier pen nl. ruim 2 ton, de beide andere slechts circa duizend gulden nadeeliger baten af. Voor het overige vinden wij over de totalen der geheele linie een vermeerdering. Muntbiljetten. Niettegenstaande het publiek in de Staatscourant en door middel van aan plakbiljetten in alle gemeenten des lands opmerkzaam is gemaakt, dat de muntbiljetten, die reeds sinds 1904 geen betaalmiddel meer waren, na 1 October 1909 niet meer zouden kunnen worden ingewisseld (een maatregel welke wen- schelijk schijnt voor de orde in het be heer van 's lands financiën) schijnen toch enkele personen dien datum te hebben laten voorbijgaan zonder hun muntbiljetten in te wisselen. Naar wij vernemen wordt aan het departement van financiën overwogen, op welke wijze de schade welke deze personen door hun onachtzaamheid zouden lijden, hun alsnog kan worden vergoed. Het verdient dus voor hen die in het geval verkeeren, aanbeveling daarvan mededeeling te doen aan het departement van financiën, met opgave van bedrag, serieletter en nummer hunner biljetten. Ten overvloede zij er aan herinnerd dat het slechts de munt biljetten .van 50 en 10 geldt, welke vóór 1904 zijn uitgegeven (niet de blauwe bank biljetten van f 10, welke de Nederlandsche Bank sinds October 1904 uitgeeft. N. R. Crl De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit 's-Hertogenbosch, van een onbekende, onder letters N. N., is ont vangen 150 aan bankbiljetten, ter voldoening van te weinig betaald in de vermogensbelasting. St. Ct. is het zeil in den punter, Koop Kom, Leonard!* »Maar ik heb papa beloofd,* mompelde Leonard, maar volgde toch zijnen vriend naar den punter en stapte half onwillig aan boord. »'t Is eene stijve koelte, jongens,* sprak Koop, »en strak3 op de ruimte zul je bemerken, dat het vrij wat waait.* »Wel, dan ga ik nietriep Leonard, en sprong op. »Blijf toch zitten,* gebood Filip, eD stootte op hetzelfde oogenblik van wal. »Goede reis riep Koopdenjongelieden achterna. Toen ze het wiede naderden en onder de beschutting van het kreupelhout weg geraakten, zoodat er aan zeilen kou ge dacht worden, stuurde Filip het ranke vaartuig even in het riet aan den oever en zette het zeil op. Van dat oogenblik maakte Leonard gebruik om nog eens de vraag te opperen, of het niet te hevig waaide en het dus niet raadzaam zou zijn terug te keeren. Maar Filip wilde van geen terugkeeren weten en spotte met de bezorgdheid en vrees van zijnen vriend. Een oogenblik daarna waren ze in 't ruime sop en doorkliefden met den spitsen steven den wijduitgestrekten veenplas. 'tWas zoo als Koop gezegd had het woei vrij lievig, en nu en dan, als de wind aanhield, ging het scheepje schuin genoeg, fcoodut de golven over het boord sloegen. Dan riep Filip wel, dat Zooals indertijd is gemeld, vertoont zich te Sint Maartensdijk een ziekte onder de bieten. De bladeren daarvan worden zeer vroeg geel en sterven at. Dezelfde ziekte doet zich ook voor in andere gemeenten van Tholen, in een gedeelte van Noord-Brabant, den Zeven- bergschen Hoek en, hoewel in mindere mate, op Zuid-Beveland. Naar veler meening is een en ander te wijten aan het natte weer, dat wij dit jaar hadden. Vandaar, dat het op de zware en droge gronden niet zoo erg is als op de lichtere en nattere. Het scheikundig onderzoek had niets bijzonders doen kennen. Op bladeren, die in de ster vensperiode waren, had men een schimmel aangetroffen, maar deze komt ook voor op alle stervende of afgestorven weefsels en deze is niet de oorzaak van de ziekte. Dezer dagen nu bezochten de heeren dr. Quanjer van Wageningen, I. G. J. Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar, jonk heer J. van Vredenburch en Wagtho, van Tholen, de bietenvelden onder Sint "Maartensdijk en deze deskundigen beweren, dat men niet bang behoeft te zijn voor het zaaien van bieten, want als het een gewoon of droog jaar is, zal de ziekte waarschijnlijk niet voor komen, hoewel ze toch ook in den drogen zomer van 1908 te zien was. M. Ct. het heerlijk ging, maar Leonard was lang niet op zijn gemak en had bitter berouw, dat hij zich door zijnen makker had laten meetronen. »Ziet ge daar aan uw rechterhand die bossc en en boomen wel? Ik bedoel die boomen, daar zoo vele nesten in zitten. Dat is de kooi. Wij zullen er eens heen sturen.* »Ja, maar zie eenswat wordt de lucht donker!* >Ja, daar is eene bui aan 't opkomen maar wij zullen niet smelten »Zou het toch niet zaak zijn, dat wij terugkeerden »Och, zeur nu niet!* Zwijgende staarde Leonard naar de zwarte wolken, die uit het Westen op kwamen. Reeds vielen er enkele zware droppels, en de wind begon te huilen; daar kwam de bui in volle kracht neer. 't Was geen regenbui, maar eene zware hageljacht, van rukwinden vergezeld. »Buk even je hoofd!* riep Filip, want ik wil meer tegen den wind in sturen en 'tzeil zal dus dadelijk overslaan.* Filip maakte zich gereed om de ge noemde manoeuvre te volvoeren, maar hij verzuimde, terwijl hij het roer wendde, den schoot van het zeil los te maken, en, eer hij iets kon doen om het te verhoeden sloeg de punter om. »0 Vader Moeder gilde Leonard »God 1 help ons schreeuwde Filip, »Help, help U riep Leonard nog eens AXEL, 19 October 1909. Gisteren had een landbouwersknecht van Koewacht, die aan het station alhier bieten had gebracht, wat al te veel met de flesch kennis gemaakt, zoodat hij niet meer in staat was zijn paarden te besturen. De rijksveld wachter Jongbloed van Zuiddorpe vond het daarom raadzaam den dronken wagenmenner onder het stadhuis te bergen en de paarden op stal te laten brengen. Er werd natuurlijk proces verbaal opgemaakt. Zondagmiddag om 2 uur naderde hoog in de lucht uit Zuid-Westelijke richting een luchtballon onze gemeente. Blijkbaar verminderde de snelle vaart en door het dalen scheen het eerst, dat men in deze omgeving wilde landen, toen eensklaps de richting oostelijk werd en de ballon zich achter het ge boomte aan ons oog onttrok, 's Avonds vernamen we, dat het gevaarte in den Kruispolder, onder de gemeente Graauw geland was. De ballon was met 2 personen bemand, die volgens hun zeggen om 1 uur te Lyon in Frankrijk waren opgestegen. Nadat ze een en ander op een wagen hadden gepakt en naar Hulst laten ver voeren, vertrokken de luchtschippers naar Hulst, om van daar per trein met hunne bagage huiswaarts te keeren. Vrijdagmiddag werd te Neuzen in de Noordstraat de 61-jarige eierleurder K. de Kraker, wonende op de buurt Driewegen, plotseling in den hals door een revolverkogel getroffen. Hevig beneden het rechteroor bloe dend, begaf de K. zich naar een ge neesheer, waar bleek dat een kogel 5 c.M. diep in den hals zatde verwonding leverde echter geen gevaar op, daar de slagader niet getroffen was. De politie stelde dadelijk een onder zoek in naar dengene die het schot gelost kon hebben. Een vrouw, die zich in de straat bevond en ook anderen, verklaarden tegelijkertijd 3 maal achter een een schot gehoord te hebben, zoo dat bij hen vaststaat, dat de K. door een dier schoten is getroffen. Niemand heeft echter op straat een persoon met een revolver gezien. Terstond won echter algemeen het vermoeden veld dat de kogel afkomstig moest zijn van een schot, gelost uit het nabij de plaats van het ongeval staande magazijn van ijzerwaren en wapens der Gebr. T. De eenige firmant was met zijne echtgenoote juist van de reis gekomen, toen de inspecteur van politie een onderzoek kwam instellen. Eerst leverde het onderzoek geen af doend resultaat op, doch Zaterdag moet geblekeD zijn dat een veertienjarige zoon op de vliering met een flobertbuks had geschoten op een doel, opgehangen voor een openstaand dakvenster. Een der trfgeschoten kogels is dus vermoe delijk afgedwaald naar de straat en heeft daar noodlottigerwijze den be wusten persoon geraakt. Buks en doel zijn in beslag genomen. Daar de kogel bij den getroffene niet op eenvoudige wijze kon worden ver wijderd, is dit eerst Zaterdagnamiddag door middel van eene operatie geschied in het ziekenhuis aldaar. De patiënt is, naar wij vernemen, goed, doch zal eenige dagen in het ziekenhuis moeten worden verpleegd. M. Crt. De suikerbakker M. uit Ter Neuzen, die gewoonlijk 's Zaterdags naar Axel rijdt om daar zijn waaraan den man te brengen, had jl. Zaterdag een leelijke schadepost. Door te struike len viel zijn paard, waardoor de trommels en Filip poogde nog zich aan den om geslagen punter vast te grijpen. Te vergeefs. De beide jongelingen mogen nog één kreet, één gil slaken, maar hunne stem wordt niet gehoord, en zij verzinken in de diepte. Wordt vervolgd.; en kistjes, gevuld met allerlei lekker, nijen voor de jeugd en de koffietafel uit het karretje vielen en dien inhoud op den weg verspreidden. Erger was het echter, dat de kar brak en ook zijn paard zoodanig op den grond was terecht gekomen, dat het dier afgemaakt moest worden. Gisteren bracht Baron Guillaume, Belgisch gezant bij ons hof, een bezoek aan Neuzen en bezichtigde, onder ge leide van den ingenieur Van Loon, den Belgischen consul H. van Cantfort en andere heeren, de nieuwe sluiswerken. Met ingang van 1 November a.s. is de kommies 2e klasse T. B. Tas, bjj 's Rijks belastingen verplaatstvan Neuzen naar Schiedam. Donderdag was het 25jaren geleden dat de heer A. F. Kusse tegen 1 October 1884 benoemd tot hoofd der openbare school te Hulstin betrekking kwam. Het Gemeentebestuur schonk den jubilaris een pendule met twee beelden, voorstellende het oogstfeest. Door den Jubilaris waren de school kinderen in den morgen onthaald op chocolade en koeken, waarna hun een vrijen dag werd geschonken. De leerlingen der hoogste klasse boden 's namiddags hun onderwijzer een zetel, wandelstok en schenkblad aan. Des avonds werden den heer Kusse serenades gebracht door debeidemuziek- vereenigingen en de zangvereeniging. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan R. d'Olieslager Ie Hulst, plaatsvervangend lid-werkman van den Raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) te Middelburg, eervol ontslag verleend. Een echtpaar uit Clinge ging, ter gelegenheid van de kermis te Belgisch Clinge, daarheen om kermis te houden; hun kind van ongeveer twee maanden onverzorgd achterlatende. Toen zij laat in den avond thuis kwamen, vonden zij hun kind overleden. Het had zich doodgeschreid. M. Ct, Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 October 1909. J. B., 29 j., veldarbeider te Graauw, A. G. Th., 30 j., klompenmaker te Hon- tenisse en E. A. Th. 23 j., klompenmaker te Clinge (B.) zijn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf. C. d. B., 22 j. en P. B. de B., 18 j, veldarbeiders te Aardenburg, zijn we gens alsvoren veroordeeld ieder tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. v. T., 22 j., landbouwer te Hontenisse is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. H. F. v. C., 23 j., werkman te Moer- beke (B.), thans gedetineerd te Middel burg, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. P. G. V., 32 j., landbouwer te Hulst, beklaagd van mishandeling, is vrijge sproken. Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting verwezen, de zaak tegen F. d. M., 27 j., mossel- visscher, geboren en wonende te Phi lippine, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot moord op 31 Augustus jï. gepleegd.j Terwijl Zaterdagmiddag te Domburg eenige werklieden een. put groeven in 't zand en reeds ongeveer een diepte van 7 meter hadden uitgegraven, stortten twee beduidend groote zand- massa's naar omlaag en bedekten hen gedeeltelijk. Op één na konden ze elkaar zonder letsel van beteekenis verlossen, doch een hunner, een zeven tienjarige jongen, werd door de massa

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2