v>. lililiti. if oensdag 2U October UKHf. 25e II Nieuws- en Advertentieblad «^2 H p voor Zeeuwse h- VI a a n d e r e n. F. D1ELEMA3, Buitenland. FEÜILLET ON. «Si sir D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot' 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De Matin heeft vernomen, hoe de jkte van beschuldiging tegen mevrouw Steinheil zal luiden, die in de zitting van het hof van assisen van 3 November is. zal worden voorgelezen door den griffier. De akte van beschuldiging is opgesteld door den advokaat-generaal ome. De advokaat-generaal concludeert uit „e feiten, dat de misdaad een familie- misdaad is geweest. Diefstal is niet de drijfveer geweest. Mevrouw Steinheil moet beschuldigd worden, want zij was de eenige die belang had bij den moord jij alleen heeft den moord kunnen roorbereiden en er toe aansporen, want zonder haar onmiddellijke medewerking had het misdrijf niet' kunnen ge- tëhieden. Het vooronderzoek heeft niet uitge maakt, of mevrouw Steinheil alleen de schuldige is, dan wel of zij de daad 'met anderen of een ander heeft ge pleegd. Maar dat acht de akte een beschuldiging voor de vraag, of me vrouw Steinheil schuld heeft, niet van belang. Ook al neemt men aan, dat zij met anderen heeft samengewerkt, dan heeft mevrouw Steinheil toch de leidende rol gespeeld, zij is in de eerste plaats verantwoordelijk te achten. Alzoo wordt aan Marguerite Jeanne Japy, weduwe Steinheil, oud 40 jaren, ten laste gelegd, dat zij lo. den nacht van 30 op 31 Mei 1908, te Parijs op zettelijk doodslag heeft gepleegd op de persoou van mevrouw de weduwe Japy, haar moeder, en 2o. dat zij in dien nacht opzettelijk doodslag heeft gepleegd op haar man, Adolphe Steinheil, en wel onder deze omstandigheden deze dood slag is met voorbedachten rade bedre ven, en deze doodslag is gevolgd door heeft samengetroffen met of is vooraf gegaan aan het bovenvermeld misdrijf. ENGELAND. Te Lambeth heeft een vrouw terecht gestaan, die door advertenties te plaatsen en op advertenties te schrijven, kleine kinderen aan haar zorg toevertrouwd kreeg, maar die kinderen, buiten voor kennis van wie ze haar toevertrouwden, weer uitbesteedde. Haar winst was het verschil tusschen hetgeen zij voor de opvoeding ontving en hetgeen zij daar voor gaf aan de huisgezinnen uit den geringen stand waarin zij de kinderen plaatste. De rechter strafte haar met een jaar gevangenisstraf met dwangarbeid. Wat in Engeland een ster van de tingeltangels verdient. De gevierde zangeres Marie Lloyd heeft, naar bij een proces is gebleken, met een onder nemer van zeven van dergelijke in richtingen een overeenkomst aangegaan, durende van April 1909 cot Juni 1913, om daarin op te treden tegen een salaris van f1560 (vier cijfers) in de week. SPANJE. Ferrer is geboren in 1859. Tot zijn twintigste jaar bleef hij bij zijn ouders, kleine wijnboeren in de provincie Bar celona. Toen hij twintig jaar was kwam hij in dienst van de maatschappij, die den spoorweg exploiteert van de stad Barcelona naar de Fransche grens. Zeven jaar lang is Ferrer op die lijn werkzaam geweest als controleur, een ondergeschikte positie. In 1885 nam hij aan den opstand onder generaal Villacampa deel. Hij vluchtte met zijn vrouw naar Parijs om aan een mogelijke strafoefening te ontkomen. Te Parijs is hij secretaris geworden van Ruiz Zorilla, een der oud-presidenten vaii de kortstondige Spaansche republiek. Op verschillende manieren trachtte Ferrer den kost te verdienen, o.a. als onderwijzer in de Spaansche taal. Hij schreef een leerboek voor het Spaansch, dat veel opgang maakte. Dit eerste deel van zijn levensloop kenmerkt Francisco Ferrer al dadelijk als een merkwaardig man. Een boeren jongen, spoorwegarbeider, die zichzelf zoo weet te ontwikkelen dat hij een leerboek der Spaansche taal schrijft, is zeker geen alledaagsch mensch. Een grooten invloed op zijn leven heeft een zijner leerlingen gehad, zekere Ernestine Meunié. Zij is het geweest, die bij Ferrer bet denkbeeld heeft doen rijpen van de stichting eener moderne school, waar het onderwijs zou worden verstrekt buiten verband met den gods dienst. Ernestine Meunié heeft in haar testament een vermogen, rentende 16,000 francs, en een groot huis te Parijs bestemd voor de stichting van moderne scholen in den geest van Ferrer. Zij kwam te overlijden in April 1901. In September 1901 werd de 411 »Wat zullen we nu doen vroeg Filip op niet zeer vroolijken toon. »Ja, dat weet ik niet,* antwoordde zijn makker. »'t Was zulk heerlijk mooi weer om te zeilen over 't wiede, want het waait juist genoeg om er zoo ferm door te gaan. Heb je wel eens met een bootje gezeild, Leonard »Neen nooit, maar 't lijkt me dol prettig »Dan moeten we toch zien, of we hier in de buurt niet een punter kunnen te leen krijgen.* »Ja, als de boer dan ook maar tijd heeft om mee te gaan.* »Dat hoeft niet. Om" naar de kooi te gaan, daartoe hadden we iemand nood'g, die met ons ging, maar om een toertje over 't wiede te doen1, daartoe hebben we niets noodig dan een punter met toebe- hooren. Wacht eens, ik zal eens aan Koop Wortel vragen of hij ook een punter aan den wal heeft.* »Ja, maar Filip, we gaan niet zoo op ons eigen houtje uit zeilen, hoorL Waarom niet? Durf je niet?* »Ja wel, ik durf wel, maar ik heb papa zoo uitdrukkelijk beloofd, dat wij niet alleen uit varen zouden gaan.* »Nu ja, maar je papa is ook zoo vreeselijk bang; ik ga zoo dikwijls met den punter alleen over 't wiede daar is geen gevaar bij. Als je nu alleen gingt, dan was 'tiets anders, want jij bent in 't geheel niet gewoon in een punter te verkeeren, maar zie je,^ik ga mee, en ik ben van jongs aan gewoon om zoo'n punter te besturen, dus maak je maar niet bezorgd, wij zullen geen ongeluk krijgen.* »Ik wil toch liever niet, Filip, want het "waait nog al vrij wat.* Loop heen, er is weinig wind Ik ben wel over 't wiede gekomen met tien maal sterkeren wind.* »Goed, laat ons dan met je eigen punter gaan en eerst aan je vader vragen hoe die er over denkt. »Och, ben je nu mal? Wij zijn hier geen vijf minuten van 't wiede af, en als we met onzen punter gaan, dan moeten we eerst wel een half uur om sukkelen, eer wij op de ruimte komen. Vader zou ons uitlachen, als we eerst nog thuis kwamen, om het te vragen.* »Dat weet ik nog zoo stellig niet, of hij dat wel doen zou, maar'tdoet er ook niet toeik ga, zoo met jou alleen, niet op dien grooten waterplasals het scheepje eens omsloeg, dan waren we weg »Foei, Leonard, wat ben je een flauwe durfnietGeloof je dan niet, dat ik goed met zeil en roer kan omgaan moderne school te Barcelona geopend. De verhouding van Ferrer tot Ernestine Meunié had de jaloerschheid gewekt van Ferrer's echtgenoote. Het kwam tot een breuk, tot echtscheiding. Over de verhouding van Ferrer tot Ernestine wordt verschillend gedacht. Cesare Coppola, de erfgenaam van Ernestine Meunié, verklaart, dat erop deze verhou ding niet het minste aan te merken viel. Ferrer heeft het geld aan de ver wezenlijking van zijn ideaal besteed. Veel kwaad aan den goeden naam der moderne school heeft Morral gedaan, de onverlaat, die de bruiloft van Alfonso en Ena op zoo gruwelijke wijze heeft gestoord. Morral was bibliothecaris der stichting. Dat ook Ferrer in dezen aanslag de hand zou hebben gehad was niet te bewijzen, maar met dat al werden zijn scholen in 1906 door de overheid gesloten. Er waren toen al verschil lende inrichtingen van onderwijs in gebruik een bewaarschool, een lagere school, een hoogere volksschool en een middelbare school. AMERIKA. Woensdag is te Chicago in een der drukke buurten een uiterst brutale bankdiefstal gepleegd. Een heer kwam in een auto voorrijden bij een der filialen van de Erskine-bank, trad binnen, en vroeg den bankdirecteur te spreken. Hem werd geantwoord, dat de directeur er niet was. Dan handen op", riep de man en hij hield het ver schrikte bankpersoneel in bedwang met een revolver. Snel werden toen de laden gelicht, en met een Hinken »Daar heb ik nooit de bewijzen van gezien.* »'tls van daag net of iedereen mij wil dwarsboomen. Eerst die leelijke meid van Abels, en nu jij ook, dat vind ik vreeselijk onaangenaam Het spijt mij zelf evenzeer, Filip, als jou, dat we niet naar de kooi kunnen gaan, maar dat is toch mijn schuld niet.* »Maar 'tis wel jou schuld, dat we nu niet gaan zeilen: je bent allijd zoo laf! Kom, wees nu niet zoo kinderachtig, en ga mee; je zult eens zien, hoe prettig het is.« Nu goed; ik zal meegaan, als dan de boer zelf ook mee gaat. Hij behoeft niet anders te doen, dan er bij te zitten jij kunt dan met het zeil en het roer omspringen.* »Wat ben je toch bang! Maar laat Koop dan maar meegaan, om je gerust te stellen.* Weinige oogenblikkeu daarna stapten de vrienden over het vonder dat naar de woning van Koop Wortel voerde. Koop was een goed boertje, die niet van tegenspreken hield en liefst maar altijd toestemmend en bevestigend autvvoordde. »Koop, mogen wij wel even je punter te leen hebben, om eens over 't wiede te zeilen vroeg Filip. »Hé ja wel, waarom niet?* luidde 't antwoord. >Eu kun je dan zelf ook even mee gaan voegde Leonard er bij. »Zelf meegaan Jongen, de vrouw is uit, en ik moet dus op het kind passen. Maar gaat zitten, jongeheeren, dan zal ik gauw een kopje koffie zetten.* Dank je, Koop, wij wilden maar een eindje zeilen.* Nu, je kunt den punter krijgen, met alle pleizier, en als je een halt uurtje geduld hebt, dan kan ik zelf ook wel meegaan. »Maar dat behoeft immers niet, Koop. Je vertrouwt mij den punter wel toe, niet waar »0 ja wel, je kunt er wel mee terecht.* »Nu, hoor je 'tnu wel, Leonard5 Je moet weten, Koop, dat mijn kameraad niet met mij alleen in den punter durft gaan, omdat hij bang is dat ik geen verstand- van varen heb. Zeg jij nu eens, ga ik niet met alle weer en wind over 't wiede Ben ik niet handig en voor zichtig genoeg »0 ja wel, jongeheer »Komaan dan. Leonard, nu zul ja toch wel geen bezwaren meer hebben »Och, laat ons liever even wachten, tot de vrouw thuis is, dan gaat Koop ook mee.* >Hoe nu? Durf je nu nog niet? Je wilt mij toch, hoop ik, niet razend maken De vrouw van Koop kan nog wel anderhalf uur uitblijven, niet waar Koop »Ja zeker, dat kan nog wel wat duren.* >Nu dan, laat ons niet langer talmen

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1