Gemengd Nieuws. Key West, zoo heet het in deze tele grammen, is feitelijk tot, een puinhoop teruggebracht. De stad is nu onder de krijgswet geplaatst. De menigte heeft getracht de winkels met eetwaren te plunderenen er hebben verscheiden diefstallen en aanrandingen plaats ge vonden, zonder dat de politie daartegen iets doen kon. Niet minder dan 95 vaartuigen, van welke de meeste voor de kustvaart werden gebruikt, worden vermist. De lijn van de Florida East Coast Railroad is over een lengte van vele mijlen vernield. De verliezen uit dezen hoofde moeten in de honderdduizenden loopen en het zal weken duren vóór de lijn hersteld kan zijn. Verscheiden kleine steden en dorpen in Florida zijn van telegrafische of telefonische ge meenschap beroofd. Men vreest later uit die plaatsen nog veel treurig nieuws te zullen moeten hooren. Bovendien wordt vrees gekoesterd voor de veilig heid van een 2500 werklieden die groote ingenieurswerken aan de zeekust uitvoerden. Naar luid van de laatste berichten, die per draadlooze telegraaf uit Tampa, aan de kust van Florida, zijn ontvangen, zouden er 1200 personen zijn omge komen. Maar het bericht ziet er ge lukkig wat Amerikaansch uit en het aantal slachtoffers zal wel schromelijk zijn overdreven. AXEL, 15 October 1909 Voor de scholen met den bijbel is in deze gemeente gecollecteerd de som van ƒ201,188. Woensdag werd op 't Loo, door den kapitein der marechaussées uit Zutphen, voor 't front van het detache ment marechaussées, de bronzen me daille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den marechaussée B. Bakker, vroeger te Axel. Naar men uit Ter Neuzen meldt, nadert de electrische installatie tot het verlichten der wederzijdsche boorden van het kanaal van daar naar Gent, voor zoover dit is gelegen op Neder- landsch grondgebied, en tot het leveren van kracht tot beweging der deuren van de nieuwe schutsluis te Ter Neuzen en der rolbrug over het buitensluishoofd, hare voltooiing. Dit werk, opgedragen aan de firma Figée te Haarlem, werd met kracht aangevangen en voor zooveel het weder dit in den atgeloopen regenachtigen zomer en nazomer toeliet, geregeld voortgezet. Niet gering was de te ver richten arbeid en gerust kan worden gezegd dat hij in korten tijd zal zijn opgeleverd. Licht- en krachtstoom wordt geleverd van uit de electrische centrale, gebouwd beoosten de schutkolk en welk gebouw den vorigen winter is gesticht. De buitenhaven en schutsluis, als mede de Hoeksche brug, de brug te Sluiskil en de sluis te Sas van Gent zullen goed verlicht zijn. Verder komen de lampen aan de wederzijdsche kanaalboorden in de rechte gedeelten om de 150 M. en in de bochten om de 75 M. aan palen bevestigd, en daar de lichten geschrankt zijn komt dus, varende in het kanaal, eene lamp voor respectievelijk om de 75 en d71,'2 M. Deze lichten zullen dus eigenlijk dienst doen meer als geleide-lichten dan tot werkelijke ver lichting. M.' Crt. By kon. besluit is aan F. Lauret te Neuzen, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1909, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van op ziener der le klasse der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Op het gehucht .Campen" onder Stoppeldijk was een dreumes van een jaar of vier op straat aan het spelen toen een groote haan van een der buren op hem aanvloog en naar hem begon t^pikken, waar hij hem maar raken kon. Het ventje weerde zich, al huilende en naar huis vluchtende, dapper met handen en voetenmaar het beest hield niet op en vloog den kleine zelfs in het gezicht. Op het geschrei kwam de moeder naar buiten die het dier met een paar stokslagen wegjoeg, en haar kind mede naar huis nam, het tegelijkertijd op luiden toon de vermaning gevende „Blijf er vandaon, ge wit wé 'nen kwaojen duvel det ie is", waaruit we mogen besluiten dat deze kwaadaardige haan op Campen in een boos gerucht staat, en zeker heel wat op zijn kerf stok heeft, hoewel de raad een weinig misplaatst was, daar de kleine niet den haan, maar de haan den kleine had opgezocht. In de Maandag te Philippine ge houden raadsvergadering werd besloten wederom de Koninklijke goedkeuring aan te vragen voor de heffing van los- en laadgeld aan de kade, welke met 1 Januari a.s. is geëindigd. plotseling met een geheel onverwacht bezoek verrast werd. »Ja,« antwoordde Filip verheugd, >je mpeder gaat er met ons heueD I« »Maar dat kan en dat mag niet sprak Johanna, half luid en met eene zekere gejaagdheid. »Wat zeg je vroeg Filip, »je moeder gaat immers met ons.« »Nu ja, maar 'tis toch beter, dat je wacht totdat vader weer t'huis is. »Ei kom, vrouw Abels kan ons even goed alles uitleggen.* »Moeder,« sprak toen Johanna, zich tot de oude vrouw wendende, die zich reeds tot den tocht gereed maakte, moeder, hoe kun je toch zoo wezen, nu, in de drukte van den Zaterdag, zoo maar 't huis uit te loopen die jongens kunnen immers overmorgen wel eens terugkomen.* »Och, maar ze willen zoo graagen, zie je,« voegde zij er fluisterend bij, »de burgemeester mocht het eens kwalijk nemen, als wij het weigerden.* »Neen, dat zal de burgemeester niet kwalijk nemen laten ze Maandagmiddag komen, dan kan vader er op t'huis blijven en meegaan. Je weet immers wel, moeder, dat vader niet gaarne vreemden in de kooi heeft, vooral niet, als hij er zelf niet bij is.« »Daar heb je gelijk aan, maar ik heb 'tnu eens beloofd. >Dat is niets laat mij daar maar voor Bij kon. besluit zijn benoemd tot rechters in de arrond.-rechtbank te Middelburg mr. G. F. baron Thoe Sch wartzenberg en Hohenlansberg, thans kantonrechter te Hoorn, en mr. L. van Andel, advocaat en procureur te Middel burg, tevens plaatsvervangend voor zitter van den raad van beroep (onge vallenverzekering) aldaaren is be paald, dat de in gemelde rechtbank door de benoeming tot andere functiën van mr. J. H. van Bel opengevallen rechterplaats niet zal worden vervuld. Bij beschikking van de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en last tot instructie tegen C. B., koetsier bij de algemeene expeditie-onderneming Van Gend en Loos te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstal van verschillende goederen voor ver zending toevertrouwd. In de week van 6 tot en met 12 October 1909 zijn in Zeeland voorge komen 6 gevallen van roodvonk, waar van 1 te Domburg, 1 te Kortgene, 2 te Kruiningen, en 2 te Middelburg3 van diphtheritis, waarvan 2 te Aarden burg, en 1 te Hoek. - In de maand September 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van vlekziekte onder de varkens, waarvan 1 te Graauw en 1 te Wolphaartsdijk. zorgen En zich hierop tot de jongelui wendende, die reeds met den mast en het zeil kwamen aandragen, sprak ze »Hoor eens, jongeheeren, van daag kunnen we niet best met je naar de kooi gaan, want 'tis te druk in huis, en daar enboven vader is er niet, maar kom Maandagmiddag, dan gaat vader met je mee »Neen, wij gaan nu, je moeder heeft het ons beloofd.* »Ja, maar moeder had er niet aan ge dacht, dat ze volstrekt en noodzakelijk voor elf uur weer te huis moest wezen, en zoo gauw kun jelui niet terug zijn. Dus er kan van daag niet van komen. jKom, kom, wat praat jij toch Vrouw Abels, zeg nu eens, we gaan, niet waar Waarlijk, lieve, beste jongeheeren, het kan niet!* »Ja wel, straks heb je gezegd het kon wel! Kom maar mee je wilt ons immers gaarne een genoegen doen »Och, nu ja,« mompelde het vrouwtje, verlegen zich tot hare dochter wendende, »laat ons maar even gaan, ze hebben er uu zoo hun zinnen op gesteld.* »Goed, maar ze behoeven niet altijd hun zin te krijgen,* meende Johanna, en, naar buiten naar de jongens gaande, die reeds in den punter stonden, zei ze »Kom, wees nu niet kinderachtig, je ziet en hoorthet schikt ons niet.* >Ja, dat heb ik dadelijk gezegd, dat het niet schikte,* verzekerde Geertien PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 17 October 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hügenholtz. (Bed. H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hügenholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Nam. 2 ure Ds. A. Janse Voorm. 9 ure Ds. A. Janse (van Ter Neuzen), Alle choleralijders te Hansweert zijn genezenFlipse en echtgenoote werden Dinsdagmiddag uit de nieuwe barak naar de oude overgebracht waar zij nog eenigen tijd in observatie zullen worden gehouden. Niet ter dood veroordeeld. Te Haar lem is van het Landgericht te Kleef telegraphisch bericht ontvangen, dat de Haarlemmer wegens ernstige mishande ling veroordeeld is tot een jaar gevange nisstraf. De zaak schijnt dus een voor hem gunstige wending te hebben ge nomen. De vader heeft zijn zoon be zocht, vergezeld van een rechtsge leerde, die zal onderzoeken, in hoever rechtsbijstand voor den jongen nog nuttig wezen kan. »Kom dus Maandag terug, dan heeft vader het ruim aan tijd, want dan is het tweede Paaschdag, en dan heb je er meer aan, waüt hij kan je alles veel beter uitleggen.* >Dat is niet mooieerst zeggen ja, ik ga mee, en dan weer je woord intrekken 1* »Hoor eens, Filip,* sprak Johanna; ernstig, »je weet immers wel, dat wij graag alles doen, om je genoegen te geven nu, dan moet je ook niet onredelhk wezen, en dingen van ons vergen, die we niet goedschiks kunnen doen.* En zoo sprekende greep Johanna bedaard den mast met het zeil en den puuterboom aan, en droeg ze weer in 't achterhuis, De beide vrienden bemerkten, dat ze tegen die ferme meid, die zoo goed bij de hand was, het moesten opgeven, en dropen teleurgesteld af. Wordt vervolgd.) H. Hol te Wamel had Zondag avond 100 H.L. aardappelen opgezakt om ze Maandagmorgen vroeg te kunnen leveren. Zondagnacht heeft men de geheele hoeveelheid gestolen, de ge merkte zakken achterlatende. Een treurige thuiskomst had een meisje uit Winterswijk. Ze was voor hare gezondheid met eene vacantie- kolonie meegegaan naar Egmond aan Zee. Vol blijdschap keerde ze huis waarts want ze wilde haar moeder vertellen, hoeveel ze in gewicht was toegenomen. Die blijdschap maakte plaats voor diepe droefenis, toen ze, thuis komende, vernam, dat haarmoeder eenige dagen tevoren plotseling storven was. Men meldt uit Winterswyk Op last van den burgemeester, is gevankelijk naar Zutphen overgebracht de opperman A. v. B. alhier, verdacht van diefstal van een kruik jenever uit het café van den herbergier K. Hij werd op heeterdaad door de dochter des huizes betrapt. Zekere L. H., die zich verdienstelijk wilde maken door de politie te vertellen, dat de dader de vlucht had genomen in de richting van het station, waar hij dan ook werd gearresteerd, bleek zelf ook in het Politieblad gesignaleerd te staan, voor een gevangenisstraf van eenige maanden, Hij werd en passant ook meteen maar ingerekend. Een schip vergaan. Woensdagochtend bracht de loodsboot No. 1 te IJ muiden binnen 11 man der bemanning van den Duitschen stoom- haringtrawler Adolf van Geestemlinde. De loodsboot nam deze mannen over van het Deensche schip Gunhild, welke hen bij Doggersbank oppikte. De Adolt was toen zinkende. Nog 10 man, onder wie de schipper, worden vermist; ze drijven vermoede lijk in een andere boot rond. De oorzaak van het zinken van net schip is onbekend, meldt het Hbld. Eerst toen het schip tot de verschansing onder water was, verliet de stuurman het met 10 andere opvarenden en gingen zij in een scheepssloep om onder zijn commando tQ trachten land te bereiken of voor dien tijd door een voorbijvarend schip te worden opgepikt. Nog geen vijf minuten waren zij in de boot, toen de stoomketel van den trawler sprong. Zij hoorden de noodkreten van de achtergeblevenen, doch konden wegens den nacht niets zien. Men kan zich den toestand van de ronddrijvenden voorstellen, toen een stoomschip voor bijvoer zonder hun roepen om huipop te merken. Later op den dag, te on geveer tweeuurpasseerdehetZweedsche stoomschip Gunhilde van Christiansund naar Duinkerken, dat dadelijk de scheepssloep opmerkte, endeinzittenden aan boord nam. Dit stoomschip bleet nog langen tijd in de nabijheid van deu gezonken logger, maar zette reis voort, toen niets meer van achtergeblevenen werd gezien. Woens dagnacht gaf de Gunhilde de schip-, breukelingen over op de voor IJmuiden kruisende stoomloodsboot, die de mannen binnenbracht. Door de goede zorgen van den Duitschen consulairen agent te IJmuiden, den heer S. A. Bakker, werden de schipbreukelingen, die niets anders konden redden dan de kleeren, welke zij aan het lichaam hadden, voorzien van nieuwe kleeren. Zij zijn vol lof over den Zweedschen kapitein, die hen dadelijk droge kleeren en warm eten verstrekte en nog zooveel moeite deed om hun kameraden op te sporen. Zes mcnschen gedood. Gisteren (Donderdag)middag om halt een zijn een luitenant met 5 minderen, thuis behoorende te Hoek van Holland, terwijl zij bezig waren met het opruimen van een voor de scheepvaart hinderlijk liggend wrak, door het ontijdig springen van een dynamietpatroon gedood. Een lijk eu stukken der slachtoffers zijn reeds gevonden.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2